Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια βοηθεια ...περασα ενα addon για να δω τον tw4.5launcher και δεν μου γραφει το pin στην sim.

εχει κανει τον tw3launcher add on σε zip να το περασω απο recovery mode....help

 

ευχαριστω

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις να υπενθυμίσω ότι προτού βάλουμε κάποιο mod πάντα κάνουμε ένα nandroid backup γιατί οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά.

Αν δεν έχεις κάνει backup ώστε να επαναφέρεις το κινητό όπως ήταν πριν προσπάθησε να μας εξηγήσεις καλύτερα που είναι το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές δοκιμές και έχοντας βγάλει τα μάτια μου στην οθόνη του Galaxy S είπα να μοιραστώ μαζί σας τις ρυθμίσεις στις οποίες κατέληξα στο Vodoo Color.

Για τους πιστούς λοιπόν του Voodoo Color αυτές είναι οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ:

Color Profiles> Voodoo profile v1.

Screen RGB multipliers> Red: 2628110880, Green:2822407360, Blue: 3282582400.

Screen v1 gamma hack> Red: -12, Green-15, Blue: -16.

Φωτεινότητα οθόνης> 16%.

 

Όποιοι λοιπόν θέλουν να δοκιμάσουν και κάτι άλλο από τις default ρυθμίσεις του Voodoo Color ας ρίξουν μία ματιά. Φυσικά κάνοντας ο καθένας τις δικές του παρεμβάσεις μπορεί να πετύχει τα χρώματα που θέλει.

 

Να ρωτήσω κάτι...το voodoo color ποια χρώματα επηρεάζει; Δεν πρόσεξα καμία διαφορά ενώ άλλαξα τα προφίλ.

Επίσης αυτές τις ρυθμίσεις που τις βλέπω; Εμένα με αφήνει να αλλάξω μόνο τα προφίλ και το "Voodoo profile v1" δεν το έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις να υπενθυμίσω ότι προτού βάλουμε κάποιο mod πάντα κάνουμε ένα nandroid backup γιατί οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά.

Αν δεν έχεις κάνει backup ώστε να επαναφέρεις το κινητό όπως ήταν πριν προσπάθησε να μας εξηγήσεις καλύτερα που είναι το πρόβλημα.

 

λοιπον εχω μεσα custom rom την jetpack 8.1 jw1 απο xda ολα καλα....αυτος ειχε στην σελιδα 2 addons απο twlaunchers to 3 και το 4.5 με το που περασα το 3 και το 4...την ωρα που ανοιγει τον κινητο για πληκτρολογησω το Pin δεν γραφει ψηγεια ενω δειχνει οτι πατιουνται...

αν βγαλω την sim λειτουργει γραφει κανονικα το κινητο..

πηγα απο το τιτανιουμ και αφερεσα τα tw launchers (παιζω με zeam) αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάποιο πρόβλημα σου δημιούργησαν τα addons που έβαλες. Αν δεν έχεις κανένα restore αρχείο στην σελίδα που κατέβασες την custom για να φλασάρεις και αφού δεν έχεις κάνει backup τότε μάλλον πας πάλι για φλασάρισμα της rom από την αρχή.

Δοκίμασε να κάνεις wipe dalvik cache από recovery μήπως και γίνει τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κράταγα τώρα ένα backup, θα φλάσαρα την ρομ από την αρχή (με wipe) και μετά θα έκανα Advanced restore > restore data μόνο από το backup ώστε να μπουν πάλι οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις μόνο. Αν θες δοκίμασε το.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...το voodoo color ποια χρώματα επηρεάζει; Δεν πρόσεξα καμία διαφορά ενώ άλλαξα τα προφίλ.

Επίσης αυτές τις ρυθμίσεις που τις βλέπω; Εμένα με αφήνει να αλλάξω μόνο τα προφίλ και το "Voodoo profile v1" δεν το έχει.

 

Επηρεάζει όλα τα χρώματα της οθόνης. Αν αλλάξεις μόνο το Color Profile δεν θα δεις και καμιά διαφορά. Πρέπει να βάλεις όλες τις ρυθμίσεις που έδωσα μέσα από την εφαρμογή Voodoo Control. Για να το κάνεις αυτό όμως πρέπει ο kernel που έχεις να υποστηρίζει το Voodoo Color.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω μεσα custom rom την jetpack 8.1 jw1 απο xda ολα καλα....αυτος ειχε στην σελιδα 2 addons απο twlaunchers to 3 και το 4.5 με το που περασα το 3 και το 4...την ωρα που ανοιγει τον κινητο για πληκτρολογησω το Pin δεν γραφει ψηγεια ενω δειχνει οτι πατιουνται...

αν βγαλω την sim λειτουργει γραφει κανονικα το κινητο..

πηγα απο το τιτανιουμ και αφερεσα τα tw launchers (παιζω με zeam) αλλα τιποτα...

 

Αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα του θέματος (το background να είναι το ίδιο χρώμα με τα γράμματα). Δοκίμασε (αφού μπορείς να πατήσεις τα κουμπιά) να πατήσεις το pin πατά οκ και δες αν θα μπει.

Επίσης όπως είπαν τα παιδιά πάντα να παίρνεις backup!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι καιρό με την XWJVW και semaphore 2.1.1 ωστόσο παρατηρώ πως κάποιες φορές που πατάω τις κλήσεις απο την αρχική οθόνη και πληκτρολογώ αριθμό,με πετάει ξανά στην αρχική οθόνη.Μπορεί να διορθοθεί αυτό;Επίσης μπορείτε να δώσετε κάποιο link για να κατεβάσω την JW1,ποιόν αντίστοιχο kernel προτείνεται;
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει μερικές φορές να σε πετάει στην αρχική οθόνη (σπάνια βέβαια). Δεν νομίζω ότι διορθώνεται κάπως.

Για την JW1 δες εδώ.

Για kernel βάλε τον Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει μερικές φορές να σε πετάει στην αρχική οθόνη (σπάνια βέβαια). Δεν νομίζω ότι διορθώνεται κάπως.

Για την JW1 δες εδώ.

Για kernel βάλε τον Semaphore.

 

Σε ευχαριστώ!Και κάτι τελευταίο,φαντάζομαι πως θα είμαι ok με τον semaphore 2.5.0;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το έχω γράψει και στις συχνές ερωτήσεις του οδηγού γιατί γίνεται συχνά αυτή τη ερώτηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με κάποιο λινκ που έδωσε πρόσφατα ο what (πηγή samsung) το wipe battery stats, με όποιο τρόπο και να το κάνεις, δε βοηθά σε τίποτα το sgs μας. Αν θες, μετά από κάθε νέο φλασάρισμα κάνε 2-3 κύκλος φόρτισης-αποφόρτισης. Εγω δεν κάνω!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις συνεχεία πλήρης κύκλους φόρτισης εφόσον φλασαρεις συχνά η μπαταρία δε θα κρατήσει πολύ.για παράδειγμα εγώ που δεν έχω κρατήσει ROM πάνω από μια βδομάδα δεν έχει νόημα. Απλά καλό ειναι να φλασαρεις με 100%φορτισμένη μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον νεο semaphore 2.6.0 beta που υποστηριζει usb host mode και οντως δουλευει αυτη η λειτουργια.συνδεσα εναν εξωτερικο σκληρο με καλωδιο 2usb male σε μινι usb male.το ενα usb male στο ρευμα για τροφοδοσια και το αλλο πανω στον ανταπτορα micro usb σε usb female που πηρα με 5 ευρω και μετα πανω στο τηλεφωνο.αναγνωρισε τον εξωτερικο σκληρο κανονικα αλλα δε μπορεσα να δω τα αρχεια γιατι η εφαρμογη για την ωρα υποστηριζει μονο fat32. οταν η εφαρμογη υποστηριζει και ntfs θα ειναι πολυ χρησιμο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον νεο semaphore 2.6.0 beta που υποστηριζει usb host mode και οντως δουλευει αυτη η λειτουργια.συνδεσα εναν εξωτερικο σκληρο με καλωδιο 2usb male σε μινι usb male.το ενα usb male στο ρευμα για τροφοδοσια και το αλλο πανω στον ανταπτορα micro usb σε usb female που πηρα με 5 ευρω και μετα πανω στο τηλεφωνο.αναγνωρισε τον εξωτερικο σκληρο κανονικα αλλα δε μπορεσα να δω τα αρχεια γιατι η εφαρμογη για την ωρα υποστηριζει μονο fat32. οταν η εφαρμογη υποστηριζει και ntfs θα ειναι πολυ χρησιμο

 

Πές τα στον Στράτo (stratosk) και στο XDA που όσοι το δοκίμασαν (σελ 682 του kernel) ανέφεραν οτι δεν τους λειτούργησε!

Με ποιά έκδοση σου λειτούργησε; Την 2.6 beta1 ή την beta3 που έδωσε αργότερα για δοκιμή;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πές τα στον Στράτo (stratosk) και στο XDA που όσοι το δοκίμασαν (σελ 682 του kernel) ανέφεραν οτι δεν τους λειτούργησε!

Με ποιά έκδοση σου λειτούργησε; Την 2.6 beta1 ή την beta3 που έδωσε αργότερα για δοκιμή;

 

αυτο που εχω κατεβασει λεγεται 2.6.0 beta.σε εμενα απλα ειδε τον σκληρο,τον εκανε mount και μου εγραψε τα στοιχεια του(verbatim...).αλλα δε μπορεσα να δω τα αρχεια του γιατι απο οτι ειδα η εφαρμογη usb host controller που πρεπει να εγκαταστησεις δεν υποστηριζει ntfs.μολις βρω τροπο να συνδεσω κανα στικακι με fat32 θα δω αν δουλευει κανονικα. το βασικο ειναι οτι πρεπει να δωσεις ρευμα με καποιο τροπο γιατι η usb του κινητου δεν δινει στο κινητο εβαλα αυτο:http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=26539

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω την ειδοποίηση χαμηλής στάθμης ή έστω κάποιο mod που να με ειδοποιεί μόνο μία φορά; Κάποιες εφαρμογές ειδοποίησης από το market που δοκίμασα,λειτουργούν όλες ανεξάρτητα αυτής της ειδοποίησης η οποιά λογικά είναι ενσωματωμένη στο android λειτουργικό...

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω την ειδοποίηση χαμηλής στάθμης ή έστω κάποιο mod που να με ειδοποιεί μόνο μία φορά; Κάποιες εφαρμογές ειδοποίησης από το market που δοκίμασα,λειτουργούν όλες ανεξάρτητα αυτής της ειδοποίησης η οποιά λογικά είναι ενσωματωμένη στο android λειτουργικό...

 

"Νομίζω" βγάζοντας το LowBattery.ogg απο το /system/media/audio/ui, δεν θα ακούγεται ο ήχος. Να μην βγάζει καθόλου ειδοποιήση δεν ξέρω αν γίνεται.

 

(πάρε ένα nandroid backup πρώτα μην σε πάρω στο λαιμό μου)

 

Edit: αν θέλεις (στην τύχη τελείως) δοκίμασε να βγάλεις και το chargingwarning.qmg απο το /system/media

 

(κάνε όμως nandroid μην έχουμε ιστορίες :p )

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας nandroid backup παρακολουθώ την πορεία του και παρατηρώ το εξής. Στο backup data ενώ όλα τα αρχεία τρέχουν μια χαρά γρήγορα, μόλις φτάνει στα apk των εφαρμογών μου, αργεί το κάθε ένα ξεχωριστά.... Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο πρόβλημα (πχ να χαλάει σιγά σιγά η μνήμη rom από τα πολλά φλασαρίσματα) ή και σε εσάς αργεί εκεί???
Link to comment
Share on other sites

το βασικο ειναι οτι πρεπει να δωσεις ρευμα με καποιο τροπο γιατι η usb του κινητου δεν δινει

 

 

Αυτο υπαρχει περιπτωση να το φτιαξουν στο μελλον ή ειναι αδυνατο να γινει?

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτο υπαρχει περιπτωση να το φτιαξουν στο μελλον ή ειναι αδυνατο να γινει?

 

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση. Είναι κατασκευαστική επιλογή της Samsung, το κινητό δεν έχει τη συνδεσμολογία για να δώσει ρεύμα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

^ έτσι κάνει σε όλους μην αγχώνεσαι

οκ thanks! Αφού το λες εσύ που το έχεις λιώσει στο φλασάρισμα, την θεωρώ έμπιστη απάντηση :lol:

 

Ας μου λύσει όμως κάποιος άλλη μία απορία. Επειδή κάποια themes δεν υπάρχουν για τις ρομς που θέλω, αρκεί να τσιμπήσω της εικόνες από τους φακέλους res/drawable-.......... από τα αρχεία που έχουν το θέμα, και να τους βάλω στα αρχεία που θέλω? Ή δεν παίζει κάτι τόσο απλό? :O Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...