Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας μου απαντήσει κάποιος, το samsungkeybgb.zip που χρησιμοποιούμε για να επαναφέρουμε το ελληνικό πληκτρολόγιο στις διαφορες εκδόσεις gingerbread πρέπει να το μετονομάσουμε? το βάζουμε όπως είναι στην sdcard και πάμε απο cwm recovery και κάνουμε update? 2-3 βήματα είναι, ας τα αποσαφηνίσει κάποιος.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας μου απαντήσει κάποιος, το samsungkeybgb.zip που χρησιμοποιούμε για να επαναφέρουμε το ελληνικό πληκτρολόγιο στις διαφορες εκδόσεις gingerbread πρέπει να το μετονομάσουμε? το βάζουμε όπως είναι στην sdcard και πάμε απο cwm recovery και κάνουμε update? 2-3 βήματα είναι, ας τα αποσαφηνίσει κάποιος.

 

Μα είναι απλό:

Κατεβάζεις το .zip και το περνάς ΟΠΩΣ είναι (χωρίς μετονομασία) στην εσωτερική sd card του κινητού (όχι σε εξωτερική μνήμη) κατα προτίμηση στο αρχικό :\ directory (το λένε και root directory)

Βάζεις το κινητό σε CWM recovery mode και απο εκεί πηγαίνεις Install zip from sd card->choose zip from sd card βρίσκεις το αρχείο zip και το διαλέγεις, πατας και "Yes- install *.zip" KAI είσαι έτοιμος. Όταν ξανα ξεκινήσεις το κινητό θα έχεις και Ελληνικό πληκτρολόγιο!

Πιο αναλυτικά δε γίνεται πιστεύω:lol:!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου!

Μετά απο αυτή τη περιγραφή, ναι ειναι απλό!

Απλά σε κάποιον που πήρε το κινητό τώρα τελευταία και είναι καινούργιος στο rooting, μια σύντομη περιγραφή του τύπου βάλτο στην SD και κάνε install μπορεί να προκαλέσει σύγχυση. Το ξέρω ότι για εσάς αυτά είναι τετριμμένα αλλά για εμας τους καινούργιους είναι κάπως "ξένα".

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ότι έχω στο κινητό μου είναι γραμμένο πάντα στην υπογραφή μου. :p

 

Πιστεύω η επόμενη ερώτηση θα είναι αν είναι καλός συνδυασμός κερνελ-ρομ, σωστά; :lol:!

 

Είναι ότι καλύτερο έχω βάλει στο κινητό..! :D

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

χμμ δεν βλέπω εγώ καλά ή απλά δεν μπορώ να βρω λινκ για να κατεβάσω το GTO Tornado Kernel Rc2; :)))

(εκανα λογαριασμό στο φορουμ , κατέβασα το TornadoJVRRC2 αλλά δε μπορώ να βρω λινκ για τον κερνελ)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν βλέπω εγώ καλά ή απλά δεν μπορώ να βρω λινκ για να κατεβάσω το GTO Tornado Kernel Rc2; :)))

(εκανα λογαριασμό στο φορουμ , κατέβασα το TornadoJVRRC2 αλλά δε μπορώ να βρω λινκ για τον κερνελ)

 

direct link εδώ:

Εννοείται πρέπει να έχεις κάνει εγγραφή στο site για να μπορείς να δεις το link...

Εναλλακτικά για να το βρεις εσύ βρίσκεται μέσα στο κεντρικό site -> forum -> Damian Gto -> Gto kernel gingerbread!

 

ΥΓ: πρόσεχε οτι το αρνητικό του damian kernel είναι πως δεν παίζει bootanimation (το παίζει μάλλον αλλά μετά το κινητό δεν μπορεί να ξεκινήσει) οπότε αν έχεις κάποιο πρέπει να το αφαιρέσεις πριν περάσεις τον κερνελ (έχει σχετικό cwm script γιαυτό). Επίσης σαφώς συνιστάται ενα nandroid backup πριν τον περάσεις!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

direct link εδώ:

Εννοείται πρέπει να έχεις κάνει εγγραφή στο site για να μπορείς να δεις το link...

Εναλλακτικά για να το βρεις εσύ βρίσκεται μέσα στο κεντρικό site -> forum -> Damian Gto -> Gto kernel gingerbread!

 

ΥΓ: πρόσεχε οτι το αρνητικό του damian kernel είναι πως δεν παίζει bootanimation (το παίζει μάλλον αλλά μετά το κινητό δεν μπορεί να ξεκινήσει) οπότε αν έχεις κάποιο πρέπει να το αφαιρέσεις πριν περάσεις τον κερνελ (έχει σχετικό cwm script γιαυτό). Επίσης σαφώς συνιστάται ενα nandroid backup πριν τον περάσεις!

 

ναι έχω κάνει εγγραφή ,λινκ στο ποστ δεν βλέπω είναι το θέμα ,λινκς βλέπω μόνο (άλλο ποστ) για το gold (2.2 έκδοση) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .Εχω 2.3.3 προσπαθησα να βαλω σε sgsI τις εφαρμογες του sgs II που εχει ο τυχερακιας στην αρχη του θεματος κυριως το weather clock και μου λεει πως δεν εγκατασταθηκε .Κανω κατι λαθος μηπως πρεπει να ειμαι root ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .Εχω 2.3.3 προσπαθησα να βαλω σε sgsI τις εφαρμογες του sgs II που εχει ο τυχερακιας στην αρχη του θεματος κυριως το weather clock και μου λεει πως δεν εγκατασταθηκε .Κανω κατι λαθος μηπως πρεπει να ειμαι root ευχαριστω!

δεν θελει απλη εγκατασταση,πρεπει να μεταφερεις το .apk μεσα στο system-app οπου ειναι οι εφαρμογες συστηματος με τον root explorer(πρεπει να εισαι root φυσικα) αφου κανεις write το συστημα.αλλα τσαμπα ο κοπος κατα την γνωμη μου γιατι δεν δουλευει σε πληρη οθονη οπως στο sgs 2 .το ειχα βαλει και εβγαζε μονο ενα μικρο widget 2x1.

εκτος του οτι ειναι μεγαλο,δεν χωραει στο system και θα πρεπει μαλλον να σβησεις κατι για να χωρεσει

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω κάνει εγγραφή ,λινκ στο ποστ δεν βλέπω είναι το θέμα ,λινκς βλέπω μόνο (άλλο ποστ) για το gold (2.2 έκδοση) :)

 

προς το παρoν δεν εφτιαξε τα λινκ ακομα (εγινε κατι με τους sponsors) γιαυτο τον ανεβασα rapidshare.

οριστε https://rapidshare.com/files/2180321316/GTO_Tornado_RC_2__v2_3.tar :)

Link to comment
Share on other sites

προς το παρoν δεν εφτιαξε τα λινκ ακομα (εγινε κατι με τους sponsors) γιαυτο τον ανεβασα rapidshare.

οριστε https://rapidshare.com/files/2180321316/GTO_Tornado_RC_2__v2_3.tar :)

 

οκκ , σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Με την πολύτιμη βοήθεια σας φλάσαρα τη JVR σε συνδυασμό με τον Semaphore 1.6. Έπειτα πέρασα Ελληνικά Πληκτρολόγια, swype κτλ. Μετά διάβασα τον οδηγό του tyxerakia και πέρασα και το autokiller memory. Ωραία, και τώρα;; Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που μου προτείνεται να περάσω για καλύτερη αξιοποίηση του κινητού και γενικότερα οποιαδήποτε εφαρμογή που να αξίζει.

Επίσης, έχω περάσει κ ένα πακετάκι που βρήκα στο xda με crt animation, aosp lock screen κτλ αλλά λέω να το βγάλω. Πως θα το καταφέρω αυτό;

Edited by paoad
Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως σας ειχα γραψει και παλιοτερα στον γαλαξια(πρωην δικο μου) του αδερφου μου εχω περασει jvr με semaphore 1.6

δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κινητο εχει τρομερα προβληματα!

δεν σε αφηνει να μπεις μεσα στις επαφες,οταν πας να παρεις τηλεφωνο σε πεταει στο κεντρικο μενου και διαφορα αλλα τετοια..:(

το κακο ειναι οτι το κινητο το εχει ο αδερφος μου θεσσαλονικη(και του εχει κανει την ζωη κόλαση ετσι οπως ειναι) και εγω ειμαι αλεξανδρουπολη!

θα προσπαθήσω αυριο τηλεφωνικά να τον βαλω να κανει φορματ(ο αδερφος μου ειναι τελειως ασχετα με αυτα αλλα πιστευω θα τα καταφερει :p) και επαναφορα των αρχικων ρυθμίσεων μηπως και στρωσει..(λογικα καποια εφαρμογη θα κανει την δουλειά).

εχετε να μου προτείνεται καποιον αλλο κερνελ με jvr μηπως το προβλημα ειναι εκει?

γενικα παιζει κατι με αυτη την rom και δεν το εχω παρει χαμπαρι?

εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος παρομοια προβληματα η οτιδήποτε με την jvr?

επισης με hard format σβηνονται τα παντα αλλα οχι οι Photos βιντεο κτλ ετσι δεν ειναι?

τελος υπαρχει καποια custom rom να μου προτεινεται που να ταιριαζει με jvr και γενικα να μην εχει προβληματα?(επειδη η ολη φαση θα γινει τηλεφωνικα ισως με καποια custom rom γλυτωσω ολη την φασαρια...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Με την πολύτιμη βοήθεια σας φλάσαρα τη JVR σε συνδυασμό με τον Semaphore 1.6. Έπειτα πέρασα Ελληνικά Πληκτρολόγια, swype κτλ. Μετά διάβασα τον οδηγό του tyxerakia και πέρασα και το autokiller memory. Ωραία, και τώρα;; Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που μου προτείνεται να περάσω για καλύτερη αξιοποίηση του κινητού και γενικότερα οποιαδήποτε εφαρμογή που να αξίζει.

 

Στο παρόν θέμα του galaxy s συζητιούνται μόνο οι εφαρμογές που είναι αποκλειστικά για το galaxy s. Δύο από αυτές έχουν δικό τους θέμα (gps aids και kernel flasher). Για οποιαδήποτε άλλη android εφαρμογή το κατάλληλο θέμα είναι αυτό. Ρίξε μια ματιά.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξαναβάλεις το αρχικό framework-res.apk που είχε πριν κάνεις τις αλλαγές. Ίσως και το systemui.apk , δεν ξέρω ποιο mod έβαλες. Ελπίζω να ξέρεις πως να το κάνεις γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να τα βρω και να τα ανεβάσω....
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ. Και ως προς το δεύτερη ερώτηση... Πως μπορώ να απεγκαταστήσω το πακετάκι με τα animations?

 

Πέρα από αυτό που πρότεινε παραπάνω ο Αλέξανδρος υπάρχουν και δύο άλλοι τρόποι:

1) Επαναφέρεις το nandroid backup που έκανες πριν περάσεις το mod (εάν βέβαια σκέφτηκες να το κάνεις).

2) Ψάχνεις αν αυτός που έκανε το mod έχει αναρτήσει και το αντίστοιχο restore.zip που επαναφέρει τα δύο αρχεία που αναφέρει ο Αλέξανδρος. Αρκετοί modders, απ' ότι θυμάμαι, έχουν προνοήσει.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξαναβάλεις το αρχικό framework-res.apk που είχε πριν κάνεις τις αλλαγές. Ίσως και το systemui.apk , δεν ξέρω ποιο mod έβαλες. Ελπίζω να ξέρεις πως να το κάνεις γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να τα βρω και να τα ανεβάσω....

Εχω βαλει αυτό το Mod http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16326826&postcount=65. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις που μπορώ να τα βρω;

Link to comment
Share on other sites

περασα με odin την εκδοση froyo 2.2.1

εκδοση βασικου φασματος i9000XXJPY kernel 2.6.32.9

Δηλαδη την I9000XWJSD

1. γινεται root με cf-root

2.μπορει καποιος να με διαφωτισει πιο αρχειο cf-root θα χρησιμοποιησω

για να κανω root με odin?

dsmous
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Εβαλα χθες την JVR με kernel speedmod k15i-t10. Οταν εκανα απο recovery mode "apply root to device" το εκανε αλλα.. εγκαθιστοντας root checker μου λεει οτι εχω root αλλα οχι busybox. Την διαδικασια την επανελαβα αρκετες φορες αλλα δεν ειχα αποτελεσμα.

 

Το δευτερο προβλημα μου(που με ενδιαφερει περισσοτερο) ειναι οτι ενω εγκαθιστω adfree λει οτι κατεβαζει hosts κλπ αλλα σε καμια εφαρμογη δεν ειμαι adfree. Παιζει να εχει σχεση με το busybox?

Καμια ιδεα; ευχαριστω εκ των προτερων..

Edited by Wishmaster87

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν περιλαμβανει το busybox ο speedmod και πρεπει να το κατεβασεις απο το μαρκετ.λιγο που κοιταξα υπαρχει στο μαρκετ

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Εβαλα χθες την JVR με kernel speedmod k15i-t10. Οταν εκανα απο recovery mode "apply root to device" το εκανε αλλα.. εγκαθιστοντας root checker μου λεει οτι εχω root αλλα οχι busybox. Την διαδικασια την επανελαβα αρκετες φορες αλλα δεν ειχα αποτελεσμα.

 

Το δευτερο προβλημα μου(που με ενδιαφερει περισσοτερο) ειναι οτι ενω εγκαθιστω adfree λει οτι κατεβαζει hosts κλπ αλλα σε καμια εφαρμογη δεν ειμαι adfree. Παιζει να εχει σχεση με το busybox?

Καμια ιδεα; ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Υπάρχει στο market. Η έκδοση που θες είναι απ'τον stericson. Κάντο install στο xbin καλύτερα, αν ρωτήσει.

 

Sent from my Galaxy Tab 10.1

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! μπορει να μου πει καποιος ποια είναι η καλυτερη custom rom για το galaxy s???
Google
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! μπορει να μου πει καποιος ποια είναι η καλυτερη custom rom για το galaxy s???

 

ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και γούστα. Επίσης έχουμε πληθώρα αξιόλογων ρομ-κερνελ για το κινητό μας.

Δοκίμασε tornado rom-kernel αν θέλεις.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! αλλα αυτη η custom rom ειναι για gingerbread η για froyo ?

 

Για ginger βασισμένη σε jvr (βγήκαν και για jvs αλλά είναι beta ακόμα). διάβασε καλά στο φόρουμ του damian και για τη ρομ και για τον κερνελ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...