Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε την JVR σε συνδυασμό με το μόντεμ της JVQ από εδώκαι semaphore kernel 1.6.0 από εδώ(για να το κάνεις root) απαραιτήτως με repartition

 

και θα είσαι κομπλέ :)

 

Γιατί μοντεμ jvq και όχι jvs η jvr? Μήπως ήθελες να πεις csc jvq?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί μοντεμ jvq και όχι jvs η jvr? Μήπως ήθελες να πεις csc jvq?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ειναι αυτο που λεει προτεινεται σε συνδυασμο με το CSC της JVQ??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που λεει προτεινεται σε συνδυασμο με το CSC της JVQ??

 

Απο μενα JVR με CSC της JVQ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε την εφαρμογη wallpaper wizardrii απο το μαρκετ.

 

Sent from my Samsung Galaxy S using Tapatalk

 

 

Ευχαριστώ πολύ !! Το πέρασα και κάνει μια χαρά τη δουλειά του .. :cool:

 

Προς "Nikos523" :

Φίλε μου έχεις δοκιμάσει τη Cm7 ? Σκέφτομαι να βάλω την Tornado καθώς διαβάζω τα καλύτερα .. Αν τις έχεις δει και τις 2 λοιπόν μπορείς να μου πεις την άποψή σου ? Κάποιες ομοιότητες - διαφορές και γενικά τι συνιστάς και γιατί κατέληξες στην Tornado ?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν το post είναι κάπως off-topic !

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !! Το πέρασα και κάνει μια χαρά τη δουλειά του .. :cool:

 

Προς "Nikos523" :

Φίλε μου έχεις δοκιμάσει τη Cm7 ? Σκέφτομαι να βάλω την Tornado καθώς διαβάζω τα καλύτερα .. Αν τις έχεις δει και τις 2 λοιπόν μπορείς να μου πεις την άποψή σου ? Κάποιες ομοιότητες - διαφορές και γενικά τι συνιστάς και γιατί κατέληξες στην Tornado ?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν το post είναι κάπως off-topic !

 

Έχω δοκιμάσει την cm ως την 103 περίπου αν θυμάμαι καλά. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά καλό multitasking που είναι από τα κυριότερα για μένα. Το θέμα είναι ότι μετά από λίγο καιρό έχασε το multitasking.. έπεφτε δηλαδή η ραμ χωρίς λόγο κατά πολύ.. Συνεπώς δεν υπήρχε λόγος να μείνω!

 

Για την tornado θα πω μόνο ότι πετάει και έχει πολύ καλό multitasking (και το κυριότερο.. DamianGTO! ο καλύτερος kernel developer για το γαλαξία κατ εμε!)

 

edit: δεν ειμαστε offtopic! νομιζα οτι ειμασταν στο θρεντ της cm7 γιατι ημουν απο tapatalk και δεν προσεξα :lol:

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλαράκι σ'ευχαριστώ πολύ ! Με κάλυψες :cool:

 

Θα διαβάσω περισσότερα στο forum τους :)

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

τωρα οσο για kernel ποια να επιλεξω?

 

Θα σου πρότεινα, όπως και οι περισσότεροι πιστεύω, τον Semaphore 1.6.0 για kernel.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα, όπως και οι περισσότεροι πιστεύω, τον Semaphore 1.6.0 για kernel.

 

τσεκαρα οτι υπαρχουν 2 με ονομασια 1.6.0.η μια εχει και ενα bm στον τιτλο..... break 720p video εννοει οτι δεν υπαρχει καθολου η δυνατοτητα ληψης video 720p???

Edited by sarpan
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρα οτι υπαρχουν 2 με ονομασια 1.6.0.η μια εχει και ενα bm στον τιτλο......???

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι η bm σου δίνει περισσότερη Ram (353 MB) έναντι της άλλης (336.3 MB) αλλά δεν δουλεύει η εγγραφή στο video σε ανάλυση 720p.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρα οτι υπαρχουν 2 με ονομασια 1.6.0.η μια εχει και ενα bm στον τιτλο......???

 

bm = big memory

Ουσιαστικα σου δινει περισσοτερη διαθεσημη ραμ,αλλα θυσιαζει το 720p video recording

 

Edit:με προλαβε ο superuser :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έχετε κάνει για το Galaxy S, μόλις το πήρα και εγώ, διάβασα εδώ μέσα πολλά πράγματα αλλά έχω ερωτήσεις, ξεκινώ :

1. Πως μπορώ να κάνω backup την υπάρχουσα Rom του κινητού πριν αρχίσω να παίζω με άλλες ??(Τα 3 πλήκτρα δουλεύουν εξ’ αρχής)

firmware 2.3.3

baseband version I9000XXJVO

KERNEL 2.6.35.7-I9000XWJVI-CL210427root@dell103 #2

build GINGERBREAD.XWJVI

 

2. Για να βάλω άλλη Rom με Odin πρέπει να πάω σε προηγούμενη version (2.2.1)?? Ας πούμε την MIUI 1.9.16, αν έχετε άλλη να προτείνετε ευχαρίστως να την δοκιμάσω, θέλω speed , stability

Πολλές οι αλλαγές από το ZTE BLADE που έπαιζα μέχρι τώρα!!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έχετε κάνει για το Galaxy S, μόλις το πήρα και εγώ, διάβασα εδώ μέσα πολλά πράγματα αλλά έχω ερωτήσεις, ξεκινώ :

1. Πως μπορώ να κάνω backup την υπάρχουσα Rom του κινητού πριν αρχίσω να παίζω με άλλες ??(Τα 3 πλήκτρα δουλεύουν εξ’ αρχής)

firmware 2.3.3

baseband version I9000XXJVO

KERNEL 2.6.35.7-I9000XWJVI-CL210427root@dell103 #2

build GINGERBREAD.XWJVI

 

2. Για να βάλω άλλη Rom με Odin πρέπει να πάω σε προηγούμενη version (2.2.1)?? Ας πούμε την MIUI 1.9.16, αν έχετε άλλη να προτείνετε ευχαρίστως να την δοκιμάσω, θέλω speed , stability

Πολλές οι αλλαγές από το ZTE BLADE που έπαιζα μέχρι τώρα!!

 

1)Μπορεις να παρεις backup μεσα απο CWM recovery.Για να αποκτησεις ομως CWM recovery πρεπει να βαλεις ενα custom κερνελ που να το περιλαμβανει(προτεινω semaphore 1.6.0)

 

2)Δεν χρειαζεται να επιστρεψεις σε 2.2.1(Αυτο χρειαζοταν πιο παλια αν ηθελες να βαλεις CyanogenMod ή Miui που ηθελαν 2.2 bootloader.Πλεον δεν χρειαζεται)

Ομως οι περισσοτερες custom roms κυκλοφορουν σε .zip αρχεια που τα κανεις install μεσω CWM.Odin χρησιμοποιουμε κυριως για Official/leaked roms

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ολα κομπλε με την αναβαθμιση.και 2.3.4 και semaphore kernel χαρη στη βοηθεια σας παιδια..Σας ευχαριστω πολυ!!!!!να στε καλα!!!
Link to comment
Share on other sites

Θελω να φλασάρω το GS ενός φιλου και επειδη δεν παρακολουθω την σκηνη θελω την βοηθεια σας. :O

 

1)Φοράει 2.3.3 XWJVN...υπάρχει κάτι καλύτερο σε stock rom? (2.3.4 JVR?....ελληνικό android keyboard έχει?)

2)O πιο stable kernel με την καλύτερη αυτονομία?

3)CWM 5.0 για το GS έχει βγει?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Θελω να φλασάρω το GS ενός φιλου και επειδη δεν παρακολουθω την σκηνη θελω την βοηθεια σας. :O

 

1)Φοράει 2.3.3 XWJVN...υπάρχει κάτι καλύτερο σε stock rom?

2)O πιο stable kernel με την καλύτερη αυτονομία?

3)CWM 5.0 για το GS έχει βγει?

 

 

Μπορείς να βάλεις την 2.3.4 JVR σε συνδυασμό με το csc της JVQ και κέρνελ τον semaphore 1.6.0 (για να ρουταρεις κιόλας) είναι ότι καλύτερο παίζει αυτήν την στιγμή απο στοκ.

Αν πάμε σε custom rom εγώ συστήνω ανεπιφύλακτα αυτήν αν διαβάσεις εκεί θα καταλάβεις το γιατί

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την 2.3.4 JVR σε συνδυασμό με το csc της JVQ και κέρνελ τον semaphore 1.6.0 (για να ρουταρεις κιόλας) είναι ότι καλύτερο παίζει αυτήν την στιγμή απο στοκ.

Αν πάμε σε custom rom εγώ συστήνω ανεπιφύλακτα αυτήν αν διαβάσεις εκεί θα καταλάβεις το γιατί

Η 2.3.4 JVR έχει ελληνικο android keyboard?...θέλει GPS aids fix?

Eλπίζω να έχει καλύτερη αυτονομία σε σχέση με 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.4 JVR έχει ελληνικο android keyboard?...θέλει GPS aids fix?

Eλπίζω να έχει καλύτερη αυτονομία σε σχέση με 2.3.3.

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο δυστυχώς όχι δεν έχει θα πρέπει να περάσεις όποιο θέλεις μέσω CMW άλλωστε 2 λεπτών υπόθεση είναι όπως θα ξέρεις.

gps fix aids εγώ δεν έχω χρειαστεί από την 2.3.3 και μετά.

οι 2.3.3 φημίζονται για το battery drain (σε μένα δεν έτυχε όσο είχα 2.3.3) πάντως έχει καλύτερη αυτονομία από την οποιαδήποτε 2.3.3

και στην ρομ που σου σύστησα, με νορμάλ χρήση κρατάει 3,5 μέρες και πάνω χαλαρά...

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό πληκτρολόγιο δυστυχώς όχι δεν έχει θα πρέπει να περάσεις όποιο θέλεις μέσω CMW άλλωστε 2 λεπτών υπόθεση είναι όπως θα ξέρεις.

gps fix aids εγώ δεν έχω χρειαστεί από την 2.3.3 και μετά.

οι 2.3.3 φημίζονται για το battery drain (σε μένα δεν έτυχε όσο είχα 2.3.3) πάντως έχει καλύτερη αυτονομία από την οποιαδήποτε 2.3.3

και στην ρομ που σου σύστησα, με νορμάλ χρήση κρατάει 3,5 μέρες και πάνω χαλαρά...

Πάντως όταν είχα το GS με το που βγήκε η 2.3.3 (JVP νομίζω λεγόταν) τριβαμε τα μάτια μας απο κατανάλωση (3ις ημέρες)....δεν μπορω να καταλάβω τι χάλασε μετα.Αnyway σε ευχαριστω :)

 

Tο ελληνικο keyboard που δίνει ο tyxerakias δουλεύει στην JVR?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3612072#post3612072

 

Τι CWM έχετε στις custom rom?....γιατι στο Nexus S δουλεύω το τελευταίο 5.0.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν είχα το GS με το που βγήκε η 2.3.3 (JVP νομίζω λεγόταν) τριβαμε τα μάτια μας απο κατανάλωση (3ις ημέρες)....δεν μπορω να καταλάβω τι χάλασε μετα.Αnyway σε ευχαριστω :)

 

 

Από ότι έχω καταλάβει κάποιες εφαρμογές ξεκινάνε σε ανύποπτο χρόνο (latitude, χάρτες και ίσως κάποιες ακόμα) και σκοτώνουν την μπαταρία.

Εγώ δεν το είχα ποτέ αυτό το θέμα γιατί απλά με το που πέρναγα την ρομ, ξεφορτωνόμουν αμέσως ότι δεν ήταν απαραίτητο για την λειτουργία του κινητού

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

 

Tο ελληνικο keyboard που δίνει ο tyxerakias δουλεύει στην JVR?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3612072#post3612072

 

 

"Όσοι έχουν βάλει JVH, JVQ, JVR (JVx) και δεν έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο, ορίστε ένα αρχείο....."

Σοβαρά έκανες αυτήν την ερώτηση, μαζί με link? :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά έκανες αυτήν την ερώτηση, μαζί με link? :p

χαχαχα βιασυνη....:p

Sorry mod

 

Από ότι έχω καταλάβει κάποιες εφαρμογές ξεκινάνε σε ανύποπτο χρόνο (latitude, χάρτες και ίσως κάποιες ακόμα) και σκοτώνουν την μπαταρία.

Εγώ δεν το είχα ποτέ αυτό το θέμα γιατί απλά με το που πέρναγα την ρομ, ξεφορτωνόμουν αμέσως ότι δεν ήταν απαραίτητο για την λειτουργία του κινητού

Mπορείς με την εφαρμογή Autostarts να κάνεις disable αυτές τις εφαρογές ;)....και να λειτουργούν κανονικά όταν τις ανοίγεις.
Link to comment
Share on other sites

Τι CWM έχετε στις custom rom?....γιατι στο Nexus S δουλεύω το τελευταίο 5.0.

 

Συνηθως οι custom kernels εχουν CWM 3

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα βιασυνη....:p

Sorry mod

 

Mπορείς με την εφαρμογή Autostarts να κάνεις disable αυτές τις εφαρογές ;)....και να λειτουργούν κανονικά όταν τις ανοίγεις.

 

 

Ναι το γνωρίζω αυτό απλά από την στιγμή που δεν τις χρειαζόμουν καθόλου γιατί να πιάνουν χώρο στο system; (και στο μενού:p)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι custom kernels εχουν CWM 3
Οκ έτσι ρώτησα μπας και έχει βγει κάποια νεότερη έκδοση να περάσω....οπότε αφήνω CWM 3 που ήδη έχει. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...