Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με την cyanogenmod βγαίνει πάνω στην μπάρα το εικονίδιο H αντί του 3G. Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό; στην stock δεν γίνεται!!!

 

Θα έχω πρόβλημα χρεώσεων;;; Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται κουλό που το ρωτάω

 

Το H (hdspa) είναι πιο γρήγορο από το 3g, οπότε μην ανησυχείς. Οι χρεώσεις είναι ίδιες, μόνο οι ταχύτητες αλλάζουν.

 

Aυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που δεν το εμφάνιζε με την stock rom. Τι άλλαξε στο Mod;

 

Επίσης, αν ξέρει κανείς, κάνω back up με το titanium backup και κάθε φορά που πάω να κάνω restore κολλάει και μου τα δείχνει σβησμένα τα προγράμματα με μία γραμμή. Μόνο τα data των app κάνει backup ή και την εφαρμογή;

 

Είναι κουραστικό αν αλλάζω rom να πρέπει να κάνω εγκατάσταση μία μια της εφαρμογές από το market. Επίσης θέλω να κρατήσω το navigation, earth από την stock rom για να τα βάλω στην cyanogenmod. Πως γίνεται αυτό; Με το titanium backup έχω το παραπάνω πρόβλημα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα δοκιμαζω συνεχως τη CM7 nightly απο την 160 και μετά δεν μπορω να την χρισιμοποιησω γιατι καθε που σβηνει η οθονη (αναμονη) μετα δεν ανοιγει καθολου και πρεπει να βγαλω την μπαταρια.

Σημερα δοκιμασα ξανα χωρις να εγκαταστησω google apps και δεν ειχα αυτο το προβλημα μολις τα εγκατεστησα ξανα το ιδιο.

Εχει καποιος το ιδιο προβλημα?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δοκιμαζω συνεχως τη CM7 nightly απο την 160 και μετά δεν μπορω να την χρισιμοποιησω γιατι καθε που σβηνει η οθονη (αναμονη) μετα δεν ανοιγει καθολου και πρεπει να βγαλω την μπαταρια.

Σημερα δοκιμασα ξανα χωρις να εγκαταστησω google apps και δεν ειχα αυτο το προβλημα μολις τα εγκατεστησα ξανα το ιδιο.

Εχει καποιος το ιδιο προβλημα?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

κι εγώ από την 145 δοκιμάζω, γύρισα σε stock χθες αλλά μόλις φλάσαρα την 162. Δεν παρατήρησα κάποιο τέτοιο πρόβλημα :\

Link to comment
Share on other sites

Mετα από 6 ώρες προσπάθειας και αφού έχασαν τα πάντα :p τελικά κατάφερε και πέρασε την infin1ty rom. Σαν πρώτη εντύπωση φαίνεται αρκετά έως πολύ πιο γρήγορη από τη stock. Αργότερα θα περάσω και το setcpu να δούμε τι χέρια πιανουμε.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

μεχρι τωρα η infin1ty φαινεται πολυ καλη rom, θα ελεγα οτι εχει αυξηθει λιγο και η αυτονομια παρα το τερμα overclocking στα 1400.

 

παραθετω και ενα quadrant

[ATTACH]21570[/ATTACH]

 

Και κάτι ακόμη σε περιοχή με κάλυψη hspa δε θα έπρεπε να εμφανίζεται η ένδειξη Η στο σήμα και όχι 3G; Προφανώς εφόσον εμφανίζει την ένδειξη 3G και όχι Η φορτώνει τις σελίδες με χαμηλότερη ταχύτητα ή δεν ισχύει αυτό στη συγκεκριμένη συσκευή.?! Με έχει μπερδέψει πολύ το θέμα του browser.

 

αυτο ειναι κατι που ενδιαφερει και εμενα...

 

edit : βρηκα την απαντηση

Edited by panoc

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

εχω το htc desire και σκέφτομαι να μεταβώ στο Nexus

 

1)εχει καλύτερη φωτογραφική και flash (μηχανής)

2)το adobe flash φαντάζομαι θα τρέχει πιο γρήγορα λογω hardware acceleration

3)4' Οθόνη στο ίδιο μέγεθος με το desire

 

θα ηθελα να ρωτήσω τα άτομα που εχουν βάλει custom rom αν εχουν υποψη τους καποια πιθανη ενσωματωση

 

1.radio fm (λογω ιδιου chip με το galaxy s)

2.720p video σε λιγότερα frames

 

ευχαριστώ

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι με την CM7.

 

2. Όχι.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
εχω το htc desire και σκέφτομαι να μεταβώ στο Nexus

 

1)εχει καλύτερη φωτογραφική και flash (μηχανής)

2)το adobe flash φαντάζομαι θα τρέχει πιο γρήγορα λογω hardware acceleration

3)4' Οθόνη στο ίδιο μέγεθος με το desire

 

θα ηθελα να ρωτήσω τα άτομα που εχουν βάλει custom rom αν εχουν υποψη τους καποια πιθανη ενσωματωση

 

1.radio fm (λογω ιδιου chip με το galaxy s)

2.720p video σε λιγότερα frames

 

ευχαριστώ

 

αν και κανονικα επρεπε να απευθυνθεις στους διαξιφισμους,επειδη ειχα το desire,πιστευω οτι η μεταβαση σε νεξους δεν αξιζει εκτος και αν η διαφορα τιμης ειναι μεχρι 30 ευρω.μπορει να ειναι γενικα καπως καλυτερο αλλα δεν παρατηρεις και καμια εξαιρετικη διαφορα.ιδιως αν το htc εχει amoled

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε πως το εβαλες το ραδιο?cyanogen 7 RC1 εχω.δωσε οδηγιες

 

Δεν ξέρω, δεν έχω την συσκευή. Απ'όσο γνωρίζω όμως η CM7 υποστηρίζει ράδιο. Μήπως έχεις παλιά έκδοση;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι με την CM7.

 

2. Όχι.

 

Δεν υποστηρίζει ακόμα ράδιο ούτε η cm7 ούτε καμία άλλη custom rom. Και εγώ είχα διαβάσει εδώ απο κάποιον user οτι η cm7 έχει αυτή την δυνατότητα και την έβαλα τσάμπα (μιας και μόνο το ράδιο με ενδιέφερε), οπότε καλό θα ήταν αν δεν είστε σίγουροι για κάτι να μην το λέτε έτσι απλά. Ακούγεται οτι η επόμενη cm μπορεί να υποστηρίζει με την ενσωμάτωση του spirit radio αλλά τίποτα σίγουρο ακόμα.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα . Εχω ενα nexus s και τις τελευταιες 3 μερες εχω βαλει μεσω rom manager την 2.3.5 NSCollab-1.0.39 GRJ90, με Kernel 2.6.35.13 matrix 1.440GH ,βεβαια εγω το δουλευω το τηλ στο 1GH,και ειμαι φοβερα ευχαριστημενος , χωρις κανενα bugs μεχρι στιγμης, φοβερα γρηγορη rom και αριστη αυτονομια μπαταριας.Την συστηνω ανεπιφυλαχτα ,δοκιμαστε τη και πειτε εντυπωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και στα 1.2ghz να τη χρησιμοποιήσεις, δε θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Αυτήν έχω και εγώ τώρα, αλλά σκέφτομαι να βάλω τη miui να δω "τι λέει".
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Και στα 1.2ghz να τη χρησιμοποιήσεις, δε θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Αυτήν έχω και εγώ τώρα, αλλά σκέφτομαι να βάλω τη miui να δω "τι λέει".

προσωπικα θεωρω πως δεν αξιζει η miui ,οχι οτι δεν ειναι καλοφτιαγμενη,αλλα θυμιζει πολυ το μηλοφωνο ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites

μωρε και στα 1.4 παλι δεν εχει προβλημα, infin1ty εχει βαλει κανενας σας ή μονο εγω ? :p

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την πολύ καλή παρέα σας!:)

Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του nexus s κόστους 300€ από πλαίσιο, το οποίο είναι το πρώτο μου android (πρώην symbian - νοκια Ν97 μινι) και δηλώνω κατενθουσιασμένος με την επιλογή μου.

Για όσους το σκέφτονται ακόμη, το κινητό είναι must buy σε αυτά τα λεφτά και η sclcd οθόνη του, όπως έχουν ήδη πει αρκετοί εδώ μεσα (έχω διαβάσει ΟΛΟ το thread :wacko:) είναι super !!!

 

Χάρη λοιπόν σε αυτό το thread και από το forum γενικότερα, κατάφερα από παντελώς άσχετος με android, rootings κλπ να κάνω root τη συσκευή μου (με αρκετό άγχος μεν, αλλά πολύ εύκολα δε) χάρη στο 1-click-root και να περάσω καλούδια όπως adfree, backups, rom manager etc. Σας ευχαριστώ θερμά για αυτό και keep up με την πολύ καλή δουλειά που κάνετε εδώ μέσα...:D

 

Πλέον (για να κάνω και την πρώτη μου ερωτησούλα) λέω να προχωρήσω σε δοκιμές custom roms με πρωτη την superaosp 8.6 (από τα καλά σχόλια που διαβάζω εδώ για την συγκεκριμένη) η οποία βλέπω ότι έχει και ενσωματωμένο kernel που πρέπει να είναι και ο καταλληλότερος για να δουλεύει όπως πρέπει.

Επειδή με ενδιαφέρει να έχω τη δυνατότητα να επανέλθω στην stock ή να αλλάζω roms όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, έκανα τα παρακάτω βήματα για τα οποία θα ήθελα τα φώτα σας ως προς τον αν είναι σωστά, αν επαρκούν και αν χρειάζεται κάτι επιπλέον να κάνω ακόμη :

  • έκανα rom backup με το rom manager
  • έκανα full backup στην sdcard με titanium όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις

Αυτά και sorry αν μου βγήκε λίγο μεγάλο για πρώτο post...:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα . Εχω ενα nexus s και τις τελευταιες 3 μερες εχω βαλει μεσω rom manager την 2.3.5 NSCollab-1.0.39 GRJ90, με Kernel 2.6.35.13 matrix 1.440GH ,βεβαια εγω το δουλευω το τηλ στο 1GH,και ειμαι φοβερα ευχαριστημενος , χωρις κανενα bugs μεχρι στιγμης, φοβερα γρηγορη rom και αριστη αυτονομια μπαταριας.Την συστηνω ανεπιφυλαχτα ,δοκιμαστε τη και πειτε εντυπωσεις.

 

την εβαλα και γω και μου αρεσε αρκετα γιατι εχει και ιδιο σκηνικο με την stock.της cyanogen το σκηνικο δεν μου αρεσε τοσο.στα 1 αν το χεις μου βγαλε ιδια αποτελεσματα στο quadrant και σε κατι αλλα bench που εκανα.μετα απο cyanogen settings performance το πηγα στα 1.44 που ηταν το μαξιμουμ που αφηνε και χτυπησε 4181 το κινητο.κατι ωρες την εχω restart δεν μου κανε ακομα και ειναι σταθεροτατη και εξισου γρηγορη με cyanogen.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπάθησα σήμερα να κάνω root στην συσκευή μέσω αυτού του οδηγού. Δεν μπορώ να κάνω root μετά την εντολή "fastboot oem unlock" μαίνει στο < waiting for device > και δεν μου βγάζει τίποτα στην οθόνη του κινητού.

Έχω την 2.3.4 και είμαι με GRJ22, ευχαριστώ πολύ.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπάθησα σήμερα να κάνω root στην συσκευή μέσω αυτού του οδηγού. Δεν μπορώ να κάνω root μετά την εντολή "fastboot oem unlock" μαίνει στο < waiting for device > και δεν μου βγάζει τίποτα στην οθόνη του κινητού.

Έχω την 2.3.4 και είμαι με GRJ22, ευχαριστώ πολύ.

 

Και εμένα εκεί κολούσε. Δοκίμασε να ξαναπεράσεις τους drivers και κάνε και ένα ρεσταρτ στο PC σου. Εμένα με το που έκανα ρεσταρτ όλα μια χαρά.

Ελπίζω να δουλέψει.!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα εκεί κολούσε. Δοκίμασε να ξαναπεράσεις τους drivers και κάνε και ένα ρεσταρτ στο PC σου. Εμένα με το που έκανα ρεσταρτ όλα μια χαρά.

Ελπίζω να δουλέψει.!!!

 

Κάνοντας αυτά προχώρησα έφτασα στο σημείο να κάνω unlock στον bootloader και πλέον το τηλέφωνο δεν ανοίγει ξανά. Τι μπορώ να κάνω πλέον;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας αυτά προχώρησα έφτασα στο σημείο να κάνω unlock στον bootloader και πλέον το τηλέφωνο δεν ανοίγει ξανά. Τι μπορώ να κάνω πλέον;

 

Recovery μπορείς να μπεις;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Recovery μπορείς να μπεις;

 

Δεν ξέρω γενικά από Android καθώς είναι η πρώτη μου φορά που πήρα για προσωπική χρήση και πρώτη μου φορά που προσπάθησα να κάνω root. Φαίνεται να έχει ανοίξει ο bootloaber αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Εδώ έχω κολλήσει στο βήμα 7. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω άν μπορώ να κάνω recovery;

 

 

Edit: Το μόνο Recovery που μπόρεσα να βρώ μου λέει ClockworkMod Recovery v3.0.2.3 και έχει επιλογές

-reboot system now

-apply update from sdcard

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

-install zip from sdcard

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

-power off

-+++++Go Back+++++

 

 

Edit2: Κατεβάζω από εδώ την stock rom για να την εγκαταστήσω τι ακριβώς θα κάνω; Θα κάνω Mount as USB Storage και μετά θα επιλέξω install zip from sdcard ή apply update from sdcard.

Επίσης άμα κάνω wipe data/factory reset τότε τι θα είναι όλα ξανά ok;

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδια.

Το φιλαρακι μου τελικα σημερα απεκτησε το nexus s.

Επισης ποια ρομ θεωρειτε ιδανικηνγια να βαλει που να μη δημιουργει προβληματα;

Ευχαριστω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=959282

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γενικά από Android καθώς είναι η πρώτη μου φορά που πήρα για προσωπική χρήση και πρώτη μου φορά που προσπάθησα να κάνω root. Φαίνεται να έχει ανοίξει ο bootloaber αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Εδώ έχω κολλήσει στο βήμα 7. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω άν μπορώ να κάνω recovery;

 

 

Edit: Το μόνο Recovery που μπόρεσα να βρώ μου λέει ClockworkMod Recovery v3.0.2.3 και έχει επιλογές

-reboot system now

-apply update from sdcard

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

-install zip from sdcard

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

-power off

-+++++Go Back+++++

 

 

Edit2: Κατεβάζω από εδώ την stock rom για να την εγκαταστήσω τι ακριβώς θα κάνω; Θα κάνω Mount as USB Storage και μετά θα επιλέξω install zip from sdcard ή apply update from sdcard.

Επίσης άμα κάνω wipe data/factory reset τότε τι θα είναι όλα ξανά ok;

Επέλεξε wipe data/factory reset και wipe cache και το κινητό θα ανοίξει κανονικά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...