Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβασε εδω για τις διαφορες...

Q: What are BFS (Brian F#ck Scheduler) kernel?

A: They are task schedulers (they determine what processes get cpu time, how much, etc)

CFS (Completely Fair Scheduler) is the default scheduler in the official mainline kernel. It's a tried, tested, stable scheduler.

BFS (Brain F#ck Scheduler) is a third party scheduler written by Con Kolivas that must be patched into the kernel, and replaces the CFS scheduler. It tends to be faster in certain tasks, and is usually pretty stable, but sometimes there can be performance quirks.

In a few words:

CFS stable scheduler best at multitasking, used on all standard/stock kernel

BFS a little less stable scheduler, increased much interactivity at the cost of multitasking

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Kernel 7.3 , πηγαίνω στο..Σχετικά με το τηλέφωνο και στο Kernel γράφει: Έκδοση Kernel 2.6.35.14 CastagnaIT@stefano...

 

θα 'πρεπε να λέει 7.3 ??

Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ Ehndroix και Realrom. Ωραία η Ehndroix αλλά νομίζω πως η Realrom είναι πιο smooth και έχει και την καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας από όλες τις rom που έχω δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαινει και η v5 τωρα.

Δεν ξερεις ποια να διαλεξεις τωρα με τοσες που εχουν ανεβει...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα κατι βιντεο με την Paranoid ρομ...και μου εκανε τρελη εντυπωση τα γραφικα ..την εχει δοκιμασει κανεις ?? Να μπω στον κοπο να την δοκιμασω ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Kouros.;)

Εβαλα την slim biohazard, το τηλεφωνο εχει πιο "ελαφρια" αισθηση ...

Λογικο πιστευω γιατι λοιπουν αρκετα mb στην rom.

Μεχρι τωρα ολα καλα και με το temple run (εχω φαει κολλημα με το παιχνιδι αυτο) αλλα θα δειξει και στην πορεια πως θα παει.

Καποιο προβλημα δεν εχω βρει στιγμης.

Βεβαια αγανακτησε ο μικρος μεχρι να την κανει να bootarei.:p

 

Δοκίμασα χθες το βράδυ την πρώτη βερσιόν που ανέβασε εδώ, αλλά δεν είδα κάτι καινούριο. Η ρομ του arco ήταν με Castagna kernel και με αφαίρεση κάποιων εφαρμογών από system/apps (κάτι που κάνω εξάλλου σε κάθε ρομ που εγκαθιστώ). Υποσχέθηκε πολλά καινούρια πράγματα αλλά δεν τα είδα. Ίσως το έκανε για να bootάρει (αν και στην αρχή σχεδίαζε να έχει για βάση την aosp και δεν του βγήκε) και μετά να την modάρει. Δεν δοκίμασα το test build. Εσύ ποια βερσιόν κατέβασες;

 

Ειδα κατι βιντεο με την Paranoid ρομ...και μου εκανε τρελη εντυπωση τα γραφικα ..την εχει δοκιμασει κανεις ?? Να μπω στον κοπο να την δοκιμασω ?

 

Δοκίμασέ την, είναι από τις ρομ που έχουν κάτι διαφορετικό. Βασικά είναι φτιαγμένη για tablets και γι'αυτό έχει αυτά τα γραφικά. Βέβαια μπορείς αν θέλεις να αλλάξεις την εμφάνιση και να επαναφέρεις την κλασική των smartphones. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χθες το βράδυ την πρώτη βερσιόν που ανέβασε εδώ, αλλά δεν είδα κάτι καινούριο. Η ρομ του arco ήταν με Castagna kernel και με αφαίρεση κάποιων εφαρμογών από system/apps (κάτι που κάνω εξάλλου σε κάθε ρομ που εγκαθιστώ). Υποσχέθηκε πολλά καινούρια πράγματα αλλά δεν τα είδα. Ίσως το έκανε για να bootάρει (αν και στην αρχή σχεδίαζε να έχει για βάση την aosp και δεν του βγήκε) και μετά να την modάρει. Δεν δοκίμασα το test build. Εσύ ποια βερσιόν κατέβασες;

 

 

Την κανονικη οχι την test.

Η test δεν bootarei, βασικα ειναι η cm9 του arco σε slim εκδοση.

Προσωπικα καλυτερα που δεν εκανε και πολλες παρεμβασεις, σπανια μου αρεσει καποια ρομ με πολλες αλλαγες.

Να δουμε πως θα παει και μετα απο 1-2 μερες με τα παιχνιδια, αν συνεχισει ετσι θα ειναι η καλυτερη ρομ που εχω βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν θες κάτι "απλό" εγκαθιστάς τις ρομ του arco, ivendor ή broodplank και κάνεις τις προσθαφαιρέσεις εφαρμογών mods κλπ μόνο σου. Από τους υπόλοιπους περιμένεις μία άλλη εμφάνιση και κάποιες επιπλέον προσθήκες από mods, tweaks και από scripts που δεν θα βρεις στις ρομ που χρησιμοποιούν ως βάσεις και που ίσως τις κάνουν πιο λειτουργικές και διαφορετικές σε κάποια πράγματα (εμφάνιση, μπαταρία, λειτουργίες κάμερας, gps, καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια, κλπ).

 

Μ'ενδιαφέρει πάντως πως πάει με το temple run. :p Να μας κρατάς ενήμερους.

 

Μόλις φλάσαρα την full realrom V5. Εντυπωσιακή status bar και ο προεπιλεγμένος launcher ADW πάει σφαίρα. Άντε να δούμε και τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα φιλοι μου .εβαλα την shadow και ηταν ολα οκ μετα πηγα να αλλαξω firmware και απο οταν το εγκατεστησα το κινητο μου δεν ανοιγει.παει μεχρι ενοσ σημειου και ξανα απο την αρχη ..
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα φιλοι μου .εβαλα την shadow και ηταν ολα οκ μετα πηγα να αλλαξω firmware και απο οταν το εγκατεστησα το κινητο μου δεν ανοιγει.παει μεχρι ενοσ σημειου και ξανα απο την αρχη ..

 

Αμα σε βαζει συνεχεια σε recovery mode μπορεις να κανεις αυτο που περιγραφει ο κουρος.

Αν για κάποιο λόγο δεν σου ανοίγει και μένει recovery mode κοίτα τη λύση εδώ.

 

Καποιες πληροφοριες για οσους ενδιαφερονται για την biohazard slim.

Κανενα κολλημα μεχρι στιγμης πουθενα, ολα δουλευουν ρολοι.

Gps, camera και βιντεο (fps δεν ξερω αλλα σκαλωματα δεν εφαγε κανα 2 φορες που δοκιμασα), ξυπνητηρι οκ....

Στο temple run ακομα τρεχει πολυ καλα μονο μια φορα ειδα κανα 2 lag πολυ πολυ μικρα ομως.

Το κινητο το δουλευω 1.400/245mhz lulzactive/sio με cfs castagna.

H μπαταρια ειναι μετα απο φορτιση το βραδυ πεφτοντας για υπνο και κατα τις σχεδον 5 ωρες δεν ακουμπησα καθολου το κινητο.

Πιστευω μετα απο μια δυο ακομα φορτισεις μπορει να πηγαινει και ακομα καλυτερα.

 

Κατι αλλο ειχε παλια θυμαμαι στοκ εφαρμογη για εγγραφη ηχου, αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν σε gb η ics rom...

Στον φακελο system/app εχει ενα soundrecorder.apk αλλα στις εφαρμογες δεν μου το εχει πουθενα.

Μπορει καποιος με ics κανονικη να μου πει αν υπαρχει στοκ εφαρμογη εγγραφης ηχου?

 

Ανεβαζω και καποια screenshot...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα τη στοκ τζιντζερμπρεντ και σκέφτομαι να περάσω τη σάντοου, αλλά έχω αποθηκευμένα αρχεία και μερικές φώτο από την κάμερα. Υπάρχει κίνδυνος να σβηστούν? Εύκολος οδηγός ρουτ και πέρασμα ρομ που βρίσκω? Επίσης ποιά πατς να περάσω και γενικά συμβουλές δεκτές,θενκ γιου
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κράτησε backup εφαρμογών, ρυθμίσεων, επαφών κλπ. και μετά γίνε root ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ. Ένα δωρεάν καλό πρόγραμμα για backup εφαρμογών και ρυθμίσεων είναι το my backup root. Αν έχεις εξωτερική κάρτα φύλαξε εικόνες, ήχους, βίντεο κλπ εκεί, αν δεν έχεις φύλαξέ τα στον υπολογιστή για να τα περάσεις μετά στο τηλέφωνό σου.

 

2) Κατέβασε και εγκατέστησε μέσω odin το recovery-clockwork-5.5.0.4 .

3) Κατέβασε και τοποθέτησε στην εσωτερική ή εξωτερική σου κάρτα (καλύτερα στην εξωτερική) το ζιπαρισμένο αρχείο της ρομ (Full rom) και το "Update patch"

4) Μπες recovery mode και κάνε τα εξής:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

mounds and storage: format/sdcard (αν θέλεις το κάνεις, θα καθαρίσει και θα διαγράψει τα πάντα από την εσωτερική - όχι όμως και από την εξωτερική - κάρτα. Αν τοποθέτησες εκεί τα αρχεία της ρομ και όχι στην εξωτερική μην το κάνεις),

install rom (Full rom),

install Update patch,

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

reboot system now.

 

Μετά αν όλα πάνε καλά, θα ανοίξει το τηλέφωνό σου. Κάνε το βασικό setup και την επαναφορά όλων των backup.

Σε περίπτωση που δεν ανοίγει το τηλέφωνο και σε ξαναπηγαίνει πάλι recovery mode, κοίτα εδώ

 

Για ότι θέλεις ρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κράτησε backup εφαρμογών, ρυθμίσεων, επαφών κλπ. και μετά γίνε root ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ. Ένα δωρεάν καλό πρόγραμμα για backup εφαρμογών και ρυθμίσεων είναι το my backup root. Αν έχεις εξωτερική κάρτα φύλαξε εικόνες, ήχους, βίντεο κλπ εκεί, αν δεν έχεις φύλαξέ τα στον υπολογιστή για να τα περάσεις μετά στο τηλέφωνό σου.

 

2) Κατέβασε και εγκατέστησε μέσω odin το recovery-clockwork-5.5.0.4 .

3) Κατέβασε και τοποθέτησε στην εσωτερική ή εξωτερική σου κάρτα (καλύτερα στην εξωτερική) το ζιπαρισμένο αρχείο της ρομ (Full rom) και το "Update patch"

4) Μπες recovery mode και κάνε τα εξής:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

mounds and storage: format/sdcard (αν θέλεις το κάνεις, θα καθαρίσει και θα διαγράψει τα πάντα από την εσωτερική - όχι όμως και από την εξωτερική - κάρτα. Αν τοποθέτησες εκεί τα αρχεία της ρομ και όχι στην εξωτερική μην το κάνεις),

install rom (Full rom),

install Update patch,

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

reboot system now.

 

Μετά αν όλα πάνε καλά, θα ανοίξει το τηλέφωνό σου. Κάνε το βασικό setup και την επαναφορά όλων των backup.

Σε περίπτωση που δεν ανοίγει το τηλέφωνο και σε ξαναπηγαίνει πάλι recovery mode, κοίτα εδώ

 

Για ότι θέλεις ρώτα...

 

Ο αkourαστος Kouros..:) Τα έχει γράψει όλα αυτά δεκάδες φορές. Χαρά στην υπομονή σου πάντως. Ίσως θα έπρεπε να είναι όλα αυτά κάπου και να δίνεις ένα link.

Όπως και να έχει σε ευχαριστούμε για τη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι τον ενθουσιασμό που είχα όταν ήθελα να εγκαταστήσω πρώτη φορά custom rom και την ανάγκη μου να πάρω κάποιες απαντήσεις από άλλους που ήξεραν...

 

Σκέφτομαι να φτιάξω κάποια στιγμή ένα οδηγό να τον αναρτήσει κάπου ο admin και να παραπέμπουμε εκεί. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω κάποια στιγμή ένα οδηγό να τον αναρτήσει κάπου ο admin και να παραπέμπουμε εκεί. :)

 

Φτιάξε ότι θέλεις και στείλτο μου σε πμ.

Θα το ανεβάσω στους οδηγούς και φυσικά θα γράψω ότι είναι δικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα μισα odin, cwm ok, πάω για τη ρομ

 

Στη Shadow ποιο gpu patch να βάλω?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη δοκίμασε και smartassV2/sio στην Biohazard, για καλύτερη μπαταρία (και ίσως και καλύτερα αποτελέσματα στο antutu, όχι ότι μας ενδιαφέρει και πολύ αυτό, αλλά λέμε..) ;)
Link to comment
Share on other sites

Το σκορ στο antutu με smartass είναι λίγο χαμηλότερο. Θα δοκιμάσω για την μπαταρία...

Δοκίμασες την νέα ρομ που ανέβηκε? Δεν θυμάμαι το όνομα τώρα.

Εντύπωση μου έκανε που λέει ο developer ότι είναι slim και είναι 185mb.:sly:

Link to comment
Share on other sites

Το σκορ στο antutu με smartass είναι λίγο χαμηλότερο. Θα δοκιμάσω για την μπαταρία...

Δοκίμασες την νέα ρομ που ανέβηκε? Δεν θυμάμαι το όνομα τώρα.

Εντύπωση μου έκανε που λέει ο developer ότι είναι slim και είναι 185mb.:sly:

 

Λες για τη RP 1 έτσι; Τη δοκίμασα, αλλά έχει ξεχάσει να βάλει την κάμερα, πολλές εφαρμογές από το backup μου δεν μπόρεσαν να εγκατασταθούν και κάποιες άλλες δεν μπόρεσαν να εγκατασταθούν από το μάρκετ. Σαν λειτουργία ήταν πολύ καλή και ήθελα να την δοκιμάσω γιατί υποτίθεται ότι έχει και κάποια βελτιωτικά για τα games. Όταν τα διορθώσει όλα αυτά θα την ξαναδοκιμάσω σίγουρα.

 

Δυστυχώς κόλησα σε ρεκοβερυ. Πως μπαινω σς download mode οταν ειμαι σε cwm menu?

 

Στο έγραψα πιο πάνω.

 

Κλείσε πρώτα το τηλέφωνο πατώντας παρατεταμένα το power button (αυτό που κλείνεις το τηλέφωνο) μέχρι να κλείσει. Μετά μπες σε download mode (Volume Down + Home + Power.) και κάνε ότι περιγράφεται εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κόλησα σε ρεκοβερυ. Πως μπαινω σς download mode οταν ειμαι σε cwm menu?

Μετά από πολύ κόπο και άγχος, τελικά οκ! Ευχαριστώ πολύ. Ξέρετε με τι τρόπο μπορώ να έχω μεγάλα εικονίδια για να παίρνω και να κλείνω τις κλήσεις? (theme, mod, ρύθμιση)

Edited by athankar75
Link to comment
Share on other sites

Kouros μου αρέσει και εμένα πολύ το galaxy s 3 UI , οπότε θεωρώ ότι η UltraGen 1.6 είναι μέχρι τώρα η ομορφότερη ICS rom για την συσκευή μας και παράλληλα σε σχέση με την προηγούμενή της έκδοση είναι πολύ smooth.

 

Την πέρασα κάνα 2-3 φορές στο S Plus μου, αλλά πάντα αντιμετωπίζω αξιοσημείωτο lag στην εφαρμογή phone και ιδιαίτερα όταν είμαι στο ιστορικό κλήσεων και πατάω το κουμπί με το τηλέφωνο δίπλα από μια παλαιότερη κλήση (αργεί να ανοίξει η οθόνη της κλήσης από 2 μέχρι και 5 δευτερόλεπτα(!)). Από τις 20 κλήσεις που θα κάνω κατά τη διάρκεια της ημέρας θα συμβεί στη χειρότερη στις 5 από αυτές, αλλά δεν παύει να είναι άκρως ενοχλητικό.

 

Έχεις αντιμετωπίσει και εσύ κάτι παρόμοιο και αν ναι βρήκες κάποιον τρόπο να το διορθώσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...