Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και αμα αφησω την cos εγινε τιποτα;

Πιθανον να μην εχεις 3g GPRS σε καρτα sim VODAFONE και ΤΙΜ , εκτος κι αν περασεις τα apn settings της VOdafone , ΤIM (xml files που υπαρχουν εδω μεσα σε κάποιο thread)και τα εγκαταστήσεις με το APN backup recovery απο το market ή χειροκινητα απο τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H JPH παιρνει αναβάθμιση αν κανει την αλλαγη που λέμε (eur->cos) , και ο άλλος αν παει σε JPH απο js8 ή jsd χωρις repartition και κάνει την αλλαγη μετα (οποτε θα δεχτει κι αυτος αναβάθμιση). Ελληνικά μιλαμε!

Nαι, ακριβώς επειδή μιλάμε ελληνικά προτείνω αντί κάνουν όλη αυτή τη διαδικασία να φλασάρουν μέσω odin με μια απλή και προσεκτική ανάγνωση των οδηγών. Οι λύσεις είναι μπροστά τους και επιλέγουν όποια θέλουν.

 

Από εκεί και πέρα η ειρωνία σου και το ύφος σου δεν βοηθούν ούτε τα παιδία που θέλουν πληροφορίες ούτε κι εσένα τον ίδιο (αν το καταλαβαίνεις).

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

@coolgreek

@red hering

 

Ευχαριστώ πολύ. Αμα περάσω την 2.3.4 απο odin μπορώ να περάσω ελληνικό swype ε??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

μπορεις να τα βάλεις μετα , και τα πληκτρολογια και τα swype και τα ΑPN και SMS με 160 χαρακτηρες.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να μην εχεις 3g GPRS σε καρτα sim VODAFONE και ΤΙΜ , εκτος κι αν περασεις τα apn settings της VOdafone , ΤIM (xml files που υπαρχουν εδω μεσα σε κάποιο thread)και τα εγκαταστήσεις με το APN backup recovery απο το market ή χειροκινητα απο τις ρυθμισεις.

 

ευχαριστω δεν θα αλλαξω κατι ετσι κι αλλιως cosmote εχω...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ακριβώς επειδή μιλάμε ελληνικά προτείνω αντί κάνουν όλη αυτή τη διαδικασία να φλασάρουν μέσω odin με μια απλή και προσεκτική ανάγνωση των οδηγών. Οι λύσεις είναι μπροστά τους και επιλέγουν όποια θέλουν.

 

Από εκεί και πέρα η ειρωνία σου και το ύφος σου δεν βοηθούν ούτε τα παιδία που θέλουν πληροφορίες ούτε κι εσένα τον ίδιο (αν το καταλαβαίνεις).

διάβασε πρώτα τι γράφεις και μετα να κρινεις εμένα σαν είρωνα:

Το kies δεν πρόκειτε ποτέ να σου δώσει αναβάθμιση σε 2.3.3 jvn με αυτό το firmware που έχεις... H js8 δεν δόθηκε ποτε Ελλάδα για να αναγνωριστεί απο to kies... Πρέπει να περάσεις την 2.2 JPH που είναι η επίσημη ελληνική 2.2 (με cos & eur csc) και εφόσον έχεις jph με cos csc τότε (και μόνο τότε) το ΚΙΕΣ θα δείξει την αναβάθμιση στην ελληνική 2.3.3!

Ειδάλλως απλά ασχολείσαι με το odin και την περνάς ανεξαρτήτως!

Ο φίλος είχε ήδη JPH..το ποιος μπερδευει τον κόσμο ας το κρίνουν άλλοι εδω μεσα!

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

διάβασε πρώτα τι γράφεις και μετα να κρινεις εμένα σαν είρωνα:

Το kies δεν πρόκειτε ποτέ να σου δώσει αναβάθμιση σε 2.3.3 jvn με αυτό το firmware που έχεις... H js8 δεν δόθηκε ποτε Ελλάδα για να αναγνωριστεί απο to kies... Πρέπει να περάσεις την 2.2 JPH που είναι η επίσημη ελληνική 2.2 (με cos & eur csc) και εφόσον έχεις jph με cos csc τότε (και μόνο τότε) το ΚΙΕΣ θα δείξει την αναβάθμιση στην ελληνική 2.3.3!

Ειδάλλως απλά ασχολείσαι με το odin και την περνάς ανεξαρτήτως!

Ο φίλος είχε ήδη JPH αλλά και είπες ότι η JPH δεν δεχεται αναβάθμιση απο KIES..το ποιος μπερδευει τον κόσμο ας το κρίνουν άλλοι εδω μεσα!

Νομιζω πως βρισκεσαι σε μια συγχυση. Καταρχας το παραπανω δεν το εγραψα εγω, αλλα ο φιλος Βασιλης (coolgreek). Παρολα αυτα, οτι εχει γραψει ο coolgreek ειναι σωστο, αφου απαντουσε σε αλλο ατομο απο αυτο που εννοεις εσυ. Απαντά στον φιλο με το JS8!! Ουτε ειπε οτι η JPH δεν δεχεται αναβαθμιση, ισα ισα του ειπε να παει σε JPH αν θελει να παρει αναβαθμιση. Εσυ και δεν καταλαβες τι εγραψε ο coolgreek και εσπευσες να ειρωνευτεις. Παρακαλω αλλη φορα να διαβαζεις πιο προσεκτικα για να μην μπερδευουμε τα παιδια που ρωτανε πληροφοριες. Με καθε φιλικη διαθεση ολα αυτα...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως βρισκεσαι σε μια συγχυση. Καταρχας το παραπανω δεν το εγραψα εγω, αλλα ο φιλος Βασιλης (coolgreek). Παρολα αυτα, οτι εχει γραψει ο coolgreek ειναι σωστο, αφου απαντουσε σε αλλο ατομο απο αυτο που εννοεις εσυ. Απαντά στον φιλο με το JS8!! Ουτε ειπε οτι η JPH δεν δεχεται αναβαθμιση, ισα ισα του ειπε να παει σε JPH αν θελει να παρει αναβαθμιση. Εσυ και δεν καταλαβες τι εγραψε ο coolgreek και εσπευσες να ειρωνευτεις. Παρακαλω αλλη φορα να διαβαζεις πιο προσεκτικα για να μην μπερδευουμε τα παιδια που ρωτανε πληροφοριες. Με καθε φιλικη διαθεση ολα αυτα...

Ο.Κ , διαβολικη συμπτωση , την ώρα που απαντουσα σε άλλον φίλο , τέθηκε το ιδιο θεμα απο άλλον και εγινε μπέρδεμα. Παρεξήγηση τέλος! ...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τα βάλεις μετα , και τα πληκτρολογια και τα swype και τα ΑPN και SMS με 160 χαρακτηρες.

 

Μολις παρατηρησα οτι ενω εχω Ελληνικο στο πληκτρολογιο της Samsung,δεν εχω 160 χαρακτηρες.Πως το διορθωνουμε αυτο;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Πας στον dialer και πληκτρολογεις: *#272*IMEI#

όπου ΙΜΕΙ βάζεις το ιμει σου και μετα απο το μενου βρισκεις το COS και πατας απο κατω το install (έτσι γινεται απο EUR-->COS).

το κινητο μπουταρει...χανεις ολα τα δεδομενα σου (προγράμματα επαφες) αν δε τα παρεις backup.Μολις κανει επανεκινηση και μπεις στο ΚΙΕΣ θα δεις οτι σου βγαζει κανονικα αναβάθμιση σε 2.3.3 cos...και μετα με τον ιδιο τροπο το κανες EUR αν θελεις πάλι να αναβαθμισεις σε 2.3.4 θα πρεπει να το ξανακάνεις COS να μπεις στο κιεσ να κανεις την αναβάθμιση σε 2.3.4 COS και μετα ξανα κανε το ΕUR αλλιως θα σου λεει οτι η συσκευη δεν ειναι δυνατο να αναβαθμιστεί. Αυτα.

 

λοιπον εκανα τα παραπανω και περασα την 2.3.3 τωρα συνεχιζω να κανω το 2.3.4 αλλα μου βγαζει ως τελευταιο λογισμοκο το 2.3.3 τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα τα παραπανω και περασα την 2.3.3 τωρα συνεχιζω να κανω το 2.3.4 αλλα μου βγαζει ως τελευταιο λογισμοκο το 2.3.3 τι να κανω;

Σου βγαζει ως τελευταιο λογισμικο το 2.3.3 γιατι αυτο ειναι το τελευταιο λογισμικο. Δεν εχει δοθει ελληνικη 2.3.4.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρατηρησα οτι ενω εχω Ελληνικο στο πληκτρολογιο της Samsung,δεν εχω 160 χαρακτηρες.Πως το διορθωνουμε αυτο;

 

Εάν εννοείς ότι δεν μπορείς να στείλεις sms με 160 χαρακτήρες (που αυτό νομίζω ότι εννοείς) τη λύση θα την βρεις εδώ. Διάβασέ και θα σου λυθούν σίγουρα και άλλες απορίες.

 

λοιπον εκανα τα παραπανω και περασα την 2.3.3 τωρα συνεχιζω να κανω το 2.3.4 αλλα μου βγαζει ως τελευταιο λογισμοκο το 2.3.3 τι να κανω;

 

Απολύτως τίποτα. Δεν σου δίνει την 2.3.4 γιατί δεν υπάρχει ελληνική 2.3.4 (και αμφιβάλω αν θα υπάρξει ποτέ). Η μόνη επίσημη 2.3.4 είναι αγγλική και το kies δεν θα τη δώσει ποτέ σε τηλέφωνο με ελληνικό product code. Αν παρ' όλα αυτά τη θες τόσο πολύ, μπορείς να τη περάσεις με odin.

 

Edit: 17:50 και οι δύο. Εντυπωσιάστηκα.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς ότι δεν μπορείς να στείλεις sms με 160 χαρακτήρες (που αυτό νομίζω ότι εννοείς) τη λύση θα την βρεις εδώ. Διάβασέ και θα σου λυθούν σίγουρα και άλλες απορίες.

 

Δηλαδη η μονη λυση ειναι να βαλω το GoSMS;Δεν εχει βρεθει ακομα αλλος τροπος να εχω την στοκ εφαρμογη μηνυματων που μου αρεσει;

Ναι να χρησιμοποιω την στοκ εφαρμογη μηνυματων θελω,με το πληκτρολογιο της Samsung(οχι το Swype).Γινεται;

Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες πριν.

 

Υγ.Εχω 2.3.4 JVR με ελληνικο πληκτρολογιο Samsung.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μιλατε για 2 διαφορετικα ατομα. Ο μεν nikoskon εχει την ελληνικη JPH/EUR και ο s0me0ne εχει την JS8. Προς το παρον κανεις απο τους 2 δεν μπορει να παρει επισημα την ελληνικη μεσω kies. Προταση μου και στους 2 να ασχοληθουν μιση ωρα με προσεκτικο διαβασμα των οδηγων και να περασουν μεσω odin την ελληνικη JVN χωρις περεταιρω ταλαιπωριες.

 

Thx για την συμβουλή και προτροπή για μελέτη. :p

Μετά από 8 μήνες flashaholισμού και στα πλαίσια της αποτοξίνωσης(!)

είπα να νοιώσω λίγο official μιας και ήδη οι πρώτες 2.3.3 έχουν δωθεί μέσω Kies...

 

Είναι guatantee πως και εμείς με 2.2 JPH και Pcode EUR θα πάρουμε την ίδια JVN με COS/VGR;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η μονη λυση ειναι να βαλω το GoSMS;Δεν εχει βρεθει ακομα αλλος τροπος να εχω την στοκ εφαρμογη μηνυματων που μου αρεσει;

Ναι να χρησιμοποιω την στοκ εφαρμογη μηνυματων θελω,με το πληκτρολογιο της Samsung(οχι το Swype).Γινεται;

Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες πριν.

 

Υγ.Εχω 2.3.4 JVR με ελληνικο πληκτρολογιο Samsung.

Δυστυχως με την στοκ εφαρμογη δεν θα καταφερεις αυτο που θελεις. Δωσε παξντως μια ευκαιρια στο gosms δεν χανεις κατι. Για μενα ειναι απο τις πιο must εφαρμογες που κυκλοφορουν για android (και ας εστελνε η στοκ εφαρμογη 160 χαρακτηρες).

 

@nikoskon Το ιδιο ειχε συμβει και με την froyo. Δεν υπαρχει λογος (ουτε και διαθεση πιστευω) να δωσουν διαφορετικη ρομ για τους EUR. Το θεωρω σιγουρο οτι θα παρουν και αυτοι την JVN.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με την στοκ εφαρμογη δεν θα καταφερεις αυτο που θελεις. Δωσε παξντως μια ευκαιρια στο gosms δεν χανεις κατι. Για μενα ειναι απο τις πιο must εφαρμογες που κυκλοφορουν για android (και ας εστελνε η στοκ εφαρμογη 160 χαρακτηρες).

 

Την ξερω.Την ειχα βαλει οταν ειχα το ZTE Blade.Ειναι πολυ καλη απλα μ'αρεσε πολυ κι η στοκ.Αρα αναγκαστικα θα την βαλω...

Σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

@nikoskon Το ιδιο ειχε συμβει και με την froyo. Δεν υπαρχει λογος (ουτε και διαθεση πιστευω) να δωσουν διαφορετικη ρομ για τους EUR. Το θεωρω σιγουρο οτι θα παρουν και αυτοι την JVN.

 

Και η πλάκα είναι πως την Froyo την είχαμε πάρει πρώτοι νομίζω εμείς οι EURωπαίοι! :)

Θυμάμαι είχα ποστάρει screen captures από το Kies και της έβαλε ο Τυχεράκιας στην τότε αρχική σελίδα του thread!

Και τώρα θα την πάρουμε τελευταίοι! :)

Link to comment
Share on other sites

Και η πλάκα είναι πως την Froyo την είχαμε πάρει πρώτοι νομίζω εμείς οι EURωπαίοι! :)

Θυμάμαι είχα ποστάρει screen captures από το Kies και της έβαλε ο Τυχεράκιας στην τότε αρχική σελίδα του thread!

Και τώρα θα την πάρουμε τελευταίοι! :)

Ειναι θεμα παροχων πιστευω. Μπορεις να φλασαρεις και να την εχεις σε 10 λεπτα στο κινητο σου, εκτος αν θες να εισαι πληρως νομιμος και να στην περασει το kies. Αυτο εκανα οταν κυκλοφορησε το χειμωνα η froyo (ηθελα για το μαμωτο να περασω μια φορα την επισημη μεσω kies:lol:).

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινετε η επισημη ginger οσοι την δοκιμασατε?

Και επισης root για την jvn υπαρχει? εψαξα για cfroot αλλα δε βρηκα κατι.

Και κατι τελευταιο, να δοκιμασω την επισημη ελληνικη? ή την τελευταια του juwe (2.3.4) ? Απο την εμπειρια σας τι προτεινετε?

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Και επισης root για την jvn υπαρχει? εψαξα για cfroot αλλα δε βρηκα κατι.

Και κατι τελευταιο, να δοκιμασω την επισημη ελληνικη? ή την τελευταια του juwe (2.3.4) ? Απο την εμπειρια σας τι προτεινετε?

Ευχαριστω. :)

Root γινεται μεσω fuguroot (υπαρχει στους οδηγους αναλυτικα). Οσο για το ποια να δοκιμασεις, ειναι 2 τελειως διαφορετικες ρομ για τελειως διαφορετικα γουστα και αναγκες. Η μια στοκ και η αλλη custom, οποτε μαλλον το καλυτερο ειναι να τις δοκιμασεις και τις 2:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Root γινεται μεσω fuguroot (υπαρχει στους οδηγους αναλυτικα). Οσο για το ποια να δοκιμασεις, ειναι 2 τελειως διαφορετικες ρομ για τελειως διαφορετικα γουστα και αναγκες. Η μια στοκ και η αλλη custom, οποτε μαλλον το καλυτερο ειναι να τις δοκιμασεις και τις 2:p

 

Μ'αερεσουν περισσοτερο οι costum να σου πω την αληθεια. Αλλα διαβασα για καποια bugs και γι'αυτο το σκεφτομαι. Ως προς την σταθεροτητα πηγαινε περισσοτερο η ερωτηση.

Τωρα ειμαι με την js8 απο juwe και ειμαι ευχαριστημενος γι'αυτο το σκεφτομαι για το αν θα αλλαξω. Μη δημιουργησω προβληματα εκει που εχω χαλαρωσει... :p

Link to comment
Share on other sites

Μ'αερεσουν περισσοτερο οι costum να σου πω την αληθεια. Αλλα διαβασα για καποια bugs και γι'αυτο το σκεφτομαι. Ως προς την σταθεροτητα πηγαινε περισσοτερο η ερωτηση.

Τωρα ειμαι με την js8 απο juwe και ειμαι ευχαριστημενος γι'αυτο το σκεφτομαι για το αν θα αλλαξω. Μη δημιουργησω προβληματα εκει που εχω χαλαρωσει... :p

 

Η αλήθεια είναι πως οι 2.3.4 roms είναι αρκετά ανώτερες των 2.3.3... Αν δεν σε νοιάζει τόσο η εγγύηση μπορείς να περάσεις την JVR 2.3.4 (στοκ ή και με κάποια custom απο πάνω της) και να δεις διαφορά. Προσωπικά είχα απογοητευθεί με τις 2.3.3 (κυρίως με το battery dain).

Εγώ προσωπικά με την JUWE 5.3 (JVR based- όπως λέει και η υπογραφή μου:p) είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο μπαταρία , απο επιδόσεις αλλά και απο τη γενικότερη συμπεριφορά (ούτε ενα fc μέχρι τώρα!)!

 

Παναγιώτη @red_herring & Alex @alex7363 ειρήνη ευτυχώς :lol::lol:... Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες (ιδίως την προηγούμενη) και δεν κατάλαβα γιατί τόσο θόρυβος, @alex7363 φίλε μου δεν σε ειρωνεύτηκα (δεν το συνηθίζω άλλωστε;) ) και μην παίρνεις έτσι οποιαδήποτε απάντηση μου, φιλικά γράφουμε όλοι, ας μην γίνονται παρερμηνείες!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολους οσους με βοηθησαν με την αναβαθμιση... ολα καλα δουλεψαν..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως οι 2.3.4 roms είναι αρκετά ανώτερες των 2.3.3... Αν δεν σε νοιάζει τόσο η εγγύηση μπορείς να περάσεις την JVR 2.3.4 (στοκ ή και με κάποια custom απο πάνω της) και να δεις διαφορά. Προσωπικά είχα απογοητευθεί με τις 2.3.3 (κυρίως με το battery dain).

Εγώ προσωπικά με την JUWE 5.3 (JVR based- όπως λέει και η υπογραφή μου:p) είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο μπαταρία , απο επιδόσεις αλλά και απο τη γενικότερη συμπεριφορά (ούτε ενα fc μέχρι τώρα!)!

 

Συμφωνω...εβαλα το απογευμα την juwe 5.3 και με τον tw4 παει μπαλα!!!Επιτελους εχω μια χαρα wifi και απο οτι φαινεται η μπαταρια πεφτει πολυ δυσκολα...τα μοναδικα μειονεκτηματα της cm7 μεχρι τωρα γιαυτο τελικα την εβγαλα (μεχρι να την ξαναβαλω...)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τον ROM manager, δε λειτουργεί με το recovery που έχεις. Υπάρχει το CWM manager που κάνει την ίδια δουλειά, αν και δε χρειάζεται ούτε αυτό. Απλά μπες σε CWM recovery και κάνε ό,τι θες.

Τώρα για τα update που θέλεις, ψάχνεις έκδοση για JVN. TO CRT το έχω φτιάξει εγώ, είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3735827#post3735827.

 

Για battery mods, πρέπει να το ψάξεις μόνος σου γιατί δεν έχω ασχοληθεί.

Έχει διορθωθεί εδώ και πολύ καιρό, αρκεί φυσικά να γίνεις root.

 

Θέλω απλά να πω ευχαριστώ για την βοήθεια. :clap:

 

Υ.Γ. Α! Βρήκα πως υπάρχει το Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟ εργαλείο που βρίσκεται εδώ: http://uot.dakra.lt/

το οποίο δουλεύει ΚΑΙ με stock odexed ROMs, για όσους δεν το ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...