Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mindtrap77 (13 Νοέ. 2004 , 00:41)

 

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε EXTREME!

Συμφωνω με αυτο που λες,οτι δηλαδη παιζει ρολο το που ταξιδευεις και γενικα το ποιες ειναι οι αναγκες σου.Απο την αλλη ομως πλευρα και βλεποντας την κατασταση στην οποια βρισκοντε τα δυκτια στην χωρα μας στο θεμα της καλυψης αθροιστικα (σαν συνολο) ειναι φανερο πως η Cosmote υπερεχει στον τομεα αυτο! Βεβαια,επειδη θελω να ειμαι οσο το δυνατον περισσοτερο αντικειμενικος,θα ελεγα οτι υπερεχει στο θεμα καλυψης,αλλα στο θεμα υπηρεσιων η Vodafone οπως και η ΤΙΜ ειναι δυνατοτερες εταιριες!Δυστοιχως ομως,το θεμα 'καλυψη δυκτιου'ειναι ζωτικης σημασιας για τις gsm συσκευες,διοτι ακομα και αυτες οι προηγμενες υπηρεσιες δεν μπορουν να λειτουργησουν οταν βρισκομαστε εκτος δυκτιου.

Αν θελεις,μπορεις να επισκευτεις την ιστοσελιδα http://www.gsmworld.com Eκει στην ενοτητα Roaming θα βρεις μια λιστα με ονοματα χωρων (μαζι με την Ελλαδα),τα δυκτια που λειτουργουν στην καθε χωρα και για το καθε δυκτιο θα μπορεσεις να δεις τον χαρτη καλυψης του (coverage map).Αν και γνωριζω οτι οι χαρτες καλυψης δεν ειναι και ακροιβεστατοι,πιστευω πως θα μπορεσουν να σε βοηθησουν στο να αποκτησεις μια γενικη εικονα για τα δυκτια μας!

PS:Δες και τον χαρτη της Vodafone UK! Aυτη ειναι καλυψη!Δεν γεινοταν να την εχουνε και εδω?

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με την καλυψη των 3 εταιριων φιλε mind trap!Οσον αφορα για την καλυψη της Vodafone στην Αγγλια πραγματικα ειχα εντυπωσιαστει με την vodafone, οταν ημουνα στην Αγγλια για σπουδες..Ωστοσο, εχε υποψιν οτι αφενος η Αγγλια ειναι η χαρα των εταιρειων μιας και ειναι..επιπεδη χωρις ιδιαιτερα βουνα και παχουλες, ενω η ομορφη χωρα μας... :) και αφετερου καποιες φορες η voda στην Αγγλια μας ειχε αφησει χωρις επικοινωνια για 2 μερες λογω προβληματος του δικτυου της απο καταιγιδα, ενω και καποιες αλλες φορες υπερφορτωνοταν το δικτυο της.. :worry: .Αν θες την γνωμη μου,αν εχεις συνδεση με voda κρατησε την και αγορασε και μια cosmo καρτα που θα την χρησιμοποιεις καθε φορα που θα ταξιδευεις στα συγκεκριμμενα δυσβατα σημεια..Δεν θα εχεις αναγκη και την αδελφη σου :) ;)
TOYOTA RULES THEM ALL
Link to comment
Share on other sites

Hi again φιλε ΕΧΤΡΕΜΕ :)

Ενδιαφερον αυτα που λες για το δυκτιο της Vodafone UK!

Δεν εχω συνδεση Vodafone, αλλα το πακετο καρτοκινητης CU.Σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες του δυκτιου.Στο μοναδικο που υστερει ειναι η καλυψη ομως :(

Α! Να μην ξεχασω και ακομα μια αναφορα για το συγκεκριμενο topic.Πριν κατι μηνες επισκευτηκα τα ξαδελφια μου που μενουν στο χωριο Αγριοβοτανι στην Ευβοια.Αυτοι οι δυο εχουν Cosmote και μου ειπαν επισης οτι οχι μονο αυτοι αλλα και ολο το υπολοιπο χωριο εχει Cosmote αποκλειστικα και μονο! Πραγματικα το ελεγξα και το τηλεφωνο μου ηταν dead again :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mindtrap77 (13 Νοέ. 2004 , 19:12)

 

Hi again φιλε ΕΧΤΡΕΜΕ :)

Ενδιαφερον αυτα που λες για το δυκτιο της Vodafone UK!

Δεν εχω συνδεση Vodafone, αλλα το πακετο καρτοκινητης CU.Σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες του δυκτιου.Στο μοναδικο που υστερει ειναι η καλυψη ομως :(

Α! Να μην ξεχασω και ακομα μια αναφορα για το συγκεκριμενο topic.Πριν κατι μηνες επισκευτηκα τα ξαδελφια μου που μενουν στο χωριο Αγριοβοτανι στην Ευβοια.Αυτοι οι δυο εχουν Cosmote και μου ειπαν επισης οτι οχι μονο αυτοι αλλα και ολο το υπολοιπο χωριο εχει Cosmote αποκλειστικα και μονο! Πραγματικα το ελεγξα και το τηλεφωνο μου ηταν dead again :cry:

 

 

Καταρχάς δεν παίζει ρόλο αν έχεις σύνδεση ή cu...σημασία έχει ποιό δίκτυο χρησιμοποιείς...σωστά? Γενικά πάντως....κυψέλη που έμενα και τώρα πατήσια...δεν έχει καθόλου καλό σήμα...Άλλαξα δίκτυο πήγα στην Cosmote αλλά και πάλι εδώ πατήσια πάλι το ψάχνω το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Hi παιδοπουλα!

Το γνωριζω οτι δεν παιζει ρολο αν εχεις συνδεση η καρτοκινητο.Απλα το ειπα αυτο γιατι ο ΕΧΤREME μου προτεινε αν εχω συνδεση Vodafone να την κρατησω.Thats all!

Οσο δε αναφορα τα κινητα,ναι εχω το ιδιο προβλημα με την ιδια καρτα σε διαφορετικες συσκευες (SE T68i,nokia 7210,nokia 3310).

Ως προς το θεμα της καλυψης αναφερθηκα στην Cosmote σαν συνολο.Οτι δηλαδη αθροιστικα εχει καλυτερη καλυψη απο τις αλλες.Δεν μπορω ομως να πω το ιδιο για τις υπηρεσιες των δυκτιων.Επιπλεων θεωρω οτι ειναι λογικο ενα ασυρματο δυκτιο να μην εχει την ΑΠΟΛΥΤΗ καλυψη,ποσο δε μαλον στο ελληνικο εδαφος,το οποιο δεν ειναι και η χαρα των εταιρειων.Αν θελετε μπορειτε να ανατρεξετε στην ιστοσελιδα που αναφερθηκα προηγουμενως,να ελεγξετε τους χαρτες καλυψης των ελληνικων δυκτιων και να διατυποσετε τα συμπερασματα σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
paidia egw pantws exw vodafone edw kai 7 xronia peripoy kai den skopeyw na tin allaksw alla to thema poy me apasxolei einai oti enw genika sto peiraia ipirxe kalipsi tora teleytaia eimai sinexeia ektos lipsis...sigekrimena ekei poy moy spane ta neyra einai sti doyleia moy sto makro ston kifiso einai gia ta mpaza i vodafone...i cosmote exei terma sima i telestet paizetai alla den xanei pote entelws to sima tis kai i vodafone apo tin alli einai panta ektos lipsis..briskw sima mono otan eimai me to xeri psila kai fisika eksw eksw diladi pros ta tamia....xalia entelws ti na pw!!!!!den skopeyei na kanei kati gia tin kalipsi tis....kathe apopsi dekti thanks

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kagg (30 Νοέ. 2004 , 22:46)

 

paidia egw pantws exw vodafone edw kai 7 xronia peripoy kai den skopeyw na tin allaksw alla to thema poy me apasxolei einai oti enw genika sto peiraia ipirxe kalipsi tora teleytaia eimai sinexeia ektos lipsis...sigekrimena ekei poy moy spane ta neyra einai sti doyleia moy sto makro ston kifiso einai gia ta mpaza i vodafone...i cosmote exei terma sima i telestet paizetai alla den xanei pote entelws to sima tis kai i vodafone apo tin alli einai panta ektos lipsis..briskw sima mono otan eimai me to xeri psila kai fisika eksw eksw diladi pros ta tamia....xalia entelws ti na pw!!!!!den skopeyei na kanei kati gia tin kalipsi tis....kathe apopsi dekti thanks

 

 

Γενικωτερα ο Πειραιας δεν τα παει καλα με την Vodafone.. :( Παντως, για να μην ειμαι και αδικος, στα περισσοτερα σημεια του Πειραια που εχω παει με εχει καλυψει ικανοποιητικα.. ;) Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τους ενημερωσεις και παραλληλα να βαλεις και οσους φιλους-γνωστους εχεις με βονταφον να παρουν μετα απο σενα και να αναφερουν το ιδιο προβλημα.Καλο ειναι, κατα την γνωμη μου να τονισεις ιδιαιτερα το γεγονος οτι εκει που δουλευεις υπαρχει πολυς κοσμος με το ιδιο προβλημα... :)

TOYOTA RULES THEM ALL
Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε EXTREME δεν γίνεται τίποτα. Και εγώ στον Πειραιά μένω όπως γράφω και πιο πάνω. Τρία ολόκληρα χρόνια περιμένω και στο τέλος μου είπανε ότι φέρνουν αντιρήσεις οι κάτοικοι. Μόνο στην vodafone γίνεται αυτό; Λέτε να φταίει το κόκκινο χρώμα της εταιρείας;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Και γω σημερα στο υπογειο παρκινγ του Καρφουρ στη Πετρου Ραλλη ημουν με μηδεν σημα ενω η Κοσμοτε απο το ιδιο σημειο ακριβως εβγαλε κληση με χαρακτηριστικη ανεση...Γενικα η voda δεν τα παει καλα με υπογεια και κλειστους χωρους γενικοτερα.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης ( 1 Δεκ. 2004 , 22:07)

 

Και γω σημερα στο υπογειο παρκινγ του Καρφουρ στη Πετρου Ραλλη ημουν με μηδεν σημα ενω η Κοσμοτε απο το ιδιο σημειο ακριβως εβγαλε κληση με χαρακτηριστικη ανεση...Γενικα η voda δεν τα παει καλα με υπογεια και κλειστους χωρους γενικοτερα.. :worry:

 

 

 

Η Cosmote εχει κεραια πανω στο Καρφουρ.

Link to comment
Share on other sites

Προς τεχνικό τμήμα Vodafone – Προβλήματα στην κάλυψη κατοικημένων περιοχών.

 

 

 

 

Περιοχές προβληματικής ή ανύπαρκτης κάλυψης (σε ανοιχτό χώρο!) : Βύρωνας (οδός: Αλατσάτων 25)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επισης στο Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης, το σημα της ειναι απαραδεκτο! ειδικα στην οδο καποδιστριου και απο την αλλη πλευρα, στην περιοχη του 3ου νηπιαγωγειου.

αναρωτιεμαι αν τα διαβαζει καποιος υπευθυνος αυτα... γιατι αν περιμενω απο τα τηλεφωνηματα κ τα email που τους εστειλα... :cry:

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dina (11 Δεκ. 2004 , 20:51)

 

επισης στο Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης, το σημα της ειναι απαραδεκτο! ειδικα στην οδο καποδιστριου και απο την αλλη πλευρα, στην περιοχη του 3ου νηπιαγωγειου.

αναρωτιεμαι αν τα διαβαζει καποιος υπευθυνος αυτα... γιατι αν περιμενω απο τα τηλεφωνηματα κ τα email που τους εστειλα... :cry:

 

 

aahahaha :rolleyes: swthikes edw pera kaneis den to koitaei pistevw....mail tous exeis steilei? egw stin cosmote tous exw mamisei sta mail....kai kathe fora mou lene oti kati tha ginei...e tin teleftaia fora me piran kai tilefwno na me diavevaiwsoun!!!!!! alla den diefkrinisan pote tha to ftiaksoun...asta!!!

Link to comment
Share on other sites

provlima kalipsis genika ston evosmo thessaloninkis kai idietera stin perioxi giro sto 150 karaoli kai dimitriou kai trigiro.aman pia sto sxoleio ston proto orofo tipota den epiana simera (proti mera pou exo vodafone)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikolaosnio (14 Δεκ. 2004 , 22:08)

 

provlima kalipsis genika ston evosmo thessaloninkis kai idietera stin perioxi giro sto 150 karaoli kai dimitriou kai trigiro.aman pia sto sxoleio ston proto orofo tipota den epiana simera (proti mera pou exo vodafone)

 

 

H ksaderfh mou menei ston eyosmo kai exei vodafone alla mou leei oti exei poly kalo sima se olo ton eyosmo,isws na bgalane kanena bts

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ τα διαβάζουν και μάλιστα όχι μόνο αυτό αλλά και άλλα forum. Kαι κάτι άλλο: άλλαξαν την κεραία στη πόλη της Καρδίτσας και πρόσθεσαν κυψέλες 1800mhz(2cells) αλλά όχι 3g!!! Kαι μου έκανε εντύπωση: αφού έμεινε και έμεινε η Καρδίτσα μια μέρα χωρίς κάλυψη δεν έβαζαν και 3g να τελειώνουν;;; Τουλάχιστον με τις αλλαγές που έκανε στην κεραία βελτιώθηκε και η κάλυψη αλλά και η χωρητικότητα(πάρα πολύ,παλιότερα έβγαζα 3/5 κλήσεις και τώρα 5/5) Μπράβο στην vodafone...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DxL ( 3 Δεκ. 2004 , 02:47)

 

Προς τεχνικό τμήμα Vodafone – Προβλήματα στην κάλυψη κατοικημένων περιοχών.

 

 

 

 

Περιοχές προβληματικής ή ανύπαρκτης κάλυψης (σε ανοιχτό χώρο!) : Βύρωνας (οδός: Αλατσάτων 25)

 

 

 

Απάντηση από Vodafone:

 

Αγαπητοί συνδρομητές,

 

σε απάντηση του τελευταίου e-mail σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι,

το πρόβλημα που διαπιστώνεται αποδίδεται στην ιδιαιτερότητα της γεωμορφολογίας της περιοχής,

σε συνδυασμό με την πυκνή δόμηση.

Έτσι, αρκετά σημεία στη συγκεκριμένη περιοχή εξυπηρετούνται απο μακρινούς σταθμούς βάσης.

Εξετάζονται τρόποι για την ενίσχυση του σήματος στην ευρύτερη περιοχή, αλλά υπάρχουν χωροταξικές δυσκολίες.

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμησή σας στο δίκτυο μας και να σας διαβεβαιώσουμε ότι η εταιρεία μας λαμβάνει υπ'όψιν όλα τα σχόλια και τις επισημάνσεις σας, ώστε να βελτιώνει συνεχώς το επίπεδο παροχής υπηρεσιών.

 

Με εκτίμηση,

 

Dimitris Zikos

Customer Service Support Administrator

Customer Services

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DxL (18 Δεκ. 2004 , 15:18)

 

Απάντηση από Vodafone:

 

Αγαπητοί συνδρομητές,

 

σε απάντηση του τελευταίου e-mail σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι,

το πρόβλημα που διαπιστώνεται αποδίδεται στην ιδιαιτερότητα της γεωμορφολογίας της περιοχής,

σε συνδυασμό με την πυκνή δόμηση.

Έτσι, αρκετά σημεία στη συγκεκριμένη περιοχή εξυπηρετούνται απο μακρινούς σταθμούς βάσης.

Εξετάζονται τρόποι για την ενίσχυση του σήματος στην ευρύτερη περιοχή, αλλά υπάρχουν χωροταξικές δυσκολίες.

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμησή σας στο δίκτυο μας και να σας διαβεβαιώσουμε ότι η εταιρεία μας λαμβάνει υπ'όψιν όλα τα σχόλια και τις επισημάνσεις σας, ώστε να βελτιώνει συνεχώς το επίπεδο παροχής υπηρεσιών.

 

Με εκτίμηση,

 

Dimitris Zikos

Customer Service Support Administrator

Customer Services

 

 

pali kala pou sou eipan osa sou eipan...emena stin cosmote pou exw provlima sta patisia mou eipan olo oti tha kanoun kati den kanoun tipota kai den dinoun kamia dikailogia!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε mail που τους έστειλα για Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου μου είπαν ότι προσπαθούν αλλά υπάρχουν αντιδράσεις κατοίκων...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cabj (18 Απρ. 2004 , 14:16)

 

Καλησπέρα , καλώς κάνετε και λέτε όλα αυτά τα προβλήματα με την κάλυψη αλλά την VODAFONE την ειδοποίσατε ώστε να είναι ενήμεροι.

Θα μου πείτε οτι το είπατε αλλά δεν έχετε ακόμα λύση απλά να σας αναφέρω οτι για να λυθεί ενα τέτοιο θέμα δεν είναι απλό και δεν λύνεται απο την μια ημέρα στην άλλη.Επίσης δεν εξαρτάται μόνο από τις δυνάμεις της της εταιρείας αλλά και από τον δήμο , τους νόμους της χώρας , αλλά και από τους ίδιους τους κατόικους.

Ευχαριστώ πολύ :D :D :D

 

 

Συμφωνω με τον φιλο και ρωτω: Αναρωτηθηκατε ποτε ποση ακινητη περιουσια μπορει να εχει o OTE και να βαζει κεραιες οπου θελει???

Οι αλλες εταιριες πρεπει να νοικιασουν χωρο και για τον λογο αυτο ειναι και τα κριτηρια αυστηροτερα ως προς την εγκατασταση σταθμου βασης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikolaosnio (14 Δεκ. 2004 , 22:08)

 

provlima kalipsis genika ston evosmo thessaloninkis kai idietera stin perioxi giro sto 150 karaoli kai dimitriou kai trigiro.aman pia sto sxoleio ston proto orofo tipota den epiana simera (proti mera pou exo vodafone)

 

 

καλυτερα!!!! :D δεν χρειαζεται να εχεις κινητο στο σχολειο.... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι. Άν και οι άλλες 2 εταιρίες έχουν πιο κοντά στο σπίτι μου bts, και κατ'επέκταση καλύτερο σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DxL (26 Δεκ. 2004 , 02:31)

 

Εγώ όχι. Άν και οι άλλες 2 εταιρίες έχουν πιο κοντά στο σπίτι μου bts, και κατ'επέκταση καλύτερο σήμα.

 

 

pou meneis? egw milaw gia tin perioxi kipriadou....konta stin plateia papadiamanti an ksereis...den exw sima spiti mou. kamia etairia vasika...to psaxnoume sta parathira!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...