Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DxL (10 Σεπ. 2004 , 17:35)

 

Πρέπει να έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό είναι ικανότητα της CosmOTE, ή κρατική εύνοια για μια ακόμη φορά... ?

 

you bet it is!!!!!!

Κράτος εν κράτει φίλε μου, και είμαι σίγουρη ότι κανείς που ξέρει λίγο τα πράγματα από μέσα δεν μπορεί να διαφωνήσει. Μια μικρή απόδειξη είναι ότι ενώ ΤΙΜ & VODAFONE συνεργάζονταν εδώ και πολύ καιρό για κοινές εγκαταστάσεις στην προσπάθεια να μπαλώνουν τρύπες, η C-OTE ξεκάθαρα κρατούσε αποστάσεις. Όταν έχεις πλάτες δε σε νοιάζουν βλέπεις οι συνεργασίες...... ;)

N-JOY
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sofiaklv (16 Σεπ. 2004 , 15:17)

 

you bet it is!!!!!!

Κράτος εν κράτει φίλε μου, και είμαι σίγουρη ότι κανείς που ξέρει λίγο τα πράγματα από μέσα δεν μπορεί να διαφωνήσει. Μια μικρή απόδειξη είναι ότι ενώ ΤΙΜ & VODAFONE συνεργάζονταν εδώ και πολύ καιρό για κοινές εγκαταστάσεις στην προσπάθεια να μπαλώνουν τρύπες, η C-OTE ξεκάθαρα κρατούσε αποστάσεις. Όταν έχεις πλάτες δε σε νοιάζουν βλέπεις οι συνεργασίες...... ;)

 

 

 

Το σίγουρο είναι οτι ο CosmOTE έχει ευοηθεί σε πολλά ζητήματα (βλέπε κατάργιση επιδοτήσεων, που δεν ίσχυσε ποτε μονο εκεί).

 

Τώρα για την κάλυψη, μου φαίνεται λίγο ύποπτο να "κατεβαίνουν" κεραίες μόνο της Vodafone, και καμία του CosmOTE..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DxL (17 Σεπ. 2004 , 04:19)

 

Το σίγουρο είναι οτι ο CosmOTE έχει ευοηθεί σε πολλά ζητήματα (βλέπε κατάργιση επιδοτήσεων, που δεν ίσχυσε ποτε μονο εκεί).

 

Τώρα για την κάλυψη, μου φαίνεται λίγο ύποπτο να "κατεβαίνουν" κεραίες μόνο της Vodafone, και καμία του CosmOTE..

 

....και που να δεις πως "ανεβαίνουν" ......με συνοπτικές διαδικασίες :!: :!: :!:
N-JOY
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo (19 Σεπ. 2004 , 09:09)

 

egw pantws gia xasia an endiaderetai h voda ths dino xwro na sthsei keraia pou exei kai oksy problhma.an kapoios apo voda gnorizei as epikoinwnhsei me pm

 

 

Αυτό είναι ενδιαφέρον :)

 

Δεν έχει ξαναυπάρξει τέτοια πρόταση στο φόρουμ. :)

 

Αν λάβεις απάντηση, πειμένουμε ενημέρωση .... !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι, έχεις δίκιο. Από εχθές έχει πολύ καλό σήμα ! Επιτέλους. Θα πούμε ενα μπράβο για αυτή την κίνηση, αν και άργησε πολύ να γίνει, και θα πούμε φυσικά και καλή συνέχεια στους τεχνικούς της Vodafone, που έχουν να καλύψουν πολλά σημεία ακόμη, τα οποία περιέχονται στο συγκεκριμένο topic...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DxL (29 Σεπ. 2004 , 20:56)

 

Ναι, έχεις δίκιο. Από εχθές έχει πολύ καλό σήμα ! Επιτέλους. Θα πούμε ενα μπράβο για αυτή την κίνηση, αν και άργησε πολύ να γίνει, και θα πούμε φυσικά και καλή συνέχεια στους τεχνικούς της Vodafone, που έχουν να καλύψουν πολλά σημεία ακόμη, τα οποία περιέχονται στο συγκεκριμένο topic...

 

 

;) :up:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,πάντως εγώ δεν θα της πω το μπράβο αλλά "κάλλιο αργά παρά ποτέ"-όσον αφορά την Νεάπολη...Αλλά στην Καρδίτσα παρατήρησα αύξηση της έντασης της κεραίας(με το νετμονιτορ του Μ55) Μιλάμε για +10db. Mόλις το είδα τα πήρα λιγάκι αλλά δεν αξίζει τον κόπο η καταγγελία,το κεφάλι τους θα φάνε οι τεχνικοί με την χωρητικότητα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπα, από χωρητικότητα πάει καλά η Vodafone. Στο γήπεδο, γεμάτο κόσμο, στα ημίχρονα, πρώτη φορά που βλέπω όλες μου τις κλήσεις να πραγματοποιούνται με την πρώτη....
Link to comment
Share on other sites

paidia ena sxolio mono stin perioxi keratsini ston peiraia twra telftea xanei sinexeia to sima tis i vodafone...palia sto spiti moy epiane kampana twra exei arxisei kai peftei kai pianei to poli dio grammes...entaksei iksera apo palia oti i vodaone se polles perioxes toy peiraia den eixe kalo sima alla oxi na xalaei to sima stis perioxes opoy pianane terma ta kinita

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι απαράδεκτο, αλλά σκέψου οτι για να βγεί μια κεραία, γίνεται ολόκληρη διαδικασία από κατοίκους κτλ...

 

Αυτό που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, είναι γιατί αυτό συμβαίνει πάντα με κεραίες της Vodafone....

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, με οτιδήποτε δεν γράφει Cosmote συμβαίνει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DxL (13 Οκτ. 2004 , 00:59)

 

Ναι, αυτό είναι απαράδεκτο, αλλά σκέψου οτι για να βγεί μια κεραία, γίνεται ολόκληρη διαδικασία από κατοίκους κτλ...

 

Αυτό που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, είναι γιατί αυτό συμβαίνει πάντα με κεραίες της Vodafone....

 

 

Της ΤΙΜ ξηλωθήκαν 3 κεραίες στον Βόλο,υπάρχουν και χειρότερα. Ωστόσο της voda λειτουργεί κανονικά(κέντρο) Άρα μην το ειδικεύεις το πρόβλημα,υπάρχουν και πολύ μα πολύ χειρότερα...ΔΥΣΤΥΧΩΣ και ντροπή στους δημάρχουν που λειτουργούν ψηφοθηρηρικά και παίρνουν το μέρος των ανώμαλων γειτόνων...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kala th vodafone thn exoun isopedwsei,paliotera sth neapolh 8essalonikis oi topikoi foreis den afhnan th vodafone na sthsei keraia enw h cosmote ebaze aberta,h vodafone prepei na bazei th keraia ths eksw apo th polh epeidh einai pio epikyndhnh twra de kserw mporei na balane bts sth neapolh,pantws to sima apo th perifereiakh odo epefte sth mia gramh,8ymamai otan eixa panafon to 2000 xristos kai panagia ti diktyo htan ayto,kala sto kilkis de to syzhtw mexri kai sto mpalkoni na bgaines pali me to zori,se 4 xronia omws yparxei shmantikh beltiwsh
Link to comment
Share on other sites

πάντως μέσα στα αμφιθέατρα των Γενικών Εδρών και Φυσικής του ΕΜΠ η vf είναι αίσχος (όπως λίγο πολύ όλες)
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει και με χειρόγραφη δήλωση προς την ΕΕΤΤ αλλα δεν έγινε τίποτα. Σκοπός νομίζω είναι να γίνει κάλυψη του δικτύου σε πολυσύχναστα μέρη, όπως για παράδειγμα σε ένα ταξίδι με το τρένο από Αθήνα για Θεσσαλονίκη όπου μιλάμε ότι πρέπει να έχω 1 γραμμούλα σήμα για 1 λεπτό σε 6-7 σημεία σε όλο το ταξίδι! Είναι τραγική η κατάσταση! Θεός φυλάξοι να γίνει τίποτα και δεν θα μπορούμε να επικοινωνήσουμε! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι αυτό συμβαίνει και με τις 3 μεγάλες εταιρείες και όχι μόνο με την Vodafone. Φαντάζομαι πως και η Q στα ίδια χάλια θα είναι. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να τα διαβάζει κάποιος αυτά..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος konstantinos_bei (19 Οκτ. 2004 , 13:04)

 

Το έχω πει και με χειρόγραφη δήλωση προς την ΕΕΤΤ αλλα δεν έγινε τίποτα. Σκοπός νομίζω είναι να γίνει κάλυψη του δικτύου σε πολυσύχναστα μέρη, όπως για παράδειγμα σε ένα ταξίδι με το τρένο από Αθήνα για Θεσσαλονίκη όπου μιλάμε ότι πρέπει να έχω 1 γραμμούλα σήμα για 1 λεπτό σε 6-7 σημεία σε όλο το ταξίδι! Είναι τραγική η κατάσταση! Θεός φυλάξοι να γίνει τίποτα και δεν θα μπορούμε να επικοινωνήσουμε! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι αυτό συμβαίνει και με τις 3 μεγάλες εταιρείες και όχι μόνο με την Vodafone. Φαντάζομαι πως και η Q στα ίδια χάλια θα είναι. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να τα διαβάζει κάποιος αυτά..

 

 

dikio exeis sxetika me afto gia to atixima...edw exoume sima ston ipogeio...den tha exoume ekei???? eleos diladi!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος konstantinos_bei (19 Οκτ. 2004 , 13:04)

 

Το έχω πει και με χειρόγραφη δήλωση προς την ΕΕΤΤ αλλα δεν έγινε τίποτα. Σκοπός νομίζω είναι να γίνει κάλυψη του δικτύου σε πολυσύχναστα μέρη, όπως για παράδειγμα σε ένα ταξίδι με το τρένο από Αθήνα για Θεσσαλονίκη όπου μιλάμε ότι πρέπει να έχω 1 γραμμούλα σήμα για 1 λεπτό σε 6-7 σημεία σε όλο το ταξίδι! Είναι τραγική η κατάσταση! Θεός φυλάξοι να γίνει τίποτα και δεν θα μπορούμε να επικοινωνήσουμε! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι αυτό συμβαίνει και με τις 3 μεγάλες εταιρείες και όχι μόνο με την Vodafone. Φαντάζομαι πως και η Q στα ίδια χάλια θα είναι. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να τα διαβάζει κάποιος αυτά..

 

 

Nομίζω η voda στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι η πιο αίσχος από όλες. Κατά την γνώμη μου επειδή έτυχε να μιλήσω κι όλας μόνο όταν είχα τέρμα σήμα μπορούσα να βγάλω κλήση. Με ΤΙΜ και με 2/7 ήταν πάρα πολύ καλή η ποιότητα. Η cosmote πάντως πιάνει σχεδόν παντού με κακό ήχο όμως όταν κάνει handover(διακοπή μεγάλης διάρκειας...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για όσους μένουν στην Καλλίπολη του Πειραιά μετα από επικοινωνία που είχα με τεχνικό της vodafone μου είπε : όλα είναι έτοιμα για να βάλουν κεραία έχουν δηλαδή κάνει όλες τις διαδικασίες αλλά υπάρχει πρόβλημα με τους κατοίκους της περιοχής.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Hi there! How are you?

Εγω παντος οχι και τοσο καλα οταν σκεπτομαι την καλυψη της Vodafone :( Ενα εχω να πω,ειμαι χρηστης Vodafone εδω και 3 χρονια, ταξιδευω συχνα με την αδελφη μου ,που εχει Cosmote.E! εχω μεινει πολες φορες απο σημα ενω εκεινη τιποτα,ολα τελεια :( Παρε μου λεει το δικο μου αν θες να στειλεις κανενα μηνυματακι (και πεφτει γελειο) :cry: Πιο συγκεκριμενα,αναφερομαι στην διαδρομη απο τα Ψαχνα Ευβοιας ως την Ιστιαια! Τοοσα χρονια τα σημια που ηταν ακαλυπτα τοτε ειναι και τωρα :mad:

Αφηστε που η Vodafone με αφησε και στην εθνικη Αθηνα Θεσσαλονικη καθως ταξιδευα,οταν εντελως ξαφνικα η επικοινωνια κοπηκε και το τηλεφωνο εμεινε νεκρο :eek: Μετα απο λιγο συνηλθε αλλα τι να το κανεις?

Για το λογο αυτο λοιπον σκεπτομαι σοβαρα να περασω σε Cosmote ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mindtrap77 (12 Νοέ. 2004 , 22:34)

 

Hi there! How are you?

Εγω παντος οχι και τοσο καλα οταν σκεπτομαι την καλυψη της Vodafone :( Ενα εχω να πω,ειμαι χρηστης Vodafone εδω και 3 χρονια, ταξιδευω συχνα με την αδελφη μου ,που εχει Cosmote.E! εχω μεινει πολες φορες απο σημα ενω εκεινη τιποτα,ολα τελεια :( Παρε μου λεει το δικο μου αν θες να στειλεις κανενα μηνυματακι (και πεφτει γελειο) :cry: Πιο συγκεκριμενα,αναφερομαι στην διαδρομη απο τα Ψαχνα Ευβοιας ως την Ιστιαια! Τοοσα χρονια τα σημια που ηταν ακαλυπτα τοτε ειναι και τωρα :mad:

Αφηστε που η Vodafone με αφησε και στην εθνικη Αθηνα Θεσσαλονικη καθως ταξιδευα,οταν εντελως ξαφνικα η επικοινωνια κοπηκε και το τηλεφωνο εμεινε νεκρο :eek: Μετα απο λιγο συνηλθε αλλα τι να το κανεις?

Για το λογο αυτο λοιπον σκεπτομαι σοβαρα να περασω σε Cosmote ;)

 

 

Καλως ηρθες καταρχην στην παρε μας φιλε mindtrap :) .Σιγουρα η Cosmote εχει καλυτερη καλυψη σε δυσβατες περιοχες, αλλα..πριν απο λιγο καιρο εκανα αυτο που θελεις να κανεις και εσυ..πηγα για λιγο στην Cote.Λοιπον, στα μισα απο τα σημεια οπου με την voda επιανα καμπανα, η Cosmote ηταν η εκτος η χαροπαλευε για σημα.. Γυρισα λοιπον παλι στα παλια μου λημερια ;) .Εξαρταται λοιπον που ταξιδευεις πιο συχνα και ποιες ειναι γενικοτερα οι αναγκες σου..

TOYOTA RULES THEM ALL
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε EXTREME!

Συμφωνω με αυτο που λες,οτι δηλαδη παιζει ρολο το που ταξιδευεις και γενικα το ποιες ειναι οι αναγκες σου.Απο την αλλη ομως πλευρα και βλεποντας την κατασταση στην οποια βρισκοντε τα δυκτια στην χωρα μας στο θεμα της καλυψης αθροιστικα (σαν συνολο) ειναι φανερο πως η Cosmote υπερεχει στον τομεα αυτο! Βεβαια,επειδη θελω να ειμαι οσο το δυνατον περισσοτερο αντικειμενικος,θα ελεγα οτι υπερεχει στο θεμα καλυψης,αλλα στο θεμα υπηρεσιων η Vodafone οπως και η ΤΙΜ ειναι δυνατοτερες εταιριες!Δυστοιχως ομως,το θεμα 'καλυψη δυκτιου'ειναι ζωτικης σημασιας για τις gsm συσκευες,διοτι ακομα και αυτες οι προηγμενες υπηρεσιες δεν μπορουν να λειτουργησουν οταν βρισκομαστε εκτος δυκτιου.

Αν θελεις,μπορεις να επισκευτεις την ιστοσελιδα http://www.gsmworld.com Eκει στην ενοτητα Roaming θα βρεις μια λιστα με ονοματα χωρων (μαζι με την Ελλαδα),τα δυκτια που λειτουργουν στην καθε χωρα και για το καθε δυκτιο θα μπορεσεις να δεις τον χαρτη καλυψης του (coverage map).Αν και γνωριζω οτι οι χαρτες καλυψης δεν ειναι και ακροιβεστατοι,πιστευω πως θα μπορεσουν να σε βοηθησουν στο να αποκτησεις μια γενικη εικονα για τα δυκτια μας!

PS:Δες και τον χαρτη της Vodafone UK! Aυτη ειναι καλυψη!Δεν γεινοταν να την εχουνε και εδω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...