Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρον αλλά δεν εχω την εφαρμογή στο κινητό. Την έχει μόνο ο εργοδότης. 

Κάνε μια δοκιμή να κατεβάσεις την εφαρμογή λογικά θα σου δουλεύει και χωρίς να έχεις my account λογαριασμό και θα μπορείς να διαχειρίζεσαι την γραμμή σου. Ακόμα και OTP να στείλει τα παίρνεις στο κινητό.Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, zerokill said:


Κάνε μια δοκιμή να κατεβάσεις την εφαρμογή λογικά θα σου δουλεύει και χωρίς να έχεις my account λογαριασμό και θα μπορείς να διαχειρίζεσαι την γραμμή σου. Ακόμα και OTP να στείλει τα παίρνεις στο κινητό.Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

IMG_8784.thumb.jpeg.46bf7994a4bf979290c7d0ce040dc757.jpeg

Δεν με αφηνει. Δεν πειράζει. Δεν ασχολούμαι άλλο. Και γω που εχω αλλα εταιρικά κάθε μήνα για την κανονική δουλειά, δεν αφηνω άλλους να μπαίνουν στην εφαρμογή της εταιρίας. Δεν θελω να βλέπουν τίποτα απολύτως. Βέβαια εγώ εχω προγράμματα με απεριόριστα όλα αλλα και πάλι. 
 

Edit: έχεις μήπως ιδέα για ποιο λόγο μου εμφανιζει LTE αντί για 4G. Εσένα 4G σου εμφανιζει; Δεν με ενοχλεί, ίσα ίσα, απλά μου έκανε εντύπωση. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panos.k2 said:

Edit: έχεις μήπως ιδέα για ποιο λόγο μου εμφανιζει LTE αντί για 4G. Εσένα 4G σου εμφανιζει; Δεν με ενοχλεί, ίσα ίσα, απλά μου έκανε εντύπωση.

Μήπως έχεις πάρει από το εξωτερικό την συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Μήπως έχεις πάρει από το εξωτερικό την συσκευή;

Ναι αλλά με τις άλλες δυο 4G γράφει.
Από Νοτια Αμερική το πήρα το κινητό. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panos.k2 said:

Ναι αλλά με τις άλλες δυο 4G γράφει.
Από Νοτια Αμερική το πήρα το κινητό. 

Έχω παρατηρήσει πως η vf όταν πέρνεις κινητό από το εξωτερικό γράφει LTE αντί για 4G. Η κοπέλα μου που έχει αγοράσει το κινητό από Γερμανία έχει το ίδιο ακριβώς "θέμα" γράφει LTE ενώ όταν έβαλα την COSMOTE κάρτα μου έλεγε 4G

Απόψε πρώτη φορά είδα στην Θήβα 700αρα. Και από εκεί που στο σπίτι είχα ταχύτητες κάτω των 5 Mbps ξαφνικά βρέθηκα ελαφρώς προς τα πάνω στα 6-7 Mbps και χωρίς να πέφτει,δηλαδή σταθερά εκεί. Μήπως κάτι πείραξαν γιατί σήμερα για μισή ώρα το κινητό δεν έπιανε την 13038 και μετά ενώ συνήθως έμπαινε στην 1800 τώρα είδα ότι μπαίνει συχνά σε 2100 και νωρίς το βράδυ σε 70αρα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Έχω παρατηρήσει πως η vf όταν πέρνεις κινητό από το εξωτερικό γράφει LTE αντί για 4G. Η κοπέλα μου που έχει αγοράσει το κινητό από Γερμανία έχει το ίδιο ακριβώς "θέμα" γράφει LTE ενώ όταν έβαλα την COSMOTE κάρτα μου έλεγε 4G

Απόψε πρώτη φορά είδα στην Θήβα 700αρα. Και από εκεί που στο σπίτι είχα ταχύτητες κάτω των 5 Mbps ξαφνικά βρέθηκα ελαφρώς προς τα πάνω στα 6-7 Mbps και χωρίς να πέφτει,δηλαδή σταθερά εκεί. Μήπως κάτι πείραξαν γιατί σήμερα για μισή ώρα το κινητό δεν έπιανε την 13038 και μετά ενώ συνήθως έμπαινε στην 1800 τώρα είδα ότι μπαίνει συχνά σε 2100 και νωρίς το βράδυ σε 70αρα

Κάτι πειράζουν μου το είπαν χτες που μίλησα μαζί τους. Τώρα τι θα κάνουν θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Gv2008 said:

Κάτι πειράζουν μου το είπαν χτες που μίλησα μαζί τους. Τώρα τι θα κάνουν θα δείξει 

Καλημέρα!!!!Μακάρι μπας και δούμε άσπρη μέρα. Λογικά οτιδήποτε νεώτερο θα το δούμε από Πέμπτη καθώς εδώ έχουμε πολλή βροχή

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aektzhs 1 said:

Καλημέρα!!!!Μακάρι μπας και δούμε άσπρη μέρα. Λογικά οτιδήποτε νεώτερο θα το δούμε από Πέμπτη καθώς εδώ έχουμε πολλή βροχή

Το δίκτυο αντέχει με τη βροχή; Εμείς πάντως εδώ ακόμα δεν έχουμε δει ούτε σταγόνα. Στο Βόλο που είναι ο πατέρας μου γίνεται χαμός 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Το δίκτυο αντέχει με τη βροχή; Εμείς πάντως εδώ ακόμα δεν έχουμε δει ούτε σταγόνα. Στο Βόλο που είναι ο πατέρας μου γίνεται χαμός 

Αντέχουν όλοι χωρίς κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Δεν ξέρω αργότερα τι θα γίνει. Θα έρθει και προς Αττική το κύμα μην ανησυχείς 😂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αντέχουν όλοι χωρίς κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Δεν ξέρω αργότερα τι θα γίνει. Θα έρθει και προς Αττική το κύμα μην ανησυχείς 😂

Δεν ανησυχώ δεν ανησυχώ. Πήρα τηλεργασια και έκατσα σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολες υπερβολες υπερβολες . Έχουμε δει πολύ χειρότερες καταστασεις με βροχή  τουλάχιστον εμείς   στα βόρεια . 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, georgebad said:

Υπερβολες υπερβολες υπερβολες . Έχουμε δει πολύ χειρότερες καταστασεις με βροχή  τουλάχιστον εμείς   στα βόρεια . 

Πραγματικά. Εδώ στα Γιάννενα έστειλαν 112 και μέχρι στιγμής έχει μια ελαφριά βροχή, τίποτα το σπουδαίο. 
Εντωμεταξυ πριν 3 μήνες που έγινε ο κακός χαμός από το χαλάζι και τις πλημύρες μέσα στην πόλη δεν έστειλαν προληπτικά 112. Έριχνε για περίπου 45 λεπτα χαλάζι σε σχήμα πέτρας.

Ούτε στις αρχές Ιουλίου που πλημμύρισε ξαφνικα το κέντρο είχαν προειδοποιήσει, πολλούς τους βρήκε έξω και έγιναν πάπιες. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, panos.k2 said:

Πραγματικά. Εδώ στα Γιάννενα έστειλαν 112 και μέχρι στιγμής έχει μια ελαφριά βροχή, τίποτα το σπουδαίο. 
Εντωμεταξυ πριν 3 μήνες που έγινε ο κακός χαμός από το χαλάζι και τις πλημύρες μέσα στην πόλη δεν έστειλαν προληπτικά 112. Έριχνε για περίπου 45 λεπτα χαλάζι σε σχήμα πέτρας.

Ούτε στις αρχές Ιουλίου που πλημμύρισε ξαφνικα το κέντρο είχαν προειδοποιήσει, πολλούς τους βρήκε έξω και έγιναν πάπιες. 

Για κάποιον λόγο τρομοκρατούν υπερβολικά τον κόσμο χωρίς λόγο. Αθήνα έλεγαν θα βρέχει τη Δευτέρα, δεν έβρεξε. Είπαν Τρίτη, ακόμα δεν έχει ρίξει ούτε ψιχάλα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panos.k2 said:

Πραγματικά. Εδώ στα Γιάννενα έστειλαν 112 και μέχρι στιγμής έχει μια ελαφριά βροχή, τίποτα το σπουδαίο. 
Εντωμεταξυ πριν 3 μήνες που έγινε ο κακός χαμός από το χαλάζι και τις πλημύρες μέσα στην πόλη δεν έστειλαν προληπτικά 112. Έριχνε για περίπου 45 λεπτα χαλάζι σε σχήμα πέτρας.

Ούτε στις αρχές Ιουλίου που πλημμύρισε ξαφνικα το κέντρο είχαν προειδοποιήσει, πολλούς τους βρήκε έξω και έγιναν πάπιες. 

Το ίδιο και Θήβα. Πριν από λίγους μήνες είχαν βγει οι μπουλντόζες να καθαρίσουν τους δρόμους από το χοντρό χαλάζι και ούτε ένα 112. Σήμερα που απλά έβρεξε πολύ όμως για ένα εικοσάλεπτο και μετά καθόλου έστειλαν δύο(ένα χτες το βράδυ και ένα σήμερα το πρωί)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεται η πολύωρη διακοπή ρεύματος μετά τον κεραυνό που έπεσε και το δίκτυο παραμένει στα ίδια. Τέτοια κίνηση, -19 dBm RSRQ δεν την έχει ούτε η Νέα Υόρκη Screenshot_2023-09-05-16-40-57-136_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.12aec55a14039594b1d2773f45e9651e.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gv2008 said:

Συνεχίζεται η πολύωρη διακοπή ρεύματος μετά τον κεραυνό που έπεσε και το δίκτυο παραμένει στα ίδια. Τέτοια κίνηση, -19 dBm RSRQ δεν την έχει ούτε η Νέα Υόρκη Screenshot_2023-09-05-16-40-57-136_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.12aec55a14039594b1d2773f45e9651e.jpg

Κι όμως είναι δύσκολο να μαζέψει τόση πολλή κίνηση η Νέα Υόρκη και λοιπές τέτοιες μεγαλουπόλεις. Εκεί μιλάμε για ένα σωρό cells. Μπορεί να σε καλύπτει άλλο σε εξωτερικό χώρο και άλλο σε εσωτερικό. Μπορεί να κανείς 5 βήματα και να αλλάζεις cell. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Gv2008 said:

Συνεχίζεται η πολύωρη διακοπή ρεύματος μετά τον κεραυνό που έπεσε και το δίκτυο παραμένει στα ίδια. Τέτοια κίνηση, -19 dBm RSRQ δεν την έχει ούτε η Νέα Υόρκη Screenshot_2023-09-05-16-40-57-136_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.12aec55a14039594b1d2773f45e9651e.jpg

Η συνεργάτιδα τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η συνεργάτιδα τα ίδια;

Μόνο edge

23 minutes ago, Gv2008 said:

Συνεχίζεται η πολύωρη διακοπή ρεύματος μετά τον κεραυνό που έπεσε και το δίκτυο παραμένει στα ίδια. Τέτοια κίνηση, -19 dBm RSRQ δεν την έχει ούτε η Νέα Υόρκη Screenshot_2023-09-05-16-40-57-136_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.12aec55a14039594b1d2773f45e9651e.jpg

Μιλάμε για τρομερά μεγάλη κίνηση 

Link to comment
Share on other sites

Στην Θήβα επανήλθε. Στην αρχή μόνο η συνεργάτιδα με 3 Mbps και καμία ώρα αργότερα και η Vodafone. Στην μαύρη τώρα(δύο ώρες μετά από όταν επανήλθε)οι ταχύτητες έφτασαν στα φυσιολογικά,ενώ στην vf μια ώρα μετά ακόμα ταχύτητες των 2 Mbps(ελαφρώς προς τα πάνω από τα 0.5 Mbps που είχε). RSRQ στην Vodafone(πρωτόγνωρο για την πόλη το -14 και -15)

Όσον αφορά τα καιρικά φαινόμενα φαίνεται ότι η Θήβα ήταν τυχερή αφού έβρεξε μόνο χτες το βράδυ(Όχι πολλή ποσότητα,αλλά με μεγάλη διάρκεια)και σήμερα το πρωί έβρεξε πάρα πολύ για ένα εικοσάλεπτο μόνο και μετά δύο ψιχάλες πήρε όπου ανάμεσα σε αυτές τις δύο έγινε η δεκάλεπτη διακοπή ρεύματος και από εκεί ξεκίνησε ο Γολγοθάς των συνεργάτιδων 

Όμως έχω να πω πολύ καλά λόγια για την κόκκινη μιας και στο αεροπορικό σόου στην Τανάγρα άντεξε(αν και με χαμηλές πτήσεις). Παραθέτω μέτρηση από την Κυριακή από την Τανάγρα:

20230905_172726.thumb.jpg.9211583ba00bd666be8f4c20eea8e7b8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι πολλές οι καταγραφές σήμερα. Μέχρι το αεροδρόμιο θα καταγράψω σε cellmapper και nperf και speedtest μέσα από χώρους του αεροδρομίου. Από Ιταλία στο αντίστοιχο θέμα θα κάνω σύγκριση των δικτύων Tim και Vf IT, ίσως και WINDTRE

Screenshot_2023-09-07-07-29-32-735_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-07-07-30-31-399_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αίγιο

Σαρώθηκε σε έναν μεγάλο βαθμό (με τα πόδια nPerf & Cellmaper). 4G από 80-260Mbps έβγαλε το κακόμοιρο το Redmi Note 8 Pro.

Παντού πολύ καλή κάλυψη και ταχύτητες.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, CamuCamu said:

Αναβαθμιση backhaul? 

Η συγκεκριμενη κεραια δεν εδινε ποτε πανω απο 20-30 mbps στο dl 🤔

 

Screenshot_2023-09-09-20-28-08-30_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Screenshot_2023-09-09-20-29-12-42_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Πολύ καλά στοιχεία βλέπω,αν και σε μικρή κίνηση στο cell

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

Πολύ καλά στοιχεία βλέπω,αν και σε μικρή κίνηση στο cell

Συμφωνω αν και οταν το ειχα δοκιμασει με παρομοια κινηση ποτε ομως δεν εδωσε πανω απο το νουμερο αυτο γι αυτο λεω μηπως κατι αναβαθμισαν στην κεραια. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CamuCamu said:

Συμφωνω αν και οταν το ειχα δοκιμασει με παρομοια κινηση ποτε ομως δεν εδωσε πανω απο το νουμερο αυτο γι αυτο λεω μηπως κατι αναβαθμισαν στην κεραια. 

Σίγουρα αναβάθμισαν κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...