Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαντάζομαι πως το έχεις κλειδωμένο στο 4G, σωστά;
4G/5G είναι κλειδωμένο ναι. Και το κινητό με Cosmote το ίδιο. Πάντα έτσι δουλεύω τα τελευταία χρόνια. Επίσης μιλάω μόνο για δεδομένα, φωνή κλπ δε ξέρω πως πάει. Αλλά ναι πάντα 4G/5G το δουλεύω για να μη με ρίχνει ποτέ πιο κάτω.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, DjTony said:

4G/5G είναι κλειδωμένο ναι. Και το κινητό με Cosmote το ίδιο. Πάντα έτσι δουλεύω τα τελευταία χρόνια. Επίσης μιλάω μόνο για δεδομένα, φωνή κλπ δε ξέρω πως πάει. Αλλά ναι πάντα 4G/5G το δουλεύω για να μη με ρίχνει ποτέ πιο κάτω.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Λογικό και να μην σου χάλασε ποτέ η εμπειρία χρήσης, το λέω αυτό διότι αν το είχες στο αυτόματο, οι εναλλαγές σε 2G/3G/4G/5G θα ήταν σίγουρες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό και να μην σου χάλασε ποτέ η εμπειρία χρήσης, το λέω αυτό διότι αν το είχες στο αυτόματο, οι εναλλαγές σε 2G/3G/4G/5G θα ήταν σίγουρες.
Καλά σίγουρα. Εδώ και στην Cosmote υπάρχουν εναλλαγές. Ποιος ο λόγος όμως να μην το έχει κάποιος μόνιμα κλειδωμένο σε 4G/5G? Αφού μόνο σε καλό βγαίνει.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, CaptainNickGR said:

Λογικό και να μην σου χάλασε ποτέ η εμπειρία χρήσης, το λέω αυτό διότι αν το είχες στο αυτόματο, οι εναλλαγές σε 2G/3G/4G/5G θα ήταν σίγουρες.

Μια μέρα είμαι Θεσσαλονίκη με Vodafone, από 5G σε 3G που σέρνεται. Και μετά για να ξεκολλήσει με Flight Mode μόνο, ειδάλλως θα πάει σε 4G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DjTony said:

Καλά σίγουρα. Εδώ και στην Cosmote υπάρχουν εναλλαγές. Ποιος ο λόγος όμως να μην το έχει κάποιος μόνιμα κλειδωμένο σε 4G/5G? Αφού μόνο σε καλό βγαίνει.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Παντού υπάρχουν εναλλαγές αλλά στην Vodafone παρουσιάζεται έντονα είτε λόγω κάλυψης είτε λόγω προβληματικού configuration. 

17 minutes ago, Nikolas14 said:

Μια μέρα είμαι Θεσσαλονίκη με Vodafone, από 5G σε 3G που σέρνεται. Και μετά για να ξεκολλήσει με Flight Mode μόνο, ειδάλλως θα πάει σε 4G.

Σε εξωτερικό χώρο μόνο στην Καμάρα το έχω δει έντονα, τώρα στους εσωτερικούς χώρους είναι που γίνεται το πανηγύρι αλλά παίζουν πολλά ρόλο και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Αριστοτέλους, Θρακομακεδονες. Πολύ περίεργη συμπεριφορά. Έτρεξα διάφορα μικρά τεστ με διάφορους σέρβερς. Το ping πολύ υψηλό. Αργότερα η ίδια κεραία έπιασε 110 με 4G και μετά ξανά 25. Το 3G έπαιζε στα 0,6 Mbps και μετά από λίγο πήγε στα 3. Ό,τι να 'ναι. 😳 

Screenshot_2022-06-16-09-33-05-848_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-06-16-09-33-12-651_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις παρουσιάζεται σ' όλη την χώρα, πρέπει να γίνει άμεση αναβάθμιση είτε αντικατάσταση του core αν θέλουν ανάπτυξη του δικτύου 5G.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CaptainNickGR said:

Αυτό που αναφέρεις παρουσιάζεται σ' όλη την χώρα, πρέπει να γίνει άμεση αναβάθμιση είτε αντικατάσταση του core αν θέλουν ανάπτυξη του δικτύου 5G.

Καλά, το βλέπω συχνά με Vodafone να πέφτει η ταχύτητα ακόμα στο μισό, με λίγα λεπτά διαφορά. Μοιάζει σαν να έχει κόφτη, αλλά μάλλον είναι το κακό configuration ή η έλλειψη backbone. Αλλά τόση διαφορά, πρώτη φορά το βλέπω. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Καλά, το βλέπω συχνά με Vodafone να πέφτει η ταχύτητα ακόμα στο μισό, με λίγα λεπτά διαφορά. Μοιάζει σαν να έχει κόφτη, αλλά μάλλον είναι το κακό configuration ή η έλλειψη backbone. Αλλά τόση διαφορά, πρώτη φορά το βλέπω. 

Έχουν στα συστήματα τους προτεραιότητα για να μην πιτάρει το backbone, γι αυτό αν μας διαβάζει κάποιος που είναι με το giga unlimited ultra συμβόλαιο και μπορεί να επισκεφτει ένα κατάστημα, να ζητήσει να τον θέσουν στην ύψιστη προτεραιότητα και να μας αναφέρει αν βλέπει διαφορές στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CaptainNickGR said:

Έχουν στα συστήματα τους προτεραιότητα για να μην πιτάρει το backbone, γι αυτό αν μας διαβάζει κάποιος που είναι με το giga unlimited ultra συμβόλαιο και μπορεί να επισκεφτει ένα κατάστημα, να ζητήσει να τον θέσουν στην ύψιστη προτεραιότητα και να μας αναφέρει αν βλέπει διαφορές στις επιδόσεις.

Εγώ έχω συμβόλαιο Giga unlimited Ultra,τι σημαίνει αυτό με την προτεραιοτητα;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nikolas14 said:

Εγώ έχω συμβόλαιο Giga unlimited Ultra,τι σημαίνει αυτό με την προτεραιοτητα;

Κάπως σου βγάζουν έναν κόφτη, limit το ονομάζουν μέσα στην καρτέλα αν δεν κάνω λάθος και λόγω συμβολαίου υπάρχει η δυνατότητα να αφαιρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έκοψα το συμβόλαιο του ultra. Πριν 1 χρόνο είχα ταχύτητες 30-40 Mbps, φέτος με το ζόρι 20 Mbps και σε ώρες αιχμής κάτω από 10 Mbps.

Μόνο στα 15€ θα το αγόραζα πάλι, οποιαδήποτε άλλη τιμή είναι αισχροκέρδεια για την περιοχή (Κεντρική Μακεδονία).

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, EllinikoNisi said:

Εδώ και λίγο καιρό έκοψα το συμβόλαιο του ultra. Πριν 1 χρόνο είχα ταχύτητες 30-40 Mbps, φέτος με το ζόρι 20 Mbps και σε ώρες αιχμής κάτω από 10 Mbps.

Μόνο στα 15€ θα το αγόραζα πάλι, οποιαδήποτε άλλη τιμή είναι αισχροκέρδεια για την περιοχή (Κεντρική Μακεδονία).

Ποιες περιοχές αναφέρεσαι; Γιατί εγώ είμαι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Κεφαλλονιάς.

Εγώ δίνω 23,99€ με όλες τις εκπτώσεις που το θεωρώ πολύ τίμια τιμή για την ποιότητα της Vodafone. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Ποιες περιοχές αναφέρεσαι; Γιατί εγώ είμαι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Κεφαλλονιάς.

Εγώ δίνω 23,99€ με όλες τις εκπτώσεις που το θεωρώ πολύ τίμια τιμή για την ποιότητα της Vodafone. 

Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική. Το πρόβλημα είναι ότι έβλεπα μεγαλύτερες ταχύτητες παλιά και όσο περνάει ο καιρός μειώνονται. Είχα σκοπό να καταργήσω και το σταθερό αλλά με 20 Mbps μόνο ένας μπορεί να έχει άνεση στο διαδίκτυο χωρίς κολλήματα.

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, EllinikoNisi said:

Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική. Το πρόβλημα είναι ότι έβλεπα μεγαλύτερες ταχύτητες παλιά και όσο περνάει ο καιρός μειώνονται. Είχα σκοπό να καταργήσω και το σταθερό αλλά με 20 Mbps μόνο ένας μπορεί να έχει άνεση στο διαδίκτυο χωρίς κολλήματα.

 

12Mbps έχω με LTE και 24 με 5G περιοχή Βουλγαρη. Και η περιοχή έχει FTTH αλλά η Vodafone δίνει ακόμα Adsl 24 και VDSL 30 από Α/Κ. Και στο σπίτι μου που νοικιάζω στη Κεφαλονιά μου έλεγαν τα καλώδια είχαν θέμα και ευτυχώς με κάλυπτε το 4G τους. Δεν μπήκα στη διαδικασία ούτε να φτιάξω την καλωδίωση ούτε να βάλω VDSL με το ζόρι διότι οι γραμμές τους είναι εναέριες και κάθε φορά που κάνει κακοκαιρία με δυνατή νεροποντή μένουμε χωρίς σταθερή και Ίντερνετ.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χανιά πάντως εγώ εχω λειτουργικό 4G χωρίς προβλήματα και στο σπίτι με το Archer MR600 οκ εχω την ατυχία να είμαι σε Β3 κεραία και παίζω μαξιμουμ στα 60-70 τον χειμώνα και τώρα με το χαμό 45-50. Κοφτη δεν έχω πάρει χαμπάρι κάπου.
Απο βδομάδα θα εχω και μια unlimited Cosmote να δω αν παίζει πιο γρήγορα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2022 at 12:54 ΜΜ, aektzhs 1 said:

Με μόνο 600 εκ δεν γίνεται δουλειά. Θέλει μεγάλη δουλειά το δίκτυο για να δούμε μεγάλα νούμερα. Λειτουργικό μπορεί να είναι αλλά όχι για πολλές δυνατότητες 

Μια χαρά γίνεται. Υπάρχουν Δίκτυα που δίνουν λιγότερα στα 2 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Σε unlimited ultra ultra συμβόλαιο πως δικαιολογείται αυτή η χρέωση εστω και μικρή;
bcd17eb8665d04e46b70061a0e976730.jpg
6f365b08f58a6412039b605099aac402.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να ασχοληθείς; ή το κρατάς να δεις αν θα γίνει και στην επόμενη τιμολόγηση παρόμοιο;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να ασχοληθείς; ή το κρατάς να δεις αν θα γίνει και στην επόμενη τιμολόγηση παρόμοιο;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ναι τώρα βλέπω στη συνοψη των συνόλων της σύνδεσης η χρέωση εκτός παγίων ειναι μηδέν οπότε δεν θα ασχοληθώ αλλα θα τσεκάρω αναλυτικά στην επόμενη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

0,002 στρογγυλοποιείται στο 0 και όχι στο 0,01 ....

Ναι το ερώτημα είναι πως πήγε στην χρεωση η όλη φαση του ιντερνετ και θα ρωτήσω τι γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

d6df00246a067c7914790943f21cc7af.jpg
68c01cc3801bad6bceb78f25bdd98500.jpg
40bcbe005d079fe7f475c7df50524908.jpg

Update σχετικά με τις χρεώσεις σε unlimited ultra
Ελπίζω να κοιτάξουν και άλλοι τους λογαριασμούς τους μην τους ξέφυγε κάτι..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...