Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εσωτερικό χώρο η κατάσταση είναι δραματική

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5655006803

 

Το γνωρίζουμε πλέον,

Από δώ και πέρα η καθημερινή επανάληψη του ίδιου μηνύματος θα διαγράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20200114-151936-01.jpg

Screenshot-20200114-151906-01.jpg

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η κεραία έχει θέματα. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια νούμερα. Πριν τα απεριόριστα είχα λίγο καλύτερη ταχύτητα αλλά το σήμα ήταν πάλι οριακό.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20200114-151936-01.jpg

Screenshot-20200114-151906-01.jpg

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η κεραία έχει θέματα. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια νούμερα. Πριν τα απεριόριστα είχα λίγο καλύτερη ταχύτητα αλλά το σήμα ήταν πάλι οριακό.

 

Η συσκευή σου φταίει. :p Ο "trashy" εξοπλισμός της Huawei για τα συστήματα κεραιών, δεν φταίει ποτέ... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με οριακό σήμα από 800άρα, πόσα θα περίμενε κανείς να πιάσει;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με οριακό σήμα από 800άρα, πόσα θα περίμενε κανείς να πιάσει;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Screenshot-20200114-164937-01.jpg

 

Αυτό το αποτέλεσμα το πείρα ακριβώς κάτω από την κεραία και δεν κάνω πλάκα. Δεν βλέπω όμως μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα είναι φορτωμένο το δίκτυο. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και με άλλο server να δεις αν έχει κάποια διαφορά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα είναι φορτωμένο το δίκτυο. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και με άλλο server να δεις αν έχει κάποια διαφορά.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Θα το δοκιμάσω αύριο να δω. Πάντως πέρα από 800αρα δεν βλέπω να κλειδώνει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20200114-164937-01.jpg

 

Αυτό το αποτέλεσμα το πείρα ακριβώς κάτω από την κεραία και δεν κάνω πλάκα. Δεν βλέπω όμως μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.

 

Πες μας και τη συσκευή σου όμως, ώστε να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση προχτές το απόγευμα σε ρεματιά κάτω από την Αργυρούπολη στα όρια των νομών Χανίων-Ρεθύμνης. Το σήμα ήταν περίπου στα -107 dBm από κεραία Β20 χωρίς οπτική επαφή με την κεραία.

https://www.speedtest.net/my-result/a/5649776547

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου φταίει. :p Ο "trashy" εξοπλισμός της Huawei για τα συστήματα κεραιών, δεν φταίει ποτέ... :whistle:

 

Trashy? Προκύπτει από κάπου αυτό;

 

Δηλαδή όλη η Ελλάδα έχει trashy dslam από ΟΤΕ;

Περίεργο....

Link to comment
Share on other sites

Trashy? Προκύπτει από κάπου αυτό;

 

 

 

Δηλαδή όλη η Ελλάδα έχει trashy dslam από ΟΤΕ;

 

Περίεργο....

 

 

 

τωρα που το λες ειναι λιγο.. 2 φορες πορτα μ αλλαξαν για να κατεβαζω σαν ανθρωπος :P

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τη συσκευή σου όμως, ώστε να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα.

 

Oneplus 6 και δεν φταίει η συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Φταιει φιλε μου. Δεν μπορεις να αμφισβητείς εσύ/εγω και λοιποι απλοι χρηστες χωρις master στις τηλεπικοινωνιες, την ποιοτητα του δικτυου
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι; Εδώ δυτική Κρήτη πάει μπάλα πάντως. Κανένα πρόβλημα.

 

 

 

Εύχομαι να μείνει αυτό και τον Μάιο με τον τουρισμό γιατι συνήθως στις τουριστικές περιοχές απο Μάιο μεχρι Οκτώβρη κλαίμε...που είναι πιτα απο κοσμο.Πάντως η κάλυψη εχει βελτιωθεί απιστευτα στο νομό Χανίων.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 6 και δεν φταίει η συσκευή

 

Το εάν φταίει η συσκευή, φαίνεται πάντα από τη συσκευή που έχουμε στην κατοχή μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φταιει φιλε μου. Δεν μπορεις να αμφισβητείς εσύ/εγω και λοιποι απλοι χρηστες χωρις master στις τηλεπικοινωνιες, την ποιοτητα του δικτυου

 

Δεν χρειάζεται Master για να γνωρίζεις τις συμβατές συσκευές, καθώς και αυτές που δεν έχουν καλή επικοινωνία με τα δίκτυα (όχι μόνο της κόκκινης). Τέλος υπάρχουν συσκευές που δεν εκμεταλλεύονται συγκεκριμένες τεχνολογιές του δικτύου και έτσι δεν αποδίδουν.

 

 

Οπότε οι εξυπνάδες να λείπουν εάν δεν υπάρχει κάτι εποικοδομητικό για το νήμα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Φταιει φιλε μου. Δεν μπορεις να αμφισβητείς εσύ/εγω και λοιποι απλοι χρηστες χωρις master στις τηλεπικοινωνιες, την ποιοτητα του δικτυου

 

Έτσι ακριβώς. Να σχολιάζουμε τους εξοπλισμούς του δικτύου λες και είμαστε ειδικοί.

 

Απο την άλλη δεν θέλει καν πτυχιο για να πεις ότι ένα 3G only κινητό δεν θα πιάσει 4G. Η ένα κινητό χωρίς B3+B20 δεν θα πιάσει ταχύτητα.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις ακριβώς κάτω από την κεραία στην κυριολεξία :lol:

Φυσιολογικά αποτελέσματα για 7.30 το πρωί.

Το μεσημέρι θα πέσει κλάμα πάλι με την ταχύτητα.

Στα 3 χιλιόμετρα σε ευθεία διεισδυτικότητα σήματος 0. Η κεραία πρέπει να είναι σε συνεργασία με την wind (victus). Παίζει να έχουν κουμπώσει να εκπέμπει μόνο 800αρα δεν εξηγείται γιατί δεν πιάνει άλλη μπάντα το κινητό μου ενώ σε κεντρικά σημεία στην πόλη έχω δει και άλλη συχνότητα.

IMG-20200115-072311.jpg

Screenshot-20200115-085028-01.jpg

Screenshot-20200115-085035-01.jpg

Screenshot-20200115-085039-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μείνει αυτό και τον Μάιο με τον τουρισμό γιατι συνήθως στις τουριστικές περιοχές απο Μάιο μεχρι Οκτώβρη κλαίμε...που είναι πιτα απο κοσμο.Πάντως η κάλυψη εχει βελτιωθεί απιστευτα στο νομό Χανίων.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Πέρυσι το καλοκαίρι που δούλευα σε ξενοδοχείο στην Γεωργιούπολη μια χαρά πήγαινε το δίκτυο παρ' όλη την κίνηση στην περιοχή. Φέτος δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα δεδομένου ότι μπαίνουν καινούργιες κεραίες στην περιοχή ή αναβαθμίζονται και παλιότερες. Σίγουρα κάποια σημεία θα έχουν προβλήματα αλλά σε γενικές γραμμές στα μέρη μας έχει κάνει καλή δουλειά η Vodafone.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις ακριβώς κάτω από την κεραία στην κυριολεξία :lol:

Φυσιολογικά αποτελέσματα για 7.30 το πρωί.

Το μεσημέρι θα πέσει κλάμα πάλι με την ταχύτητα.

Στα 3 χιλιόμετρα σε ευθεία διεισδυτικότητα σήματος 0. Η κεραία πρέπει να είναι σε συνεργασία με την wind (victus). Παίζει να έχουν κουμπώσει να εκπέμπει μόνο 800αρα δεν εξηγείται γιατί δεν πιάνει άλλη μπάντα το κινητό μου ενώ σε κεντρικά σημεία στην πόλη έχω δει και άλλη συχνότητα.

IMG-20200115-072311.jpg

 

Τέτοια ώρα και κάτω από την κεραία, θα έπρεπε να τερματίζει το δίκτυο... Οπότε έχει πρόβλημα. Αν λες ότι σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων δεν πιάνει καν, τότε το πρόβλημα είναι πιο σίγουρο (εκτός κι αν την έχουν ρυθμίσει να παίζει χαμηλά, όμως χλωμό το βλέπω).

 

Εγώ έχω δει ακόμα και 68 Mbps κοντά σε 800αρα της Vodafone (που έχουν θεωρητική μέγιστη ταχύτητα τα 75 Mbps) νωρίς το πρωί...

 

Υ.Γ. Πάνω σε λόφους κυρίως 800αρες βάζουν, για να καλυφθούν αραιοκατοικημένες περιοχές λόγω υψηλής διεισδυτικοτητας και μεγαλύτερης ακτίνας κάλυψης που έχει η μπάντα. Δύσκολα θα δεις 1800 μαζί και πόσο μάλλον 2600... :p

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι πλέον δεν θα μπορεί να αμφισβητεί κανείς αυτά που ανεβάζω, αφού η συσκευή μου θα είναι συμβατή με όλες τις υπηρεσίες της Vodafone (για το 4x4 MiMO όπως και για το πόσο CA κάνει, δεν το γνωρίζω ακόμα). :p

 

Συμπαθα με αλλά με έχεις μπερδέψει και ισως δε είμαι ο μόνος που έχει μπερδευτει, λες ότι η συσκευή υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του δικτύου και δεν μπορεί να σε αμφισβητήσει κανεις και από την άλλη λες ότι δεν γνωρίζεις ακόμα αν η συσκευή υποστηρίζει 4x4 MIMO και αν κάνει 3ca. Τελικά τι ισχύει από τα δυο;

 

Για παράδειγμα έχω δοκιμάσει speedtest ταυτοχρονα με δύο συσκευές τη μια δίπλα στην άλλη, ένα p10 lite και το s8, Και το s8 έδινε 20-25 mbps παραπάνω σε κάθε μέτρηση, αυτό τι μπορεί να σημαινει;

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το καλοκαίρι που δούλευα σε ξενοδοχείο στην Γεωργιούπολη μια χαρά πήγαινε το δίκτυο παρ' όλη την κίνηση στην περιοχή. Φέτος δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα δεδομένου ότι μπαίνουν καινούργιες κεραίες στην περιοχή ή αναβαθμίζονται και παλιότερες. Σίγουρα κάποια σημεία θα έχουν προβλήματα αλλά σε γενικές γραμμές στα μέρη μας έχει κάνει καλή δουλειά η Vodafone.

 

 

 

Δυτικά και βόρεια της Κρήτης εγω είμαι πολυ ευχαριστημένος στο ακρωτήρι πάνω υπάρχει θέμα με το σήμα υπαρχουν πολλά κενα απο το αεροδρομιο και γυρω περιοχες.Νοτια θα δουμε μόλις ανοίξει ο καιρός

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Το Ακρωτήρι είναι από τα πονεμένα σημεία. Ευτυχώς έχει κάποιες κεραίες με 3G που σώζουν κάπως την κατάσταση αλλά γιατί δεν τις έχει αναβαθμίσει σε 4G και γιατί δεν έχει προσθέσει 1-2 κεραίες στα δύσκολα σημεία όπως π.χ. στο Πυθάρι είναι να απορεί κανείς...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Θετική εξέλιξη εφόσον καταφέρουν στα επομενα 2 γεμάτα χρονια να βάλουν παντου αδιάλειπτο 4g.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...