Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

51 minutes ago, VIPdriver said:

Κεντροανατολικη θεσσαλονικη. Προφανως αλλες μερες το ίντερνετ δουλευει και άλλες μερες σερνεται.

Πιο συγκεκριμενα θα βοηθουσε ισως εισαι σε σημειο που δεν καλυπτεσαι σωστα η υπαρχει υπερβολικη κινηση και οποιες κεραιες σε εξυπηρετουν αδυνατουν να σηκωσουν το βαρος λογω χαμηλου capacity. 

Το 5G θα σε βοηθουσε αφανταστα αν η καλυψη δεν ειναι τοσο θεμα. 

26 minutes ago, aektzhs 1 said:

Έξω από την Θήβα στον δρόμο Θήβα-Λουτουφί την μια πιάνει 100+ Mbps και την άλλη 5 Mbps

Φοβερη αποκλιση και αυτο δειχνει την εκνευριστικη αδιαφορια των εναλλακτικων παροχων να δωσουν αξιολογες η εφαμιλλες υπηρεσιες οπως γινεται στα κεντρα των πολεων και σε τουριστικα μερη. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CamuCamu said:

Φοβερη αποκλιση και αυτο δειχνει την εκνευριστικη αδιαφορια των εναλλακτικων παροχων να δωσουν αξιολογες η εφαμιλλες υπηρεσιες οπως γινεται στα κεντρα των πολεων και σε τουριστικα μερη. 

Για να μην αναφερθώ στα χωριά όπου υπάρχει μονο EDGE 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, CamuCamu said:

Αξιο αποριας...σε ποια περιοχη βρισκεσαι και παιζει τοσο αθλια η Vodafone? 

Μου φαινεται τρομερο να λες και σε αλλο post για ταχυτητες με το ζορι 1mbps. 

Δεν παίζει ρόλο η περιοχή…

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, TakeOverNet said:

Δεν παίζει ρόλο η περιοχή…

Και τι παιζει ρόλο φίλε μου; Στη νοβα εχω 7πλασια (χθες 10πλασια) και στη κοσμοτε 20πλασια ταχυτητα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Και τι παιζει ρόλο φίλε μου; Στη νοβα εχω 7πλασια (χθες 10πλασια) και στη κοσμοτε 20πλασια ταχυτητα 

Αν σου έρθει όρεξη βάλε τεστ στο συγκριτικό, έτσι για να μη λένε ότι τα βγάζουμε από το μυαλό μας εδώ μέσα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MIKU said:

Αν σου έρθει όρεξη βάλε τεστ στο συγκριτικό, έτσι για να μη λένε ότι τα βγάζουμε από το μυαλό μας εδώ μέσα.

Δεν με νοιαζει εαν με πιστευει ή εαν δεν με πιστεύει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

Που και που χρησιμοποιώ την παρατημένη CU μου για να δω αν έχει αλλάξει τιποτα στην Θεσσαλονικη (κυρίως ανατολικά). Η μόνη διαφορά είναι ότι έχουν βάλει την 28αρα σε 4G/5G και όταν κλειδώνω το κινητό εκεί (με ειδική εφαρμογή), τότε τα πάει καλούτσικα. Αλλιώς πραγματικά μέσα σε 365 μέρες δεν έχει γίνει καμία βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, VIPdriver said:

Και τι παιζει ρόλο φίλε μου; Στη νοβα εχω 7πλασια (χθες 10πλασια) και στη κοσμοτε 20πλασια ταχυτητα 

Novara onli και κσερο ψωμι🥳

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Nickchris36 said:

Novara onli και κσερο ψωμι🥳

Τη συμπαθώ τη Νοβα, αλλά για όσο δεν προστατεύει τον συνδρομητή από ημερήσιο ίντερνετ, δεν θα την ακουμπάω... 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, VIPdriver said:

Τη συμπαθώ τη Νοβα, αλλά για όσο δεν προστατεύει τον συνδρομητή από ημερήσιο ίντερνετ, δεν θα την ακουμπάω... 

Ακόμα δεν το έφτιαξαν αυτό;;; 🫨

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnny_htc said:

Ακόμα δεν το έφτιαξαν αυτό;;; 🫨

Οχι. Τελευταία φορά χρεώθηκα πριν λίγες μέρες, ενώ το ειχα γυρίσει στην άλλη σιμ 60 λεπτά πριν λήξει το πακετο. Και έχω και την αδιάφορη υπάλληλο να μου επαναλαμβάνει το "όταν υπάρχει κίνηση, χρεώνεστε ημερήσιο ίντερνετ" σε όσες φορές και αν της εξήγησα (με όλους τους δυνατούς τρόπους) ότι δεν μπορεί να υπάρξει κίνηση, αφου 1 ώρα πριν η επιλογή σιμ ίντερνετ ήταν σε άλλη εταιρία... 

Και εννοείται ότι την επόμενη ημέρα (που χρεώθηκα τα 2ε/1gb) δεν εφαγε ούτε kb... Με άλλα λόγια μόλις τελειώνει/λήγει ένα πακετο δεδομένων, τσουπ πεφτει η χρέωση αυτόματα (τουλάχιστον σε μένα). 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Οχι. Τελευταία φορά χρεώθηκα πριν λίγες μέρες, ενώ το ειχα γυρίσει στην άλλη σιμ 60 λεπτά πριν λήξει το πακετο. Και έχω και την αδιάφορη υπάλληλο να μου επαναλαμβάνει το "όταν υπάρχει κίνηση, χρεώνεστε ημερήσιο ίντερνετ" σε όσες φορές και αν της εξήγησα (με όλους τους δυνατούς τρόπους) ότι δεν μπορεί να υπάρξει κίνηση, αφου 1 ώρα πριν η επιλογή σιμ ίντερνετ ήταν σε άλλη εταιρία... 

Και εννοείται ότι την επόμενη ημέρα (που χρεώθηκα τα 2ε/1gb) δεν εφαγε ούτε kb... Με άλλα λόγια μόλις τελειώνει/λήγει ένα πακετο δεδομένων, τσουπ πεφτει η χρέωση αυτόματα (τουλάχιστον σε μένα). 

Και όμως υπάρχει πάντα μια απειροελάχιστη κίνηση δεδομένων, ακόμα και αν έχουμε κλειστά τα δεδομένα. Έχει αναφερθεί παλιότερα εδώ μέσα και εκεί την πατάνε όλοι και φυσικά δεν το διορθώνουν. Τι να σου κάνει και η υπάλληλος, όταν όλα αυτά είναι γνωστά στα μεγάλα κεφάλια και της έχουν πει να λέει το ποίημα απλά 😏

Link to comment
Share on other sites

Προχτες ειχα περασει απο το 2ο λυκειο Γλυκων νερων και σε ενα σπιτι απεναντι στο ισογειο ισα απο επιανει μια γραμμη ενα χαλι, στο υπογειο δεν ειχε σημα καμια εταιρεια κινητης . Τοσο χαλι αυτο το σημειο; . πιο ψιλα επιανε καλυτερα . Γενικα η περιοχη τα Γλυκα νερα εχουνε γενικο προβλημα κινητης ; 

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2024 at 11:21 ΠΜ, tasosathan said:

Που και που χρησιμοποιώ την παρατημένη CU μου για να δω αν έχει αλλάξει τιποτα στην Θεσσαλονικη (κυρίως ανατολικά). Η μόνη διαφορά είναι ότι έχουν βάλει την 28αρα σε 4G/5G και όταν κλειδώνω το κινητό εκεί (με ειδική εφαρμογή), τότε τα πάει καλούτσικα. Αλλιώς πραγματικά μέσα σε 365 μέρες δεν έχει γίνει καμία βελτίωση.

Για Χαριλάου,Ανάληψη και Ντεπώ πρώτη είναι η Cosmote. Vodafone ειχα αλλά λίγες αλλαγές. Απλά λειτουργική σε πολλά σημεία. Η Nova είναι του ύψους ή του βάθους, ανάλογα το στενό και το τετράγωνο. Η Vodafone θυμάμαι πολλές εναλλαγές 5G>2G, χαμένες κλήσεις και τόση κίνηση στο δίκτυο που ήμουν δίπλα από τη κεραια στο κτήριο της Περιφερειακής Κεντρικής Μακεδονίας, στη παλια νομαρχία όσοι γνωρίζετε ψηλά στην Β.Ολγας και να εχω 4G 5Mbps με συμβόλαιο. 
Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και στο πατρικο μου στη Βουλγαρη, στο σημείο που είμαι για κλήσεις και οριακά τα δεδομένα παιζουν με τη Vodafone. Απλά έχει λίγο καλύτερες ταχύτητες, περισσότερο φάσμα και δικούς της ιστούς που πατάει η Nova. Στην ανάληψη έχουν Micro στα στενα ενώ θα μπορούσε να έχει κεραια.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, sou_d said:

Σήμερα όλη μέρα αργεί υπερβολικά, περιοχή Ξάνθης.

Screenshot_2024-04-24-19-19-06-64_9d4520cd849c2f5ce5f22987a0be6a1d~2.jpg

Κάπως καλύτερα σήμερα

Screenshot_2024-04-25-13-10-08-62_9d4520cd849c2f5ce5f22987a0be6a1d~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλάκια απο το parking του mediterranean cosmos. 

https://www.speedtest.net/result/i/6079684833

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

φιλάκια απο το parking του mediterranean cosmos. 

https://www.speedtest.net/result/i/6079684833

Ρεκόρ LTE έσπασες… η Cosmote το έχει πανελλαδικά σε αυτά τα νούμερα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Nikolas14 said:

η Cosmote το έχει πανελλαδικά σε αυτά τα νούμερα.

Όχι και πανελλαδικά στα περισσότερα μέρη τουλάχιστον 

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη 

Θεοτοκοπούλου με Ολυμπιάδος.

Νέα κεραία Vodafone 10440.

150+

Έκλεισε η τρύπα.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα πριν λίγο τηλ με φίλο από Ζωγράφου.

Έχει Vodafone με κινητό 4G+ Volte.

Όσο μιλούσαμε (περίπου 50') έκανε συχνά πυκνά διακοπές.

Εγώ έχω Cosmote, σήμα 5/5 εννοείται.

Τόσο χάλια είναι στην περιοχή η Vodafone;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και με τη συσκευή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικο υψηλο στο κινητο μου απο 4G της Βονταφον,εχω την υποψια οτι ειναι ολοκαινουρια κεραια γιατι δεν βρισκω αυτο το eNb πουθενα. 

Το σημειο της μετρησης εγινε οταν ξεπαρκαρα εξω απο το Art Cafe στην Πειραικη. Screenshot_2024-04-27-01-27-46-47_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.thumb.jpg.4b6fa6997fc9648d0bb3ef1457559137.jpgScreenshot_2024-04-27-00-18-00-77_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.348d956ae86b51f03c10d942e8e89e1d.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CamuCamu said:

Ιστορικο υψηλο στο κινητο μου απο 4G της Βονταφον,εχω την υποψια οτι ειναι ολοκαινουρια κεραια γιατι δεν βρισκω αυτο το eNb πουθενα. 

Το σημειο της μετρησης εγινε οταν ξεπαρκαρα εξω απο το Art Cafe στην Πειραικη. Screenshot_2024-04-27-01-27-46-47_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.thumb.jpg.4b6fa6997fc9648d0bb3ef1457559137.jpgScreenshot_2024-04-27-00-18-00-77_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.348d956ae86b51f03c10d942e8e89e1d.jpg

Είναι σίγουρα καινούργια 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...