Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.ethnos.gr/ellada/119946_112-giati-allaxe-i-ora-sta-kinita-tilefona-molis-irthe-minyma-tis-politikis?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter Ζητήθηκαν εξηγήσεις απ το αρμόδιο Υπουργείο για το πρόβλημα της VODAFONE
Link to comment
Share on other sites

https://www.ethnos.gr/ellada/119946_112-giati-allaxe-i-ora-sta-kinita-tilefona-molis-irthe-minyma-tis-politikis?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter Ζητήθηκαν εξηγήσεις απ το αρμόδιο Υπουργείο για το πρόβλημα της VODAFONE
Τι πρόβλημα έχει; Γιατί στο άρθρο που παραθέτεις δεν βλέπω να υπάρχει καν η λέξη Vodafone.

 

3b7b3ad0f0f2bef8ebc729b366db8afc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχει; Γιατί στο άρθρο που παραθέτεις δεν βλέπω να υπάρχει καν η λέξη Vodafone.

 

3b7b3ad0f0f2bef8ebc729b366db8afc.jpg

 

Αναφέρεται ήδη στην προηγούμενη δημοσίευση μου αν την είδες φυσικά... Απλά κάποια site δεν αναφέρουν ονόματα μην τυχόν και δυσφημίσουν κάποια εταιρεία. Όταν όμως πληρώνονται για διαφήμιση τότε θα δεις το όνομα της εταιρείας με μεγάλα γράμματα....

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι είναι γνωστό το πρόβλημα.

Τελικά συνεχίζεται ή επιλύθηκε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό έχω ξηλώσει την εφαρμογή επείγον μηνυμάτων, ούτε σειρήνες να χτυπούν, ούτε να αλλάζουν ώρες από την χάλια υλοποίηση του 112.

Τα ίδια μηνύματα τα στέλνουν συνέχεια στο viber στην ομάδα με την ενημέρωση για τον κορονοιο και χωρίς να αλλάζει η ώρα.

Πάντως εγώ θέμα με κλήσεις δεν είχα και το 112 μάλλον την έκανε την ζημιά.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ σε δύο κινητά των δικών μου που ήρθε δεν είδα να έχει κανένα πρόβλημα.

Στο δικό μου που έχω δεύτερη κάρτα τη Vodafone το έχω στο σπίτι μόνιμα σε flight mode και wifi calling, και δεν έρχεται κανένα μήνυμα. Ούτε αυτό από ότι βλέπω.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι είναι γνωστό το πρόβλημα.

Τελικά συνεχίζεται ή επιλύθηκε;

 

Όχι δε λύθηκε ακόμη. Σε μένα στη Θέρμη το σήμα παλεύει μεταξύ 3G και μιας γραμμής 4G. Με τη μια γραμμή 4G τώρα πιάνω 2.2/0.96 ταχύτητα.... έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό έχω ξηλώσει την εφαρμογή επείγον μηνυμάτων, ούτε σειρήνες να χτυπούν, ούτε να αλλάζουν ώρες από την χάλια υλοποίηση του 112.

Τα ίδια μηνύματα τα στέλνουν συνέχεια στο viber στην ομάδα με την ενημέρωση για τον κορονοιο και χωρίς να αλλάζει η ώρα.

Πάντως εγώ θέμα με κλήσεις δεν είχα και το 112 μάλλον την έκανε την ζημιά.

 

Δεν έχει σχέση το 112 με το θέμα της αλλαγής της ώρας.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα πάντως ήρθε κανονικά το μήνυμα του 112 και μετά παρατήρησα πρόβλημα με το δίκτυο της Vodafone.

 

Τεσπα. Παραλία Καλαμάτας. Δύο κεραίες.με σκέτο B3 που πιάνουν 5-6 Mbps και το τεστ είναι από μια 800αρα που έβλεπε. Με γύριζε συνεχώς και στις 3 κεραίες... Με τις B3 υπήρχε εμφανής καθυστέρηση στο φόρτωμα σελίδων και ειδικά στο YouTube. Μόνο η B20 έπαιζε καλά και δεν έχει ιδιαίτερα κόσμο η παραλία.

 

2020-08-17-18-20-39-508.png

 

2020-08-17-18-21-11-827.png

Link to comment
Share on other sites

Χτες στην παραλία Βάρκιζας , έδειχνε 4G οι σελίδες δεν άνοιγαν καν! Έκανα μια μέτρηση έδειξε 5,7 download ... Δεν είναι καθόλου καλό το δίκτυο δυστυχώς ...Παλιότερα που ήμουν με κοσμοτε δεν υπήρξε πρόβλημα .
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ένα τεστ με το free Wi-Fi στο λεωφορείο του ΚΤΕΛ Μεσσηνίας. Ακόμα και στον σέρβερ της Vodafone το Ping ήταν πάνω από 50 ms, οπότε υποθέτω ότι το hotspot router είναι 3G.

 

2020-08-24-14-40-45-675.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χτες στην παραλία Βάρκιζας , έδειχνε 4G οι σελίδες δεν άνοιγαν καν! Έκανα μια μέτρηση έδειξε 5,7 download ... Δεν είναι καθόλου καλό το δίκτυο δυστυχώς ...Παλιότερα που ήμουν με κοσμοτε δεν υπήρξε πρόβλημα .

 

Και στην παραλία της Καλαμάτας... Με μέτριο κόσμο είχε 2 Mbps από σκέτες B3 και 6 Mbps από μία B20 στο βουνό. Άνοιγε σελίδες, αλλά σε οτιδήποτε άλλο ήταν εμφανής η καθυστέρηση μ

 

Μου φαίνεται η Vodafone πρέπει να περάσει ένα 3ο χέρι το δίκτυο στην επαρχία, μιας και η κίνηση είναι πια πολύ αυξημένη.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τεστ με το free Wi-Fi στο λεωφορείο του ΚΤΕΛ Μεσσηνίας. Ακόμα και στον σέρβερ της Vodafone το Ping ήταν πάνω από 50 ms, οπότε υποθέτω ότι το hotspot router είναι 3G.

 

2020-08-24-14-40-45-675.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και στην παραλία της Καλαμάτας... Με μέτριο κόσμο είχε 2 Mbps από σκέτες B3 και 6 Mbps από μία B20 στο βουνό. Άνοιγε σελίδες, αλλά σε οτιδήποτε άλλο ήταν εμφανής η καθυστέρηση μ

 

Μου φαίνεται η Vodafone πρέπει να περάσει ένα 3ο χέρι το δίκτυο στην επαρχία, μιας και η κίνηση είναι πια πολύ αυξημένη.

 

Δεν υπάρχει θέμα χεριών. Οι προσθήκες γίνονται συνέχως με βάση τη ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Λεπτοκαρυά και αυτό το σ/κ τραγικές ταχύτητες 0,2 mbps , αμφιβάλλω αν θα λειτουργούσε έστω το mirc :lol:

 

Δήλωσα πάλι βλάβη αλλά είναι ξεκάθαρα θέμα υπερφόρτωσης του δικτύου..

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη η vodafone στην επαρχια πλεον ..το μοτιβο σκετη 800αρα δν δουλευει σε πολλες περιοχες.Λαγκαδας διπλα στην κεραια ,ουτε 1 mbps
Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη η vodafone στην επαρχια πλεον ..το μοτιβο σκετη 800αρα δν δουλευει σε πολλες περιοχες.Λαγκαδας διπλα στην κεραια ,ουτε 1 mbps

 

Στον νομό Πιερίας και συγκεκριμένα σε αρκετά χωριά, το δίκτυο είναι εξαιρετικό.

 

Ας μη γενικεύουμε.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Στον νομό Πιερίας και συγκεκριμένα σε αρκετά χωριά, το δίκτυο είναι εξαιρετικό.

 

Ας μη γενικεύουμε.

 

Παιδια παντα υπαρχουν περιοχες οπου το καθε δικτυο ειναι καλο ...15 χρονια συνδρομητης vodafone ειμαι , ξερω τουλαχιστον στα βορεια ακειβως τι γινεται ..οταν παω σε μεγαλες πολεις πχ βεροια και βλεπω οτι εχει μονο 20mhz τι να τους πω...Στην περιοχη μου η vodafone εχει 50mhz και σκιζει ακομα και την comsote σε πολλες περιπτωσεις..Ομως σε γενικες γραμμες , το μοτιβο των σκετων 800αρων δεν πετυχαινει..δεν ειναι wind εχει περισσοτερο κοσμο στο δικτυο της . Καλα τα 10 mbps αλλα νομιζω οτι σε αρκετες περιπχες πρεπει να αναθεωρησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παντα υπαρχουν περιοχες οπου το καθε δικτυο ειναι καλο ...15 χρονια συνδρομητης vodafone ειμαι , ξερω τουλαχιστον στα βορεια ακειβως τι γινεται ..οταν παω σε μεγαλες πολεις πχ βεροια και βλεπω οτι εχει μονο 20mhz τι να τους πω...Στην περιοχη μου η vodafone εχει 50mhz και σκιζει ακομα και την comsote σε πολλες περιπτωσεις..Ομως σε γενικες γραμμες , το μοτιβο των σκετων 800αρων δεν πετυχαινει..δεν ειναι wind εχει περισσοτερο κοσμο στο δικτυο της . Καλα τα 10 mbps αλλα νομιζω οτι σε αρκετες περιπχες πρεπει να αναθεωρησει

Ε ναι, δεν είναι τυχαίο ότι έθεσε όριο στις ταχύτητες των «απεριορίστων» της. Πρακτικά, δεν ξέρω αν το πρόβλημα αυτό θα μπορούσε να λυθεί άμεσα ή θα πάρει χρόνια με τοποθετήσεις νέων κεραιών.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, δεν είναι τυχαίο ότι έθεσε όριο στις ταχύτητες των «απεριορίστων» της. Πρακτικά, δεν ξέρω αν το πρόβλημα αυτό θα μπορούσε να λυθεί άμεσα ή θα πάρει χρόνια με τοποθετήσεις νέων κεραιών.

 

Δεν υπάρχει όριο στις ταχύτητες των απεριορίστων. Εκτός αν εννοείς τα 2 πακέτα που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό και είναι φθηνότερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απαραδεκτη η vodafone στην επαρχια πλεον ..το μοτιβο σκετη 800αρα δν δουλευει σε πολλες περιοχες.Λαγκαδας διπλα στην κεραια ,ουτε 1 mbps

 

Αν ισχύει αυτό που λες τότε στη Vodafone θα κάνουν πάρτυ! Σε όλες τις rural περιοχές (που δεν έχουν κίνηση) σύμφωνα με αυτό που λες έχει εκτοξευθεί η χρήση . Άρα θα περιμένουμε και εκτόξευση των κερδών. Μπράβο Vodafone.

Επίσης λογικά θα έχουν φύγει όλοι από την Cosmote και θα έχουν πάει Vodafone. Καλά λέω θα κάνουν πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει όριο στις ταχύτητες των απεριορίστων. Εκτός αν εννοείς τα 2 πακέτα που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό και είναι φθηνότερα.

 

Κάθε πακέτο απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, άλλα σε περισσότερους και άλλα σε λιγότερους. Προφανώς και δεν έχει τη χωρητικότητα του δικτύου που έχουν κάποιοι στον ανταγωνισμό, για αυτό και έβαλε περιορισμό στις ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πακέτο απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, άλλα σε περισσότερους και άλλα σε λιγότερους. Προφανώς και δεν έχει τη χωρητικότητα του δικτύου που έχουν κάποιοι στον ανταγωνισμό, για αυτό και έβαλε περιορισμό στις ταχύτητες.

Μια άλλη εξήγηση είναι ότι θέλουν και πιστεύουν ότι θα έχουν περισσότερα κέρδη από αυτήν την επιλογή τους. Και από τη στιγμή που υπάρχει διαθέσιμο απεριόριστο χωρίς όριο ταχύτητας, το δίκτυο προφανώς και πρέπει να είναι έτοιμο για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πακέτο απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, άλλα σε περισσότερους και άλλα σε λιγότερους. Προφανώς και δεν έχει τη χωρητικότητα του δικτύου που έχουν κάποιοι στον ανταγωνισμό, για αυτό και έβαλε περιορισμό στις ταχύτητες.

 

Το οποίο πως προκύπτει;

Εγώ βλέπω πανευρωπαϊκά πακέτα που έχουν λογική 2-10-απεριοριστο.

Όποτε δίνει 2-10-απεριοριστο στην Πορτογαλία γιατί "δεν έχει" δίκτυο στην Ελλάδα;

 

Επίσης η Cosmote δίνει πακέτα σε άλλη λογική. Απεριοριστο internet και περιορισενη φωνη.

 

Όποτε πρόκειται για 2 διαφορετικές προσεγγίσεις. Αν είχαν την ίδια, δεν θα ήταν καρτέλ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει όριο στις ταχύτητες των απεριορίστων. Εκτός αν εννοείς τα 2 πακέτα που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό και είναι φθηνότερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν ισχύει αυτό που λες τότε στη Vodafone θα κάνουν πάρτυ! Σε όλες τις rural περιοχές (που δεν έχουν κίνηση) σύμφωνα με αυτό που λες έχει εκτοξευθεί η χρήση . Άρα θα περιμένουμε και εκτόξευση των κερδών. Μπράβο Vodafone.

Επίσης λογικά θα έχουν φύγει όλοι από την Cosmote και θα έχουν πάει Vodafone. Καλά λέω θα κάνουν πάρτυ.

 

Καθε περιοχη εχει τις ιδιετεροτητες της . Οταν ομως βλεπουν οτι εχουν κινηση πρεπει να δρουν και με τον καταλληλο τροπο..ξαναλεω δεν ειναι wind εχει περισσοτερη κινηση, η τουλαχιστον εδω που ειμαι , γιατι το καλοκαιρι καζευει πολυ ΠΟΛΥ κοσμο..(roaming vodafone de , και πολυ κοσμο απο αθηνα και θεσσαλονοκη)..

Απο την αλλη πανω στην εγνατια πχ που ειναο ερημια τοτε ναι , να βαλει 800αρα σκετη..Γενικα εχουν ενα σωρο spectroom που το αφηνουν στην ακρη..περιμερα το refarm στα 2100 να εχει προχωρησει στην Νοτια Ελλαδα , αλλα οπως ηταν περυσι ετσι ειναι και τωρα

Link to comment
Share on other sites

Καθε περιοχη εχει τις ιδιετεροτητες της . Οταν ομως βλεπουν οτι εχουν κινηση πρεπει να δρουν και με τον καταλληλο τροπο..ξαναλεω δεν ειναι wind εχει περισσοτερη κινηση, η τουλαχιστον εδω που ειμαι , γιατι το καλοκαιρι καζευει πολυ ΠΟΛΥ κοσμο..(roaming vodafone de , και πολυ κοσμο απο αθηνα και θεσσαλονοκη)..

Απο την αλλη πανω στην εγνατια πχ που ειναο ερημια τοτε ναι , να βαλει 800αρα σκετη..Γενικα εχουν ενα σωρο spectroom που το αφηνουν στην ακρη..περιμερα το refarm στα 2100 να εχει προχωρησει στην Νοτια Ελλαδα , αλλα οπως ηταν περυσι ετσι ειναι και τωρα

 

Έτσι και αρχίσει να δίνει πανελλαδικά η Vodafone 4G από τα 2100, θα πετάει το δίκτυο. Θα μπορεί να κάνει και 2CA με την 1800, χωρίς ανάγκη να προσθέσει B20 ή B7. Πόσο μάλλον σε 1,5 χρόνο, που καταργείται το 3G και θα έχει διαθέσιμα 20 MHz bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...