Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια τυπική μέτρηση στο κρεβάτι μου το πρωί πριν σηκωθώ...

Αποκόρωνας Χανίων με Β3

https://www.speedtest.net/my-result/a/5797150756

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πήλιο, Αγία Κυριακή. Band 3

 

Smart-Select-20200302-030607-Speedtest.jpg

bbcode image

 

Αυτό είναι από Εύβοια. Θυμάμαι ότι στην ανατολική πλευρά έχει Β3 λόγω οπτικής επαφής με Εύβοια. Αλλά δυστυχώς σε εσωτερικό χώρο στην Αγία Κυριακή η κάλυψη είναι ανύπαρκτη. Έχω φίλους εκεί και ξέρω. Μόνο η ΚΟΣΜΟΤΕ έχει σήμα μέσα σε εσωτερικούς χώρους. Το ίδιο και στην Παναγία, το νησάκι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ακριβώς αντίθετο, Μιχάλη. Μόνο η Vodafone έχει LTE σε εσωτερικούς χώρους:) Η άλλη είναι ανύπαρκτη. Σε εξωτερικό χώρο και οι 2 είναι το ίδιο, βέβαια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρίκερι, band 20.

 

Smart-Select-20200302-111903-Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμα στο μετρό θα έχει ποτέ; Βλέπω τους άλλους με την πράσινη που έχουν σήμα και ζηλεύω
Link to comment
Share on other sites

Σήμα στο μετρό θα έχει ποτέ; Βλέπω τους άλλους με την πράσινη που έχουν σήμα και ζηλεύω

 

Η "πράσινη" έχει το αβαντάζ με τα εταιρικά συμβόλαια των υπαλλήλων του Μετρό και την αφήνουν να βάλει αρκετούς αναμεταδότες. Η Vodafone έχει παντού Edge μόνο για ομιλία, εκτός από τη Γραμμή 3 στο Σύνταγμα, στο πίσω μέρος (προς Αεροδρόμιο ή στο μπροστά προς Αγία Μαρίνα, όπως θες πες το). Εκεί επειδή έχει κάποια γυάλινη οροφή παραπέρα, βλέπω 4G+ που έρχεται απέξω. :p Το ίδιο και στη γραμμή 2 στον Άγιο Αντώνιο, καμιά φορά πιάνεις ίντερνετ απέξω. Σε όλους τους υπόλοιπους μόνο Edge και σε κάποιους καθόλου, αλλά νομίζω εκεί δεν έχει καμία.

 

Όμως αυτό αναμένεται μέσα στους επόμενους μήνες (ή το 2021) ν' αλλάξει, καθώς έχουν συμφωνήσει από πριν το Καλοκαίρι με την ΣΤΑΣΥ, να βάλουν όλες οι εταιρίες όσους αναμεταδότες θέλουν στο Μετρό. Πιθανόν να έχουμε 4G+ ακόμα κι εν κινήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τα πλοία της γραμμής για Κρήτη έχει αλλάξει κάτι στην κάλυψη στα ανοιχτά?

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια <<τυπική>> κεραία τηλεφωνίας 4G όπως αυτή που βλέπω απέναντι από το σπίτι μου τι απόσταση καλύπτει? Πόσα τηλέφωνα μπορούν να υποστηρίξουν ταυτόχρονα?
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάς για αστικό ιστό, ανάλογα με το δίκτυο μπορεί να καλύπτει από 2 τετράγωνα μέχρι κάποια χλμ. Το πιο πυκνό δίκτυο το έχει η cosmote το πιο αραιό η wind. Αλλάζει ανά περιοχή, πόλη, απαιτήσεις, δόμηση κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Αν έπιανες την 2029 είναι πάνω από το Νέο Χωριό προς Χιλιομουδού. Από τότε που αναβαθμίστηκε σε Β3+Β20 βαράει 100αρια χαλαρά και πιάνει ακόμα και στα Σελλιά Αποκορώνου!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

B3 + B20 κοντά στον Ερυθρό Σταυρό. Δεν νομίζω ότι έχω ανεβάσει ξανά τεστ από αυτήν.

 

Γενικά η Vodafone στην περιοχή έχει αρκετές κεραίες με 2CA που δεν πιάνουν πολύ μακριά (δεν ξερω αν είναι microcells/ΕΚΧΟ), όμως αυτή με 3CA στην Κατεχακη (?) είναι σε προτεραιότητα, ενώ σέρνεται από κίνηση... Ενημέρωσα τη Vodafone για το πρόβλημα (αφού τόσα χρόνια με "γράφουν" κανονικά από την Εγγύηση Δικτύου) και θα δούμε.

 

Screenshot-2020-03-10-08-53-25-315-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι έχει γίνει στο Γουδί κοντά στα νοσοκομεία παίδων; Τον τελευταίο καιρό το 4G είναι προβληματικό.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αν έπιανες την 2029 είναι πάνω από το Νέο Χωριό προς Χιλιομουδού. Από τότε που αναβαθμίστηκε σε Β3+Β20 βαράει 100αρια χαλαρά και πιάνει ακόμα και στα Σελλιά Αποκορώνου!

 

 

Μια χαρά σήμα πάντως έχει ο Αποκόρωνας ακόμα και σε δύσκολα γεωγραφικά σημεία.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον Αποκόρωνα έχουν κάνει καλή δουλειά με την κάλυψη σε γενικές γραμμές, ειδικά στην Vodafone. Μόνο οι Βρύσες Αποκορώνου έχουν πρόβλημα σε εσωτερικούς χώρους γιατί πιάνουν σήμα από Γεωργιούπολη αλλά όταν μίλησα με το τεχνικό τμήμα μου είπαν ότι μέσα στην χρονιά θα καλύψουν και το συγκεκριμένο σημείο.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
428c4f7255ac70aa928091b960d1978c.jpg

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/3792134555

 

Αγία Μαρίνα Χανίων

d37df403f781537b4b128899a25f6e4e.jpg

 

Uptilt interesting

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Uptilt interesting

 

Τυπικό Vodafone επαρχίας. Τα band 20 κοιτάνε τον ουρανό για να μην βάλουν έξτρα κεραίες στους γύρω λόφους.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικό Vodafone επαρχίας. Τα band 20 κοιτάνε τον ουρανό για να μην βάλουν έξτρα κεραίες στους γύρω λόφους.

 

Ναι όμως το SINR θα είναι χάλια λόγω πολλών overlap. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ενδείκνυται το uptilt παρά μόνο σε cell edge κάλυψη (οι κυψέλες παραμορφώνονται). Συν ότι σου κάνει και σκίαση σε οικισμούς. Δε ξέρω. Αν δε δω μορφολογία δε μπορώ να πω αν είναι καλη η κακή επιλογή. Λογικά σωστά το επέλεξαν αν είναι χαμηλά η κεραία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τυπικό Vodafone επαρχίας. Τα band 20 κοιτάνε τον ουρανό για να μην βάλουν έξτρα κεραίες στους γύρω λόφους.

 

Έχω δει και Cosmote αντίστοιχο, σε βάση βουνού να κοιτάει τις πλαγιές με αρνητικό tilt, αποκλειστικά band 20, SISO και ισχύ τέρμα.

Ποιο έκτακτη ανάγκη δεν γίνεται για να στήσεις έτσι κεραία.

EDIT:

Αυτό το ταλαίπωρο eNB

Screenshot-2020-04-01-at-22-27-35.png

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγαλύτερη εμβέλεια αυτού του είδους η τοποθέτηση;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και Cosmote αντίστοιχο, σε βάση βουνού να κοιτάει τις πλαγιές με αρνητικό tilt, αποκλειστικά band 20, SISO και ισχύ τέρμα.

Ποιο έκτακτη ανάγκη δεν γίνεται για να στήσεις έτσι κεραία.

 

 

Μίλάμε για το πιο τουριστικό μέρος των Χανίων και η Cosmote παιζει σημα 1 γραμμη σε εσωτερικο χωρο στις 10 κλήσεις οι 2 θα χτυπήσουν με την μία.Ακουσα οτι περιμένει αδειοδότηση η κοσμοτε για να βάλει στον Σταλό κεραία.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγαλύτερη εμβέλεια αυτού του είδους η τοποθέτηση;

 

 

 

Ναι, αλλά με τραγικές ταχύτητες, παρεμβολές και πιθανόν εικονικό σήμα. Λύση ανάγκης.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...