Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε σχέση με cosmote πως είναι η κατάσταση στην Καλαμάτα; Ποιότητα σήματος κλπ

Στον Ταύγετο μου λένε ότι με vodafone δεν υπάρχει σήμα ενώ η cosmote έχει.

 

Εχω cosmote και σκέφτομαι να το γυρίσω σε vodafone. (Καλαμάτα μένω).

 

Σε σχεση με Cosmote δεν ξερω. Αλλα μεσα στην Καλαματα που ημουν την προηγουμενη εβδομαδα ειχα 4G και φυσικα 3G. Προς Πυλο στα ιδια επιπεδα με Cosmote (σε μερικα σημεια υπερετερουσε η Cosmote στο 3G) αλλα καμια σχεση με την Wind που δεν ειχε 3G (ολο hots spot καναμε τα κινητα μας για τους Wind της παρεας).

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα σας , χρειαζομαι τα φωτα σας επειγόντως

αν το συγκεκριμενο ποστακι ειναι σε λάθος section, ζητώ συγγνώμη και ας το μεταφέρους οι mods όπου κρίνουν

 

με μια συντομη περιληψη για να μην σας κουραζω.......εχω το iphone 5s το οποιο δούλευα κανονικά με σύνδεση wind περιπου ενα χρονο.

 

Κάνω αλλαγη σε vodafone και δουλευει κανονικα για 15 μερες περιπου

Εδω και 6-7 μερες ΔΕΝ εχω καθολου σημα. Μία έρχεται...μια δεν εχω καθολου. Αν ανοιξω 3G θα χάσω αμεσως το σήμα ( για ιντερνετ ουτε λογος ) και θα επανελθει ( αφου βαλω λειτουργια πτησης και ξανα την βγαλω) στην καλυτερη μετα απο κανα δεκαλεπτο.

 

Πήγα στην βονταφον, οπου και ταλαιπωρηθηκα κανα τριωρο.... μου άλλαξαν καρτες σιμ, εκαναν διαφορα εκει, επαναφορα ρυθμισεων δικτυου κλπ κλπ κλπ .....αποτελεσμα κανενα.

Μετα απο ψαξιμο λοιπον , μαθαινουμε οτι υπαρχει προβλημα με την κεραια στο λουτρακι, (αναβαθμιζεται σε 4G και απο εκει δημιουργειται το όλο θεμα.

ΟΜΩΣ...δεν εχω ακουσει απο κανεναν εδω γύρω να εχει το ιδιο προβλημα με εμενα!!!! Μου ειπαν απο το καταστημα, οτι ειναι λογικο να συμβαινει....(το παιρνω για αστειο) γιατι το κινητο μου δουλευει με 3G και είναι λογικο να εχει τις αποσυνδεσεις !!

Στην αρχη στο καταστημα επεμεναν οτι φταιει το τηλεφωνο μου ( η ευκολη λυση παντα) και κοντεψαμε να τσακωθουμε γαι αυτο....μιας και τους εξηγουσα πολλακις οτι δουλευε κανονικα με σημα voda μεχρι "εχτες¨".

 

Και ζηταω την βοηθεια σας ..... τι μπορει να φταιει βρε παιδια???

-το τηλεφωνο μου? μπορω να του κανω κατι? (ολικο reset πχ? )

 

-όντως ειναι λογικο να εχω αποσυνδεσεις και να μην εχω γαι αρκετα χρονικα διαστηματα καθολου

τηλεφωνο?? και αν ναι....μόνο το δικο μου??

 

- μπορω να κανω κατι με την βονταφον να τους πιεσω-τσακωθώ-ζητησω αποζημίωση?? γιατι επειδη ειναι καρτα....με εχουν γραμμενο κανονικα!! σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα....επρεπε να τους πιεσω για να το καταχωρήσουν ως προβλημα!!!!!.......μου έλεγαν οκ ειπαμε εχουμε θεμα....τι θελετε να το σημειώσω?

 

Αυτά ....συγγνωμη για το σεντόνι...αλλά οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολυτιμη.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το 4G τους παίζει ακόμα στα 1800 MHz ή έχουν βάλει και στα 2600; Επίσης, ξέρει κανείς πόση είναι η ισχύς εκπομπής (mW) σε 4G;

 

Παίζει από όσο ξέρω αποκλειστικά στα 1800 ακόμα.

Η μέγιστη ισχύς εκπομπής του τερματικού εξοπλισμού είναι αμετάβλητη από το UMTS στο LTE, 23dbm (200mW χοντρικά).

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες η ποιότητα κλήσης τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση έχει πέσει δραματικά.

Μεταξύ 2 CU σε κλήση και να μην μπορώ να συνεννοηθώ. Είχε φτιάξει ξαφνικά για κανα μήνα και μετά πάλι τα ίδια. Πρόβλημα κάλυψης; Το παράξενο είναι ότι συμβαίνει μόνο ανάμεσα σε cu. Αν μιλάω με άλλη εταιρεία ακούγεται πολύ καλύτερα.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε What's up μετά από 12+ χρόνια στη voda.

Link to comment
Share on other sites

Και Καλά θα κανείς...απογοητευμένος και εγώ με την Vodafone στην Ανατολική Μακεδονία

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Guest hermos
Όσοι έχετε vodafone στο Ηράκλειο Κρήτης, στον Πόρο πιο συγκεκριμένα, έχετε κάποιο πρόβλημα με την ποιότητα ομιλίας; εμένα δεν μπορεί να με ακούσει ο άλλος συνέχεια, πρέπει να βάζω την ανοιχτή ακρόαση για να με ακούσει.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε vodafone στο Ηράκλειο Κρήτης, στον Πόρο πιο συγκεκριμένα, έχετε κάποιο πρόβλημα με την ποιότητα ομιλίας; εμένα δεν μπορεί να με ακούσει ο άλλος συνέχεια, πρέπει να βάζω την ανοιχτή ακρόαση για να με ακούσει.

 

Βάζεις εσύ την ανοιχτή για να σε ακούσει ο άλλος;

Ποτέ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο ..

Link to comment
Share on other sites

Guest hermos
Βάζεις εσύ την ανοιχτή για να σε ακούσει ο άλλος;

Ποτέ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο ..

 

Ναι, έτσι γίνεται. Τι να πω, μπορεί να μην μιλάω αρκετά δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω στην ανοικτή ακρόαση αλλάζει μόνο το Μεγάφωνο , το μικρόφωνο παραμένει το ίδιο χωρίς καμμία βελτίωση , Δεν γνωρίζω όμως το κινητό σου και δεν μπορώ να ξέρω πως ακριβώς δουλεύει , ούτε το έχεις δηλώσει στο profile σου .

Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν αλλάζει η κάλυψη της Vodafone , με την ενεργοποίηση της ανοικτής σου ακρόασης , άρα δεν μιλάμε για πρόβλημα της Vodafone, αλλά για πρόβλημα του κινητού σου .

Link to comment
Share on other sites

Guest hermos
Από όσο ξέρω στην ανοικτή ακρόαση αλλάζει μόνο το Μεγάφωνο , το μικρόφωνο παραμένει το ίδιο χωρίς καμμία βελτίωση , Δεν γνωρίζω όμως το κινητό σου και δεν μπορώ να ξέρω πως ακριβώς δουλεύει , ούτε το έχεις δηλώσει στο profile σου .

Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν αλλάζει η κάλυψη της Vodafone , με την ενεργοποίηση της ανοικτής σου ακρόασης , άρα δεν μιλάμε για πρόβλημα της Vodafone, αλλά για πρόβλημα του κινητού σου .

Έχω το samsung galaxy s duos. Αλλά εντάξει, δεν πειράζει, αν συνεχίσει θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χανια - Ελαφονησι στην διαδρομη φουλ 3G μεχρι πανω στην Εθνικη προς Κισσαμο.Με το που στριβεις και μπαινεις στα χωρια ΝΔ προς ελαφονησι μονο Εdge.Λογικο μιας και ολα τα χωρια ειναι μεσα σε φαραγγια και γκρεμους.Στο Ελαφονησι ειχα 3G φουλ αλλα οι ταχυτητες ηταν χαμηλες.Παρολα αυτα την δουλεια σου την κανεις.Σε καμια ωρα θα ξεκινησω απο Χανια για Σουγια (απο βορεια τερμα νοτια).

 

Κατω Σταλος λιγο εξω απο Χανια φουλ σημα αλλα ταχυτητα κλαφτα.

Download: 2.41 Mbps

Upload: 2.45 Mbps

http://www.speedtest.net/my-result/i/895608624

http://maps.google.com/maps?f=q&q=35.509079,23.952443

Link to comment
Share on other sites

Χανια - Ελαφονησι στην διαδρομη φουλ 3G μεχρι πανω στην Εθνικη προς Κισσαμο.Με το που στριβεις και μπαινεις στα χωρια ΝΔ προς ελαφονησι μονο Εdge.Λογικο μιας και ολα τα χωρια ειναι μεσα σε φαραγγια και γκρεμους.Στο Ελαφονησι ειχα 3G φουλ αλλα οι ταχυτητες ηταν χαμηλες.Παρολα αυτα την δουλεια σου την κανεις.Σε καμια ωρα θα ξεκινησω απο Χανια για Σουγια (απο βορεια τερμα νοτια).

 

Κατω Σταλος λιγο εξω απο Χανια φουλ σημα αλλα ταχυτητα κλαφτα.

Download: 2.41 Mbps

Upload: 2.45 Mbps

http://www.speedtest.net/my-result/i/895608624

http://maps.google.com/maps?f=q&q=35.509079,23.952443

 

Στον νομό Χανίων είναι φουλ με 3g σε όλους τους σταθμούς εδώ & 3 Χρόνια τουλάχιστον;)

Βασικά, τα έχουμε ξαναπεί:όλοι οι σταθμοί Vodafone/Cosmote εκπέμπουν 3g εδώ & Χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Απο Χανιά προς Σούγια μετα τον αλκιανο και περιπου 40χλμ σε ολη την αποσταση ανεβαινοντας τον ομαλό και κατεβαινοντας καμια υπηρεσια δικτυου αλλα με κοσμοτε η γυναικα μου εκανε κλησεις κανονικα.Πανω στο δρομο εχει σταθμους και ακριβως στην κορυφογραμμη που ειναι η ανεμογεννητριες επισης!Σουγια φουλ 3G αλλα ταχυτητες οχι μεγαλυτερες απο 2Mbit!
Link to comment
Share on other sites

Από Vodafone σε cosmote περιοχή Πετρούπολη ιλιον καλύτερο,σήμα,στο σπίτι ακομα και 4G με μόνο 1μπαρα όμως αλλα το Η+ σφαίρα!!

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί στην επαρχία συνήθως βλέπω 14.4 Mbps αντί για 42 Mbps; Είναι πιο παλιοί οι σταθμοί; Αυτά τα βλέπω στο Network Signal Info.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον. Προσωπικά έχω απογοητευτεί από τη σύνδεση δεδομένων. Οκ στην Αθήνα πιάνω 48mbps σε ένα σημείο που έχει 4g και άλλου μέχρι 7-8 σε H+. Ήρθα στο εξοχικό μου στην Τήνο και ακόμα με φουλ σήμα καλύτερα από 2 Mbps δεν πέτυχα. Δεν θα με πείραζε τόσο αν δεν δοκίμαζα για πλάκα μια κάρτα cosmote που είχα μαζί μου με το bonus των 15 ημερών. Στην πόλη που πιάνει 4g άγγιξα τα 100 Mbps σε speed test, ενώ στο σπίτι μου με H+ έφτασε μέχρι 20-21.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά & εγώ έχω παρατηρήσει χαμηλές ταχύτητες στο Η+... Στον νομό Μαγνησίας τουλάχιστον. Στο 4G καλύτερα τα πράγματα. Όχι απογοήτευση, αλλά αισθητά χειρότερα από παλιότερα
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά & εγώ έχω παρατηρήσει χαμηλές ταχύτητες στο Η+... Στον νομό Μαγνησίας τουλάχιστον. Στο 4G καλύτερα τα πράγματα. Όχι απογοήτευση, αλλά αισθητά χειρότερα από παλιότερα

 

οκ και στα Χανιά δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο το 4G μεχρι 34 εχω μετρησει αλλα μια δυο φορες.... ως συνηθως παιζει στα 20-25.το 3G παντως εκτος της πολης ενω το σημα ειναι καλο η ταχυτητες ειναι τραγικες.

Link to comment
Share on other sites

Για το 3G μιλάω. Η κάλυψη είναι πολύ καλή, αλλά οι ταχύτητες μου φαίνονται και εμένα, όπου κι αν έχω πάει το τελευταίο διάστημα, τρομερά χαμηλές. Μου θυμίζει Cosmote πριν 5 χρόνια περίπου :p
Link to comment
Share on other sites

Για το 3G μιλάω. Η κάλυψη είναι πολύ καλή, αλλά οι ταχύτητες μου φαίνονται και εμένα, όπου κι αν έχω πάει το τελευταίο διάστημα, τρομερά χαμηλές. Μου θυμίζει Cosmote πριν 5 χρόνια περίπου :p

 

Εδω παντως η cosmote και η voda το ιδιο ειναι σε ταχυτητες μεσα στην πολη η cosmote ακομα χειροτερη.Εχει ομως καλυψη 4g σε σημεια εκτος χανιων προς πλατανια - αγια μαρινα σιγουρα.Για πιο απομονωμενες περιοχες δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη απογοήτευση εδω αλεξανδρουπολη η vodafone σε σχεση με cosmote που ειχα πέρυσι...

 

σε παραλιες εκτος πολης (δικελα κτλ για όποιον ειναι απο τα μερη μου) 3g ουτε για αστειο .....

 

το δοκιμασα σχεδον παντου ...απο την αλλη cosmote 3g και στα βραχια μεσα .....

ξενερωσα μιλαμε απιστευτα ...

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη απογοήτευση εδω αλεξανδρουπολη η vodafone σε σχεση με cosmote που ειχα πέρυσι...

 

σε παραλιες εκτος πολης (δικελα κτλ για όποιον ειναι απο τα μερη μου) 3g ουτε για αστειο .....

 

το δοκιμασα σχεδον παντου ...απο την αλλη cosmote 3g και στα βραχια μεσα .....

ξενερωσα μιλαμε απιστευτα ...

ναι ρε συ πάρε ένα δικαρτο και μια κάρτα απαραίτητα cosmote για το καλό 3g! εγώ πλέον έτσι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ πάρε ένα δικαρτο και μια κάρτα απαραίτητα cosmote για το καλό 3g! εγώ πλέον έτσι έκανα.

 

ενταξει το καλοκαιρι σιγα σιγα τελειωνει αλλα δεν περίμενα τετοιο χαλι φιλε μου ....

του χρονου θα κανω αυτο που λες ...

απιστευτη διαφορά ....με cosmote ...χαοτική θα ελεγα ...

εχω 2 giga internet στο κινητο μου και δεν καταφερα να κανω ενα check in της προκοπης :lol::lol:

 

δικελλα φετος πηγα πολύ για μπανιο(εξαιρετικες παραλιες ...)...

δεν ειχα οχι 3g και το απλο το 2g με εβγαλε την ψυχή για να κανω μια ανανεωση καιρου ...(πανω απο πενταλεπτο μια απλη ανανεωση στο widget ...)

την στιγμη που φιλαρακια μου με cosmote ειχαν 3g και στην θάλασσα μεσα ...και σε σημεια της παραλιας με βουνα γυρω γυρω και γενικα οτι θες ..

επαθα την πλακα μου δεν το περιμενα απο την vodafone ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω προβλημα τη τελευταια εβδομαδα με το 4G . Το κινητο μου ,samsung galaxy s5, συνδεεται μονο σε 3G . Ολες οι ρυθμισεις και της vodafone αλλα και του κινητου ειναι διπλοτσεκαρισμενες. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...