Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας γράφω από Χαλκιδική. Αν και κάνω διακοπές μπήκα στον κόπο να γράψω γιατί το σήμα της Vodafone δεν παλεύεται. Στη Βουρβουρου είμαι και με το ζόρι πιάνω Ε. Η Wind πετάει λες και είμαι με wifi. Τζάμπα τα 700 mbs που έχω. Κρίμα... Μόνο η διαφήμιση τους έλειπε...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Ηλεία έχω φουλ σήμα

Και G στα δεδομένα, όταν πάω στο διπλανό χωριό πιάνω H

Για θυμίστε μου πως πάει η σειρά το H είναι πιο γρήγορο και το Ε τι πιο αργό;;

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Ηλεία έχω φουλ σήμα

Και G στα δεδομένα, όταν πάω στο διπλανό χωριό πιάνω H

Για θυμίστε μου πως πάει η σειρά το H είναι πιο γρήγορο και το Ε τι πιο αργό;;

 

G -> GPRS - αργο

E -> EDGE - μεσαιο

H -> HSPA - γρηγορο

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γράφω από Χαλκιδική. Αν και κάνω διακοπές μπήκα στον κόπο να γράψω γιατί το σήμα της Vodafone δεν παλεύεται. Στη Βουρβουρου είμαι και με το ζόρι πιάνω Ε. Η Wind πετάει λες και είμαι με wifi. Τζάμπα τα 700 mbs που έχω. Κρίμα... Μόνο η διαφήμιση τους έλειπε...

Δοκιμασες να βαλεις μονο 3G και οχι στο αυτοματο;

Κι εμενα η βοντα στη φιλερημο στη ροδο σερνοτανε. Μολις ομως το γυρισα στο 3g εφτιαξε.

Στα υπολοιοπα μερη καμπανα.

Η γουιντ (το βασικο μου) πεταει εδω οπως και σε ολο το νησι. Κοτε τπτ παντου....παλι καλα που δεν πηρα κοσμοκαρτα.

Link to comment
Share on other sites

Η voda επιβεβαιώνει τα λεγομενα μου για το πόσο εχει παρατησει τη καλυψη της. Γι'αυτό αλλωστε ετρεχε να κανει συμφωνία στη καλυψη με τη wind...
Link to comment
Share on other sites

Απλα οταν εισαι 3g εχεις μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας υπόψιν.

 

Αν έχεις καινούργιο τηλέφωνο αυτό δεν ισχύει πλέον. Το έχουν δουλέψει αρκετά και κάει πάνω-κάτω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Η voda επιβεβαιώνει τα λεγομενα μου για το πόσο εχει παρατησει τη καλυψη της. Γι'αυτό αλλωστε ετρεχε να κανει συμφωνία στη καλυψη με τη wind...

 

Σωστά γιατί γενικά συγκρίνεται η κάλυψη 3G της vodafone πανελλαδικά με αυτήν της wind... Επίσης να φανταστώ ότι η wind είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και είπε να δώσει πρόσβαση στο υπερδίκτυο της στην καημένη την vodafone... Ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά γιατί γενικά συγκρίνεται η κάλυψη 3G της vodafone πανελλαδικά με αυτήν της wind... Επίσης να φανταστώ ότι η wind είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και είπε να δώσει πρόσβαση στο υπερδίκτυο της στην καημένη την vodafone... Ότι να ναι.

 

Και οι 2 κερδιζουν, το θεμα ειναι αφου οπως λες η βοντα εχει σουπερ δικτυο (η οπως λεει η διαφημίση 'αξεπεραστο δικτυο'), γιατί οσο περναει ο καιρος χανει καλυψη; Γιατι ξαφνικά θέλει συνεργασία με wind στη κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 κερδιζουν, το θεμα ειναι αφου οπως λες η βοντα εχει σουπερ δικτυο (η οπως λεει η διαφημίση 'αξεπεραστο δικτυο'), γιατί οσο περναει ο καιρος χανει καλυψη; Γιατι ξαφνικά θέλει συνεργασία με wind στη κάλυψη;

 

Είδες κάπου να λέω ότι η vodafone έχει σούπερ δίκτυο; Και αυτή έχει τα κενά της (όπως και η cosmote έχει θέματα).

Αυτό που λέω απλώς είναι ότι σε κάλυψη 3G, και κυρίως εκτος αστικών κέντρων, η wind έχει ακόμα πολύ δρόμο να φτάσει τις άλλες δύο. Μέχρι πολύ πρόσφατα υπήρχαν πόλεις στις οποίες η wind δεν είχε 3G, τι να λέμε. Και δεν ξέρω τι εικόνα έχεις γενικά για την wind αλλά το να μην έχει σήμα το κινητό σε κεντρικά σημεία της αθήνας δεν το λες καλό.

 

Όσο για την συνεργασία αυτή γίνεται ώστε μακροπρόθεσμα να μειώσουν και οι δύο τα λειτουργικά τους έξοδα αναφορικά με την συντήρηση-λειτουργία του ραδιοδικτύου. Κοινές κεραίες=ένα ενοίκιο και για τις δύο, ενιαία συνεργεία συντήρησης, μειωμένα κόστη εγκατάστασης και ηλεκτρικής ενέργειας. Είναι μοντέλο που ακολουθείται σε πολλές ευρωπαικές χώρες και δεν έχει να κάνει με την κάλυψη. Αυτή εκ των πραγμάτων θα βελτιωθεί και για τις δύο ανάλογα την περιοχή, σε ελάχιστα όμως σημεία (γιατί δεν έχουν και τεράστιες διαφορές στο 2G) και σε καμία περίπτωση δεν είναι το ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η voda επιβεβαιώνει τα λεγομενα μου για το πόσο εχει παρατησει τη καλυψη της. Γι'αυτό αλλωστε ετρεχε να κανει συμφωνία στη καλυψη με τη wind...

 

Για να καταλάβω. Εννοείς οτι η Vodafone που έχει 3G σε όλες σχεδόν τις κεραίες τρέχει να κάνει συμφωνία με την Wind που καλύπτει τα αστικά κέντρα μόνο και αυτόν τον καιρό ειναι απασχολημένη, οχινμεμμτην επέκταση αλλά με το swap στον υπάρχον εξοπλισμό των αστικών κέντρων.

 

Βρες το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μην τσακωνεστε.

Καμια εταιρια δεν εχει ικανοποιητικο σημα, ειδικα 3g.

Βρισκομαι στο νομο Μεσσηνιας (οχι μεσα στην Καλαματα) και κυνηγαω με το ντουφεκι το 3g...vodafone εχω.

Γιατι???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μην τσακωνεστε.

Καμια εταιρια δεν εχει ικανοποιητικο σημα, ειδικα 3g.

Βρισκομαι στο νομο Μεσσηνιας (οχι μεσα στην Καλαματα) και κυνηγαω με το ντουφεκι το 3g...vodafone εχω.

Γιατι???

 

Γειτονα γιατι η Αργολίδα που ειμαι παει πίσω ???

Με το σταγονόμετρο και θελουν και 4g ????

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειτονα γιατι η Αργολίδα που ειμαι παει πίσω ???

Με το σταγονόμετρο και θελουν και 4g ????

Αφηστε να περασει ο Αυγουστος να φυγουν οι διακοπατζηδες και θα ηρεμησουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

G -> GPRS - αργο

E -> EDGE - μεσαιο

H -> HSPA - γρηγορο

 

Ευχαριστώ :beer:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Και προς Πρέβεζα μεριά καμιά δεν έχει ικανοποιητικό σήμα. Και οι 3 σέρνονται! Σε κάποια σημεία μαλιστα η Vodafone μου δείχνει H και δεν ανοίγει τίποτα. Εντελώς εικονικό! Στα περισσότερα σημεία G και με το ζόρι να ανοίξεις κάτι. Και κατά τα άλλα διαφημίζουν 4G και σήμα καμπάνα! Άστα να πάνε είναι! Μόνο σε μεγάλα αστικά κέντρα είναι ικανοποιητική η ταχύτητα ή σε τουριστικές περιοχές. Όλη η άλλη περιφέρεια για μένα έχει μεγάλο πρόβλημα και για τους τρεις. Τα λέω όλα αυτά γιατί τυχαίνει αυτές τις μέρες να έχω ενεργοποιημενα 2 τηλέφωνα και να τα συγκρίνω μεταξύ τους και μαζί με ένα άλλο συγγενικου μου προσώπου που έχει cosmote και συμπεριφερονται και οι 3 εταιρίες το ίδιο. Όσο σήμα έχει ο ένας, το ίδιο έχει κι ο άλλος!
Link to comment
Share on other sites

Μου έρχεται να σπάσω το κινητό! Ήρθαμε από wind φορές να έχουμε καλύτερο σήμα και τελικά το σήμα της βοντα είσαι εξίσου τραγικό ακόμα και μέσα στην Αθήνα! Σε όλο το πάρκο του Φλοίσβου και δεν βγαίνει κλήση, τα δεδομένα σέρνονται απίστευτο! Δύο μήνες βοντα είναι αρκετοί να καταλάβω ότι είναι χαλιά και αυτή.Τώρα κάνω φορητότητα για κοτε και αν είναι και αυτή τραγική ακόμα και Αθήνα επιστροφή στην γουιντ.
Link to comment
Share on other sites

Μου έρχεται να σπάσω το κινητό! Ήρθαμε από wind φορές να έχουμε καλύτερο σήμα και τελικά το σήμα της βοντα είσαι εξίσου τραγικό ακόμα και μέσα στην Αθήνα! Σε όλο το πάρκο του Φλοίσβου και δεν βγαίνει κλήση, τα δεδομένα σέρνονται απίστευτο! Δύο μήνες βοντα είναι αρκετοί να καταλάβω ότι είναι χαλιά και αυτή.Τώρα κάνω φορητότητα για κοτε και αν είναι και αυτή τραγική ακόμα και Αθήνα επιστροφή στην γουιντ.

 

τοσο χαλια; γιατι ετσι; . δοκιμασες να κλειδωσεις το κινητο σου στο 3g ; και να δοκιμασεις να μπεις στο ιντερνετ; ή να κανεις κληση; δοκιμασε το εγω με την βοντα ολα οκ ναι μεν ξερω οτι παιζει ρολο η περιοχη αλλα οκ τωρα στο εξοχικο μου εποισα μεχρι και 5,5 mbs ιντερνετ και πρωτη φορα πηγαινε τοσο σφαιρα !!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τοσο χαλια; γιατι ετσι; . δοκιμασες να κλειδωσεις το κινητο σου στο 3g ; και να δοκιμασεις να μπεις στο ιντερνετ; ή να κανεις κληση; δοκιμασε το εγω με την βοντα ολα οκ ναι μεν ξερω οτι παιζει ρολο η περιοχη αλλα οκ τωρα στο εξοχικο μου εποισα μεχρι και 5,5 mbs ιντερνετ και πρωτη φορα πηγαινε τοσο σφαιρα !!

 

Άσε χαλιά μαύρα.εννοείται ότι το έχω σε 3g μόνιμα δεν έβγαινε κλήση, ούτε tapatalk δεν άνοιγε σου λέω! Με τη γουιντ σπάνια ερχόταν κανένα μήνυμα χαμένης κλήσης .Τώρα γίνεται χαμός.μιλάω πάντα για 3g.Τι να πρώτο πω.Ερέτρια, νέοι πόροι, Πλαταμώνας, Έδεσσα, Φλοίσβος Ξυλόκαστρο.ειδικά μέσα στα σπίτια τίποτα.Μια γραμμή που στην ουσία είναι καμία.τα ίδια με γουιντ ίσως και χειρότερα.η μόνη μου ελπίδα πλέον είναι η κοσμοτε!

 

Είμαστε σε οικογενειακό 3 μήνες μόνο στην βοντα με έκπτωση στο πάγιο, όχι επιδότηση.αν φύγω τώρα απλά πληρώνω τις εκπτώσεις στο πάγιο των τριών μηνών που είμαστε βοντα και τέλος;

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Άσε χαλιά μαύρα.εννοείται ότι το έχω σε 3g μόνιμα δεν έβγαινε κλήση, ούτε tapatalk δεν άνοιγε σου λέω! Με τη γουιντ σπάνια ερχόταν κανένα μήνυμα χαμένης κλήσης .Τώρα γίνεται χαμός.μιλάω πάντα για 3g.Τι να πρώτο πω.Ερέτρια, νέοι πόροι, Πλαταμώνας, Έδεσσα, Φλοίσβος Ξυλόκαστρο.ειδικά μέσα στα σπίτια τίποτα.Μια γραμμή που στην ουσία είναι καμία.τα ίδια με γουιντ ίσως και χειρότερα.η μόνη μου ελπίδα πλέον είναι η κοσμοτε!

 

Είμαστε σε οικογενειακό 3 μήνες μόνο στην βοντα με έκπτωση στο πάγιο, όχι επιδότηση.αν φύγω τώρα απλά πληρώνω τις εκπτώσεις στο πάγιο των τριών μηνών που είμαστε βοντα και τέλος;

 

Για κληση 2G. 3g μονο για ιντερνετ αν υπαρχει.

Αν το βαζεις μονο 3G και για κλησεις, αν ειναι φορτωμενο το δικτυο, ειδικα αττικη με το δωρεαν ιντερνετ, ειναι φυσικο να ζοριζεται.

Δεν επιμενω, αλλα σκεφτομαι μηπως ζεσταινεται και ειναι θεμα κινητου.

Δοκιμασες με αλλο κινητο στις ιδιες περιοχες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ξέρεις κανείς..ή έχει εμπειρία κανείς απο Αργολίδα? θέλω να πάρω 3γ στικακι και δε ξερω τι να παρω....η Vodafone.....πιανει 3γ μονο σε 2 σημεια σε ολο το σπίτι σε προάστιο του Ναυπλίου....και ρωτω μήπωςοι άλλοι 2 είναι καλύτεροι....

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Την βδομάδα του 15αυγουστου την πέρασα στα Χανιά (περιοχή Αγ.Μαρίνα) .

φρέσκος στην vodafone , από wind ..

και γινόταν το εξής κουφό ....

στην περιοχή που έμενα το κινητό τέρμα σήμα .... έπαιρνες τηλέφωνο .. και από τα 10 δευτερόλεπτα άιντε να άκουγες (και να σε άκουγαν) τα 2~3 .

με έπαιρναν τηλέφωνο και δεν χτυπούσε .... κλπ κουλά !

τραγικό ... ήθελα να μιλήσω με πρακτορείο και δεν μπορούσα, είχα τηλέφωνο και ήταν άχρηστο .

αναγκάστηκα και ζήτησα από την reception το σταθερό τους για να καλέσω .

θυμίζω ... σήμα καμπάνα ...

όταν πήγαινα μετά π.χ. παραλία όλα καλά ....

και για να προλάβω υποστηρικτές ... ήμασταν παρέα 3 ατόμων ... όλοι vodafone όλοι το ίδιο πρόβλημα .

 

έλεος vodafone .... πρώτη φορά στο δίκτυο σου ... ούτε μήνα δεν έχω κλείσει και σε ένα τόσο τουριστικό μέρος δεν μπορούσες να με καλύψεις !

Link to comment
Share on other sites

Την βδομάδα του 15αυγουστου την πέρασα στα Χανιά (περιοχή Αγ.Μαρίνα) .

φρέσκος στην vodafone , από wind ..

και γινόταν το εξής κουφό ....

στην περιοχή που έμενα το κινητό τέρμα σήμα .... έπαιρνες τηλέφωνο .. και από τα 10 δευτερόλεπτα άιντε να άκουγες (και να σε άκουγαν) τα 2~3 .

με έπαιρναν τηλέφωνο και δεν χτυπούσε .... κλπ κουλά !

τραγικό ... ήθελα να μιλήσω με πρακτορείο και δεν μπορούσα, είχα τηλέφωνο και ήταν άχρηστο .

αναγκάστηκα και ζήτησα από την reception το σταθερό τους για να καλέσω .

θυμίζω ... σήμα καμπάνα ...

όταν πήγαινα μετά π.χ. παραλία όλα καλά ....

και για να προλάβω υποστηρικτές ... ήμασταν παρέα 3 ατόμων ... όλοι vodafone όλοι το ίδιο πρόβλημα .

 

έλεος vodafone .... πρώτη φορά στο δίκτυο σου ... ούτε μήνα δεν έχω κλείσει και σε ένα τόσο τουριστικό μέρος δεν μπορούσες να με καλύψεις !

 

Ακριβώς,η ένδειξη σήματος στο κινητό είναι εντελώς ψευδής!

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Την βδομάδα του 15αυγουστου την πέρασα στα Χανιά (περιοχή Αγ.Μαρίνα) .

φρέσκος στην vodafone , από wind ..

και γινόταν το εξής κουφό ....

στην περιοχή που έμενα το κινητό τέρμα σήμα .... έπαιρνες τηλέφωνο .. και από τα 10 δευτερόλεπτα άιντε να άκουγες (και να σε άκουγαν) τα 2~3 .

με έπαιρναν τηλέφωνο και δεν χτυπούσε .... κλπ κουλά !

τραγικό ... ήθελα να μιλήσω με πρακτορείο και δεν μπορούσα, είχα τηλέφωνο και ήταν άχρηστο .

αναγκάστηκα και ζήτησα από την reception το σταθερό τους για να καλέσω .

θυμίζω ... σήμα καμπάνα ...

όταν πήγαινα μετά π.χ. παραλία όλα καλά ....

και για να προλάβω υποστηρικτές ... ήμασταν παρέα 3 ατόμων ... όλοι vodafone όλοι το ίδιο πρόβλημα .

 

έλεος vodafone .... πρώτη φορά στο δίκτυο σου ... ούτε μήνα δεν έχω κλείσει και σε ένα τόσο τουριστικό μέρος δεν μπορούσες να με καλύψεις !

 

σε τι δικτυο ησουνα ; 2g ; ή 3g ; αμα ησουνα στο 3g λογικο ητανε να εχει υπερφορτωση λογω του δωρεαν ιντερνετ αλλα για το 2g δεν εξηγειται..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...