Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτείνω να προσπεράσουμε χαρακτηρισμούς προσώπων και συμπεριφορών και να μένουμε on-topic. To thread έχει γεμίσει, βασικά πλέον αποτελείται κατά 90% απο άσχετα μηνύματα λες και είμαστε στο δημοτικό. Προσωπικά με ενδιαφέρουν πολυ οι επιδόσεις των εταιρειών και ειδικότερα θα Vodafone που είμαι πελάτης αλλα δυστυχώς το συγκεκριμένο νήμα έχει ... Ξηλώσει.

 

Ειναι δεδομένο μάλλον ότι η Vodafone έχει κάποιο θέμα στο Σύνταγμα. Επίσης κάποιος θεωρεί ότι χειροτερεύει. Δεκτόν. Κάποιος άλλος διαφωνεί. Καταγράφτηκε.

 

Δεν χρειαζόμαστε 100 σελίδες για να το δηλώσουμε. Ας προχωρήσουμε.

 

Αν κάποιον τον ενοχλούν κάποια posts μπορει πολυ απλα να τα ... αγνοήσει.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

.

@Telecoms Το πρόβλημα στον περιφερειακό παραμένει ίδιο και απαράλλαχτο.

 

ΥΓ. Βαρέθηκα να ασχολούμαι με αυτό το topic. Καλό σας καλοκαίρι λοιπόν!!!

 

Θα διαφωνήσω απολύτως με το ότι δεν έχει επιλυθεί το πρόβλημα μιας και έχω δει τεράστια διαφορά τους τελευταίους 1-2 μήνες. Αν υπάρχουν συνδρομητές που περνάνε από το σημείο, ας αναφέρουν τις εντυπώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπω από την vodafone μια λιστα. Υπάρχει και στους άλλους παρόχους αυτη η λίστα; Γιατι δεν μπορω να την βρω :)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Μια κεραία 3G στην Πλάκα Λιτοχώρου, παράκληση μεγάλη. Η Vodafone έχει 3G κάλυψη μέσα σε χωράφια και δεν έχει σε άκρως τουριστικό θέρετρο;

 

Έκανα μια νύξη στα κεντρικά, μου απάντησαν πως το αίτημα θα διεκπαιρωθεί. Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο θα πάρει; Η κάλυψη 2G είναι φοβερή αλλά το 3G το θέλω για τη δουλειά μου(τώρα είμαι με στικάκι Cosmote που έχει φουλ 3G).

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Δεν την γνωρίζω την περιοχη, αλλα να ξέρεις ότι αν δεν υπάρχει καθόλου κεραία 3G εκει, μην περιμένεις άμεση αποκατάσταση... Τυχερός θα είσαι αν υπάρχει κεραία τρίτης γενιάς στην περιοχη σου και απλα έχει κάποιο πρόβλημα και την έχουν κατεβάσει... Προς το παρόν καλύτερα συνέχισε με το στικακι της κοσμοτε!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Κώστα.

Η κεραία είναι καινούργια (μπήκε με τον σιδηροδρομικό σταθμό Πλάκας) και καλύπτει τον σταθμό,την εθνική οδό, 2 μπάρ με άπειρο κόσμο (ΝΝΟΤΟ και μπαράκι), πάρα πολλές εξοχικές κατοικίες και τον κόσμο που έρχεται το καλοκαίρι για μπάνιο.

Μου κάνει εντύπωση που η Vodafone έχει 3G στην εθνική οδό-πραγματικά για κάλυψη των γειτονικών χωραφιών και της εθνικής, και αφήνει μέρη τουριστικά.

 

Έχω πολλές ελπίδες για 3G... :)

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Κώστα.

Η κεραία είναι καινούργια (μπήκε με τον σιδηροδρομικό σταθμό Πλάκας) και καλύπτει τον σταθμό,την εθνική οδό, 2 μπάρ με άπειρο κόσμο (ΝΝΟΤΟ και μπαράκι), πάρα πολλές εξοχικές κατοικίες και τον κόσμο που έρχεται το καλοκαίρι για μπάνιο.

Μου κάνει εντύπωση που η Vodafone έχει 3G στην εθνική οδό-πραγματικά για κάλυψη των γειτονικών χωραφιών και της εθνικής, και αφήνει μέρη τουριστικά.

 

Έχω πολλές ελπίδες για 3G... :)

 

Πραγματικά έψαχνα να βρω κεραία Vodafone χωρίς 3G. Να που βρέθηκε μία :blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έψαχνα να βρω κεραία Vodafone χωρίς 3G. Να που βρέθηκε μία :blink:

 

Είσαι υπερβολικός! :p Αρκετοί σταθμοί και της Cosmote και της VF δεν έχουν UMTS ακόμη, σε διάφορα μέρη. Αν και σχεδόν το σύνολό τους, ναι, έχει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερβολικός! :p Αρκετοί σταθμοί και της Cosmote και της VF δεν έχουν UMTS ακόμη, σε διάφορα μέρη. Αν και σχεδόν το σύνολό τους, ναι, έχει.

 

Αιγαίο που έχω δει, τα πάντα είναι 3G.

Σε Αθήνα που είδη 2-3 νέες, ενεργοποιηθηκαν με 3G.

Ηπειρωτική Ελλάδα δεν είναι όλες, αλλα έχει κατι κουφά μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ειναι μoνo τo Αιγαιo! Π.χ. Κρητη σε μερικα μερη δεν υπαρχει UMTS oυτε απo Κoτε,oυτε απo Βoνταφoν,ενω υπαρχει GSM.
Link to comment
Share on other sites

Ρόδο πάντως δεν έχει ούτε για δείγμα 3g μόνο ιξιά ενώ η cosmote έχει παντού με βλέπω να αλλάζω δίκτυο!

 

Ε; Τo μισo νησι καλυμμενo ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω αναφέρει που δεν έχει και αυτο που μου είπαν να μου δώσουν Vodafon foull σήμα, κοσκινου εώς Ρόδο ενώ είχε κάλυψη εδω και σχεδόν μήνα δεν έχει 3g!
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα για οσους προκειται να ερθουν Κρητη να σημειωσω περιοχες και παραλιες που δοκιμασμενα εχουν σημα 3G και κανενα προβλημα...

Χανια Ελαφονησι μπαλος φαλασαρνα που ειναι απομερα ... εχουν καμπανα σημα 3G ... η πολη των Χανιων και ολα τα γυρω γυρω Αγια μαρινα ακρωτηρι... μαραθι λουτρακι σταυρος ... ολες οι περιοχες ειναι απο 3G καλυμενες. (Στο αεροδρομιο εκει καμια φορα παιζουν κατι μπλακ αουτ και γυρναει 2G αλλα μεσα στο κτηριο )

 

Ρεθυμνο που ημουν Το ΣΚ στον Πλατανιά ρεθυμνου το σημα καλο μεσα σε σπιτι μου γυριζε και σε Edge αλλα εξω 3G.Νοτια του Ρεθυμνου ... και σε παραλιες απομερες.. οπως πλακιας πρεβελη αμμουδι το σημα ηταν πολυ καλο και σταθερο.στην διαδρομη φυσικα αναμεσα στα φαραγγια κτλ κτλ δεν επιανε παντου 3G ομως το E ηταν εκει και το σημα για ομιλια χωρις προβληματα.. εγω μιλουσα στην επιστροφη για Ρεθυμνο απο Πρεβελη περιπου 15 λεπτα χωρις διακοπες.

 

 

 

Αυτα προς το παρων.

Link to comment
Share on other sites

Μα oπoυ εχει σταθμo στoν νoμo Χανιων εχει βαλει UMTS.

Επειδη βρισκoμαι αυτες τις μερες Χανια και εχω κανει αρκετες διαδρoμες,με εξαιρεση εναν σταθμo στo χωριo Καρες(στην διαδρoμη πρoς Σφακια) πoυ δεν εχει,oπoυ αλλoυ εχω γυρισει υπαρχει κανoνικα UMTS. Τo ιδιo και η Κoσμoτε βεβαιως.

 

Και μια παρατηρηση:στoν νoμo Χανιων,και μαλιστα και σε δυσκoλες διαδρoμες,τo GSM της ειναι καμπανα. Και oχι πλασματικo.Πραγματικα δυνατo. Πoλυς σταθμoς βασης εχει πεσει.Στα ιδια και η Κoσμo. Στην Wind αντιμετωπισα καπoιες αδυναμιες σε καλυψη και μαλιστα σε περιoχες πoυ oι αλλες εχoυν καμπανα σημα.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο μου λήγει τέλη Ιουλίου.Δεν είδα φως 3G, τραβηξα φορητότητα κοσμοτε. Απλα και ομορφα.
Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι η βοντα πλεον εχει πεσει πολυ.. Πηλιο απο την μεσα μερια του κολπου το 3g ειναι ανυπαρκτο.. Κυριολεκτικα ανυπαρκτο.. Το ιδιο και φλογητα χαλκιδικης..

 

Βαζοντας whats up ειχα παντου 3g.. Πλεον η διαφορα ειναι μεγαλη και μολις ληξει το συμβολαιο εφυγα..

 

Και αυτο συμβαινει φετος γιατι περυσι ηταν καλυτερα.. Φετος στα 10 μερη, ουτε σε ενα δεν ειχα σημα.. Και δοκιμασα φυσικα και αλλο κινητο..

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι η βοντα πλεον εχει πεσει πολυ.. Πηλιο απο την μεσα μερια του κολπου το 3g ειναι ανυπαρκτο.. Κυριολεκτικα ανυπαρκτο.. Το ιδιο και φλογητα χαλκιδικης..

 

Βαζοντας whats up ειχα παντου 3g.. Πλεον η διαφορα ειναι μεγαλη και μολις ληξει το συμβολαιο εφυγα..

 

Και αυτο συμβαινει φετος γιατι περυσι ηταν καλυτερα.. Φετος στα 10 μερη, ουτε σε ενα δεν ειχα σημα.. Και δοκιμασα φυσικα και αλλο κινητο..

 

Επ. Τι λες... :p Γύρισα το Πήλιο την προηγούμενη βδομάδα και δεν ισχύει αυτό που λες... Που ακριβώς δεν είχες 3η γενιά από την πλευρά του Παγασητικού; Αρχίζω να μετράω: Αγριά, Άνω/Κάτω Λεχώνια, Άγιος Λαυρέντιος, Άγιος Βλάσιος, Καλά Νερά, Άνω/Κάτω Γατζέα, Άγιος Γεώργιος, Μαλάκι, Άφησσος, Μηλιές, Βυζίτσα, Πινακάτες, Αργαλαστή, Μηλίνα, Τρίκερι, Κάλαμος, Λεφόκαστρο, Νεοχώρι... ΠΑΝΤΟΥ ΤΕΡΜΑ 3η ΓΕΝΙΑ. Αργαλαστή έχει και 7.2Mbps ενώ η Cosmote τρεμοσβήνει στο 3G.

Δε μπορώ να καταλάβω που δεν είχες 3G. Μάλιστα σε πολλά μέρη το 3G στο Πήλιο είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ από 2G. Μετρήσεις έκανα με Blackberry Bold και ΝΟΚΙΑ 6267.

Το σήμα στο Πήλιο δεν έχει καμία σχέση με πέρυσι. Η Vodafone φέτος με άφησε άφωνο...

Στο Πήλιο πλέον σε 2η γενιά είναι 1)WIND 2) Vodafone 3) Cosmote και σε 3η 1) Vodafone 2) Cosmote 10) Wind (sorry θέλει πολύ δουλειά η 3η γενιά στο Πήλιο).

Με την Cosmote μάλιστα δε μπορείς να μιλήσεις μέσα στα βουνά με τα συνεχή drop calls που κάνει.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας πάντως, οι διαφορές σε κάλυψη 3G/2G είναι λόγω διαφορετικής συχνότητας.

Μακάρι να αρχίσουν τις εκπομπές UMTS και στα 900MHz μπας και δούμε κάλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Επ. Τι λες... :p Γύρισα το Πήλιο την προηγούμενη βδομάδα και δεν ισχύει αυτό που λες... Που ακριβώς δεν είχες 3η γενιά από την πλευρά του Παγασητικού; Αρχίζω να μετράω: Αγριά, Άνω/Κάτω Λεχώνια, Άγιος Λαυρέντιος, Άγιος Βλάσιος, Καλά Νερά, Άνω/Κάτω Γατζέα, Άγιος Γεώργιος, Μαλάκι, Άφησσος, Μηλιές, Βυζίτσα, Πινακάτες, Αργαλαστή, Μηλίνα, Τρίκερι, Κάλαμος, Λεφόκαστρο, Νεοχώρι... ΠΑΝΤΟΥ ΤΕΡΜΑ 3η ΓΕΝΙΑ. Αργαλαστή έχει και 7.2Mbps ενώ η Cosmote τρεμοσβήνει στο 3G.

Δε μπορώ να καταλάβω που δεν είχες 3G. Μάλιστα σε πολλά μέρη το 3G στο Πήλιο είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ από 2G. Μετρήσεις έκανα με Blackberry Bold και ΝΟΚΙΑ 6267.

Το σήμα στο Πήλιο δεν έχει καμία σχέση με πέρυσι. Η Vodafone φέτος με άφησε άφωνο...

Στο Πήλιο πλέον σε 2η γενιά είναι 1)WIND 2) Vodafone 3) Cosmote και σε 3η 1) Vodafone 2) Cosmote 10) Wind (sorry θέλει πολύ δουλειά η 3η γενιά στο Πήλιο) με την τελευταία να μη μπορείς να μιλήσεις μέσα στα βουνά με τα συνεχή drop calls που κάνει.

 

Καλα νερα, αφησσο, καλλιφτερη, παραδεισο και μπουφα εγω 3g δεν εχω.. Ή μάλλον έχω 1 γραμμή και γυρναει συνεχεια σε edge ή gprs..

 

Από αιγαιο ειναι πολυ καλυτερα αλλά από μπροστά στα μέρη που λεω σημα δεν εχω.. Με 2 αιφον και ενα huawei x5..

Link to comment
Share on other sites

Καλα νερα, αφησσο, καλλιφτερη, παραδεισο και μπουφα εγω 3g δεν εχω.. Ή μάλλον έχω 1 γραμμή και γυρναει συνεχεια σε edge ή gprs..

 

Από αιγαιο ειναι πολυ καλυτερα αλλά από μπροστά στα μέρη που λεω σημα δεν εχω.. Με 2 αιφον και ενα huawei x5..

 

Υπαρχει κανoνικα 3η γενια στα μερη πoυ λες. Πρoσωπικα κλειδωμενo τo εχω τo τηλεφωνo σε umts σε αυτα τα μερη και δεν εχω πρoβλημα. Η αληθεια ειναι oτι ειναι και θεμα συσκευης βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλα νερα, αφησσο, καλλιφτερη, παραδεισο και μπουφα εγω 3g δεν εχω.. Ή μάλλον έχω 1 γραμμή και γυρναει συνεχεια σε edge ή gprs..

 

Από αιγαιο ειναι πολυ καλυτερα αλλά από μπροστά στα μέρη που λεω σημα δεν εχω.. Με 2 αιφον και ενα huawei x5..

 

το iPhone έχει τραγική λήψη η οποία φαίνεται όταν απομακρύνεσαι από την κεραία προφανώς... Τα drop call που τρώνε οι iphone users δεν υπάρχουν! Το ΗUΑWΕΙ Δε γνωρίζω. Αναλόγως ποια πλευρά προς το Αιγαίο λες. Έχει αρκετές τρύπες και σε 2η και 3η γενιά προς Τσαγκαράδα ενώ υπάρχουν σημεία που συνδέεται μόνο με 3η γενιά. Προς Ξυνοβρυση είναι χάλι επίσης.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mε πήραν τηλεφωνο από βοντα...τελεια εξυπηρέτηση πελατών,δεν μπορώ να πω. Δεν υπαρχει χρονοδιάγραμμα για εγκατάσταση 3G αλλά κάποια στιγμη θα μπει. Εντωμεταξύ σημερα έφαγα 2 τρίτονα στη μάπα ....και τώρα το βράδυ δεν ανοιγουν καθόλου σελίδες γιατί τα μπαράκια είναι γεμάτα από κόσμο.

Θα αράξω και το χειμωνα βοντα, γιατί μου έχει συμπεριφερθεί αψογα(επιδότηση,έκπτωση παγιου). Μέσα στο χειμωνα όμως αν δεν φτιάξει , κοσμοτε με τα μπουνιά και ας δωσει η βοντα 1000 ευρώ επιδότηση. Φαίνεται καθαρά ότι η κοσμοτε έχει καλύτερο planning στο στήσιμο των κεραιών.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Mε πήραν τηλεφωνο από βοντα...τελεια εξυπηρέτηση πελατών,δεν μπορώ να πω. Δεν υπαρχει χρονοδιάγραμμα για εγκατάσταση 3G αλλά κάποια στιγμη θα μπει. Εντωμεταξύ σημερα έφαγα 2 τρίτονα στη μάπα ....και τώρα το βράδυ δεν ανοιγουν καθόλου σελίδες γιατί τα μπαράκια είναι γεμάτα από κόσμο.

Θα αράξω και το χειμωνα βοντα, γιατί μου έχει συμπεριφερθεί αψογα(επιδότηση,έκπτωση παγιου). Μέσα στο χειμωνα όμως αν δεν φτιάξει , κοσμοτε με τα μπουνιά και ας δωσει η βοντα 1000 ευρώ επιδότηση. Φαίνεται καθαρά ότι η κοσμοτε έχει καλύτερο planning στο στήσιμο των κεραιών.

 

επειδη μεχρι τον οκτωβριο υπαρχει μεγαλη δραστηριοτητα στην βελτιωση δικτυου,σε ολες τις εταιριες ισχυει αυτο,κανε λιγη υπομονη...την 8ετια 1997-2005 η cosmote δεν ειχε αντιπαλο στην καλυψη,τωρα ειναι δυνατες ολες και σε κανα δυο χρονακια που θα καλυψει 3G και η wind το μεγαλυτερο μερος της χωρας.....τοτε θα δουν πολλα τα ματια μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ένα τρομερά πυκνό δίκτυο στην Κρήτη, και πιο συγκεκριμένα στους νομούς Χανίων και Ηρακλείου. Πολύ δυνατό σήμα και σε GSM και σε UMTS, ακόμη και σε δύσκολες διαδρομές. Δεν γνωρίζω αν ανέκαθεν ήταν έτσι, αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση.

 

Να αναφέρω επίσης, ότι στην Εθνική οδό Ηρακλείου-Ρεθύμνου, μερικά χιλιόμετρα μετά την Αγία Πελαγία, υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της διαδρομής που καλύπτεται μόνο από Vodafone, ενώ οι άλλες 2 τρεμοσβήνουν, χωρίς πιθανότητα να βγει κλήση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...