Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετίζω το φόρουμ!

 

Εδώ και πάνω από δυο εβδομάδες είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (μάλλον) γιατί περίμενα καιρό ένα μικρό και λεπτό (σχετικά) android για να μεταβώ σε smartphone!!!

 

Λέω να μοιραστώ μερικά πράγματα που ανακάλυψα, σε περίπτωση που δεν τα έχει αναφέρει κάποιος, αλλά και ένα περίεργο με την μπαταρία :S

 

Καταρχήν, το τηλέφωνο ήταν branded της T-mobile, αν και είχα ρωτήσει το κατάστημα πολύ συγκεκριμένα αν είναι για την ελληνική αγορά :mad:

Οπόταν και έψαξα για να του αφαιρέσω το branding με επίσημη fw! Για καλή μου τύχη είχε μόλις κυκλοφορήσει η 2.3.4 έκδοση οπόταν και σχετικά εύκολα την έβαλα :P

 

Το θέμα ήταν με τους 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα sms που απουσίαζε η επιλογή "εξοικονόμηση κόστους". Για να έχεις την έκδοση 2.3.4 και να μην χαθεί η επιλογή, η λύση είναι η εξής:

 

Flashαρης το κινητό με την έκδοση 2.3.3 greece με το πρόγραμμα WotanClient. Ανοίγεις το κινητό και ρυθμίζεις το user guide που έχει στην αρχή.

Στην συνέχεια flashαρης την έκδοση 2.3.4 με το FlashTool ΑΛΛΑ αποεπιλέγεις το wipe user data (σημαντικό αυτό).

 

Φινιτο! :P

Απλά μην κάνετε επαναφορά ρυθμίσεων, γιατί η επιλογή "εξοικονόμηση κόστους" θα φύγει.

 

Για το πρόβλημα με τα sms που δεν έφευγαν και ήθελε reboot και έφταιγε το cosmoteinfo, είχα παρόμοιο με το myQcard που σου λέει το υπόλοιπο, αλλά μόνο με την έκδοση 2.3.3, με την έκδοση 2.3.4 το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε ποτέ.

 

Άλλο που παρατήρησα, στο home page, αν κάνεις zoom out (με δυο δάκτυλα) σου μαζεύει όλα τα widgets και αιωρούνται, για να επιλέξεις κάποιο!!!!

 

Τέλος, η μπαταρία, είχα και έχω πρόβλημα γιατί δεν κρατάει! Δύσκολα μου έβγαζε την μέρα αν και διάβαζα πως φτιάχνει με τον καιρό κλπ. Παρατήρησα το εξής περίεργο όμως (και είδα και στο google πως συμβαίνει και σε άλλους), άμα αφαιρέσεις την μπαταρία και την ξαναβάλεις, αυξάνεται κατά πολύ το ποσοστό της!!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά τώρα μου έχει κρατήσει δυο μέρες και αντέχει ακόμη, μόλις τελειώσει, θα βγάλω ένα screenshot και θα το μοιραστώ μαζί σας.

 

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για αυτό το φαινόμενο, ας μας πει!

 

Ααα, και κάτι που μου έσπασε τα νεύρα, το wifi δεν απενεργοποιείτε μετά από κάποιο διάστημα, όταν το κινητό είναι σε αναμονή. Η ρύθμιση είναι επιλεγμένη αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει... Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χαιρετίζω το φόρουμ!

 

Καταρχήν, το τηλέφωνο ήταν branded της T-mobile, αν και είχα ρωτήσει το κατάστημα πολύ συγκεκριμένα αν είναι για την ελληνική αγορά :mad:

Οπόταν και έψαξα για να του αφαιρέσω το branding με επίσημη fw! Για καλή μου τύχη είχε μόλις κυκλοφορήσει η 2.3.4 έκδοση οπόταν και σχετικά εύκολα την έβαλα :P

 

Καλώς ήρθες!

Από ποιό κατάστημα πήρες το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Αν και γενικη η ερωτηση, πως καταλαβαινουμε αν εχει ξεκλειδωτο bootloader;

Πατάς στο τηλέφωνο *#*#7378423#*#* και θα σε βάλει στο service μενού. Πατάς service info/configuration και δες τι γράφει κάτω από το rooting status..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Εχώ κι εγώ ένα ολοκαίνουργιο Ray. Όλα καλα εκτός από κάποιες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, μπορώ να απενεργοποιήσω το slide to unlock και να αφήσω μόνο το unlock pattern? Τώρα, εάν ενεργοποιήσω το unlock pattern πρέπει για να χρησιμοποιήσω την συσκευή, πρώτα να κάνω slide to unlock και μετά να εισάγω και το pattern. Τα περισσότερα android κινητά που έχω δει δεν δουλεύουν έτσι.

 

Υπάρχει λύση?

 

Σας ευχαριστώ!

 

Δεν αντιμετωπίζει κανένας το ίδιο πρόβλημα? Περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε παιδες να κανω μια ερωτηση στους κατοχους,λενε οτι τα αντροιδ τρωνε την μπαταρια γρηγορα.

Εγω θελω να ρωτησω εαν κανω 3 τηλεφωνα την ημερα με πχ 10-15 λεπτα ομιλια και δεν κανω κατι αλλο,θα βγαζει 3 μερες ανετα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ανοιχτό το wifi, την πρόσβαση δεδομένων μέσω του δικτύου, δεν περιηγείσαι στο internet, δεν διαβάζεις e-mails και posts στα forums και δεν παίζεις κανένα παιχνιδάκι, τότε ναι, θα σε βγάλει κανά 3μερο. Αν δεν τα κάνεις όμως όλα αυτά, τότε ίσως να μην υπάρχει και λόγος να πάρεις smartphone. Γενικά ισχύει ότι smartphones και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας δεν συμβαδίζουν… :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου smartphone εχω χρονια τωρα,απλα δεν εχω ανδροιντ.

Εγω δουλευοντας το κινητο μπορει να το φορτισω καθε βραδυ οπως κανω πολες φορες και με το wm που εχω,η ερωτηση ειναι για ειδικες περιπτωσεις, οταν παω ενα 3ημερο και δεν θελω να φορτισω εαν κραταει χωρις να κανω τιποτα στο κινητο.

Edited by Nitse4
Link to comment
Share on other sites

Το ray αν το χρησιμοποιείς μόνο σαν τηλεφωνο σου βγάζει άνετα 3 ημέρες. Μη σου πω 4! Εμενα με τηλέφωνα,μηνύματα,wifi κ λίγο παιχνίδια μου βγάζει άνετα 2 24ωρα κ χωρίς να το κλείνω τη νύχτα.
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μετα και απο αυτο κατεληξα.

A και κατι αλλο,εχει κανει συγκριση κανεις την εμβελεια του wi-fi με καποιο αλλο κινητο?

Edited by Nitse4
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχω το τηλέφωνο κλειστό ή είμαι εκτός δικτύου κ κάποιος με πάρει τηλέφωνο έρχεται μήνυμα από την υπηρεσία με το νούμερο που με κάλεσε.

Γιατί δεν μου εμφανίζει το όνομα του αφού το έχω στις επαφές μου? Κ είναι περασμένο με ελληνικούς χαρακτήρες. Να σημειώσω ότι το ίδιο γινόταν κ στο nokia 6220 που είχα πριν το ray.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το νούμερο βρίσκεται στο σώμα (κυρίως κείμενο) του μηνύματος που σου έρχεται το οποίο δεν έχει πρόσβαση στον τηλεφωνικό σου κατάλογο για να κάνει την αντιστοίχηση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τον αριθμό στο σώμα του κειμένου και πατάς κλήση. Θα σου εμφανίσει το όνομα και κατόπιν τερματίζεις την κλήση προτού προλάβει να καλέσει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο αναβάθμισα το ray μέσω του pc companion στην έκδοση 2.3.4

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Τη 2.3.4 την εβαλα πριν αρκετες μερες, εχθες αναβαθμιστηκε και ο αριθμος εκδοσης(δε ξερω τι ειναι αυτο) στο 4.0.2.Α.0.42 και ΑΡΧΙΣΑΝ τα προβλήματα: όταν παίρνω τηλ. σβήνει η οθόνη και δεν μπορώ να τερματισω την κλήση! με τιποτε, ότι κι αν πατησω, πρέπει να βγάλω μπαταρία για να επανέλθει(έγινε αρκετές φορές αυτό), το ίδιο κι όταν μιλάω και θέλω να δω επαφές/μενού, μαύρη οθόνη, δεν ανοίγει με τιποτε...

Οταν με καλούν μαυρίζει παλι, επίσης , όταν καλώ, χτυπάει αλλά δεν απαντούν, εκει μπαίνει ο τηλεφωνητής και συνεχίζει...κι αυτό γιατί δεν έχω οθόνη κι ούτε λειτουργούν τα κουμπιά...

Αυτό που παρατήρησα στην τελευταία κλήση όμως, είναι οτι όλα οκ όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά(στο 95% των κλήσεων μου), μπορώ να μπω στο μενού κλπ. αλλά ΧΩΡΙΣ ακουστικά να ΜΗΝ μπορώ να τερματίσω κλήση;;; είναι λογικό αυτό;;;

Συμβαίνουν και σε σας αυτά ή είναι θέμα της συσκευής μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει κάμποσες σημειώσεις στο ημερολόγιο.Κατέβασα ένα άλλο από το market κ έβλεπα όλες τις σημειώσεις κ τις δικές μου κ του facebook στα 2 ημερολόγια.Της συσκευής κ της εφαρμογής που κατέβασα.Έβγαλα την εφαρμογή κ τώρα στο ημερολόγιο της συσκευής φαίνονται μόνο οι ειδοποιήσεις του facebook.Οι άλλες,οι δικές μου,δε φαίνονται πουθενά.Το χειρότερο είναι ότι τώρα δε μου καταχωρεί τις σημειώσεις που του βάζω στο ημερολόγιο.Έκανα επαννεκινησεις αλλά τίποτα.Ξέρει κανείς κάτι;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

 

το θεμα ειναι,ποσο στοιχιζει τελικα ενα κινητο,ποσο μας το προσφερουν και ποσα θελει να βγαλει ο καθενας.και εγω πηρα ενα xperia x8 απο ιντερνετικο μαγαζι,και το πηγα σε ενα sonysenter για αναβαθμιση και μου την εκαναν κανονικα,μονο με την αποδειξη αγορας.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι,ποσο στοιχιζει τελικα ενα κινητο,ποσο μας το προσφερουν και ποσα θελει να βγαλει ο καθενας.και εγω πηρα ενα xperia x8 απο ιντερνετικο μαγαζι,και το πηγα σε ενα sonysenter για αναβαθμιση και μου την εκαναν κανονικα,μονο με την αποδειξη αγορας.

 

Να φανταστεις οτι το Iphone 4s κοστιζει 188 $ αρα καταλαβαινεις . Ολοι βγαζουν .... τωρα η διαφορα μεταξυ των μαγαζιων που ειναι τεραστια πολλες φορες δεν ξερω που οφειλεται

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. αγορασα πριν 3 μερες κ γω το κινητο...

2 ερωτησεις θελω να κανω

α) το επισημο σαιτ της ΣΟΝΥ αναφερει οτι η συσκευη διαθετει 3d sweep πανοραμα..που βρισκεται αυτη η λειτουργια?

β) πως κλεινουν οριστικα οι εφαρμογες χωρις να εκτελονται στο παρασκηνιο?

γτ οταν μπαινω να στο μενου να δω ποιες εφαρμογες εκτελουνται βλεπω πανω απο 7-8 καθε φορα με χρηση μνημης γυρω στα 160-170ΜΒ!!

αυτο δν εχει σαν αποτελεσμα να τρωει πιο γρηγορα τη μπαταρια του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. αγορασα πριν 3 μερες κ γω το κινητο...

2 ερωτησεις θελω να κανω

α) το επισημο σαιτ της ΣΟΝΥ αναφερει οτι η συσκευη διαθετει 3d sweep πανοραμα..που βρισκεται αυτη η λειτουργια?

β) πως κλεινουν οριστικα οι εφαρμογες χωρις να εκτελονται στο παρασκηνιο?

γτ οταν μπαινω να στο μενου να δω ποιες εφαρμογες εκτελουνται βλεπω πανω απο 7-8 καθε φορα με χρηση μνημης γυρω στα 160-170ΜΒ!!

αυτο δν εχει σαν αποτελεσμα να τρωει πιο γρηγορα τη μπαταρια του κινητου?

 

Καλως ηρθες στην παρεα...

Σχετικα με τις αποριες σου...

α) Η συγκεκριμενη λειτουργια, προστεθηκε στην εκδοση 2.3.4. Μπορεις να κανεις την αναβαθμηση μεσω PC COMPANION ή με Up.Se...

β) Μην σε απασχολει αυτο, το ANDROID απο μονο του κανει τις συγκεκριμενες διεργασιες.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

τι θα συμβουλευατε ενα νεο κατοχο του ray και νεο χρηστη του αντροιντ?μεχρι το σαββατο θα το εχω και εγω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305866

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249

:)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...