Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κριμα..γιατι αν εξαιρεσεις την τιμη που ειναι τραγικη,κατα τα αλλα σαν κινητο ειναι ομορφο..αλλα..

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τόσο μουντή η οθόνη ρε παιδιά; Το ηχείο το δοκίμασε κανείς, ποιότητα, ένταση;

 

Μού αρέσει αυτό το κινητό, είναι οι διαστάσεις σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά που έψαχνα σε μία συσκευή.

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν ειχε τοσα κενα πανω/κατω ιτανε δλδ ποιο σημαζεμενο θα το προτιμουσα αμα βαλει καποιοσ το μινι και το ρει διπλα διπλα τηα διαπιστωσει οτι για 0.3" υπαρχει μεγαλη διαφορα στις διαστασεις.και το καπακι πλαστικουρα.το κινητο θα φτασει να πουλειται στα 300 καποια στιγμη.για να καταλαβεται ειχα παραγγείλει το πρωί το ρει και το απογευμα ακυρωσα την παραγγελεια και θα παρω το μινι.
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν ειχε τοσα κενα πανω/κατω ιτανε δλδ ποιο σημαζεμενο θα το προτιμουσα αμα βαλει καποιοσ το μινι και το ρει διπλα διπλα τηα διαπιστωσει οτι για 0.3" υπαρχει μεγαλη διαφορα στις διαστασεις.και το καπακι πλαστικουρα.το κινητο θα φτασει να πουλειται στα 300 καποια στιγμη.για να καταλαβεται ειχα παραγγείλει το πρωί το ρει και το απογευμα ακυρωσα την παραγγελεια και θα παρω το μινι.

 

Είναι όμως και το μισό σχεδόν σε πάχος από τα mini/mini pro......

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολική η άμεση σύγκριση του ray με το mini μιάς κατά την γνώμη μου δεν έχουν μεγάλη ομοιότητα ούτε στις διαστάσεις αλλά ούτε και στο sw/hw.

 

http://www.youtube.com/watch?v=--upOh9d41Q

Edited by ΕΛΕΥΘΕΡΟτοΕΥΨΥΧΟ

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω τέτοια ερωτήματα να τίθονται είτε στους Διαξιφισμούς είτε στο [Επίσημο] Ποιο κινητό της Sony Ericsson να επιλέξω;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Nα πάρεις οποιοδήποτε, οποιασδήποτε άλλης μάρκας! ;)

 

Σοβαρά μιλάω! :!:

 

ειμαι ερωτευμενη με τα SE δεν γινεται :)

απο το δημοτικο μεχρι τωρα στο πανεπιστημιο,δεν εχω αλλαξει μαρκα κ μ εχει βγαλει ασπροπροσωπη!

 

Θα παρακαλέσω τέτοια ερωτήματα να τίθονται είτε στους Διαξιφισμούς είτε στο [Επίσημο] Ποιο κινητό της Sony Ericsson να επιλέξω;

 

με συγχωρειτε δεν το γνωριζα...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ακομα ερωτηση??διαπιστωσα οτι το ray στο ιταλικο site toy sony ericsson κυμαινεται στα 329 ευρω και ηθελα να ξερω αν θα εχω καποιο προβλημα αν το παραγγειλω απο εκει (μενου σ αλλη γλωσσα ή να μην υποστηριζεται απο τη cosmote ή οτιδηποτε αλλο)
Link to comment
Share on other sites

Από χθές έχω ένα μαύρο, ελληνικό Ray στα χέρια μου για δοκιμή αρκετών ημερών! Η πρώτη απογοητευτική εμπειρία ηταν η δοκιμή στο Μουλτιράμα. Τώρα κάνω μερικές σύντομες διαπιστώσεις.

1. Η οθόνη σκοτεινιάζει μεν, αλλα αισθητά λιγότερο από ότι στο Mini και στο χθεσινό, θλιβερό Play. Kατά τα άλλα έχει ωραία χρώματα και η πυκνότητα των pixels είναι, λόγω του μεγέθους της, απίστευτη.

2. Το σήμα, λόγω ίσως του μεταλλικού σασί, είναι χειρότερο απο ότι στα Mini, Arc και Play. Δεν είναι χάλια αλλά είναι χειρότερο.

3. Η μπαταρία στα ίδια περίπου επίπεδα με τα χιλιάρια της αγοράς. Μην περιμένετε τίποτε θαύματα λόγω των 3.3 ιντσών.

4. Η κάμερα με τον Exmor είναι πολύ καλή αλλά...το "φλας" είναι εκείνο το ηλίθιο καντήλι που το ανάβεις μόνος σου, πριν βγάλεις την φωτό, και μετά το σβήνεις όποτε θέλεις!!! :angry: Φυσικά είναι χωρίς κανένα αποτέλεσμα!

5. Τα υλικά από μπροστά είναι πολύ καλά με γυαλί και μέταλλο και από πισω είναι μια πλαστικούρα...μα τι πλαστικούρα! :shock:

6. Το ακουστικό δυνατό και καθαρό, το ίδιο και ο ήχος κλήσης.

7. Ο επεξεργαστής γρήγορος και τα κολλήματα ελάχιστα. Στο Quadrant πλησίασε το 1600 με την τρίτη δοκιμή.

8. Η γραμματοσειρά "ψείρα"...έχετε το νου σας oι "μεγαλούτσικοι"! :p

9. Εάν το λανσάριζαν στα 295, σε συνδυασμό με την εμφανισιακή και χρηστική του ιδιαιτερότητα/πλεονέκτημα, θα ήταν καλά. Στα 400 ευρώ, με κάποια καταστήματα να ξεπουλάνε Galaxy S στα 250, η αγορά του αγγίζει τα όρια της...:X !!!

 

Mην πας μακριά...μαγαζί έχει το arc πιο φθηνό από το ray....Μπορεί να με ενδιαφέρει το μέγεθος αλλά όταν βλέπεις όμως ότι το arc υπερτερεί σε υλικά φακό κοκ κάνεις την υπέρβαση...Αν το 700 έρθει με σωστή τιμολόγηση δεν το βλέπω καλά το ray.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά υλικά υπερτερεί εκείνη η πλαστική σαγιονάρα που γρατζουνίζεται μόνο με το να την αγριoκοιτάς;

 

Δεν το χω πιάσει αλλά δεν είχα δει κανέναν να κατηγορεί τα υλικά κατασκευής του όπως κάνουν με άλλα της κατηγορίας του....

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να χε δοκιμασει το Neo να μου πει αν η οθονη εχει καλυτερη αντιθεση και ζωντανια ή ειναι ιδια ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να χε δοκιμασει το Neo να μου πει αν η οθονη εχει καλυτερη αντιθεση και ζωντανια ή ειναι ιδια ?

Οσα κουτιά λένε απέξω Greenheart είναι το ίδιο σκοτάδι(σε συγκεκριμμένες σκοτεινές συννθήκες χαμηλού φωτισμού) με του ΝΕΟ,ομοίως και το Xperia Mini,δηλαδή βράστα........:(:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβεβαιώνω ότι το Ray είναι καλύτερο.

 

Παραθέτω μιά συγκριτική μεγέθους από το phonearena.

 

Τι σχέση έχει το μέγεθος με την ζωντάνια(φωτεινότητα) της οθόνης ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο προτάσεις μου ειναι χωρισμένες απο μιά κενή σειρά, άρα αποτελούν δύο διαφορετικές παραγράφους! ;) Η πρώτη παράγραφος είναι προφανώς απάντηση στο κείμενο που παρατίθεται επάνω της! Η δεύτερη παράγραφος, που παραθέτει ένα διαφορετικό νόημα (εξ' ού και ο ορισμός της παραγράφου), περιέχει ένα διαφορετικό μήνυμα...το πώς συγκρίνεται το μέγεθος του Ray με κάποιες άλλες δημοφιλείς συσκευές! Δεν περίμενα απο σένα rostropol να αντιμετωπίσεις το τόσο σύνηθες πρόβλημα σε αυτό το φόρουμ...της κατανόησης κειμένου γραμμένου σε απλή νεοελληνική γλώσσα! :lol:

Σε σχέση με την σύγκριση μεγεθών ξέχασες την παράθεση του μηνύματος που απαντάς.......;)

Ολα τα άλλα που γράφεις ειναι ψιλοπεριττά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντώ σε κανένα μήνυμα όσον αφορά το μέγεθος! Το Ray είναι ένα καινούργιο μέγεθος στην αγορά και σκέφτηκα να το δείξω σε σύγκριση με άλλα γνωστά σουλούπια!

Τώρα το κατάλαβα,απλά είπες να παραθέσεις και αυτό που τελικά όμως δεν σχετίζεται άρα δίκιο έχω σε αυτό που γράφω.

Και για να διασαφηνίσω αυτό που γράφω για το ray αφορά την φωτεινότητα του όταν δεν είμαστε πχ. σε κάποιο κατάστημα και βλέπουμε το demo που έχουν βάλει και αντλεί μέσω του αισθητήρα αρκετό φως από τους προβολείς κλπ.,και βρισκόμαστε σπίτι μας στο δωμάτιο μας και κάναμε το λάθος να δώσουμε 390 βλέπουμε το σκοτεινό greenheart my *ss κινητό και λέμε "μα είναι δυνατόν:mad::mad:...."-ναι είναι και είναι και εκνευριστικό-το greenheart xperia είναι ακριβώς το αντίθετο στο 0 μιας οθόνης φωτεινής όπως πχ. του Optimus Black η IPS.

ΥΓ. Μια γνωστή ενός φίλου το πήρε και τρελάθηκε από τα νεύρα της(πριν είχε το Galaxy S)......πολύ χάλια οι οθόνες αυτές από φωτεινότητα εκτός αν βρίσκεσαι έξω στο φως του ήλιου κλπ.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ειδα και το ρει και το πλει απο κοντα νομιζω οτι εχουν το ιδιο φωτεινες οθονες,απλα στο πλει οταν βγαζεις φωτογραφια η θα στη βγαλει πολυ φωτεινη η πολυ σκοτεινη.κακο αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω οτι το Ray δε συμπεριφέρεται οπως το Mini. To έχω αυτήν τη στιγμή δίπλα σε ένα Arc και είναι παρόμοια σε φωτεινοτητα.

 

Τότε παω πάσο,μάλλον η φίλη μου δεν θα έχει ανεβάσει την φωτεινότητα ή δε ξέρω και΄γω τι να πω,προσωπικά δεν το έχω δει στις συνθήκες που το έχει δει εκείνη στους χώρους του σπιτιού της.

Αρα το ray έχει την ίδια φωτεινότητα που έχει το arc και ο light sensor δεν επεμβαίνει όπως στα xperia mini & neo? Αν είναι έτσι κάτι είναι και αυτό θετικό γιατί με το mini που μου ήρθε ρι λίγες μέρες τρόμαξα γιατί ήταν μια οικτρή επανάληψη του neo,επιθετική συσκότιση......:(:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,εδω και τρεις μερες εχω το ray,το τηλεφωνακι ειναι άψογο,πηρα το μαυρο πολυ καλη κατασκευη(αν εξερεσουμε το καπακι μπαταριας) ωραιο ντιζαίν,πολυ γρηγορο δε κολαει και μεγεθος οθονης πολυ ικανοποιητικο για πλοηγηση στο internet.Ομως το ιδιαίτερο που εχει ολη η σειρα xperia ειναι οτι τα εικονιδια στο μενου ειναι πολυ μικρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,εδω και τρεις μερες εχω το ray,το τηλεφωνακι ειναι άψογο,πηρα το μαυρο πολυ καλη κατασκευη(αν εξερεσουμε το καπακι μπαταριας) ωραιο ντιζαίν,πολυ γρηγορο δε κολαει και μεγεθος οθονης πολυ ικανοποιητικο για πλοηγηση στο internet.Ομως το ιδιαίτερο που εχει ολη η σειρα xperia ειναι οτι τα εικονιδια στο μενου ειναι πολυ μικρα.

 

Μη μου πεις οτι θα κρατησει το UI της SE και δεν θα βαλεις καποιον launcher..

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτείνεις κατι καλο ελαφρύ και free;

 

εχοντας δοκιμασει 3-4 launchers κατεληξα στον καλυτερο (για μενα) GO launcher.μπορεις να κανεις τα παντα.

οσο για το αν ειναι ελαφρυς,τι προβλημα να χεις με 1000αρι επεξεργαστη?;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@nannos

 

Πες μας εσυ που το χεις πως τα παει απο αντιθεση οθονης σε σκοτεινα σημεια και πως σε ηλιο , και αν ειναι καλη η φωτεινοτητα του

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα τις οθονης ειναι πολυ καλη και μαλιστα την εχω κατω απο την μεση,οπως και η αντιθεση ειναι μια χαρα,κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...