Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

δατς λα'ι'φ. κιπ γκοουινγκ ;)

 

καρντασι δε θελω αηδιες τυπου "με πεφτει βαρυ" κλπ

 

αν ειναι να χαλιομαστε για μια γυναικα ;)

βγες, πιες και ολο και καποια αλλη θα βρεθει στη θεση της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να πιεις αλλά με προσοχή μέρες που είναι ;)

Και μη κάθεσαι μέσα στο σπίτι. Είναι ό,τι χειρότερο. Βγες έξω να δεις λίγο κόσμο, να διασκεδάσεις και θα δεις ότι σιγά σιγά θα το ξεπερνάς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια .. πραγματικα .

οκ τι να πω αυτη τη στιγμη νιωθω οτι εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου αν και ξερω οτι ο γιατρος ειναι χρονος κτλπ απλα με τρελενει το γεγονος του οτι δεν εχω και πολλες επιλογες δρασης στην προκειμενη περιπτωση ωστε να αλλαξει κατ ιστην κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το "ωμό", αλλά αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό.

Εδώ τα πίνουμε για "γκόμενες" μηνών, δεν θα είσαι έτσι εσύ για 6 χρόνια και ύστερα, απ'ότι λες, ότι έχεις κάνει;

Δεν γίνεται κάτι διαφορετικό, λυπάμαι.

Χρονιάρες μέρες, βγες έξω και θα δεις ότι είναι αλλιώς τα πράγματα, μην είσαι μέσα σπίτι.

Είτε το θέλουμε , είτε όχι, αυτές τις μέρες κυρίως (αλλά και τον υπόλοιπο χρόνο) πολύς κόσμος είναι μόνος του και αυτό φαίνεται (πχ το τρόλεϊ είναι γεμάτο με κόσμο στις 10 το βράδυ που πάνε στα σπίτια τους παραμονή και Χριστούγεννα;;;;!). Γι'αυτό δεν έχεις τίποτα να χάσεις από το να βγεις έξω και άσε τα "έκανα το ένα, έκανα το άλλο". Ξεκίνα από την αρχή, έχασες σε μία πίστα, δεν τελείωσε το παιχνίδι. ;)

 

ΥΓ: Πήγαινε κάνε Χριστούγεννα με τους δικούς σου, βγες με έναν συγγενή σου, μην χαλιέσαι.

ΥΓ2: Όπως έλεγε και ο Ross, Just take the pants off and we'll have some fun.. :p :cool:

Edited by Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια .. πραγματικα .

οκ τι να πω αυτη τη στιγμη νιωθω οτι εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου αν και ξερω οτι ο γιατρος ειναι χρονος κτλπ απλα με τρελενει το γεγονος του οτι δεν εχω και πολλες επιλογες δρασης στην προκειμενη περιπτωση ωστε να αλλαξει κατ ιστην κατασταση

 

Λογικό και σε καταλαβαίνουμε όλοι νομίζω. Έχουμε περάσει λίγο πολύ από παρόμοιες καταστάσεις. Και σου μιλάει ένας 19χρονος τώρα :p

Οι επιλογές δράσεις σου είναι να βγεις έξω και να χαρείς τη ζωή σου. Είναι όντως πολύ μικρή για να χαλιέσαι για τέτοια θέματα.

Η ιστορία πάει κάπως έτσι: Τη πρώτη εβδομάδα το συνειδητοποιείς, τη δεύτερη (άντε και λίγο από τη τρίτη) στεναχωριέσαι και από τη τέταρτη και μετά ξεκινάς να το ευχαριστιέσαι όσο περισσότερο μπορείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε αστην να παει στα κομματια.

 

Γυναικες να δεις που κυκλοφορουν κι είναι μονες :cool:

 

Οτι εγινε εγινε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες συγχωρεστε με αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα.... Θα βγει, θα πιει και οταν παει σπιτι θα αρχισει τα κλαματα..

Ετσι γινεται.. Δεν υπαρχει τροπος να το ξεπερασεις ουτε αν βγεις θα ειναι καλυτερα τα πραγματα.. Θα εισαι χαλια ακομα και εξω..

Κανε υπομονη φιλαρακι μου.. Μονο με τον καιρο θα την ξεχασεις.. Προσπαθησε να την "μισησεις". Δηλαδη να σκεφτεσαι μονο τα αρνητικα και σβηστην απο παντου για να μην βλεπεις τι κανει, που ειναι και λοιπα... Με λιγα λογια βγαλτην απο τη ζωη σου..

Οπως λεει και ενας στιχος, αν θελεις να ξεχασεις το κρασι μονο δεν φτανει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βγες εξω. Κανε τη καλύτερη σου προσπάθεια να γνωρισεις ενα νεο ερωτα. Μολις γίνει αυτό η παλιά θα είναι ένα κακόγουστο αστείο. Πίστεψε με
Link to comment
Share on other sites

Κάθε εμπόδιο σε καλό. Προσπάθησε να ανασυνταχθείς και να συνεχίσεις Νίκο.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο χρόνος είναι αν γιατρός. Τώρα μπορεί όλο αυτό να φαίνεται βουνό και η όλη ψυχολογική κατάσταση σου να είναι χάλια, όπου εκτός αυτού έχεις και τις γιορτές να σε κάνουν ακόμα πιο χάλια... Δώσε χρόνο στο εαυτό σου.... Στην σχέση σας δεν έχει νόημα γιατί όσο το καθυστερεί(ς) τόσο πιο πολύ θα σε στεναχωρέσει.

 

Ίσως ένα διάλειμμα να την κάνει να αναθεώρηση. Πάντως αν αισθάνομαι έτσι καιρό τώρα και μάλιστα είχε "σχεση" ήδη θα έπρεπε να στο χε πει πιο νωρίς. Αν το έμαθες κρυφά από το Facebook της ήταν λάθος γιατί δείχνει να την κατασκοπευες.

Link to comment
Share on other sites

Εμμ, φίλος, λάθος site :)

 

Μάλλον εσύ βρίσκεσαι σε λάθος site. :down: Άσε να κάνει υποδείξεις κάποιος αρμόδιος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχει η ζωή δυστυχώς. Το καλύτερο είναι απλά να αφήσεις την ζωή να παρει τον δρόμο της... Και να βγεις να μεθυσεις θα βγει κάτι? Όχι. Απλά μάζεψε κάποιους φίλους που εμπιστεύεσαι κοντά σου και άσε τους να σε βοηθήσουν όπως σίγουρα θέλουν.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ,να σας μαυρισω λιγο την ψυχη χρονιαρες μερες.

Ειμαι ο Νικος 31 χρονων.

Ειμαι με την κοπελα μου εδω και 6 χρονια σχεσης δυστυχως λογω εργασιας τα περισσοτερα ειναι σε αποσταση , χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν βρισκομασταν τουλαχιστον μια φορα το μηνα ( ταξιδια αεροπορικα να δειτε και δυστυχως κυριως απο μερους μου )

Τα συνεφακια στην σχεση μας αρχισαν να εμφανιζονται περσυ περιπου οταν μου ειχε πει οτι θελει να μεινει για λιγο μονη.

Εγω αντεδρασα λαθος σωστα δεν ξερω την επρηξα στα τηλεφωνα τις αγαπες και τα λοιπα.

Με τα πολλα η σχεση συνεχιστηκε , δινοντας απο μερους μου καθε ικμαδα του εαυτου μου , ολο το ειναι παιδια πραγματικα και δυστηχως αν και το εβλεπα οτι δεν ειχα την ιδια ανταποκριση το συνεχισα.

Ακομα και τωρα εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι η γυναικα της ζωης μου και οτι ειναι γραφτο να ειμαστε μαζι .

Πριν απο ενα μηνα δυστηχως και παλι ανακαλυψα οτι μιλαει με εναν τυπο μεσω facebook τον οποιο δεν εχει γνωρισει ποτε ( γιαυτο ειμαι σιγουρος ) και οι διαλογοι τους ηταν κατι το απιστευτο , μου εκοψαν τα ποδια , να του λεει οτι τον αγαπαει κτλπ. Σε εμενα αυτο το ελεγε σπανια !

Τρελαθηκα νευριασα της ζητησα τα ρεστα μου ειπε να μεινουμε και παλι χωρια , της λεω οκ αφου αυτο θες να μεινουμε .

Περασε ο καιρος και ανεβηκε στην πολη μας για εορτες μου λεει οτι δεν παει αλλο και πρεπει να χωρισουμε.

Και οταν προσπαθω να κουβεντιασω μαζι της αυτο ειναι αδυνατον καθως ξεκιναει στο κλαμα και λεει οτι δεν υπαρχει αλλη λυση.

Δε ξερω καθως τα γραφω αυτα πραγματικα και εγω απορω γιατι θελω να ειμαι ακομα μαζι της ..

Αλλα παιδια οταν αγαπας καποιο και τα εχεις δωσει ΟΛΑ γιαυτον , εχεις μαλωσει με οικογενειες εχεις διαμορφωσει το επαγγελμα σου ετσι ωστε να εχεις την δυνατοτητα νατην βλεπεις λιγο παραπανω δεν μπορω να πιστεψω οτι ερχεται και μου λεει 25/12 οτι θελει να χωρισουμε

 

υ.γ εστω και που τα εγραψα εδω νιωθω λιγο σαν να ξεσπασα καθως αυτο δεν το εχω μοιραστει με κανεναν φιλο μου απλα θα τους ανακοινωσω οτι χωρισα και μου πεφτει πολυ βαρυ τετοιες μερες....απλα ακομα και τωρα την αγαπω και δεν ξερω πως θα μπορουσε να γινει να ειμαστε μαζι

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά 6 χρόνια μαζί μάλλον βαρέθηκε.Καλύτερα βεβαια που βαρέθηκε στην σχέση και όχι στον γάμο.Αλλα και τόσα χρόνια μπορει να είδε ότι δεν υπάρχει μέλλον και για αυτό να ξενοκοιτάει κλπ.

Αλήθεια γιατί τόσα χρόνια δεν το προχωρήσατε;

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που ξύνω πληγές, αλλά από τα γραφόμενα του φίλου, διακρίνω μια σειρά από μελανά σημεία στην συμπεριφορά της κοπέλας που προσωπικά θα με ξενέρωναν απίστευτα:

( ταξιδια αεροπορικα να δειτε και δυστυχως κυριως απο μερους μου )

μιλαει με εναν τυπο μεσω facebook τον οποιο δεν εχει γνωρισει ποτε ( γιαυτο ειμαι σιγουρος ) και οι διαλογοι τους ηταν κατι το απιστευτο , μου εκοψαν τα ποδια , να του λεει οτι τον αγαπαει κτλπ. Σε εμενα αυτο το ελεγε σπανια !

ερχεται και μου λεει 25/12 οτι θελει να χωρισουμε

 

Από τα παραπάνω, ιδίως αυτά που έχω βάλει σε bold, ιδίως το τελευταίο, εγώ προσωπικά αηδίασα. Δεν του λες του αλλουνού, που έχετε περάσει 6 χρόνια μαζί, ότι θες να χωρίσετε, χριστουγεννιάτικα, εκτός κι αν θες να τον γονατίσεις και να τον αφήσεις ένα ράκος, να έχει να σε θυμάται.

Το δικό μου συμπέρασμα και η συμβουλή μου στο φίλο:

Όσο κι αν σε πονάει, άστο πίσω σου, ανασύνταξη δυνάμεων, και όταν θα είσαι καλά με τον εαυτό σου, βουρ για νέο έρωτα. Είναι το πιο γρήγορο και το πιο δυνατό φάρμακο για μια τέτοια κατάσταση. Βρες τρόπους να περάσεις όλα τα στάδια πιο γρήγορα, λίγη υπομονή, κρατάς ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλά, πετάς ό,τι σε στενοχωρεί, και πάμε παρακάτω. ;)

 

Συνέχισε τη ζωή σου και ξεκόλλα. Η κοπέλα, με βάση αυτά που διαβάζω, δεν αξίζει καμία προσπάθεια σου. Από τη στιγμή που αποφάσισε ότι δε θέλει να είστε μαζί, δε πα να γίνεις και ο καλύτερος στο κόσμο, αυτή το έχει αποφασίσει και δεν αλλάζει στο μυαλό της. Οπότε μη χάνεις το χρόνο σου..

Ακριβώς αυτό. Και στην περίπτωση ακόμα που είναι τόσο επιπόλαια και κάποια στιγμή μετάνιωνε και ήθελε να γυρίσει πίσω, εγώ προσωπικά θα είχα χάσει την εμπιστοσύνη μου και θα την έστελνα όπως ήρθε.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Και στην περίπτωση ακόμα που είναι τόσο επιπόλαια και κάποια στιγμή μετάνιωνε και ήθελε να γυρίσει πίσω, εγώ προσωπικά θα είχα χάσει την εμπιστοσύνη μου και θα την έστελνα όπως ήρθε.

 

Συμφωνώ.

Νίκο, μη κάνεις το λάθος και αν σου κλαφτεί μετά από λίγο καιρό και σου λέει ότι θέλει να γυρίσει πίσω, τη δεχτείς. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο άλλαξε συνήθειες και τρόπο ζωής άμεσα γιατί κάθε αναφορά σε ότι είχες μέχρι χθες θα σε πληγώνει, όπως πολύ σωστά αναφέρει ο alkis_7 ΜΗ κάνεις το λάθος και υποκύψεις σε τυχόν απόπειρα επανασύνδεσης γιατί μια κοροϊδία και μισή θα είναι :mad: και αυτά που γράφει ο panosz75 πολύ σωστά γιατί ήταν ενδείξεις που απλά από την αγάπη που είχες για το πρόσωπο δεν τις έβλεπες, να είσαι δυνατός αξιοπρεπής και κοίτα πλέον μόνο μπροστά :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα από μένα: επειδή σε τέτοιες περιπτώσεις κάποιος μπορεί να βιαστεί να προχωρήσει μπροστά, αναζητώντας μια νέα σχέση, ώστε να ξεπεράσει την παλιά, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ο παλιός έρωτας να επιστρέψει, είτε γιατί δεν ήξερε τι ήθελε, είτε γιατί ζηλεύει και δε θέλει να προχωρήσει ο άλλος μπροστά, κι έτσι ο καινούργιος έρωτας την πληρώνει, βρισκόμενος στη μέση, λόγω των απωθημένων που δεν έχουν ξεπεραστεί.

Γι' αυτό και θα συμβούλευα το φίλο μας, να μη βιαστεί να φτιάξει τη ζωή του. Να είναι σίγουρος για το νέο βήμα, ώστε αν τυχόν αυτή που τον πρόδωσε επιστρέψει, να μην την πληρώσει την κατάσταση η τυχόν νέα κοπέλα που θα έχει στη ζωή του. Θα είναι άδικο για εκείνη να πληγωθεί. Το λέω γιατί βλέπω αυτή ακριβώς την κατάσταση να επαναλαμβάνεται, το έχω δει αρκετές φορές στο φιλικό ή οικογενειακό μου περιβάλλον.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να κάθεται η γκομενα να μοιράζει σ'αγαπω στο fb έτσι εύκολα σε κάποιον που δε ξέρει, sorry κιόλας αλλά πρέπει να είναι μεγάλο νούμερο, άσε που πρέπει να επιξε από την 6ετια.Το παίζω και στο στοίχημα πάντως πως θα γνωρίσει τον τύπο και μετά θα γυρίσει σε εσένα άνετα. Κλασσικές περίπτωσεις του "ερωτεύτηκα αυτό που νόμιζα ότι είσαι και όχι αυτό που είσαι και ξενέρωσα". Στείλτην στον αγόρι στο.
Link to comment
Share on other sites

Για να κάθεται η γκομενα να μοιράζει σ'αγαπω στο fb έτσι εύκολα σε κάποιον που δε ξέρει, sorry κιόλας αλλά πρέπει να είναι μεγάλο νούμερο, άσε που πρέπει να επιξε από την 6ετια.Το παίζω και στο στοίχημα πάντως πως θα γνωρίσει τον τύπο και μετά θα γυρίσει σε εσένα άνετα. Κλασσικές περίπτωσεις του "ερωτεύτηκα αυτό που νόμιζα ότι είσαι και όχι αυτό που είσαι και ξενέρωσα". Στείλτην στον αγόρι στο.

Για να πήξει κάποιος ή κάποια από μία μακροχρόνια σχέση, δε σημαίνει ότι έχει κάτι κακό η ίδια η σχέση, ή ότι ο σύντροφος έφταιξε κάπου, μπορεί απλά το συγκεκριμένο άτομο (η κοπέλα στη συγκεκριμένη ιστορία που σχολιάζουμε) είναι ανασφαλές και ψάχνεται δεξιά-αριστερά για αυτοεπιβεβαίωση ή για να "βγει από τη ρουτίνα". Και φυσικά αν λάβει κανείς υπόψη του και το συλλογισμό που κάνεις για το περιστατικό με το fb (στο οποίο έχεις απόλυτο δίκιο), τότε μιλάμε για τέρμα ασόβαρο άτομο. Οπότε καλύτερα να συμβεί κάτι τέτοιο πριν από κάποια επίσημη δέσμευση (αρραβώνα ή γάμο), παρά μετά, και να τραβάει τα μαλλιά του ο φίλος μας. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστησω αλλη μια φορα για τις απαντησεις. Κραταω την συμπαρασταση και καποιες μικρες συμβουλες , που αν και μεσα μου τις νιωθω οτι πρεπει να γινουν καποια πραματα ειναι αυτο π λεμε θελω να το ακουσω, θα σας ενημερωσω αν θελετε για τις εξελιξεις μετα την πρωτοχρονια
Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστησω αλλη μια φορα για τις απαντησεις. Κραταω την συμπαρασταση και καποιες μικρες συμβουλες , που αν και μεσα μου τις νιωθω οτι πρεπει να γινουν καποια πραματα ειναι αυτο π λεμε θελω να το ακουσω, θα σας ενημερωσω αν θελετε για τις εξελιξεις μετα την πρωτοχρονια

Τα παιδιά τα είπαν σωστά. Άκουσε τους, περιμένουμε οπότε θες νέα :)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου, η κοπέλα απο πέρυσι θέλει να αποδεσμευτεί. Ίσως όμως Εξ αιτίας της αγάπης; , της συνήθειας; , των καλών σου προθέσεων; , της υπέρπροσπάθειας σου; , της κοινής σας ιστορίας; , όλων των παραπάνω; , δεν μπορούσε να το κάνει. Αυτη η μεσοβεζική κατάσταση όμως , την οποία κ εσυ επετρεψες, δε την αφήνει τόσο καιρο να πάρει αποφάσεις κ να τις στηρίξει.

Καταλαβαίνω ότι το επετρεψες διότι την αγαπάς πολυ και δεν ήθελες να τη χάσεις. Και πολυ καλα έκανες και επεμεινες για όλο αυτο το διάστημα γιατι έτσι αισθανόσουν.

Ειναι σίγουρο ότι σε αγαπάει η κοπέλα , όμως ειναι και μεγάλο γεγονός ότι δε σε σέβεται κρατώντας κρυφή επαφή , οποιουδήποτε είδους , με κάποιον άλλον άντρα. Και ο σεβασμός ειναι θεμέλιο σε μια σχέση η σε έναν μελλοντικό γάμο.

Σου ζήτησε να την αφήσεις μονη. Προσπαθησες πολυ τόσο καιρο να το αποτρεψεις. Εφόσον την αγαπάς, κανε αυτο που σου λέει. Κοίταξε όμως παράλληλα και τον εαυτο σου και τι σου αξίζει.

Ειναι πολυ δύσκολο , καταλαβαίνω , να πιστεψεις ότι η ζωή συνεχίζεται. Ιδίως οταν αυτο συμβαίνει σε περίοδο εορτών που όλοι δείχνουν ευτυχισμένοι. Μέσα απο όλο αυτο όμως θα βγεις δυνατοτερος, σοφοτερος και πιο έτοιμος για ότι συναντήσεις στο μελλον.θα περάσει ο καιρός, και όλο αυτο που θα έχεις ξεπεράσει θα ειναι ενα τίποτα . Και μη βιαστεις να βρεις κάποια, διότι θα μπερδευτεις χειρότερα εάν η κοπέλα σου ξαναγυρίσει και σου ζητήσει δεύτερη ευκαιρία, θα πληγωσεις και την επομενη που δε φταίει.

Πρόβλεψη: εάν σταματήσεις εντελώς τις επαφές, αφου έχεις κατανοήσει ότι δε σε σεβάστηκε, και αφου αυτη γνωρίσει καλύτερα τον επόμενο , ο οποίος δε θα της "δωθει" οπως εσυ, θα ξενερωσει και θα νοσταλγησει τον παλιό καλο πρώην -εσένα. Θα θέλεις όμως εσυ τότε;;;;;

Οσο περνάει ο καιρός τόσο πιο απλά θα γίνονται τα πράγματα στο μυαλο σου και η λύση θα δωθει αυτόματα.. Υπομονη...

Edited by noumeraki
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρο ότι σε αγαπάει η κοπέλα , όμως ειναι και μεγάλο γεγονός ότι δε σε σέβεται κρατώντας κρυφή επαφή , οποιουδήποτε είδους , με κάποιον άλλον άντρα. Και ο σεβασμός ειναι θεμέλιο σε μια σχέση η σε έναν μελλοντικό γάμο.

Συγνώμη, άλλα μία τεράστια ένσταση από μένα. Τι θα πει ότι τον αγαπάει άλλα δεν τον σέβεται; Αυτά τα δύο πάνε μαζί. Δηλαδή τον αγαπάει και αποδεδειγμένα ήδη έχει επαφή με κάποιον άλλο μέσω Facebook, στον οποίο έχει πει ήδη ότι τον αγαπάει. Αν δεν τον αγαπούσε το φίλο μας, τι θα είχε κάνει με τον άλλο; Κανένα παιδί μήπως; Μου φαίνεται ότι στην εποχή μας έχουμε μπερδέψει τι πάει να πει να είσαι σε σοβαρή σχέση 6 ετών.

 

 

Σου ζήτησε να την αφήσεις μονη. Προσπαθησες πολυ τόσο καιρο να το αποτρεψεις. Εφόσον την αγαπάς, κανε αυτο που σου λέει. Κοίταξε όμως παράλληλα και τον εαυτο σου και τι σου αξίζει.

Ειναι πολυ δύσκολο , καταλαβαίνω , να πιστεψεις ότι η ζωή συνεχίζεται. Ιδίως οταν αυτο συμβαίνει σε περίοδο εορτών που όλοι δείχνουν ευτυχισμένοι. Μέσα απο όλο αυτο όμως θα βγεις δυνατοτερος, σοφοτερος και πιο έτοιμος για ότι συναντήσεις στο μελλον.θα περάσει ο καιρός, και όλο αυτο που θα έχεις ξεπεράσει θα ειναι ενα τίποτα . Και μη βιαστεις να βρεις κάποια, διότι θα μπερδευτεις χειρότερα εάν η κοπέλα σου ξαναγυρίσει και σου ζητήσει δεύτερη ευκαιρία, θα πληγωσεις και την επομενη που δε φταίει.

Πρόβλεψη: εάν σταματήσεις εντελώς τις επαφές, αφου έχεις κατανοήσει ότι δε σε σεβάστηκε, και αφου αυτη γνωρίσει καλύτερα τον επόμενο , ο οποίος δε θα της "δωθει" οπως εσυ, θα ξενερωσει και θα νοσταλγησει τον παλιό καλο πρώην -εσένα. Θα θέλεις όμως εσυ τότε;;;;;

Δηλαδή η "κυρία" να φύγει από τη σχέση, να πάει να ψαχτεί μήπως υπάρχει εκεί έξω κάτι καλύτερο, αν το βρει να βολευτεί, αν όχι, να γυρίσει στον πρώην. Δηλαδή ο φίλος ο Νίκος εδώ τι είναι; Κορόιδο; Ρε τι διαβάζουμε απιγευματιάτικα... :wacko:

 

Οσο περνάει ο καιρός τόσο πιο απλά θα γίνονται τα πράγματα στο μυαλο σου και η λύση θα δωθει αυτόματα.. Υπομονη...

Σ' αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο εύκολο θα είναι για το φίλο μας να συνειδητοποιήσει τι ακριβώς έχει γίνει στη ζωή του, και να πάρει τις κατάλληλες αποφάσεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τις ενστάσεις του panos75:

Συμφωνώ ότι αγάπη και σεβασμός πανε μαζι , αλλα επίσης πιστεύω ότι η κοπέλα πιστεύει ότι τον αγαπάει. Καθώς επίσης, μετα απο 6 χρονια με έναν ανθρωπο δε γίνεται να μην υπάρχει αγάπη. Υπάρχουν πολλα είδη αγάπης. Αυτο δε σημαίνει ότι ο φίλος μας πρέπει να συμβιβαστεί και να δεχτεί κάτι που δεν του αξίζει.

Επιπλέον , δε λέω πουθενα ότι πρεπει να την περιμένει και να την δεχτεί πίσω. Το αντίθετο μάλιστα. Ο ίδιος θα εχει καταλάβει τι εγινε και δε θα θέλει. Καλύτερα να μη γυρίσει ποτε και του ξαναναστατώσει τη ζωή.

Δε μπορείς να είσαι ποτε απόλυτος, γιατι η κάθε περίπτωση σχέσης ειναι ένας διαφορετικός οργανισμός και οι παράμετροι αλλάζουν. Κάθε άνθρωπος εχει τις δικές του εμπειρίες και περνάει τις δικές του κρίσεις σε κάποιον τομέα. Ολοι έχουν δικαίωμα λάθους και όλοι έχουν υποχρέωση να διατηρούν την αξιοπρέπεια τους(οπως ο Νίκος) . Εγωισμός δε χωράει για να το ξεπερασει γιατι δε θα υπάρχει αληθινή λύτρωση. Μονο συνειδητοποίηση των γεγονότων , αξιοπρέπεια και έκφραση αγάπης και όλων των συναισθημάτων.

Συμφωνώ ότι εχουμε χάσει το νόημα του να είσαι σε μια μακροχρόνια σοβαρή σχέση. Ειναι δύσκολη η ανανέωση και η διατήρηση του αισθήματος ότι τίποτα δεν ειναι δεδομένο.

Υγ: Αρχισε να με εκνευριζει η ύπαρξη των τρίτων προσώπων που χωνονται ανάμεσα σε ενα ζευγάρι που εχει ιστορία , οπως επισης και των ατόμων που ,ενώ ειναι σε σχέση, ψάχνονται. Για την φιλαρεσκεια και την αναζητηση αυτοεπιβεβαιωσης , άνθρωποι πληγώνονται και άντε να συμμαζέψουν τα τα κομμάτια τους....

Edited by noumeraki
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τις ενστάσεις του panos75:

Συμφωνώ ότι αγάπη και σεβασμός πανε μαζι , αλλα επίσης πιστεύω ότι η κοπέλα πιστεύει ότι τον αγαπάει. Καθώς επίσης, μετα απο 6 χρονια με έναν ανθρωπο δε γίνεται να μην υπάρχει αγάπη. Υπάρχουν πολλα είδη αγάπης. Αυτο δε σημαίνει ότι ο φίλος μας πρέπει να συμβιβαστεί και να δεχτεί κάτι που δεν του αξίζει.

Επιπλέον , δε λέω πουθενα ότι πρεπει να την περιμένει και να την δεχτεί πίσω. Το αντίθετο μάλιστα. Ο ίδιος θα εχει καταλάβει τι εγινε και δε θα θέλει. Καλύτερα να μη γυρίσει ποτε και του ξαναναστατώσει τη ζωή.

Δε μπορείς να είσαι ποτε απόλυτος, γιατι η κάθε περίπτωση σχέσης ειναι ένας διαφορετικός οργανισμός και οι παράμετροι αλλάζουν. Κάθε άνθρωπος εχει τις δικές του εμπειρίες και περνάει τις δικές του κρίσεις σε κάποιον τομέα. Ολοι έχουν δικαίωμα λάθους και όλοι έχουν υποχρέωση να διατηρούν την αξιοπρέπεια τους(οπως ο Νίκος) . Εγωισμός δε χωράει για να το ξεπερασει γιατι δε θα υπάρχει αληθινή λύτρωση. Μονο συνειδητοποίηση των γεγονότων , αξιοπρέπεια και έκφραση αγάπης και όλων των συναισθημάτων.

Συμφωνώ ότι εχουμε χάσει το νόημα του να είσαι σε μια μακροχρόνια σοβαρή σχέση. Ειναι δύσκολη η ανανέωση και η διατήρηση του αισθήματος ότι τίποτα δεν ειναι δεδομένο.

 

Δεν ξέρω πώς το βλέπεις το θέμα, προσωπικά πιστεύω ότι άπαξ και η κοπέλα μου έφευγε από τη σχέση μας, γνώριζε κάποιον άλλο, έμενε μαζί του για ένα διάστημα και ξαφνικά διαπίστωνε ότι θέλει να ξαναγυρίσει σε μένα, για μένα αυτό θα αποτελούσε κέρατο. Ακόμα και να την δεχόμουν πίσω, γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει μεγάλο ρόλο το συναίσθημα, και το πόσο ερωτευμένος είσαι, η εμπιστοσύνη μου θα είχε κλονιστεί ανεπανόρθωτα. Και δεν υπάρχει πιο καταστροφικό δηλητήριο για μια σχέση από την έλλειψη εμπιστοσύνης.

Εννοείται ότι τα παραπάνω είναι η δική μου οπτική γωνία για το πώς βλέπω τα πράγματα, ίσως να φαντάζει απόλυτο το να μην αποδέχεσαι την απιστία, αλλά έτσι το βλέπω. Κάποιους/κάποιες δεν τους αφορά ιδιαίτερα το θέμα, το δέχομαι, αλλά για μένα προσωπικά το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί κόκκινη γραμμή.

Αυτά από μένα, εννοείται εντελώς φιλικά. :)

 

 

Υγ: Αρχισε να με εκνευριζει η ύπαρξη των τρίτων προσώπων που χωνονται ανάμεσα σε ενα ζευγάρι που εχει ιστορία , οπως επισης και των ατόμων που ,ενώ ειναι σε σχέση, ψάχνονται. Για την φιλαρεσκεια και την αναζητηση αυτοεπιβεβαιωσης , άνθρωποι πληγώνονται και άντε να συμμαζέψουν τα τα κομμάτια τους....

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι ό,τι πιο κατάπτυστο και ξεφτιλισμένο μπορεί να κάνει κάποιος, και το "τρίτο πρόσωπο", αλλά και αυτός/αυτή που ξεστρατίζει από τη σχέση.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...