Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το OS MeeGo - δεν θα περιλαμβάνει Ελληνικά. αυτό δεν το πολυκατάλαβα τη σημαίνει

Τότε θα γίνει ότι έγινε και με το Ν900 : Μετάφραση του Μaemo στα Ελληνικά. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ο ανταγωνισμός όμως δεν είναι και αισθητά φθηνότερος....βλ. iphone top androids

 

Αν και οφτοπικ, δε θεωρώ ανταγωνισμό πλατφόρμες χωρίς αληθινό multitasking. Αυτόν τον εφευρίσκουμε λόγω συγγενών τιμών.

 

Η μόνη ανταγωνιστική πρόταση δηλαδή για μένα είναι το Ν900

 

Ωραίο και το iPhone, χάος το Android αλλά δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι με το Meego. Ασε που θεωρώ ότι η έκδοση 2.3 του Android υλοποιείται μια χαρά σε midrange προτάσεις των 300ε (βλ. Arc).

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ασε που θεωρώ ότι η έκδοση 2.3 του Android υλοποιείται μια χαρά σε midrange προτάσεις των 300ε (βλ. Arc).

 

Χμμμ, εδω θα διαφωνησω. Σοβαρη υλοποιηση σε ανδροειδες ειδα μονο στο galaxy s 2. Σε ολα τα αλλα που δοκιμασα (κι ηταν πραγματικα πολλα) ειτε στην αρχη, ειτε σε βαθος χρονου παρουσιαζοντας ποικιλα προβληματα, με σοβαρη χρηση.

Απο εκει και περα το Ν9 ειναι αλλη ιστορια και το μονο προβλημα (τον πρωτο καιρο μεχρι να δοθει σε μεταγενεστερο χρονο) ειναι το ελληνικο πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

Αληθινό multitasking πάντως ούτε το GS2 έχει, προφανώς λόγω android. Ν900 και ξερό ψωμί. Περιμένω το Ν9 για να το αντικαταστήσω αλλά βλέπω να ξεπερνάω διετία με αυτό
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση μιας και το συζητούσαμε χθες με έναν φίλο επίσης gadgetάκια.

Λέτε να είναι εφικτό στο Ν9 να μπορείς να περάσεις Windows Phone? Αφού μάλλον θα βγάλει η Nokia και ίδια συσκευή (SeaRay) απλά με άλλο λειτουργικό προσωπικά πιστεύω πώς όλο και κάτι θα γίνει.

Για Android είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι θα τρέξει και πολύ σύντομα κι όλας, πριν καν πάρει Tizen.

Τι λέτε κι εσείς?

 

Θα ήταν εκπληκτικό να έχει dual-boot (ή και triple boot) 2-3 από τα καλύτερα OS για smarphones. :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είναι εφικτό στο Ν9 να μπορείς να περάσεις Windows Phone?

 

Αν και προσωπικά πιστεύω πως αυτό θα ήταν αισχρό, γιατί υπάρχει το υποδεεστερο Sea Ray, μπορεί να γίνει ... Ότι θα αποκτήσει multiboot είναι αναμενόμενο, ίσως υπάρχει δυσκολία όμως συγκεκριμένα λόγω έλλειψης κουμπιών ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αληθινό multitasking πάντως ούτε το GS2 έχει, προφανώς λόγω android. Ν900 και ξερό ψωμί. Περιμένω το Ν9 για να το αντικαταστήσω αλλά βλέπω να ξεπερνάω διετία με αυτό

 

Σαφως και δεν εχει πραγματικο multitasking το android, κι αυτο ακουγεται ακομα πιο αστειο στα iOS, WP7. Ειπαμε τα Meego, WebOS ειναι τα καλυτερα λειτουργικα.

Αναμονη για το Ν9, με την απουσια του ελληνικου πληκτρολογιου να ειναι η σημαντικοτερη απωλεια στην απαρχη της κυκλοφοριας του.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Αν και προσωπικά πιστεύω πως αυτό θα ήταν αισχρό, γιατί υπάρχει το υποδεεστερο Sea Ray, μπορεί να γίνει ... Ότι θα αποκτήσει multiboot είναι αναμενόμενο, ίσως υπάρχει δυσκολία όμως συγκεκριμένα λόγω έλλειψης κουμπιών ...

 

και γω αυτο σκεφτομαι αφου για το android θες σιγουρα το back button

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο σκεφτομαι αφου για το android θες σιγουρα το back button

 

Νομιζω οτι στο honeycomb και στις cyanogen rom εχει κουμπια σαν του tablet για μπρος-πισω. μπορει να κανω και λαθος. αν ειναι ετσι ομως δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το IceCream θα έχει on-screen software buttons οπότε δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. :D

Για τα WP ούτε εγώ καίγομαι να τα δω, απλά φιλολογική περισσότερο ήταν η ερώτηση, μιας και θα βγει συσκευή ίδιου λογικά hardware με άλλο OS.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Ξέρει κανείς στα σίγουρα αν στη χώρα μας σαν κωδικοί θα έρθουν ποτέ το cyan-magenta ή μόνο το μαύρο είναι στα σχέδια; Σε ένα γερμανικό e-shop, αν θυμάμαι καλά, είχα δει και τα 3 χρώματα αλλά μόνο στην έκδοση των 16gb (πάντα για προπαραγγελία). Στα 64gb ήταν και εκεί μόνο το μαύρο. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποιοι συμφορουμίτες μέσα σε Nokia centres και θα έχουν μια παραπάνω πληροφόρηση :confused:
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Να το θεωρείς απίθανο. Για λόγους που ξεφεύγουν των γνώσεων και της λογικής μου η ελληνική αντιπροσωπεία φέρνει πάντα τους πιο βαρετούς χρωματικούς συνδυασμούς.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Ξέρει κανείς στα σίγουρα αν στη χώρα μας σαν κωδικοί θα έρθουν ποτέ το cyan-magenta ή μόνο το μαύρο είναι στα σχέδια; Σε ένα γερμανικό e-shop, αν θυμάμαι καλά, είχα δει και τα 3 χρώματα αλλά μόνο στην έκδοση των 16gb (πάντα για προπαραγγελία). Στα 64gb ήταν και εκεί μόνο το μαύρο. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποιοι συμφορουμίτες μέσα σε Nokia centres και θα έχουν μια παραπάνω πληροφόρηση :confused:

 

Αν κρίνω από το nokia.gr λογικά θα είναι διαθέσιμα όλα τα χρώματα. Αλλιώς θα είχαν μόνο το μαύρο.

Το ίδιο συμβαίνει και με το N8. Στο site δεν έχουν το πορτοκαλί που δεν έρχεται με ελληνικό product code ενώ δείχνουν κανονικά τα υπόλοιπα χρώματα που είναι διαθέσιμα.

Δεν είμαι σίγουρος, απλά κάνω μια υπόθεση-διαπίστωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Ξέρει κανείς στα σίγουρα αν στη χώρα μας σαν κωδικοί θα έρθουν ποτέ το cyan-magenta ή μόνο το μαύρο είναι στα σχέδια; Σε ένα γερμανικό e-shop, αν θυμάμαι καλά, είχα δει και τα 3 χρώματα αλλά μόνο στην έκδοση των 16gb (πάντα για προπαραγγελία). Στα 64gb ήταν και εκεί μόνο το μαύρο. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποιοι συμφορουμίτες μέσα σε Nokia centres και θα έχουν μια παραπάνω πληροφόρηση :confused:

φιλος απο Nokia care μου ειπε οτι στην Ελλαδα ηα ερθει μονο το μαυρο.επισης μου ειπε οτι πως οσοι βιαστουν και το παρουν απο εξωτερικο θα την πατησουν γιατι θα εχουν προβλημα με την εγγυηση .θα εχουν περιορισμενη υποστηριξη.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

φιλος απο Nokia care μου ειπε οτι στην Ελλαδα ηα ερθει μονο το μαυρο.επισης μου ειπε οτι πως οσοι βιαστουν και το παρουν απο εξωτερικο θα την πατησουν γιατι θα εχουν προβλημα με την εγγυηση .θα εχουν περιορισμενη υποστηριξη.

 

 

Από τη στιγμή που το κινητό αγοραστεί από την Ευρώπη, μας καλύπτει η πανευρωπαϊκή εγγύηση.

Είναι παράνομο να ισχυρίζεται κάποιος υπάλληλος του δικτύου της Nokia πως δεν ισχύει η εγγύηση.

Δηλαδή αν έχει έρθει στην Ελλάδα κάποιος Ιταλός (διακοπές/δουλειά) η Arvato δε θα καλύψει πρόβλημα κινητού του εντός εγγύησης?

 

Εντάξει, καλό είναι να προστατεύουμε το μαγαζί μας, αλλά μη λέμε παράλογα πράγματα. Πόσο μάλλον που στην περίπτωσή μας, οι πωλήσεις Nokia (στην Ελλάδα και νομίζω σε όλη την Ευρώπη) βρίσκονται υπό την σκέπη της «μαμά» Nokia

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν εχει πραγματικο multitasking το android, κι αυτο ακουγεται ακομα πιο αστειο στα iOS, WP7. Ειπαμε τα Meego, WebOS ειναι τα καλυτερα λειτουργικα.

Αναμονη για το Ν9, με την απουσια του ελληνικου πληκτρολογιου να ειναι η σημαντικοτερη απωλεια στην απαρχη της κυκλοφοριας του.

 

Πάντως και στο Pixi που είχα αν και το multitasking ήταν πολύ καλύτερα υλοποιημένο με τις καρτέλες και τα συναφή πάλι δεν ήταν πραγματικό όπως του Meego (ελπίζω δηλαδή να είναι όπως του Ν900, μην κάνουν καμιά πατάτα). Όταν έβλεπα βίντεο στο youtube και πήγαινα σε άλλη καρτέλα ο ήχος κοβόταν άρα γινόταν μόνο suspend της εφαρμογής.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει καποια στιγμη καποιο ποστ για προσπαθεια υλοποιησης εφαρμογης για FM radio.

Εχει κανεις κανενα νεοτερο? Γνωριζουμε αν καταφερε τιποτα η κοινοτητα??

Link to comment
Share on other sites

θεμα χρονου ειναι να βγει (αν δεν εχει γινει ηδη)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Νομιζω οτι στο honeycomb και στις cyanogen rom εχει κουμπια σαν του tablet για μπρος-πισω. μπορει να κανω και λαθος. αν ειναι ετσι ομως δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα

 

μακαρι.οχι οτι με καιει τοσο το android απλως θελω να ξαναδω μια συσκευη πολυεργαλειο οπως το hd2 που σου δινει την δυνατοτητα να φορτωσεις οτι λειτουργικο θες

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδη κυκλοφορησε? μην τα κανετε αυτα παιδια και δεν εχω ακομα τα λεφτα..περιμενετε μερικες μερες! :p με οσους το ειχαν προπαραγγειλει τι εγινε? το πηρε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

http://www.simplyelectronics.net/subcat.php

παιδια κοιταξτε και αυτο το σιτε.. απο τιμες σκιζει..!!!

 

Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν βλέπω καμιά μεγάλη διαφορά! 600 ευρώ δίνει το 16άρι και Ελλάδα θα βγει στα 630 γιατί έχουμε 23% ΦΠΑ! Αν υπολογίσεις και κάνα μεταφορικό που το λέει στα ψιλά γράμματα μη σου πω ότι σου 'ρχεται η ίδια τιμή!

 

με οσους το ειχαν προπαραγγειλει τι εγινε? το πηρε κανεις?

 

Σήμερα ρώτησα σε nokia care και μου είπαν 25 Οκτώβρη και μετά έρχονται, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να έγινε και χαμός με τις προπαραγγελίες...

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...