Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σπέρα, έκανα ότι μου είπατε Σοφός και Στράτος, πέρασα το αρχείο του Philz που κατέβασα απο εδώ, έγινα root με αυξημένο τον μετρητή, μετά triangle away. και αφού μηδένισα έκανα uninstal τα triangle away & super SU. Μετά, ακολούθησα τα βήματα στο πρώτο, και μικρό, γκρι πλαίσιο στο ίδιο θέμα στο XDA. Το αποτέλεσμα είναι να μην είμαι root όμως να έχω recovery. Μα γιατί δεν είμαι root ???

Α, τρίγωνο δεν υπάρχει πλέον.

 

Ποιος σου είπε να βγάλεις το supersu;

Από αυτό παίρνεις root access.

Ξαναπέρνα το αρχείο για root.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιος σου είπε να βγάλεις το supersu;

Από αυτό παίρνεις root access.

Ξαναπέρνα το αρχείο για root.

 

σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση και μπράβο την υπομονή σου.

ποιο αρχείο να ξαναπεράσω??? και πως???

αν εννοείς αυτό που περιγράφει o philz στην διαδικασία στο μικρό γκρι πλαίσιο, το έκανα και έχω μόνο recovery.

 

edit: βασικά έκανα disable την εφαρμογή superSU

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε από το store είτε το superuser είτε το supersu.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση και μπράβο την υπομονή σου.

ποιο αρχείο να ξαναπεράσω??? και πως???

αν εννοείς αυτό που περιγράφει o philz στην διαδικασία στο μικρό γκρι πλαίσιο, το έκανα και έχω μόνο recovery.

 

Αφού έχεις πλεον recovery κατέβασε το zip kernel του phil (οχι το tar)και περνα το απο recovery.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις πλεον recovery κατέβασε το zip kernel του phil (οχι το tar)και περνα το απο recovery.

 

χάθηκα εντελώς τώρα, τι κατεβάζω απο που?

edit:

έκανα πάλι ενεργό το superSU και μου δείχνει default access: [prompt] ούτε τώρα έχω root? :X

edit2:

επίσης, μια εφαρμογή root checker μου λέει πως έχω root access!!! και κίτρινο τρίγωνο δεν εμφανίζεται στην αρχή.

Α, και κάτι άλλο, όταν είμαι σε recovery, το "apply update from external storage" δεν βρίσκει αρχείο .zip μολονότι υπάρχει, οπότε υποχρεωτικά πατάω "instal zip from external SD"

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

χάθηκα εντελώς τώρα, τι κατεβάζω απο που?

edit:

έκανα πάλι ενεργό το superSU και μου δείχνει default access: [prompt] ούτε τώρα έχω root? :X

edit2:

επίσης, μια εφαρμογή root checker μου λέει πως έχω root access!!! και κίτρινο τρίγωνο δεν εμφανίζεται στην αρχή.

Α, και κάτι άλλο, όταν είμαι σε recovery, το "apply update from external storage" δεν βρίσκει αρχείο .zip μολονότι υπάρχει, οπότε υποχρεωτικά πατάω "instal zip from external SD"

 

Η εφαρμογή Superuser είναι αυτή που σου δίνει δικαιώματα διαχειριστή.

Prompt σημαίνει ότι εάν μια εφαρμογή χρειαστεί δικαιώματα διαχειριστή θα σε παραπέμψει να επιλέξεις να της τα δώσεις ή όχι. Εν ολίγοις έχεις rootαρει τη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα: Στη σελίδα του XDA που δίνει τα αρχεία για το root και πλέον έχει φτάσει στην έκδοση 4.64, έχει δύο αρχεία zip για το XWLSD, ένα fixed.zip και ένα signed.zip. Τι διαφορά έχουν; Επίσης πότε αυξάνεται ο μετρητής; Εάν βάλω αυτά από recovery αυξάνεται, ή όποτε χρησιμοποιώ το Odin; Και όταν αναβάθμισα σε 4.1 μέσω odin φάνηκε στο μετρητή αυτό; Και τελευταία ερώτηση: Αυτά τα αρχεία για το root μου αλλάζουν το recovery σε CWM;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα: Στη σελίδα του XDA που δίνει τα αρχεία για το root και πλέον έχει φτάσει στην έκδοση 4.64, έχει δύο αρχεία zip για το XWLSD, ένα fixed.zip και ένα signed.zip. Τι διαφορά έχουν; Επίσης πότε αυξάνεται ο μετρητής; Εάν βάλω αυτά από recovery αυξάνεται, ή όποτε χρησιμοποιώ το Odin; Και όταν αναβάθμισα σε 4.1 μέσω odin φάνηκε στο μετρητή αυτό; Και τελευταία ερώτηση: Αυτά τα αρχεία για το root μου αλλάζουν το recovery σε CWM;

 

Το fixed έχει κάποια διόρθωση, γιατί ο μαμά kernel υποφέρει από κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Το signed είναι για να μη γράψει ο μετρητής.

Κάνε υπομονή και θα βγάλει διορθωμένο+signed kernel μάλλον σήμερα.

Ο μετρητής δε γράφει όταν περνάς official roms-kernels μέσω Odin.

Ναι στο αλλάζουν το recovery.

Link to comment
Share on other sites

Το fixed έχει κάποια διόρθωση, γιατί ο μαμά kernel υποφέρει από κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Το signed είναι για να μη γράψει ο μετρητής.

Κάνε υπομονή και θα βγάλει διορθωμένο+signed kernel μάλλον σήμερα.

Ο μετρητής δε γράφει όταν περνάς official roms-kernels μέσω Odin.

Ναι στο αλλάζουν το recovery.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, σίγουρα θα περιμένω για fixed+signed! Το ότι αλλάζει το recovery, γίνεται γιατί το CWM είναι καλύτερο; Επίσης για την εγγύηση πρέπει να επανέλθεις σε stock recovery, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, σίγουρα θα περιμένω για fixed+signed! Το ότι αλλάζει το recovery, γίνεται γιατί το CWM είναι καλύτερο; Επίσης για την εγγύηση πρέπει να επανέλθεις σε stock recovery, σωστά;

 

Το stock δεν έχει τίποτα.

Το cwm έχει όλα τα καλούδια.

Για εγγύηση πρέπει να είναι όλο το κινητό μαμά :)

Link to comment
Share on other sites

Το stock δεν έχει τίποτα.

Το cwm έχει όλα τα καλούδια.

Για εγγύηση πρέπει να είναι όλο το κινητό μαμά :)

 

OK thanks, περιμένω να μου έρθει η κάρτα από το amazon και θα κάνω αμέσως root! Να δω και τα καλούδια που λες ότι έχει το CWM, χαχα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ολους,

 

αρχαριος σε διαδικασιες root κτλ θελω μια βοηθεια.

εβαλα στο κινητο την επισημη 4.1.2 της Βρετανιας μεσω odin. τις προαλλες ειχα περασει επισης μια omega, ομως την απεγκατεστησα/επεστρεψα σε official, κυριως επειδη δε μου δουλευε το default widget καιρου της samsung.

 

θα ηθελα να ξανακανω ομως το κινητο μου rooted, για να δοκιμασω καμια πιο νεα custom rom.

το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει με τους kernels, κτλ.

 

προσπαθωντας να ακολουθησω τον οδηγο αυτον, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982 , δεν βρισκω με τιποτα αρχειο καταλληλο για την εκδοση λογισμικου μου. λεει "...I9100XWLSE" στον αριθμο κατασκευης τωρα το τηλεφωνο μου. επισης δοκιμασα να βαλω στην καρτα μνημης το αρχειο .zip (oπως λεει στον πρωτο οδηγο για icecream) αλλα οταν παω να κανω install from sd μου λεει can't mount sd.

 

κανεις ιδεα? αρχικα πως να κανω root το τηλεφωνο, και στην συνεχεια πως/ποια rom να εγκαταστησω προτεινετε?

 

YΓ1. αυτη που εχω περασει ειναι η τελευταια ισπανικη.

ΥΓ2. δοκιμαζωντας να βαλω την τελευταια ελληνικη, ενω ολοκληρωνεται η διαδικασια μεσω odin, μετα κολλαει στην οθονη Galaxy Sii kai δεν ανοιγει ποτε.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

καταρχην ευχαριστουμε για ολα τα guides για τα root! με βοηθησαν πολυ.

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο topic αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα, εχω ψαξει παντου και δεν βρισκω ακρη.

Αρχισα να ψαχνω για root μονο και μονο διοτι αρχισε να μου κολλαει το wifi στο galaxy s2. Το κλασσικο προβλημα.

δεν ανοιγε καθολου. εβαλα πολλες cf αλλα τιποτα. Μετα εβαλα την τελευταια official 4.1.2 jelly beab η οποια ειναι τελεια! αλλα και παλι παρολο που αλλαξα το fw παλι δεν ανοιγει το wifi. απλα το κουμπακι παει παλι στο off....τι ειναι αυτο? ειναι προβλημα hardware?

τοσο καιρο επαιζε κανονικα! οποιος μπορει ας με βοηθησει!

thnx!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

καταρχην ευχαριστουμε για ολα τα guides για τα root! με βοηθησαν πολυ.

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο topic αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα, εχω ψαξει παντου και δεν βρισκω ακρη.

Αρχισα να ψαχνω για root μονο και μονο διοτι αρχισε να μου κολλαει το wifi στο galaxy s2. Το κλασσικο προβλημα.

δεν ανοιγε καθολου. εβαλα πολλες cf αλλα τιποτα. Μετα εβαλα την τελευταια official 4.1.2 jelly beab η οποια ειναι τελεια! αλλα και παλι παρολο που αλλαξα το fw παλι δεν ανοιγει το wifi. απλα το κουμπακι παει παλι στο off....τι ειναι αυτο? ειναι προβλημα hardware?

τοσο καιρο επαιζε κανονικα! οποιος μπορει ας με βοηθησει!

thnx!!

 

Εάν είναι αυτό που νομίζω, δεν είναι θέμα hardware.. Για πες μου, τώρα είσαι root?

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι αυτό που νομίζω, δεν είναι θέμα hardware.. Για πες μου, τώρα είσαι root?

 

Kαλησπερα!

οχι root δεν ειμαι πια, εκανα λαθος που ειπα πολλες cf, πολλες official εβαλα root 1 φορα. εχω 1 count στον μετρητη.

Τελευταιες κινησεις μου: εβαλα jellybean spain ολα τελεια παλι δεν εχω wifi -->γυρισα στην

Base Firmware: I9100XWLP7 (4.0.3)

Region United Kingdom / Ireland

Carrier: SIM FREE (Generic)

Build Date: 3rd April 2012

Modem: XXLPS

CSC: XEULP5 (XEU)

Change List: 340913

 

για να το δωσω σε service αλλα εχει γραψει ο counter! Τωρα ειμαι στην παραπανω εκδοση unrooted!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

οχι root δεν ειμαι πια, εκανα λαθος που ειπα πολλες cf, πολλες official εβαλα root 1 φορα. εχω 1 count στον μετρητη.

Τελευταιες κινησεις μου: εβαλα jellybean spain ολα τελεια παλι δεν εχω wifi -->γυρισα στην

Base Firmware: I9100XWLP7 (4.0.3)

Region United Kingdom / Ireland

Carrier: SIM FREE (Generic)

Build Date: 3rd April 2012

Modem: XXLPS

CSC: XEULP5 (XEU)

Change List: 340913

 

για να το δωσω σε service αλλα εχει γραψει ο counter! Τωρα ειμαι στην παραπανω εκδοση unrooted!

 

Βρες τον ανάλογο cf root και γίνε root. Έχω την εντύπωση πως εάν σβήσεις ένα αρχειάκι θα επανέλθει το WiFi.. ;)

Γίνε root εάν μπορείς και πες μου.. Όσο για τον counter, όσο είσαι root μηδενίζεται για πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία.

Έχω κάνει root (όχι cfRoot) το τηλέφωνο και θέλω να κάνω factory reset. Θα μπορώ να κάνω μετά επαναφορά των δεδομένων μου από το titanium ή δεν θα λειτουργεί επειδή μετά το factory reset δε θα είμαι πλέον root?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία.

Έχω κάνει root (όχι cfRoot) το τηλέφωνο και θέλω να κάνω factory reset. Θα μπορώ να κάνω μετά επαναφορά των δεδομένων μου από το titanium ή δεν θα λειτουργεί επειδή μετά το factory reset δε θα είμαι πλέον root?

 

Για επαναφορά δεδομένων με το titanium πρέπει να είσαι root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία.

Έχω κάνει root (όχι cfRoot) το τηλέφωνο και θέλω να κάνω factory reset. Θα μπορώ να κάνω μετά επαναφορά των δεδομένων μου από το titanium ή δεν θα λειτουργεί επειδή μετά το factory reset δε θα είμαι πλέον root?

 

Δε χάνεται το root με factory reset, οπότε μην ανησυχείς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...ειμαι λιγο ασχετος πανω σε αυτο το θεμα και χρειαζομαι την βοηθεια σας αν μπορειτε :rolleyes:

εχω το sgs2 και φορουσα πανω την 4.0.4....και ειχα γινει cf-root γιατι ειχα πειραματιστει λιγο με το κιν :) να μην τα πολυ λογο ημουν root..πριν λιγη ωρα εβαλα την 4.1.2 σκανδυναβικο....ολα καλα δεν εκανατιποτα παραπανω απλα την περασα με odin :happy:

4.1.2

Ι9100XXLS8

 

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης :1) μπορω να γινω root και παλι?(δεν βρισκω το αναλογω αρχειο για να το περασω οπως ειχα κανει με την προηγουμενη εκδοση)

2)Πρεπει να κανω κατι αλλο μετα το περασμα της?δηλαδη π.χ reboot,wipe κλπ?...

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Edited by PrOtEcToR
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό δεν έχεις καμία σχέση με το Root οπότε δεν έχεις γράψει στο σωστό θέμα.

Τέλος πάντων, βγάλε την μπαταρία σου για κανένα δεκάλεπτο, βάλε την πάλι και προσπάθησε να μπεις σε Download Mode. Αν μπαίνει τότε πέρνα πάλι ένα επίσημο Firmware ώστε να ανοίξει το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...ειμαι λιγο ασχετος πανω σε αυτο το θεμα και χρειαζομαι την βοηθεια σας αν μπορειτε :rolleyes:

εχω το sgs2 και φορουσα πανω την 4.0.4....και ειχα γινει cf-root γιατι ειχα πειραματιστει λιγο με το κιν :) να μην τα πολυ λογο ημουν root..πριν λιγη ωρα εβαλα την 4.1.2 σκανδυναβικο....ολα καλα δεν εκανατιποτα παραπανω απλα την περασα με odin :happy:

4.1.2

Ι9100XXLS8

 

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης :1) μπορω να γινω root και παλι?(δεν βρισκω το αναλογω αρχειο για να το περασω οπως ειχα κανει με την προηγουμενη εκδοση)

2)Πρεπει να κανω κατι αλλο μετα το περασμα της?δηλαδη π.χ reboot,wipe κλπ?...

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Κάποια βοήθεια Σας παρακαλώ ???

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια Σας παρακαλώ ???

 

Αν δεν εχεις προβλημα με την καινούργια rom δεν χρειαζεται να κάνεις τα wipe .

Για root δες εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε αναφορά σε παράνομες εφαρμογές /μαγαζιά απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ τα μηνύματα διαγράφηκαν

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...