Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έσκασες 180€ για συσκευή που κάνει 100€????:X

 

εγώ σκέφτομαι το ZT280-C91 αλλά όπως όλοι δεν ξέρω αν θα λάβω αυτό ή κάποιο παραπλήσιο του...έχετε κάποια ιδέα σχετικά με τα zenithink? ή τα superpad III?:confused:

 

που το στηρίζεις αυτο? καταρχην δεν εσκασα 180ευρω. 2ο αν μου βρεις το S5PV210 με 512 και capacitive με 100ευρω στο στελνω εγω το δικο μου τσαμπα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

που το στηρίζεις αυτο? καταρχην δεν εσκασα 180ευρω. 2ο αν μου βρεις το S5PV210 με 512 και capacitive με 100ευρω στο στελνω εγω το δικο μου τσαμπα ;)

 

To βρήκα με 100 ευρώ αλλά μεταχειρισμένο. To ψιλοσκέφτομαι για να πω την αλήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου αντιμετωπίζει πρόβλημα με το HEROTAB 816MIDR2. Όταν το φορτίζει ακούγεται συνεχώς ένας ήχος σαν ρεύμα, ενα ζζζζζζζ. Επίσης η μπαταρία δείχνει να φορτίζεται πλήρως σχεδόν αμέσαω. Ξέρει κανένας αν είναι εύκολο να αλλαχτεί ή να στο στείλει πίσω στο merimobiles αν το δεχτούν (γράφουν ότι η εγγύηση για μπαταρίες είναι 3 μήνες και αγορά έγινε τον Ιούλιο). Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

To βρήκα με 100 ευρώ αλλά μεταχειρισμένο. To ψιλοσκέφτομαι για να πω την αλήθεια :)

 

Προσεχε αν δεν ξερεις τον πωλητη.... εγω δεν θα το αγοραζα... καινουριο 100 ευρω δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

που το στηρίζεις αυτο? καταρχην δεν εσκασα 180ευρω. 2ο αν μου βρεις το S5PV210 με 512 και capacitive με 100ευρω στο στελνω εγω το δικο μου τσαμπα ;)

 

έχεις δίκιο:O...τα έξοδα αποστολής ήταν μέσα στην τελική...αλλά και πάλι έδωσες πολλά...περί τα 155€...παίρνεις 10'' με αυτά τα λεφτά και Α9 επεξεργαστή...με 110-120€ έχετε κάτι καλό στις 10'' να προτείνετε? έχω βρει ένα κλώνο του arnova/archos me 10'' αλλά δεν μπορώ να βρώ πουθενά τα χαρακτηριστικά του...Lazer A101B...στα 100€ αυτό...

 

http://imageshack.us/photo/my-images/839/20111114150040.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/694/20111114144439.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/5830/20111114144511.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο:O...τα έξοδα αποστολής ήταν μέσα στην τελική...αλλά και πάλι έδωσες πολλά...περί τα 155€...παίρνεις 10'' με αυτά τα λεφτά και Α9 επεξεργαστή...με 110-120€ έχετε κάτι καλό στις 10'' να προτείνετε? έχω βρει ένα κλώνο του arnova/archos me 10'' αλλά δεν μπορώ να βρώ πουθενά τα χαρακτηριστικά του...Lazer A101B...στα 100€ αυτό...

 

http://imageshack.us/photo/my-images/839/20111114150040.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/694/20111114144439.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/5830/20111114144511.jpg

 

Πρόσεχε!! με Capacitive οθονη έχει διαφορά!!! ;) ψαξε και θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς εάν στο MID12 μπορούμε να συνδέσουμε εξωτερικό GPS και να δουλεύει ? Είτε USB είτε BT.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς εάν στο MID12 μπορούμε να συνδέσουμε εξωτερικό GPS και να δουλεύει ? Είτε USB είτε BT.

 

USB GPS δέκτες κατά πάσα πιθανότητα δεν θα λειτουργούν καθώς τόσο το android όσο και οι κατασκευαστές USB GPS δεκτών δεν έχουν αναπτύξει ακόμα τους ανάλογους drivers.

 

Οι bluetooth GPS δέκτες λειτουργούν χωρίς πρόβλημα σε οποιοδήποτε tablet διαθέτει bluetooth, όπως το Μ12, και με την προυπόθεση βέβαια ότι το πρόγραμμα πλοήγησης που θα χρησιμοποιηθεί θα υποστηρίζει σύνδεση με εξωτερικό bluetooth GPS δέκτη και ότι είναι συμβατό με την έκδοση του android που έχει εγκατεστημένη το tablet.

 

Έχουμε δοκιμάσει στο Herotab M10V2 το Sygic Aura Navigator το οποίο στην τελευταία του έκδοση υποστηρίζει σύνδεση με εξωτερικό bluetooth GPS δέκτη. Το Motonav επίσης υποστηρίζει σύνδεση με εξωτερικό bluetooth GPS δέκτη, όχι όμως και αναλύσεις μεγαλύτερες από 800 x 480. Λειτούργησε σωστά αλλά δεν κάλυψε όλη την επιφάνεια της οθόνης των 9.7 ιντσών στο Μ10.

Edited by e_tablet

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε!! με Capacitive οθονη έχει διαφορά!!! ;) ψαξε και θα δεις

 

sto video που βρήκα στο tube είναι σίγουρα capacitive, αλλά δεν ξέρω αν είνι το ίδιο μοντέλο γιατί αυτό που βρήκα εγώ έχει ανδροειδές στα 2.1, ενώ του tube το 2.3...δεν ξέρω..καλή τιμή αλλά αμα δεν βρίσκεις πληροφορίες...αυτά τα zenithink επίσης λένε πολύ αλλά τσιμπάνε λίγο τα 10'', έχουν όμως cpu τον cortex A9

Link to comment
Share on other sites

sto video που βρήκα στο tube είναι σίγουρα capacitive, αλλά δεν ξέρω αν είνι το ίδιο μοντέλο γιατί αυτό που βρήκα εγώ έχει ανδροειδές στα 2.1, ενώ του tube το 2.3...δεν ξέρω..καλή τιμή αλλά αμα δεν βρίσκεις πληροφορίες...αυτά τα zenithink επίσης λένε πολύ αλλά τσιμπάνε λίγο τα 10'', έχουν όμως cpu τον cortex A9

 

Aυτο που γνωρίζω ειναι οτι οι Φιλοι μας οι κινέζοι δεν εχουν ιδέα τι πουλανε.. καμια σχέση με το προιον και καμια σχεση με τα αγγλικα.. ειναι ρισκο.. αλλα ισωσ καποιεσ φορες αν τους πιεσεις να καταφέρεις καλη συννενοηση/αγορα.

Παράδειγμα στο δικό μου ενω δεν ειχε στα χαρακτηριστικα bluetooth και δεν ανεφερε φυσικα καποιο ονομα γνωστου μοντελου για να συγκρινω ηρθε με ενσωματομενο..ευχαριστη εκπληξη..μείνε στις οδηγιες που υπάρχουν στο θεμα στις προηγουμενες σελιδες και θα διαλεξεις οτι καλυτερο... αν ξεφυγεις και παρεις κατι μη δοκιμασμενο ..μπορει να υπαρχει θεμα. :) διαλεξε 2.3 καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που γνωρίζω ειναι οτι οι Φιλοι μας οι κινέζοι δεν εχουν ιδέα τι πουλανε.. καμια σχέση με το προιον και καμια σχεση με τα αγγλικα.. ειναι ρισκο.. αλλα ισωσ καποιεσ φορες αν τους πιεσεις να καταφέρεις καλη συννενοηση/αγορα.

Παράδειγμα στο δικό μου ενω δεν ειχε στα χαρακτηριστικα bluetooth και δεν ανεφερε φυσικα καποιο ονομα γνωστου μοντελου για να συγκρινω ηρθε με ενσωματομενο..ευχαριστη εκπληξη..μείνε στις οδηγιες που υπάρχουν στο θεμα στις προηγουμενες σελιδες και θα διαλεξεις οτι καλυτερο... αν ξεφυγεις και παρεις κατι μη δοκιμασμενο ..μπορει να υπαρχει θεμα. :) διαλεξε 2.3 καλυτερα!

 

καλά σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις τί θα περιμένεις με αυτούς....εγώ θα το πάρω απο πολωνία, allegro.pl, κάτι σαν το ricardo.gr και κερδίζω στην ισοτιμία...π.χ. κοστίζει σα να το φέρεις απο κίνα. απο την άποψη αυτή δε φοβάμαι ούτε τους δασμούς αλλά βλέπω και τις κριτικές, γιατί στο ebay έχουν 100 λογαριασμούς ίδιους!! τώρα για σύστημα 2.1 ή 2.2 ή 2.3 δε με νοιάζει, του κάνω και upgrade...ta specifications κοιτάω...π.χ. πολύ καλό είναι το ZT-180 της Zenithink sta 100-105€...θα δούμε γιατί ακούγεται οτι θα πέσουν κι άλλο οι τιμές

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις γιατι οταν βάλω την καρτα μνημης δείχνει οτι την προετιμάζει αλλα δεν την βλέπω πουθενα? θα πρεπει να κανω κατι που μου διαφεύγει? δεν θα επρεπε να ηταν plug n play εκανα ηδη φορματ σε φατ32..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. υπάρχει ταμπλέτα με capacitive οθονη 9,7" που να υποστηρίζει 3G stickaki της vodafone ή της cosmote (gsm 900/1800) και αν ναι, από που μπορώ να το προμηθευτώ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους και συγγνωμη για την (πιθανοτατα χιλιοδιατυπωμενη) ερωτηση:

- η αγορα απο dhgate περναει απο τελωνειο? ενδιαφερομαι για αυτο http://www.dhgate.com/brand-new-9-7-inch-m12-android-2-3-rk2918/p-ff80808131ae132f0131bc2589311877.html και δεν ξερω αν θα υπαρξουν κοστη τελωνειου.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους και συγγνωμη για την (πιθανοτατα χιλιοδιατυπωμενη) ερωτηση:

- η αγορα απο dhgate περναει απο τελωνειο? ενδιαφερομαι για αυτο http://www.dhgate.com/brand-new-9-7-inch-m12-android-2-3-rk2918/p-ff80808131ae132f0131bc2589311877.html και δεν ξερω αν θα υπαρξουν κοστη τελωνειου.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Παραγειλε το με ΕΜS και δεν θα εχεις καποιο προβλημα θα στο εκτελωνισουν ως ΕΒΟΟΚ και θα δωσεις μαλλον 2-5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Είδα αυτό. Δεν κάνει κλήσεις skype όπως ρώτησα να μου πουν. αλλά το πακέτο το υπόλοιπο το έχει. Χώρια που ενδεχομένως να υπάρχει η ευχάριστη έκπληξη (πέρα από τις πιθανές δυσάρεστες) να δουλεύει κανονικά το skype με βίντεο.

Τι λέτε;

http://www.aliexpress.com/store/100099/211285943-504342713/New-Arrival-8-Capacitive-Screen-Android-2-3-Tablet-S5PV210-ARM-Cortex-1-2GHz-512MB-RAM.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς εάν στο MID12 μπορούμε να συνδέσουμε εξωτερικό GPS και να δουλεύει ? Είτε USB είτε BT.

 

Πρέπει να δοκιμάσεις!!!

 

Στο Hipad M7 μου με τη μαμά ρομ παίζουνε από την πρώτη στιγμή τα usb BT και usb GPS dongles που είχα αγορασμένα επίσης από Κίνα.... και μάλιστα το gps με το extension usb cable που χρησιμοποίησα το καλοκαίρι ήταν ακριβέστατο!! Αν είσαι Αθήνα μπορώ να στο δανείσω να το δοκιμάσεις και να πάρεις το ίδιο....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ.

1) Ποιο είναι το καλύτερο κινέζικο σήμερα στις 10"; Είναι το Μ12;

2) Με τα update τι γίνεται; Αν το πάρει κάποιος βρίσκει αναβαθμίσεις στη συνέχεια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα πολλά θέματα και εκτός από την μπάλα έχασα και το γήπεδο θα ήθελα την βοήθεια σας.

Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα αξιόπιστο tablet με οθόνη 7'' - 8'' ιντσών, με wifi, για χρήση περισσότερο audio και internet, γύρω στα 150 ευρώ με μεταφορικα.

Έπίσης τα tablet μπορούν να διαβάσουν εξωτερικό σκληρό δίσκο?

Υπάρχει κάτι να προτείνετε ?

 

Επίσης είδα 2 που μου άρεσαν ένα 7'' http://www.dhgate.com/yuandao-n12-8gb-tablet-pc-7-quot-multi-touch/p-ff808081331b1a7401335e5f8c331720.html

και

ένα 10,2'' το οποίο μου φαίνεται μεγάλο... http://www.dhgate.com/10-2-quot-flytouch-3-4-android-2-3-tablet/p-ff80808133b055070133bee269b50e7d.html

 

τι λέτε ?

Edited by panahss
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ.

1) Ποιο είναι το καλύτερο κινέζικο σήμερα στις 10"; Είναι το Μ12;

2) Με τα update τι γίνεται; Αν το πάρει κάποιος βρίσκει αναβαθμίσεις στη συνέχεια;

Ευχαριστώ.

1. ναι ειναι απο τα καλυτερα (9.7")

2. εδω για updates

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?6458-Aoson-Wopad-M12-RK2918-%28Wopad-i9%29-Firmware

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιο άλλο να δω σαν σύγκριση σαν το Μ12 ;

Η αγορά από ποιο μαγαζί είναι καλύτερα να γίνει για ν'αποφύγω μούφα αγορά του Μ12;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που "ψήνονται" και "ψάχνονται" για κινέζικα value for money (όπως έκανα εγώ το καλοκάιρι), σε συνδυασμό μ ετην εμπειρία που έχω αποκομίσει από 10δες αγορές από Κίνα, έχω να προτείνω τις εξής 2 συμβουλές:

 

1. Μοντέλο και χαρακτηριστικά: μην βασίζεστε στις περιγραφές που διαβάζετε στα Κινέζικα sites, όπως και παλιότερα με τα κινέζικα κινητά, είναι στην πλειοψηφία τους αναξιόπιστες! Και δεν φταίνε πάντα τα μαγαζιά ή οι πωλητές ebay, αφού συνήθως απλά αναφέρουν τα χαρακτηριστικά που δίνει ο κατασκευαστής... Επιπλέον, μην παρασύρεστε από τα πιό τελευταία και "δυνατά" χαρακτηριστικά (που μπορεί και να είνια μούφα), καλύτερα ψάξτε για κάποιο δοκιμασμένο μοντέλο/ οικογένεια που έχει ήδη αρκετή υποστήριξη από φόρα και προγραμματιστές (με ρομ, problem solving, tips κτλ). Σίγουρα θέλει καλό ψάξιμο για να βρείτε αυτό που πραγματικά χρειάζεστε στην τιμή που πραγματικά θέλατε να δώσετε.

 

2. Μαγαζιά: Εδώ υπάρχει μια ξεκάθαρη απόφαση να πάρετε, ζυγίζοντας το ρίσκο και τα οικονομικά:

Α. θα ρισκάρετε να παραγγείλετε απευθείας από Κίνα με όφελος τη φτηνότερη τιμή, με ρίσκο να σας έρθει ελλατωματικό ή σπασμένο (μικρό ποσοστό), ή αν προκύψει πρόβλημα να πρέπει να χρεωθείτε τα έξοδα για να το στείλετε πίσω.... είναι ελάχιστα τα κινέζικα μαγαζιά που ελέγχουν τα προϊόντα πριν τα στείλουν (δουλεύουν με drop-shipping, δηλαδή τα στέλνουν κατευθείαν από το εργοστάσιο στους αγοραστές), και ακόμα λιγότερα αυτά που καλύπτουν το κόστος επιστροφής. Γενικότερα ψάχνουμε για μαγαζιά που έχουμε ακούσει θετικά λόγια από Έλληνες χρήστες, όχι το φτηνότερο..

Β. θα πληρώσετε κάτι παραπάνω για να πάρετε το κινέζικο από Έλληνα εισαγωγέα, ο οποίος έχει φροντίσει τουλάχιστον να ελέγξει αυτό που παρέλαβε πριν σας το δώσει, και το σημαντικότερο, θα σας υποστηρίξει αμεσότερα αν προκύψει πρόβλημα... (προφανώς αυτά ισχύουν για το σωστό επαγγελματία και όχι κάποιους αεριτζήδες, άρα πάλι ψάχνουμε για συστάσεις). Έχει ήδη απαντηθεί το γιατί τα ίδια μοντέλα είναι ακριβότερα, όποιος τα εισάγει νόμιμα για να τα εμπορευτεί έχει αρκετά επιπλέον κόστη.

Link to comment
Share on other sites

Για να συμβάλλω κι εγώ στη συζήτηση, καθώς αυτή την εποχή είμαι κι εγώ στην αναζήτηση για αγορά Tablet, να αναφέρω ότι σήμερα έκαναν την εμφάνισή τους τα πρώτα Tablet με Android 4.0.

Το πιο πιθανό σενάριο για μένα είναι να αγοράσω το Window N90 με Android 4.0, μόλις αυτό γίνει διαθέσιμο (τώρα υπάρχει στην αγορά με Android 2.3 αλλά ήδη έχω δει video με Android 4.0 στο συγκεκριμένο Tablet).

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό σενάριο για μένα είναι να αγοράσω το Window N90 με Android 4.0, μόλις αυτό γίνει διαθέσιμο (τώρα υπάρχει στην αγορά με Android 2.3 αλλά ήδη έχω δει video με Android 4.0 στο συγκεκριμένο Tablet).

 

Θα συνιστούσαμε σε οποιονδήποτε προσανατολίζεται σε αγορά tablet από το εξωτερικό να ελέγξει και να επιβεβαιώσει όσο το δυνατόν καλύτερα την ακριβή έκδοση Android που αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Εδώ και περίπου ένα μήνα, οι Κινέζοι κατασκευαστές έχουν δημιουργήσει ένα custom Android 3.2 skin-GUI ή και υψηλότερο ενδεχομένως, χωρίς στην πραγματικότητα όμως η έκδσοη να είναι η 3.2 ή όποια άλλη αναγράφεται. Σε αυτες τις περιπτώσεις η έκδοση είναι συνήθως η κλασσική 2.3, αλλά είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει αντιληπτό, καθώς έχουν επέμβει με τέτοιο τρόπο στον κώδικα έτσι ώστε ακόμα και στα Settings να αναγράφεται άλλη έκδοση από αυτήν που πραγματικά είναι εγκατεστημένη.

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλα τα "σοβαρά" κινέζικα e-shop βλέπω αναφέρουν ότι είναι Android 2.3 με 3.2 GUI (για εκείνα τα Tablet που αναφέρεις).

 

Το Window N90 αν το ψάξεις (αν δε το έχεις κάνει ήδη) συμπτωματικά είναι και το πρώτο (μαζί με το αδερφάκι του Cube U9GT2) που θα έχουν Android 4.0, σύμφωνα με επίσημες πληροφορίες της Rockchip. Ίδωμεν.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, ειδικά για αυτούς που δεν γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...