Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Ρε παιδια είμαι στην 2 φορτηση , αν κάνω αναβάθμιση μέσο odin υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το calibrarisma της μπαταρίας

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Δεν παθαίνει τίποτα μιας και αυτές οι μπαταρίες δεν χρειάζονται καλιμπράρισμα, απλά μερικούς κύκλους φόρτισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ποια η διαφορα μεταξυ του XWKE2 με το XWKE7?

 

Καλημερα.Εγιναν καποιες διορθωσεις στο swype και ενα θεμα που ειχε με το auto brightness.Αν δεν κανω λαθος ειχε γραφτει πριν καιρο στο engadget.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχασα λιγο την μπαλα ειναι ευκολο να γραψει καποιος αναλυτικα πως μπορω να κανω το update απο την 2 στην 7 (ολοκληρο το firmware) και που μπορω να την βρω ?

βασικα καπου ειχα διαβασει πριν παρω το κινητο οτι διορθωνει ενα θεμα με το χαμηλο ηχο οταν μιλας με handsfree.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 3 ερωτησεις

 

 

1) οταν κανω root χανω τα παντα (επαφες, προγραμματα,κτλ)

2) πως μπορω να το κανω μετα unroot

3) μετα απο root χρειαζεται hardreset ή όχι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 3 ερωτησεις

 

 

1) οταν κανω root χανω τα παντα (επαφες, προγραμματα,κτλ)

2) πως μπορω να το κανω μετα unroot

3) μετα απο root χρειαζεται hardreset ή όχι

 

1) όχι

2) δεν ξέρω αλλά σίγουρα εύκολο θα είναι. Λογικά με το ίδιο πρόγραμμα (super one click) εκεί που πάτησες root, δίπλα έχει ένα κουμπάκι που λέει unroot ;)

3) όχι

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις αναβαθμισεις που δινονται απο την Samsung και για να μην λεμε συνεχεια τα ιδια.....

 

 

Συνδεετε το κινητο με το PC και με το Kies ανοικτο.

Αν και εφοσον το Firmware που εχει το κινητο σας εχει δυνατοτητα αναβαθμισης τοτε θα εμφανιστει μυνημα απο το Kies που θα σας ενημερωνει και θα σας κατευθυνει ετσι ωστε να την κανετε.

Να σημειωθει οτι ακομα και αν εχετε κανει root την συσκευη σας και εχετε περασει απο πανω τον μαμισιο kernel παλι θα σας δωσει την αναβαθμιση.

 

Ο μονος λογος που δεν θα μπορειτε να κανετε αναβαθμιση μεσω kies ειναι αν πχ. εχετε περασει καποια Rom απο XDA......

Σε αυτη την περιπτωση ξαναπεραντε την κανονικη εκδοση μεσω Odin και μετα κανετε τη αναβαθμιση ή εναλακτικα περνατε την αναβαθμισμενη εκδοση κανοντας βεβαια hard reset για να μην εχετε προβληματα..

 

Ξαναπερνάς μέσω Odin τo stock firmware.

 

Για να ξαναγινει unroot το τηλ:

Βημα 1. ανοιγεις το SuperOneClick

Βημα 2. Βαζεις το κινητο σε Εντοπισμο σφαλματων (Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Αναπτυξη-> τικαρεις το κουτακι Εντοπισμος Σφαλματων)

Βημα 3. Συνδεεις το κινητο στο PC οπως ειναι ανοικτο δηλ.

Βημα 4. Στο SuperOneClick πατας το πληκτρο Unroot.

 

 

Ετοιμος.

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

βρηκα χρονο επιτελους κ εκανα root...ολα μια χαρα με την πρωτη...μπραβο για τον οδηγο μαγκες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις μόνο τον kernel παραμένει το root, αν περάσεις όλο το firmware χάνεται.

 

Το stock firmware το έγραψα με τη λογική ότι κάποιος έχει κάνει αναβάθμιση σε κάποιο firmware από XDA κι έχει κάνει και root και γενικά θέλει να περάσει σε stock κατάσταση για λόγους εγγύησης, service κλπ.

 

Αλήθεια θα υπάρχει κάποιος που θα περιμένει υπομονετικά να κυκλοφορήσουν οι επίσημες αναβαθμίσεις για τις ελληνικές συσκευές από Samsung; Δεν έχει καλή παράδοση η Samsung σε αυτό και πολύ φοβάμαι ότι ίσως απογοητευτείτε...

 

 

-edit επίσης ξέρει κάποιος τελικά τι ισχύει με τον counter στο download mode στο θέμα εγγύησης κλπ; Λαμβάνεται υπόψη ή όχι;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

 

-edit επίσης ξέρει κάποιος τελικά τι ισχύει με τον counter στο download mode στο θέμα εγγύησης κλπ; Λαμβάνεται υπόψη ή όχι;

 

Λογικά πρέπει να λαμβάνεται υπόψη, αλλά νομίζω ότι υπάρχει λύση εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068522

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να λαμβάνεται υπόψη, αλλά νομίζω ότι υπάρχει λύση εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068522

 

Μωρέ τη λύση την ξέρω, κι εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν όντως λαμβάνεται υπόψη τότε υπάρχει θέμα με το root όπως γίνεται τώρα... και καλό είναι να γίνει κατανοητό από όλους γιατί μπορεί να βρεθούν προ απροόπτου...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα μπορούσε κάποιος να ξεκαθαρίσει αν χρειάζονται πριν ή μετά από κάθε φλασάρισμα wipe, hard reset κτλ, και ίσως να ξεκαθαρίσει τις διαφορές τους.

Ίσως να είναι καλό να μπουν στην πρώτη σελίδα οι πληροφορίες ώστε όσοι είναι νέοι στο σπορ του φλασαρίσματος, όπως εγώ, να μην ρωτάνε όλοι την ώρα.

 

Επίσης απ'ότι έχω καταλάβει μετά απο φλασάρισμα όλα τα αρχεία της sdcard (φωτος, βιντεο, μουσική κτλ) μένουν απείραχτα. Οι εφαρμογές και γενικά οι ρυθμίσεις και το στήσιμο που έχουμε κανει στο κινητό (π.χ. άλλος home launcher) χάνονται, ή το κινητό θα είναι ακριβώς όπως το αφήσαμε??

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε περιπτωση που να κανω φορματ μετα θα πρεπει να ξανακανω root?

 

 

Οχι.........

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενω εκανα εγκατασταση κανονικα την τελευταια εκδοση του kies , to pc δεν μου αναγνωριζει καθολου το τηλεφωνο και δεν με νοιαζει το κιες αλλο το odin πιο πολυ , μου βγαζει οτι ψαχνει τον παρακατωφ driver , cdc abstract control model driver , τον οποιο δεν το βρισκει πουθενα
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενω εκανα εγκατασταση κανονικα την τελευταια εκδοση του kies , to pc δεν μου αναγνωριζει καθολου το τηλεφωνο και δεν με νοιαζει το κιες αλλο το odin πιο πολυ , μου βγαζει οτι ψαχνει τον παρακατωφ driver , cdc abstract control model driver , τον οποιο δεν το βρισκει πουθενα

Θα πας στο φακελο που ειναι εγκατεστημενο το Kies...

που ειναι καπως ετσι C/Program files/Samsumg/Kies

μεσα στο Φακελλο Kies εχει να φακελο που λεγετε Usb Driver Οπου μεσα σε αυτο τον φακελο εχει ενα εκτελεσιμο αρχειο που ονομαζεται SAMSUNG_USB_Driver_for_mobile_phones.exe

Tο τρεχεις και περιμενεις να εγκατασταθει.

κανεις μια επανεκινηση το pc και μετα συνδεεις το κινητο παλι στον υπολογιστη

Περιμενεις λιγο να κανουn καποιες ρυθμισεις τα Windows και θα λυθει το θεμα

Εμενα τουλαχιστον ετσι λυθηκε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες!Ειμαι καινουργιος στον χωρο του android μιας και εχω 3 χρονια σε iOS κ ετσι καποια πραγματα μου φαινονται καπως περιεργα...εχω ενα θεμα με την μπαταρια του SGS 2 και δεν ξερω τι να κανω...διαβασα εδω περα καποιουσ οδηγους με tips(κλειστα gps να ειναι σε δυκτιο 2G ,brightness πολυ χαμηλα και ολα αυτα τα κλασσικα) για μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας και τα εκανα ολα απο οταν πρωτοανοιξα το κινητο...το εχω απο εχθες το κινητο αλλα εχω την εντυπωση οτι ρουφαει την μπαταρια με το καλαμακι...το περιεργαζομαι απο το μεσημερακι τις 12 και τωρα κοντα 9 το βραδυ η μπαταρια βρισκεται μολις στο 18% με 1.30 ωρα περιπου ομιλιας(τα 40 λεπτα me bluetooth handsfree) εχω σκαλισει διαφορα με το ιντερνετ(σε wifi) για περιπου αλλες 2 ωρες...και γενικα μου λεει:

 

8h 42m on battery

Voice Calls 38%

Display 21%

Wifi Sharing 20%

Android System 9%

Και ολα τα υπολοιπα παρακατω με αμελητεα χρηση της ταξης του 2% και 3%.

 

Εβαλα το Battery Doctor και βλεπω οτι αρκετα tasks ανοιγουν χωρις να εχω πατησει εγω να ανοιξουν...υπαρχει καποια λυση εδω?Ειναι αυτα τα νουμερα λογικα ή εγω ειμαι υπερβολικος?Επισης idle time στο battery doctor μου γραφει 63:00...Τελος μολις το πρωτοπηρα ουτε το ανοιξα καν το εβαλα αμεσως στη φορτιση μεχρι που μ εδειξε 100% και μετα το εβγαλα εχθες μετα απο 12 ωρες χρησης ηταν παλι off και το φορτισα ολο το βραδυ και σημερα οταν το βαλω παλι για φορτιση θα ειναι η 3η μεσα σε διαστημα 3ων ημερων...Συγνωμη αν ειναι καπως noob η απορια μου αλλα σεβαστητε το γεγονος οτι προερχομαι απο χρηση iPhone (3G 3Gs και 4) και δεν εχω ιδεα για το τι γινεται στον υπολοιπο κοσμο :P ...!

 

P.S. : Δεν εχω κανει root στο SGS 2...

Edited by HaVaNeZoS001

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα root με το odin αλλα τωρα σε καθε εκινηση του κινητου στο

λογοτυπο εμφανιζει απο κατω ενα κιτρινο τριγωνο με ενα θαυμαστικο. Εμαθα οτι ειναι λογω του custom kernel. Μπορουμε ομως να το κανουμε να μην φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα root με το odin αλλα τωρα σε καθε εκινηση του κινητου στο

λογοτυπο εμφανιζει απο κατω ενα κιτρινο τριγωνο με ενα θαυμαστικο. Εμαθα οτι ειναι λογω του custom kernel. Μπορουμε ομως να το κανουμε να μην φαινεται?

 

 

Ναι αρκεί με το ondin να βάλεις πάλι πίσω τον μαμα kernel...

Μην ανησυχείς το root δεν χάνεται.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αρκεί με το ondin να βάλεις πάλι πίσω τον μαμα kernel...

Μην ανησυχείς το root δεν χάνεται.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Και που το βρισκω το μαμα kernel? Υπαρχει κανενα link? :rolleyes:

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες!Ειμαι καινουργιος στον χωρο του android μιας και εχω 3 χρονια σε iOS κ ετσι καποια πραγματα μου φαινονται καπως περιεργα...εχω ενα θεμα με την μπαταρια του SGS 2 και δεν ξερω τι να κανω...διαβασα εδω περα καποιουσ οδηγους με tips(κλειστα gps να ειναι σε δυκτιο 2G ,brightness πολυ χαμηλα και ολα αυτα τα κλασσικα) για μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας και τα εκανα ολα απο οταν πρωτοανοιξα το κινητο...το εχω απο εχθες το κινητο αλλα εχω την εντυπωση οτι ρουφαει την μπαταρια με το καλαμακι...το περιεργαζομαι απο το μεσημερακι τις 12 και τωρα κοντα 9 το βραδυ η μπαταρια βρισκεται μολις στο 18% με 1.30 ωρα περιπου ομιλιας(τα 40 λεπτα me bluetooth handsfree) εχω σκαλισει διαφορα με το ιντερνετ(σε wifi) για περιπου αλλες 2 ωρες...και γενικα μου λεει:

 

8h 42m on battery

Voice Calls 38%

Display 21%

Wifi Sharing 20%

Android System 9%

Και ολα τα υπολοιπα παρακατω με αμελητεα χρηση της ταξης του 2% και 3%.

 

Εβαλα το Battery Doctor και βλεπω οτι αρκετα tasks ανοιγουν χωρις να εχω πατησει εγω να ανοιξουν...υπαρχει καποια λυση εδω?Ειναι αυτα τα νουμερα λογικα ή εγω ειμαι υπερβολικος?Επισης idle time στο battery doctor μου γραφει 63:00...Τελος μολις το πρωτοπηρα ουτε το ανοιξα καν το εβαλα αμεσως στη φορτιση μεχρι που μ εδειξε 100% και μετα το εβγαλα εχθες μετα απο 12 ωρες χρησης ηταν παλι off και το φορτισα ολο το βραδυ και σημερα οταν το βαλω παλι για φορτιση θα ειναι η 3η μεσα σε διαστημα 3ων ημερων...Συγνωμη αν ειναι καπως noob η απορια μου αλλα σεβαστητε το γεγονος οτι προερχομαι απο χρηση iPhone (3G 3Gs και 4) και δεν εχω ιδεα για το τι γινεται στον υπολοιπο κοσμο :P ...!

 

P.S. : Δεν εχω κανει root στο SGS 2...

 

αν σε κραταει 12ωρο με τετοια χρηση εισαι μια χαρα...αν εισαι μονιμα συνδεδεμενος 3g data ρουφαει μπαταρια αναλογα και το σημα...επισης αυτο το idle time 63 λεπτα σημαινει πως ησουν σε κατασταση αναμονης μονο 63 λεπτα...δηλαδη απλα δεν το αφηνες σε ησυχια,,.χαα..οσο για τις εφαρμογες που τρεχουν στο background ειναι ο τροπος λειτουργιας του αντροιντ τετοιος...

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..

αυτο το τελευταιο φιρμ που "κυκλοφορει"(ke7) εχει ελληνικο swype μεσα......?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα καινούργιος στο Android (πειραματίστικα λίγο καιρό πάνω σε ένα Χ10 mini pro) οπότε τώρα που πάμε στα βαθιά με το GSII και αφου διάβασα το thread μου έχουν μείνει κάποιες απορίες.Ελληνικό GSII.Θέλω πριν ξεκινήσω να πέρναω εφαρμογές κλπ να βάλω το τελευταίο firmware να το κανω root και μετά να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.Η σειρά όπως την έχω στο μυαλό μου είναι η εξής και διορθώστε με όπου κάνω λάθος:

1)Κατεβάζω τελευταίο Firmware και τον αντίστοιχο Stock Kernel του.

2)Κάνω flash το Firmware μέσω odin σύμφωνα με τον οδηγό

3)Κάνω flash τον αντίστοιχο Stock Kernel

4)Κάνω Root την συσκεύη

 

Επίσης μια απορία που μου έχει μείνει είναι αν κάθε φόρα που βγαίνει ένα firm update και το κάνω flash, έφαρμογες,επαφές κλπ. θα σβήνονται απο την συσκεύη ή όχι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει .....

 

οκ thanks για την απαντηση ειμαι στο τσαφ να την βαλω και κολλούσα στο θεμα swype ...:)

 

Σχετικα καινούργιος στο Android (πειραματίστικα λίγο καιρό πάνω σε ένα Χ10 mini pro) οπότε τώρα που πάμε στα βαθιά με το GSII και αφου διάβασα το thread μου έχουν μείνει κάποιες απορίες.Ελληνικό GSII.Θέλω πριν ξεκινήσω να πέρναω εφαρμογές κλπ να βάλω το τελευταίο firmware να το κανω root και μετά να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.Η σειρά όπως την έχω στο μυαλό μου είναι η εξής και διορθώστε με όπου κάνω λάθος:

1)Κατεβάζω τελευταίο Firmware και τον αντίστοιχο Stock Kernel του.

2)Κάνω flash το Firmware μέσω odin σύμφωνα με τον οδηγό

3)Κάνω flash τον αντίστοιχο Stock Kernel

4)Κάνω Root την συσκεύη

 

Επίσης μια απορία που μου έχει μείνει είναι αν κάθε φόρα που βγαίνει ένα firm update και το κάνω flash, έφαρμογες,επαφές κλπ. θα σβήνονται απο την συσκεύη ή όχι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

απο την εμπειρία μου στο samsung το galaxy το ενα σβήνονται...ασε που παντα σε αυτα τα θεματα καλο ειναι να κανεις hard format....

τις επαφες μου ομως εγω προσωπικά τις επαναφέρω μεσω του google mail μου και τις εφαρμογές μεσα απο το τιτανιουμ back up....(sos πρόγραμμα που πρεπει να βαλεις οπωσδήποτε.....)..το πολυ σε 15 λεπτα το κινητο ηταν οπως ηταν και πριν.....

υπαρχει και το titanium back up για αυτες τις δουλειές και αυτο πολυ καλο προγραμματακι....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...