Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

CWM αλλιως Clockwork mode..ειναι ενα recovery mode οπου σε συνδιασμο με το rom manager μπορεις να εγκαταστησεις νεες rom ευκολα,να παρεις backup απο την εκαστοτε rom που φορας κλπ...

εν ολιγοις ειναι ενα εργαλειο για οποιους πειραματιζονται συχνα με το κινητο τους βαζοντας/βγαζοντας rom κλπ..

 

Το cwm είναι ένα recovery image με πολλές δυνατότητες.

Περνάει στο κινητό και χωρίς χρήση odin/kies, μπορείς πλέον να φλασάρεις εύκολα ρομς, να κάνεις backup, restore, wipe και άλλα (όπως partition της κάρτας).

 

Οπότε για όσους πήραμε το κινητό γιατί έχουμε hobby να μην το αφήσουμε σε ησυχία είναι απαραίτητο,σωστά?Κάτι που πρέπει να ξέρω όσο αφορά την εγκατασταση του?

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
αντε να βγει και η cyanogen!!επαναλαμβανομαι..αλλα θα ειναι οτι καλυτερο;)

 

Το θέμα όμως δεν είναι να βγει, αλλά να είναι και σταθερή και για αυτό... θέλει χρόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για όσους πήραμε το κινητό γιατί έχουμε hobby να μην το αφήσουμε σε ησυχία είναι απαραίτητο,σωστά?Κάτι που πρέπει να ξέρω όσο αφορά την εγκατασταση του?

επισημα ακομα δεν υποστηριζει το SII..ανεπισημα παντως και συμφωνα με αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399 μπορεις να το χρησιμοποιησεις..

προσωπικα δεν το εχω περασει ακομα για να σου πω εντυπωσεις...αλλα αν κανεις λιγο υπομονη θα γινει και πιο επισημο :)

προς το παρον δοκιμαζω roms μεσω odin..(ευκολη διαδικασια)

γενικα οταν θα υποστηριζει πλεον και το SII..κατεβαζεις το Rom Manager μεσω του market και εκει σε παραπεμπει να εγκαταστησεις το CMW..τοσο απλο

 

Το θέμα όμως δεν είναι να βγει, αλλά να είναι και σταθερή και για αυτό... θέλει χρόνο.

σαφως και εχεις δικιο..αν και τα nightlies εχουν ενδιαφερον και ας μην ειναι τοσο σταθερα..

αλλα μεχρι τοτε..εχουμε μελλον ακομα

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο το διαστημα για να ψαξω μονος μου, εχετε βρει τροπο η καποια ROM να αυξησουμε το dpi (τεχνητα) η με αλλα λογια να εχουμε περισσοτερα εικονιδια απο αυτα που δινει η sammy, σε μια οθονη...?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο το διαστημα για να ψαξω μονος μου, εχετε βρει τροπο η καποια ROM να αυξησουμε το dpi (τεχνητα) η με αλλα λογια να εχουμε περισσοτερα εικονιδια απο αυτα που δινει η sammy, σε μια οθονη...?

Βαγγελη μεσω rom δεν νομιζω να δεις φως σ'αυτο το θεμα..2 εχω δοκιμασει (μου μενει αλλη μια) και δεν ειχαν κατι τετοιο..αυτο στο λεω σιγουρα..

απο'κει και περα..σε εφαρμογη δεν ξερω να σου πω..ισως καποιος αλλος:)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο το διαστημα για να ψαξω μονος μου, εχετε βρει τροπο η καποια ROM να αυξησουμε το dpi (τεχνητα) η με αλλα λογια να εχουμε περισσοτερα εικονιδια απο αυτα που δινει η sammy, σε μια οθονη...?

Γίνεται με launcher από market, δοκίμασε go launcher/launcher pro κλτπ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο το διαστημα για να ψαξω μονος μου, εχετε βρει τροπο η καποια ROM να αυξησουμε το dpi (τεχνητα) η με αλλα λογια να εχουμε περισσοτερα εικονιδια απο αυτα που δινει η sammy, σε μια οθονη...?

 

κάτι τέτοιο εννοείς;

 

https://market.android.com/details?id=com.beansoft.lcd_density_changer

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο το pc συνδεεται κανονικα απο το λαπτοπ δεν θελει εχω τσεκαρει ολα τα προγραμματα που ζηταει αλλλα δεν θελει :wacko: το τσεκαρω λιγο και βλεπουμε
Link to comment
Share on other sites

 

με αυτο το προγραμμα θα κανεις τα εικονιδια μικροτερα αλλα δεν θα αποκτησεις περισσοτερες θεσεις στην οθονη.τουλαχιστον αυτο ειχα διαπιστωσει με το htc dsire hd που το ειχα δοκιμασει.επισης αν εισαι root δεν το χρειαζεσαι αυτο το προγραμμα,αρκει να κανεις edit το /system/build.prop file και να πειραξεις το ro.sf.lcd_density=240 και να το μειωσεις.Για περισσοτερες θεσεις νομιζω οτι παιζει αυτο που λεει ο saliez

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με launcher από market, δοκίμασε go launcher/launcher pro κλτπ.

 

Μαλλον δεν το εθεσα σωστα. Δε με ενδιαφερει μονο για τα εικονιδια του launcher, αλλα μια universal ρυθμιση (οπως εκανα στις roms του dell streak), για περισσοτερη πληροφορια στην οθονη. To lcd density changer δεν παιζει καλα σε gingerbread...

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας στην άλλη μεριά (μετά το desire hd) και επειδή τα έχω μπλέξει, θέλω να ρωτήσω:

 

Πως παίρνω δικαιώματα root κρατώντας την official rom (touchwiz κτλ)? Υπάρχει κάποιο link? Θέλω να το χαρώ όπως είναι το κινητό απλά να έχω και τα καλούδια του root.. ;)

 

Μέσω KIES βλέπω:

 

PDA:KE2 / PHONE:KDJ / CSC:KE2 (EUR)

Edited by equi
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Περνώντας στην άλλη μεριά (μετά το desire hd) και επειδή τα έχω μπλέξει, θέλω να ρωτήσω:

 

Πως παίρνω δικαιώματα root κρατώντας την official rom (touchwiz κτλ)? Υπάρχει κάποιο link? Θέλω να το χαρώ όπως είναι το κινητό απλά να έχω και τα καλούδια του root.. ;)

 

Μέσω KIES βλέπω:

 

PDA:KE2 / PHONE:KDJ / CSC:KE2 (EUR)

 

Διάβασε την πρώτη σελίδα θέματος...Το root δεν έχει σχέση με το τι launcher ή ROM θα χρησιμοποιήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την πρώτη σελίδα θέματος...Το root δεν έχει σχέση με το τι launcher ή ROM θα χρησιμοποιήσεις....

 

Τελευταία ερώτηση: Στο τελικό στάδιο μπορώ να περάσω και άλλον kernel (αντί για τον KE2 που είχε πάνω)? Ποιος είναι ο καλύτερος (πιο τελευταίος ίσως?!?!) αυτή την στιγμή?

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

 

μου λεει οτι εχω ηδη το τελευταιο update! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση: Στο τελικό στάδιο μπορώ να περάσω και άλλον kernel (αντί για τον KE2 που είχε πάνω)? Ποιος είναι ο καλύτερος (πιο τελευταίος ίσως?!?!) αυτή την στιγμή?

 

Όχι δεν μπορείς. Το τι stock kernel θα ξαναπεράσεις στο τελικό βήμα έχει σχέση με το τι firmware έχει αυτή τη στιγμή το κινητό σου. Αν έχεις πχ ΚΕ2 μην βάλεις τον kernel για ΚΕ7...Βάλε τον αντίστοιχο για ΚΕ2. Εναλλακτικά μπορείς με odin να φλασάρεις το τελευταίο firmware και μετά να κάνεις root. ;) Να τονίσω μόνο οτι φλασάρωντας με odin χάνεις οτι είχε το κινητό σου μέχρι τώρα. Δηλαδή επανέρχεται σε εργοστασιακές ρυθμίσεις...

Edited by giannisr
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο το διαστημα για να ψαξω μονος μου, εχετε βρει τροπο η καποια ROM να αυξησουμε το dpi (τεχνητα) η με αλλα λογια να εχουμε περισσοτερα εικονιδια απο αυτα που δινει η sammy, σε μια οθονη...?

Μαλλον δεν το εθεσα σωστα. Δε με ενδιαφερει μονο για τα εικονιδια του launcher, αλλα μια universal ρυθμιση (οπως εκανα στις roms του dell streak), για περισσοτερη πληροφορια στην οθονη. To lcd density changer δεν παιζει καλα σε gingerbread...

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...

 

Εγώ έχω κάνει μια χαρά την δουλειά μου με το LCDDensity και τον ADW. Κάπου ανάμεσα από 200-210 είναι καλά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει μια χαρά την δουλειά μου με το LCDDensity και τον ADW. Κάπου ανάμεσα από 200-210 είναι καλά πιστεύω.

 

Μετά το reboot κρατάει τα lcd settings (πχ από 240>210)?Θυμάμαι στο htc desire hd που δεν κράταγε τις ρυθμίσεις με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και αναγκαστικά το έκανα με edit του build.prop αρχείου

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

 

Σε εμένα έβγαλε το update .2/6

 

 

 

@emperor4her

μου λεει οτι εχω ηδη το τελευταιο update!

 

όχι μέσω kies . Απο το samsung apps και στο tab "new"

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

http://tinychat.com/GalaxyS2 Όποιος θέλει να κάνουμε κανά session Q&A Εγώ ακόμα έχω απορίες για Odin/CWM :confused::O

 

Μετά το reboot κρατάει τα lcd settings (πχ από 240>210)?Θυμάμαι στο htc desire hd που δεν κράταγε τις ρυθμίσεις με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και αναγκαστικά το έκανα με edit του build.prop αρχείου

 

Όχι δεν το κρατάει. Αλλά επειδή συνεχώς θέλω να παίζω και να το αλλάζω δεν με πειράζει. Επίσης, το SGSII κάνει reboot μέσα σε... χρονομετρώ.... 8 δευτερόλεπτα ;)

 

Σε εμένα έβγαλε το update .2/6

 

@emperor4her μου λεει οτι εχω ηδη το τελευταιο update!

 

όχι μέσω kies . Απο το samsung apps και στο tab "new"

 

Άραγε αν έχεις περάσει το camera mod σου περνάει από πάνω την καινούρια; Προσωπικά δεν θέλω να το δοκιμάσω το update γιατί προτιμώ το mod με τον πολύ καλύτερο ήχο στο recording.

 

Swyped from my Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπαίνει εύκολα? πώς το έβαλες? είναι official to XWKE7? έχω το KE2 και έχω το ευρωπαϊκο. Τι είναι αυτό που λένε ότι το ευρωπαϊκο δεν έχει καλή μπαταρία?

 

Εβαλα το XWKE7 ολο το firmware (+500 mb) χρησιμοποιωντας το Odin...στην μπαταρια για τα δικα μου δεδομενα ειδα καποια βελτιωση...πρεπει να ειναι αγγλικη γιατι εχει τον player toy ΒΒC μεσα...ελληνικα εχει παντως....

 

Αυτο που δεν αλλαξε ειναι η αναισθησια στο wifi σημα ιδιαιτερα σε internet cafe...σχετικα ιδιοτροπη συμπεριφορα δλδ μπορει να συνδεθει με ρουτερ που βρισκεται ..μακρυτερα παρα με καποιον που ειναι στα 2 μ...βεβαια αυτο μπορει να οφειλεται και σε ρυθμισεις των συγκεκριμενων ρουτερ...θα δειξει...

Edited by neklek

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει μια χαρά την δουλειά μου με το LCDDensity και τον ADW. Κάπου ανάμεσα από 200-210 είναι καλά πιστεύω.

 

Περιεργο, σε εμενα περαν του οτι δεν κραταγε τη ρυθμιση, μου εκανε τσαλιμακια. Θα το ξαναδω σημερα, ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο, σε εμενα περαν του οτι δεν κραταγε τη ρυθμιση, μου εκανε τσαλιμακια. Θα το ξαναδω σημερα, ευχαριστω ;)

 

Ναι, είπα μετά ότι ούτε εμένα μου την κρατάει μετά από δικό μου Manual shutdown. Αλλά αν ανοίξεις lcddensity και βάλεις ξανά το density που θες και πατήσεις restart, θέλει 8 δεύτερα για να κάνει reboot το κινητό και είσαι πάλι έτοιμος ;)

Link to comment
Share on other sites

σημερα παιρνοντας μια rom η οποια με παιδεψε λιγο...

εχω χασει τα ελληνικα απο το πληκτρολογιο...θελω να πω ενω τα εχω σαν επιλογη στο πληκ/γιο και που τα επιλεγω...δεν αλλαζουν..βλεπω τα αγγλικα..

χμμ εχει κανεις καμια ιδεα στο τι μπορει να φταιει??

η rom που εβαλα ειναι xWKE7 μονο το kernel δεν περασα..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα για την κάμερα και τα προβλήματα της (ή όχι), μεταφέρθηκαν στο θέμα Πρόβλημα οθόνης και κάμερας στα Galaxy S II . Ας συνεχιστεί εκεί η συζήτηση για το θέμα της κάμερας, και για τις προσπάθειες επίλυσης, μιας και είναι συγκεκριμένο.

 

Πάντως ως χρήστης Galaxy S έχουν αρχίσει να με ανησυχούν όλες αυτές οι φήμες για το διάδοχο και τα προβλήματά του....ελπίζω να ξεκουνηθεί η Samsung :worry:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...