Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικα καινούργιος στο Android (πειραματίστικα λίγο καιρό πάνω σε ένα Χ10 mini pro) οπότε τώρα που πάμε στα βαθιά με το GSII και αφου διάβασα το thread μου έχουν μείνει κάποιες απορίες.Ελληνικό GSII.Θέλω πριν ξεκινήσω να πέρναω εφαρμογές κλπ να βάλω το τελευταίο firmware να το κανω root και μετά να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.Η σειρά όπως την έχω στο μυαλό μου είναι η εξής και διορθώστε με όπου κάνω λάθος:

1)Κατεβάζω τελευταίο Firmware και τον αντίστοιχο Stock Kernel του.

2)Κάνω flash το Firmware μέσω odin σύμφωνα με τον οδηγό

3)Κάνω flash τον αντίστοιχο Stock Kernel

4)Κάνω Root την συσκεύη

 

Επίσης μια απορία που μου έχει μείνει είναι αν κάθε φόρα που βγαίνει ένα firm update και το κάνω flash, έφαρμογες,επαφές κλπ. θα σβήνονται απο την συσκεύη ή όχι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Στο βήμα 3, αν το firmware σου είναι ενα μεγάλο αρχείο (300 MB και βάλε...) τότε δε χρειάζεται να κάνεις flash ξανά τον stock kernel γιατί θα έχει γίνει ήδη απο το βήμα 2. Μετά κάνεις root σύμφωνα με τους οδηγούς..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και που το βρισκω το μαμα kernel? Υπαρχει κανενα link? :rolleyes:

Thanks

 

Τους stock kernel μπορείς να τους βρείς απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278 ;)

Link to comment
Share on other sites

αν σε κραταει 12ωρο με τετοια χρηση εισαι μια χαρα...αν εισαι μονιμα συνδεδεμενος 3g data ρουφαει μπαταρια αναλογα και το σημα...επισης αυτο το idle time 63 λεπτα σημαινει πως ησουν σε κατασταση αναμονης μονο 63 λεπτα...δηλαδη απλα δεν το αφηνες σε ησυχια,,.χαα..οσο για τις εφαρμογες που τρεχουν στο background ειναι ο τροπος λειτουργιας του αντροιντ τετοιος...

 

Χαχαχα ωραια τωρα το επιασα!!!Ευχαριστω πολυ φιλε μου :) :) :) !!!

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Στο βήμα 3, αν το firmware σου είναι ενα μεγάλο αρχείο (300 MB και βάλε...) τότε δε χρειάζεται να κάνεις flash ξανά τον stock kernel γιατί θα έχει γίνει ήδη απο το βήμα 2. Μετά κάνεις root σύμφωνα με τους οδηγούς..

 

Επειδή το κατεβάζω τώρα είναι όντως 311mb (GT-I9100_XEU_I9100XWKE7_I9100XXKE4_I9100XEUKD1) οπότε παραλείπω το 2ο βήμα.Τι μέγεθος θα είχε το αρχείο αν έπρεπε να κάνω και το 3ο βήμα δηλαδη;

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κατεβάζω τώρα είναι όντως 311mb (GT-I9100_XEU_I9100XWKE7_I9100XXKE4_I9100XEUKD1) οπότε παραλείπω το 2ο βήμα.Τι μέγεθος θα είχε το αρχείο αν έπρεπε να κάνω και το 3ο βήμα δηλαδη;

 

Αν ήταν 3 διαφορετικά αρχεία (PDA, PHONE, CSC) και όχι 3 σε 1 όπως είναι τώρα, ο kernel είναι μέχρι 10 Mb αν θυμάμαι καλά, το CSC είναι εξίσου μικρό σε μέγεθος και το μεγαλύτερο αρχείο είναι το PHONE...

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks για την απαντηση ειμαι στο τσαφ να την βαλω και κολλούσα στο θεμα swype ...:)

 

Δεν ξέρω αν ειναι η ιδέα μου αλλά μου φαίνεται ότι έχει λίγο χειρότερο σήμα WiFi από την ΚΕ2.

Αν περάσεις την ΚΕ7 τσέκαρέ το και πες μου αν σου είναι εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειναι η ιδέα μου αλλά μου φαίνεται ότι έχει λίγο χειρότερο σήμα WiFi από την ΚΕ2.

Αν περάσεις την ΚΕ7 τσέκαρέ το και πες μου αν σου είναι εύκολο

 

ωχ μην μου λες τετοια γιατι με την ke2..δεν εχω κανενα προβλημα...τουλάχιστον στο σπιτι....(ακομη εξω δεν το δοκιμασα...)...

η ke7 εχει καποια αλλη σημαντικη διαφορα....?

ειδες διαφορα πχ στην μπαταρια η σε οτιδήποτε αλλο...?αξιζει δηλαδη τον κοπο...?

Link to comment
Share on other sites

ωχ μην μου λες τετοια γιατι με την ke2..δεν εχω κανενα προβλημα...τουλάχιστον στο σπιτι....(ακομη εξω δεν το δοκιμασα...)...

η ke7 εχει καποια αλλη σημαντικη διαφορα....?

ειδες διαφορα πχ στην μπαταρια η σε οτιδήποτε αλλο...?αξιζει δηλαδη τον κοπο...?

 

Φίλε την Παρασκευή το πήρα και χθές το μεσημέρι του άλλαξα φιρμ, δεν είχα το χρόνο να το παίξω και να σου πω διαφορές ειδικά στην μπαταρία.

Τ'ωρα για το WiFi μπορεί να είναι και η ιδέα μου δεν ξέρω γιαυτό στο είπα, ίσως κάποιος άλλος που κράτησε περισσότερο την ΚΕ2 να μπορεί νας πει με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

ερωτηση...πως κανω reboot το τηλεφωνο??γιατι οντας συνηθισμενη σε clockwork mode και cyanogen...ηταν πανευκολο..τωρα??δοκιμασα volume down/power button αλλα με βγαζει στο download mode και δεν μπορω να κανω κατι αλλο...τι μου διαφευγει??:confused:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

ερωτηση...πως κανω reboot το τηλεφωνο??γιατι οντας συνηθισμενη σε clockwork mode και cyanogen...ηταν πανευκολο..τωρα??δοκιμασα volume down/power button αλλα με βγαζει στο download mode και δεν μπορω να κανω κατι αλλο...τι μου διαφευγει??:confused:

 

Kρατα πατημενο το Power Button για λιγα δευτερολεπτα. Αυτο ισχυει στο Galaxy S, δεν νομιζω να το αλλαξαν. Επισης ο συνδυασμος που γραφεις ειναι οντως για το dl mode.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

οταν κραταω πατημενο το power button μου βγαζει 4 επιλογες..και το reboot δεν ειναι μεσα σε αυτες!!!

1)silent mode

2)data network mode

3)flight mode

4)power off...

εντωμεταξυ για το download mode...παιζει και ενας αλλος συνδιασμος πληκτρος..ο λεγομενος "χταποδι"..vol down/home/power οταν περασα το καινουργιο firm με το odin αυτο ελεγαν στο xda να πατησουμε..

οποτε και εγω μπερδευτηκα..αφου θελω να κανω 1 απλο reboot:)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

οταν κραταω πατημενο το power button μου βγαζει 4 επιλογες..και το reboot δεν ειναι μεσα σε αυτες!!!

1)silent mode

2)data network mode

3)flight mode

4)power off...

εντωμεταξυ για το download mode...παιζει και ενας αλλος συνδιασμος πληκτρος..ο λεγομενος "χταποδι"..vol down/home/power οταν περασα το καινουργιο firm με το odin αυτο ελεγαν στο xda να πατησουμε..

οποτε και εγω μπερδευτηκα..αφου θελω να κανω 1 απλο reboot:)

Κρατα το πατημενο για παραπανω δευτερολεπτα.

Edit: Αν και ειναι χαζο να επιμενω διχως να εχω την συσκευη ακομα, ειμαι σιγουρος πως θα λειτουργησει :lol:

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

okie dokie...εγινε αυτο που ηθελα:)

αντε να βγει και μια cyanogen να τα δωσει ολα τα κινητακι μας!!αυτη τη στιγμη μονο 2 roms κυκλοφορουν σωστα??

περασα την τελευταια αναβαθμιση ΚΕ7..και βεβαια στο download mode μου βγαινει το "!"...πρεπει απαραιτητα να περασω το kernel που ειχα πριν??γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν το περασα..προβλημα θα υπαρχει μονο σε περιπτωση service (μακρια απο'μας) ετσι δεν ειναι???

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

αντε να βγει και μια cyanogen να τα δωσει ολα τα κινητακι μας!!

 

Wouldn't count on that.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Wouldn't count on that.

χμμ..γιατι το λες αυτο??θεωρεις οτι δεν θα βγει η οτι δεν εχει κατι να δωσει?

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

χμμ..γιατι το λες αυτο??θεωρεις οτι δεν θα βγει η οτι δεν εχει κατι να δωσει?

 

Dear... φυσικά και έχει κάτι να δώσει... και πολλά μάλιστα :)

Θα αργήσει όμως :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει...καλλιο αργα παρα ποτε!μεχρι τοτε μπορουμε να πειραματιζομαστε:D
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να γραψει καπιος την διαδικασια για να παιζουμε tegra games?

διαβασα λιγο στο xda αλλα δεν εβγαλα ακρη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να γραψει καπιος την διαδικασια για να παιζουμε tegra games?

διαβασα λιγο στο xda αλλα δεν εβγαλα ακρη...

 

Κατεβάζεις το Chainfire 3D

Μετά κατεβάζεις τα plugins. Τα βρίσκεις στο google (chainfire plugins).

Βάζεις τα plugins στην sd κάρτα. Τρέχεις C3D. Πατάς install plugins.

Μετά, πας στα settings του C3D και διαλέγεις το αντίστοιχο plugin που θες. Για tegra παιχνίδια ενερογποιείς το nvidia.

Μπορεί να σου ακούστηκε βουνό, αλλά πριν ξαναρωτήσεις, δοκίμασε το πρώτα και θα δεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το Chainfire 3D

Μετά κατεβάζεις τα plugins. Τα βρίσκεις στο google (chainfire plugins).

Βάζεις τα plugins στην sd κάρτα. Τρέχεις C3D. Πατάς install plugins.

Μετά, πας στα settings του C3D και διαλέγεις το αντίστοιχο plugin που θες. Για tegra παιχνίδια ενερογποιείς το nvidia.

Μπορεί να σου ακούστηκε βουνό, αλλά πριν ξαναρωτήσεις, δοκίμασε το πρώτα και θα δεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολο.

 

οκ φιλε να σε καλα....θα το δοκιμασω κ ελπιζω να τα καταφερω....

παιζει ρολο ποια εκδοση του chainfire θα κατεβασω...εχει μια free και μια pro με πληρωμη

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα προβλημα εχω διαβασει οτι εχει βγει η εκδοση κε7 και εγω εχω την κε2 παω να κανω αναβαθμιση αλλα μου λεεθ οτι ειναι τελευταια εκδοση που εχω . τι πρεπει να κανω για να περασω την κε7?
:p
Link to comment
Share on other sites

η ΚΕ7 δεν ειναι επισημη και δεν θα την βρεις στο κιες που δοκιμασες

διαβασε λιγο το θεμα και θα σου λυθουν οι αποριες εχει απαντηθει 2,3 φορες

περιλιπτικα φλασαρεις απο odin και την rom την κατεβαζεις απο xda

Link to comment
Share on other sites

Όλο για την ΚΕ7 μιλάμε αλλά έχουν βγει άλλες δύο (UHKE4 XXKE4) από τότε. Αξίζει να πειραματιστώ; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχουν ελληνικό swype αν τις δοκίμασε κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

η ΚΕ7 δεν ειναι επισημη και δεν θα την βρεις στο κιες που δοκιμασες

διαβασε λιγο το θεμα και θα σου λυθουν οι αποριες εχει απαντηθει 2,3 φορες

περιλιπτικα φλασαρεις απο odin και την rom την κατεβαζεις απο xda

 

Είναι επίσημη.Απλά δεν είναι διαθέσιμη για τα ελληνικά κινητά

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Όλο για την ΚΕ7 μιλάμε αλλά έχουν βγει άλλες δύο (UHKE4 XXKE4) από τότε. Αξίζει να πειραματιστώ; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχουν ελληνικό swype αν τις δοκίμασε κάποιος.

 

UHKE4 Χιλή

XXKE4 Πολωνία

 

Δεν νομίζω ότι αξίζει ο κόπος

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...