Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ανακάλυψα και εγώ στις τελευταίες nightly. Πάνε στις Ρυθμίσεις ->CyanogenMod settings -> Sound και tick-άρε στο "always play on speaker" τα Notifications, Ring tones & Alarms. Οι rom που χρησιμοποιώ είναι πάντα από το site του cyanogenmod.com

 

οκ ευχαριστω..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλλο πρόβλημα που παρατήρησα τυχαία σε ένα Blade είναι το εξής περίεργο, όταν μπουτάρει το κινητό με κάρτα sd μέσα 5/10 περιπτώσεις η οθόνη του κινητού δεν αποκρίνεται σε κανένα άγγιγμα όση ώρα και να το αφήσεις, η μόνη λύση είναι να βγάλεις μπαταρία και να το μπουτάρεις ξανά, όταν το μπουτάρεις χωρίς sd το κινητό 10/10 περιπτώσεις λειτουργεί άψογα, το κινητό το συγκεκριμένο φορούσε την μαμά sd κάρτα πράγμα που μου έκανε εντύπωση , δοκίμασα την 8άρα την δική μου και πάλι τίποτε 1 φορά μπούταρε και αποκρινόταν η οθόνη τις άλλες 4-5 φορές που το δοκίμασα το κινητό έμενε κολλημένο στην οθόνη ξεκλειδώματος...

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω και εγώ ενα σημαντικό πρόβλημα με το blade μου.

Τελείως ξαφνικά σταμάτησε να αποκρίνεται η οθόνη. Τα κουμπιά δουλεύουν κανονικά.

Το τηλ bootarei και μένει απλά κλειδωμένο.

Είναι "απείραχτο" και με εγκαταστημένη την αναβάθμιση σε 2.2 της Wind.

Μπαίνω σε FTM και ξαναflashaρω. Ξαναπερνάει την 2.2 επιτυχώς χωρίς να σβήσει data.

Υπάρχει κάποια περίπτωση να κάνω wipe τα πάντα (εκτός απο το πρόβλημα της οθόνης) ή κάποια άλλη λύση για την οθόνη? (Μήπως δεν είναι harware to θέμα δλδ.)

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπώ FTM.

Δεν υπάρχει CWM, και δε μπορώ να δώ το τηλ απο fastboot καθώς το USB Debugging δεν είναι ενεργό.

Υπάρχει λέτε κάποια λύση κατ αρχήν για wipe-factory reset?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εχω το ZTE blade και στην προσπαθεια ενος φιλου να βρει το μοτιβο που ειχα καταχωρησει μου το κλειδωσε για καλα...Δεν μπορω να μπω ουτε καν στο μενου ενω πρεπει να πληκτρολογησω το gmail μου και τον κωδικο του...Η γλωσσα γραφης ειναι στα ελληνικα και πρεπει να μπω στο μενου το οποιο δεν ειναι εφικτο λογο του κλειδωματος....Πηγα στη Wind και μου ειπαν να ψαξω στο ιντερνετ για να το κανω μονος φορματ....Μηπως ξερετε τι μπορω να κανω;Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανεις να μου πει, γιατί ενώ δεν έχω κανένα μήνυμα, ούτε στα εισερχόμενα, ούτε στα εξερχόμενα, όταν μου έρχεται μήνυμα, μου βγάζει ειδοποίηση, ότι δεν έχω ελεύθερ χώρο στα εισερχόμενα μηνύματα, η κάτι τέτοιο, και δεν μου εμφανίζει το μήνυμα.

Μπορείς να μου πείς ποια ROM έχεις? Σε κάποια ROM υπάρχει bug στο Messaging.

 

Άλλο πρόβλημα που παρατήρησα τυχαία σε ένα Blade είναι το εξής περίεργο, όταν μπουτάρει το κινητό με κάρτα sd μέσα 5/10 περιπτώσεις η οθόνη του κινητού δεν αποκρίνεται σε κανένα άγγιγμα όση ώρα και να το αφήσεις, η μόνη λύση είναι να βγάλεις μπαταρία και να το μπουτάρεις ξανά, όταν το μπουτάρεις χωρίς sd το κινητό 10/10 περιπτώσεις λειτουργεί άψογα, το κινητό το συγκεκριμένο φορούσε την μαμά sd κάρτα πράγμα που μου έκανε εντύπωση , δοκίμασα την 8άρα την δική μου και πάλι τίποτε 1 φορά μπούταρε και αποκρινόταν η οθόνη τις άλλες 4-5 φορές που το δοκίμασα το κινητό έμενε κολλημένο στην οθόνη ξεκλειδώματος...

Όπως και παρακάτω θα αναφέρω ότι υπάρχει ένα Bug στις γνήσιες ROM της wind με το touch screen και σε κάποια τηλέφωνα ξεκινάει σε boot flash mode οπότε μένει κολημένο. Το Bug διορθώθηκε στις custom 2.2 και πάνω. Εάν φλασάρετε οποιαδήποτε Cyanogenmod ή Sweedish Spring RLS5 και μετά διορθώνεται.

 

Οδηγίες για το πώς να κάνετε το κινητό σας gen2 και να περάσετε κάποια από τις παραπάνω ROMS θα βρείτε στους οδηγούς για το blade στο forum.

 

Καλησπέρα,

Εχω και εγώ ενα σημαντικό πρόβλημα με το blade μου.

Τελείως ξαφνικά σταμάτησε να αποκρίνεται η οθόνη. Τα κουμπιά δουλεύουν κανονικά.

Το τηλ bootarei και μένει απλά κλειδωμένο.

Είναι "απείραχτο" και με εγκαταστημένη την αναβάθμιση σε 2.2 της Wind.

Μπαίνω σε FTM και ξαναflashaρω. Ξαναπερνάει την 2.2 επιτυχώς χωρίς να σβήσει data.

Υπάρχει κάποια περίπτωση να κάνω wipe τα πάντα (εκτός απο το πρόβλημα της οθόνης) ή κάποια άλλη λύση για την οθόνη? (Μήπως δεν είναι harware to θέμα δλδ.)

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπώ FTM.

Δεν υπάρχει CWM, και δε μπορώ να δώ το τηλ απο fastboot καθώς το USB Debugging δεν είναι ενεργό.

Υπάρχει λέτε κάποια λύση κατ αρχήν για wipe-factory reset?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παρομοίως διάβασε παραπάνω φίλε μου. Ένας φίλος που έπαθε το ίδιο, το έστειλε στη wind Και του το γυρίσανε μετά από 2 εβδομάδες ίδιο και πάλι έκξανε το ίδιο μετά από κάποια restart.

Αντί να φλασάρεις την αναβάθμιση της wind πέρνα την SS5 από FTM κανονικά και το κινητό σου θα δουλέψει.

 

Καλησπερα...Εχω το ZTE blade και στην προσπαθεια ενος φιλου να βρει το μοτιβο που ειχα καταχωρησει μου το κλειδωσε για καλα...Δεν μπορω να μπω ουτε καν στο μενου ενω πρεπει να πληκτρολογησω το gmail μου και τον κωδικο του...Η γλωσσα γραφης ειναι στα ελληνικα και πρεπει να μπω στο μενου το οποιο δεν ειναι εφικτο λογο του κλειδωματος....Πηγα στη Wind και μου ειπαν να ψαξω στο ιντερνετ για να το κανω μονος φορματ....Μηπως ξερετε τι μπορω να κανω;Ευχαριστω.

Δεδομένου ότι backup της ROM και ROM Manager δεν έχεις (είναι δηλ μαμα το κινητό) η μόνη εμφανής λύση είναι να περάσεις την αναβάθμιση της wind σε 2.2 που θα σου σβήσει τα πάντα και θα το φέρει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Διαβάστε το πόστ του φίλου kogos κ ακολουθήστε τις οδηγίες για το ξεκλείδωμα σε 512 και φλασάρισμα της 2.2 wind.

εδώ.

 

Αφού τελειώσετε μ αυτή την διαδικασία θα έχετε περασμένη την wind 2.2 με 512 μνήμη και GEN2 κινητό.

Αν δουλεύει η οθόνη μετά απ αυτό τότε:

Τρέξτε το z4root ή το universal Androot απ το market για να κάνετε root το κινητό σας,

κ έπειτα κατεβάστε κ εγκαταστήστε το ROM Manager απ το market.

Τέλος μέσα από το ROM Manager περάστε το ClockwordMod κ έπειτα πάλι μέσα από το ROM Manager φλασάρετε την SS5

σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ.

Αν δέ δουλεύει πάλι μετά το flash τότε θα πρέπει να περάσετε το clockwordmod συνδέοντας το κινητό στην usb και χρησιμοποιώντας το fastboot. Ψάξτε για εγκατάσταση Clockwordmod. Αφού περάσετε clockwordmod μπορείτε να περάσετε την SS5 μπουτάροντας στο recovery

 

Όταν έχω χρόνο θα γράψω οδηγό για όλη τη διαδικασία συγκεντρωτικά. Υπάρχουν όμως όλα στο thread. Έχετε υπόψην πως πολλές custom rom δεν έχουν ελληνικό Interface (γράφουν και διαβάζουν ελληνικά αλλά το μενού τους είναι στα αγγλικά).

Απορώ πως η wind με τόσο ντόρο δε μπήκε στη διαδικασία να περάσει τη διόρθωση για το touch screen στη δική της ROM...

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Αν δέ δουλεύει πάλι μετά το flash τότε θα πρέπει να περάσετε το clockwordmod συνδέοντας το κινητό στην usb και χρησιμοποιώντας το fastboot. Ψάξτε για εγκατάσταση Clockwordmod. Αφού περάσετε clockwordmod μπορείτε να περάσετε την SS5 μπουτάροντας στο recovery

Έχω μείνει με την εντύπωση πως με σε Gen2 κινητό δεν έχεις fastboot. Αυτό ισχύει ή δεν ισχύει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει με την εντύπωση πως με σε Gen2 κινητό δεν έχεις fastboot. Αυτό ισχύει ή δεν ισχύει τώρα?

 

Σ αυτά νομίζω που γίναν upgrade από gen1 μπορείς.

Στα υπόλοιπα μάλλον γίνεται το ίδιο με adb push.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,σήμερα μετα απο πολλες ωρες διαβάσματος σε φόρουμ αγόρασα και γω το Blade...όλα καλα μέχρι που αποφάσισα να γυρίσω το πληκτρολόγιο στα ελληνικά,όταν ξαναπάω στις ρυθμισεις των μηνυμάτων για να την αλλάξω πάλι μου βγάζει το μήνυμα : The application XT9 Text Input(process com.nuance.xt9.input) has stopped unexpectedly.Please try again

To κακό είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ και στο wi-fi του σπιτιού γιατι το κλειδί έχει λατινικούς χαρακτήρες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρέστε μου αν έκανα το ποστ σε λάθος μέρος

Να σημειώσω οτι έχει την έκδοση 2,2 απο ότι είδα...

 

Mε λίγο ψάξιμο το πρόβλημα ξεπεράστηκε,αλλά παρουσιάζεται το κλασσικό προβλημα που διάβασα σε πολλούς,δεν συνδέεται στο wifi,αδυνατεί η να πω αποσυνδέεται αμέσως καλύτερα !

Καμία πρόταση για το τι να κάνω?Να το πάω πίσω στην wind που το πήρα χωρίς να κάνω τπτ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Mε λίγο ψάξιμο το πρόβλημα ξεπεράστηκε,αλλά παρουσιάζεται το κλασσικό προβλημα που διάβασα σε πολλούς,δεν συνδέεται στο wifi,αδυνατεί η να πω αποσυνδέεται αμέσως καλύτερα !

Καμία πρόταση για το τι να κάνω?Να το πάω πίσω στην wind που το πήρα χωρίς να κάνω τπτ?

 

Τι router εχεις??? Δοκιμασετο και σε αλλο

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με τον ηχο ειδοποιησης μηνυματων.οταν μου στελνουν μηνυμα δεν χτυπαει ο ηχος παρα μονο η δονηση.εχω ψαξει οπου μπορω να φανταστω αλλα τιποτα.ρυθμισεις->cyanogenmod settings->sound

ρυθμισεις->ηχος

ρυθμισεις->profiles

εβαλα το handcent sms εψαξα στις ρυθμισεις του,τιποτα και εκει,στην δοκιμη ειδοποιησης που εχει χτυπαει παλι μονο η δονηση,ενω εχω βαλει να χτυπαει κανονικα ενας ηχος.

επισης στις ρυθμισεις για τις ειδοποιησης των μηνυματων μερικοι ηχοι δεν ακουγονται ουτε οταν θελω να τους επιλεξω.

εχω την cyanogenmod green v4(modaco) δεν φαινεται κανεις αλλο απο εκει να εχει παρομοιο προβλημα.παντως μου φαινετε οτι θα περασω καινούργια συντομα.

εχετε καμια ιδεα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,σήμερα μετα απο πολλες ωρες διαβάσματος σε φόρουμ αγόρασα και γω το Blade...όλα καλα μέχρι που αποφάσισα να γυρίσω το πληκτρολόγιο στα ελληνικά,όταν ξαναπάω στις ρυθμισεις των μηνυμάτων για να την αλλάξω πάλι μου βγάζει το μήνυμα : The application XT9 Text Input(process com.nuance.xt9.input) has stopped unexpectedly.Please try again

To κακό είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ και στο wi-fi του σπιτιού γιατι το κλειδί έχει λατινικούς χαρακτήρες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρέστε μου αν έκανα το ποστ σε λάθος μέρος

Να σημειώσω οτι έχει την έκδοση 2,2 απο ότι είδα...

 

Μπορεις να μου πεις τι εκανες και το ελυσες το προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Κατεβασα το battleheart αλλά όταν κάνει install, κάνει restArt το κινητό. Εχω την σουηδέζα rls 5

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Kατι που μπορει να βοηθησει μερικους...

το παιχνιδι cut the rope (τελειο) δεν παιζει καλα με CM7 (χανετε το δυνοσαυρακι), αν βαλετε ομως το chainfire3d και επιλεξετε low resolution textures το παιζει μια χαρα...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Kατι που μπορει να βοηθησει μερικους...

το παιχνιδι cut the rope (τελειο) δεν παιζει καλα με CM7 (χανετε το δυνοσαυρακι), αν βαλετε ομως το chainfire3d και επιλεξετε low resolution textures το παιζει μια χαρα...

 

Σκίζει το game όντως Στην SS παίζει κανονικά .

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κατεβασα το battleheart αλλά όταν κάνει install, κάνει restArt το κινητό. Εχω την σουηδέζα rls 5

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

ελπιζω να κατεβασες την εκδοση για armv6..

επισης βαλε πρωτα την 1.1 εκδοση και μετα την 1.12 για να μπορεις να σωζεις.

σε απλο blade με 256 μνημη και 2.2 android παιζει κανονικα παντος.

Link to comment
Share on other sites

δεν προσεξα ποια κατεβασα. δεν ηξερα οτι παιζει κατι τετοιο. ευχαριστω. θα ψαξω καλυτερα τωρα

 

Edit: κατέβασα αυτή που είπες αλλά έχω άλλο πρόβλημα. Πολλές φορές μόλις ξεκινάει η πιστα,παγώνει η οθόνη κ με πετάει έξω.την 1.12 έχω

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι και εγώ ένας ακόμα ιδιοκτήτης ενός ZTE BLADE το οποίο αγόρασα πρόσφατα !

θέλω να ρωτήσω για πιο λόγο όταν στέλνω SMS με ελληνικούς χαρακτήρες ανά 61 περίπου βάζει και 2 μήνυμα ενώ από κάποιο μέγεθος και μετά το κάνει αυτόματα MMS !!!

Υπάρχει τρόπος αποφυγής του παραπάνω θέματος ?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το Handcent SMS για να εχεις 160 χαρακτηρες στο μυνημα και γενικα να σου λυθουν τετοια προβληματα.

+ οτι ειναι πολυ καλυτερη εφαρμογη για messaging απο την stock του ΖΤΕ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με την ginger stir fry μπυ παιζει το assasins creed,που δεν το επαιζε η σουιδεζα αν δεν εκανα μοντιφιες!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

θα ήθελα τη βοήθειά σας.πήγα να αναβαθμίσω τη rom και εγκατέστησα τη σουηδική,στη διάρκεια της εγκατάστασης μου κόλησε το κινητό.πήγα να ξανακάνω εγκατάσταση (πατώντας power και volume-) αλλα το κινητό έχει κολήσει στο πράσινο ρομποτάκι.δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα!μπορεί να βοηθήσει κάποιος.Ευχαριστώ εκ των προταίρω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά ,

 

Είμαι κάτοχος του ZTE BLADE και μετά από χρήση μιας ημέρας αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα :

 

Όταν ενεργοποιώ το wifi ενώ σαρώνει και βρίσκει όλα το πλησιέστερα ασύρματα δίκτυα με επιτυχία όταν προσπαθώ να μπω στο δίκτυο της επιλογής μου το κινητό γραφεί :

 

σάρωση , σύνδεση , απενεργοποιημένο , .....και κάνει συνεχώς κύκλο γύρω από αυτές τις ενδείξεις χωρίς ουσιαστικά να συνδέετε καθόλου ούτε να κάνει κάτι άλλο άξιο αναφοράς

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων για όποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω κανει χοντρη πατατα στο blade και δεν ξερω τι να κανω. Προσπαθουσα να ξεφορτωθω το recovery clockworkmod που ειχα περασει, ωστε να γυρισω στο ftm και να περασω το update της wind. Ομως στην προσπαθεια μου* πρεπει να εσβησα τη rom (2,1 την αρχικη) που ειχε και τωρα το κινητο ανοιγει μονο στο μενου του recovery clockworkmod. Απο εκει προσπαθω να κανω restore ενα backup που ειχα κανει τον Απριλη, αλλα καθε φορα μου λεει οτι το restore του cache δεν μπορει να γινει γιατι δεν υπαρχει χωρος στην καρτα. Εχω κανει wipe data μηπως και βρει χωρο, αλλα τιποτα. Δεν εμφανιζεται κιολας το κινητο στον υπολογιστη, για να του περασω μια mod και να τη φορτωσω και ουσιαστικα το κινητο ειναι αχρηστο.

Σας παρακαλω ρε παιδια υπαρχει κατι που μπορω να κανω ή να το κλαιω το ρημαδι?

 

edit: * αυτο που στην πραγματικοτητα εκανα ηταν να ανοιξω το τηλεφωνο με vol + πατημενο. Τοτε βγηκε μια μαυρη οθονη με πρασινα γραμματα και μαλλον εκανε update(?).

Edited by Slash666
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις το update της wind, καλύτερα να βάλεις κάποια Custom ROM.

Εγώ σου προτείνω την Ginger Stir Fry, που χρησιμοποιώ τώρα...

Βγάλε την SD από το κινητό και σύνδεσέ τη στο pc με κάποιον αντάπτορα(όλο και κάπου θα βρείς, έστω και με άλλο κινητό), κατέβασε από εδώ το rar και κάνε extract τον φάκελο image στην SD.

Μετά τρέξε απο το κινητό το TPT image όπως έκανες ανάβοντάς το ενώ πατάς ταυτόχρονα το 'Volume+' και το 'Menu'.

 

Μετά αν θες να γυρίσεις στην stock της wind μπορείς με τον ίδιο τρόπο να περάσεις ένα Gen2-to-Gen1 TPT image και να κατεβάσεις από εδώ όποια stock θες.

 

Τώρα, όλα αυτά μπορεί να τα ξέρεις και να τα έχεις σκεφτεί αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να σε βοηθήσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειχα σκεφτει να διαβασω την sd στο pc και να περασω μια οποιαδηποτε rom, απλα για να εχω τηλεφωνο μεχρι να δω τι θα κανω. Καταφερα και την εχω ανοιγμενη στο pc, αλλα εχω μια απορια. Θυμαμαι σε εναν οδηγο που ειχα διαβασει ελεγε οτι οσοι πηραν το blade μετα τα χριστουγεννα δε δουλευε ενας συνδυασμος πληκτρων. Ισχυει αυτο στο vol + και menu ή προχωραω αφοβα?

Σε ευχαριστω μαν για τις απαντησεις.

 

edit: Εσβησα ο,τι ειχε η sd μεσα και τωρα οταν το ανοιγω μενει στο πρασινο ρομποτακι. Τι να κανω απο εδω?

Edited by Slash666
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...