Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλημερα σε ολους .!!!! Aπο τοτε που περασα την official 2.3.5 δεν μου βγαζει σημα 3g.. και δεν μπορω να μπω στο internet.

Ξερει κανεις πως λυνεται το προβλημα..?

Ευχαριστω!!!!!

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις / Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα / Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας / Λειτουργία δικτύου

 

Δες εκεί αν είναι στο Αυτόματο.

 

(Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή και ενδέχεται το path να διαφοροποιείται).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aς τα πω κι εδω (για τους φιλους που δεν ασχολουνται με τους αλλους μας φιλους στο xda).

Huawei Ideos X5 U8800 (synaptics RMI4 screen type) με custom partitions απο τον genokolar για αυξηση του χωρου για εγκατασταση εφαρμογων,recovery 4αρα,MIUI-1.12.30 με kernel τον .32.

Ολα αυτα πριν απο 1 ωρα.

Κατεβασα κανονικα το U8800 V100R001C00B522G001(Normal)(Gingerbread),εβαλα το φακελο dload στην sdcard και εκανα το update.

Μετα απο λιγα λεπτα κ 1-2 bootloops και τα χερια μου να ψαχνουν την εγγυηση[ :P ],ανοιγει κανονικοτα το νεο μου χαβαι σε 2.3.5.

Δεν ηθελε και πολυ για να γινει ROOT με αυτον τον πανευκολο οδηγο και επειτα εγκατεστησα την CWM 5.5.0.4 στην οποια προς το παρον δε λειτουργουν τα 4 πληκτρα αφης για τις synaptics οθονες αλλα μπορουμε να επιλεγουμε με το power button αυτο που θελουμε,και στη συνεχεια επειτα απο το κλασσικο WIPE DATA/FORMAT,WIPE CACHE,WIPE DALVIK CACHE (αν σας βγαλει κατι για sd-ext δεν υπαρχει προβλημα σε ολους ετσι ειναι) εκανα install την νεα MIUI-1.12.30 του ret4rt με τον ,35 kernel του Geno και περαν καποιων μικρων bugs,ολα καλα!

αυτα τα εγραψα για οσους βρισκονται ακριβως στην ιδια θεση με εμενα κ δισταζαν οπως δισταζα κι εγω τοσες μερες κ τελικα πηρα το ρισκο..παμε παλι λοιπον απο την αρχη και αναμενουμε εβδομαδιαια νεες μαιγιουαϊς!

Edited by birginioss
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Aς τα πω κι εδω (για τους φιλους που δεν ασχολουνται με τους αλλους μας φιλους στο xda).

Huawei Ideos X5 U8800 (synaptics RMI4 screen type) με custom partitions απο τον genokolar για αυξηση του χωρου για εγκατασταση εφαρμογων,recovery 4αρα,MIUI-1.12.30 με kernel τον .32.

Ολα αυτα πριν απο 1 ωρα.

Κατεβασα κανονικα το U8800 V100R001C00B522G001(Normal)(Gingerbread),εβαλα το φακελο dload στην sdcard και εκανα το update.

Μετα απο λιγα λεπτα κ 1-2 bootloops και τα χερια μου να ψαχνουν την εγγυηση[ :P ],ανοιγει κανονικοτα το νεο μου χαβαι σε 2.3.5.

Δεν ηθελε και πολυ για να γινει ROOT με αυτον τον πανευκολο οδηγο και επειτα εγκατεστησα την CWM 5.5.0.4 στην οποια προς το παρον δε λειτουργουν τα 4 πληκτρα αφης για τις synaptics οθονες αλλα μπορουμε να επιλεγουμε με το power button αυτο που θελουμε,και στη συνεχεια επειτα απο το κλασσικο WIPE DATA/FORMAT,WIPE CACHE,WIPE DALVIK CACHE (αν σας βγαλει κατι για sd-ext δεν υπαρχει προβλημα σε ολους ετσι ειναι) εκανα install την νεα MIUI-1.12.30 του ret4rt με τον ,35 kernel του Geno και περαν καποιων μικρων bugs,ολα καλα!

αυτα τα εγραψα για οσους βρισκονται ακριβως στην ιδια θεση με εμενα κ δισταζαν οπως δισταζα κι εγω τοσες μερες κ τελικα πηρα το ρισκο..παμε παλι λοιπον απο την αρχη και αναμενουμε εβδομαδιαια νεες μαιγιουαϊς!

 

δωσε και τα λινκς για την ρομ και τον kernel να ειναι ολα μαζεμενα!!!!και μια ερωτηση μπηκα στι recovery και δεν λεειποια εκδοση ειναι πως μπορω να το δω? το μονο που λεει ειναι 3e πριν περασω την 2,3,5 το ειχα αλλαξει αλλα δεν θυμαμαι πιο εβαλα!!!το χρωμα ου ειναι μπλε

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

To link για τη ρομ είναι εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1427533

 

birginioss

Έχεις τσεκάρει αν λειτουργεί η εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών από τη συσκευή.

Σε μένα η εγκατάσταση από File manager δεν ανοίγει καθόλου, ενώ όταν πάω να απεγκαταστήσω κάποια εφαρμογή βγαίνει σφάλμα Force Close

Link to comment
Share on other sites

To link για τη ρομ είναι εδώ:

birginioss

Έχεις τσεκάρει αν λειτουργεί η εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών από τη συσκευή.

Σε μένα η εγκατάσταση από File manager δεν ανοίγει καθόλου, ενώ όταν πάω να απεγκαταστήσω κάποια εφαρμογή βγαίνει σφάλμα Force Close

 

dancer_69 οσων αφορα την original δεν εχω ιδεα δεν ασχοληθηκα καν περισσοτερο απο 2 λεπτα που την εκανα root.

για την miui του ret4rt με τον .35 kernel τωρα,δεν εχω καποιο προβλημα απεγκαθιστω/εγκαθιστω οτι θελω κανονικα. συγκεκριμενα εκανα restore με titanium και επειδη ειχα ξεχασει οτι μερικα apps δεν τα ηθελα τα εκανα με drag n drop στον κουβα unistall χωρις καποιο προβλημα.

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για τη miui λέω. Μάλλον κάτι τελικά χάλασε ενώ προσπαθούσα να εγκαταστήσω μια εφαρμογή σε μένα, αλλά μπορώ ακόμη να εγκαταστήσω/απεγκαταστήσω εφαρμογές από το pc χωρίς πρόβλημα. Από ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> διαχείριση εφαρμογών δε γίνεται απεγκατάσταση και έχω force close, και η εγκατάσταση από File manager της συσκευής δε λειτουργεί. Μπορείς να τσεκάρεις αυτά τα 2 ώστε να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι πρόβλημα κάποιας εφαρμογής της ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για τη miui λέω. Μάλλον κάτι τελικά χάλασε ενώ προσπαθούσα να εγκαταστήσω μια εφαρμογή σε μένα, αλλά μπορώ ακόμη να εγκαταστήσω/απεγκαταστήσω εφαρμογές από το pc χωρίς πρόβλημα. Από ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> διαχείριση εφαρμογών δε γίνεται απεγκατάσταση και έχω force close, και η εγκατάσταση από File manager της συσκευής δε λειτουργεί. Μπορείς να τσεκάρεις αυτά τα 2 ώστε να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι πρόβλημα κάποιας εφαρμογής της ρομ?

 

Μολις κατεβασα απο το market 3.4.4 την εφαρμογη top ανεκδοτα! (αυτη βρηκα αμεσως) και την εκανε κανονικα Install.

Επισης μολις μπηκα file manager και εκανα install το CPU MASTER.apk κανονικοτατα :(..

Τι συμβαινει αραγε στη συσκευη σου;ολα "κανονικα" τα εκανες οπως εγω;(κανονικα εννοω τα ιδια σε παρακολου8ω και στο xda)

 

ααα και τελος πειτε μου καποιος παρακαλω πως λεγεται το προγραμμα καιρου της νεας ROM της HUAWEI γιατι μολις το κρατησα με titanium πατησα καταλαθος delete χωρις να το επαναφερω ,στη ΜΙUI

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν ήταν από την αρχή έτσι, μάλλον θα χρειαστεί να την ξαναφλασάρω.

Το πρόγραμμα καιρού λέγεται TotemWeather

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν ήταν από την αρχή έτσι, μάλλον θα χρειαστεί να την ξαναφλασάρω.

Το πρόγραμμα καιρού λέγεται TotemWeather

 

Από ότι είδα ήταν ανεξάρτητη εφαρμογή στο android market τον Σεπτέμβρη για 4 μόνο μέρες. Μάλλον μετά την "ενσωμάτωσε" η Huawei.

Την βρήκα εδώ. Με την εγκατάσταση ανομάζεται Ρολόι Καιρού και τραβάει δεδομένα από το accuweather

http://www.wupload.com/file/2606904507

Την πέρασα στην μαμά 2.2.1 και δουλεύει υπέροχα.

 

Αν κάποιος από τους διαχειριστές πιστεύει ότι η δημοσίευση εδώ παραβιάζει copyright ή οτιδήποτε άλλο, παρακαλώ να αφαιρεθεί.

Το ToTemWeather πάντως όσο υπήρχε στο market ήταν δωρεάν.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.εχω μια καρτούλα 16gb και ξαφνικά έχανα αρχεία ή καταστρεφόντουσταν μόνα τους.δηλαδη τράβαγα μια φώτο και ήταν όλα κομπλέ και μετά από πχ 10 λεπτά προσπαθούσα να την ξανανοίξω και μου έβγαζε σφάλμα.ετσι την έβαλα στο pc της έκανα εκκίνηση σάρωσης όπως μου έβγαζε και μετά έκανα και φορμάτ σε fat32.τώρα που την ξαναέβαλα,όταν πάω να αποθηκέυσω οτιδήποτε μου λέει δεν υπάρχει χώρος.όταν χρησιμοποιώ την εσωτερική sd όλα είναι μια χαρά.έκανα κάτι λάθος με την διαμόρφωση?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.εχω μια καρτούλα 16gb και ξαφνικά έχανα αρχεία ή καταστρεφόντουσταν μόνα τους.δηλαδη τράβαγα μια φώτο και ήταν όλα κομπλέ και μετά από πχ 10 λεπτά προσπαθούσα να την ξανανοίξω και μου έβγαζε σφάλμα.ετσι την έβαλα στο pc της έκανα εκκίνηση σάρωσης όπως μου έβγαζε και μετά έκανα και φορμάτ σε fat32.τώρα που την ξαναέβαλα,όταν πάω να αποθηκέυσω οτιδήποτε μου λέει δεν υπάρχει χώρος.όταν χρησιμοποιώ την εσωτερική sd όλα είναι μια χαρά.έκανα κάτι λάθος με την διαμόρφωση?

 

Από τον υπολογιστή μπορείς να αντιγράψεις αρχεία?

Ίσως για κάποιο λόγο να την φορτώνει μόνο με δικαιώματα ανάγνωσης και όχι και εγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα οτι μετά το update σε 2.3

μόλις ανοίξεις το bluetooth σβήνει to wifi!!!!!!!:blink::w00t::w00t::angry::wacko::cry:

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ ΔΙΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βγάλει το autorotation αλλά ακόμα και στα sms δε γυρίζει σε landscape... (2.3.5 έχω)..

 

Έχετε τη λύση..;;;

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

Από τον υπολογιστή μπορείς να αντιγράψεις αρχεία?

Ίσως για κάποιο λόγο να την φορτώνει μόνο με δικαιώματα ανάγνωσης και όχι και εγγραφής.

 

Ναι από τον υπολογιστή δουλεύει μια χαρά.και αρχεία περνάει κανονικά και δεν μου έχει βγάλει ποτέ σφάλμα για τίποτα.όταν άνοιξα την κάμερα μου έλεγε εισάγετε μια κάρτα sd μέσα.άρα το κινητό δεν την αναγνωρίζει.στις ρυθμισεις πάντως στον αποθυκευτικό χώρο την εμφανίζει.και με το es άμα την ανοίξω τα βλέπω τα αρχεία κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπεις τα αρχεία, μπορείς όμως να αντιγράψεις/διαγράψεις/μετονομάσεις κλπ αρχεία?

Υπάρχει μια εφαρμογή πάντως που σου δίνει τη δυνατότητα προσάρτησης ως εγγράψιμων διαμερισμάτων της συσκευής. Η εφαρμογή είναι το remount και απ' ότι είδα έχει και το /mnt/sdcard ως επιλογή. Δοκίμασε να το κάνεις έτσι λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπεις τα αρχεία, μπορείς όμως να αντιγράψεις/διαγράψεις/μετονομάσεις κλπ αρχεία?

Υπάρχει μια εφαρμογή πάντως που σου δίνει τη δυνατότητα προσάρτησης ως εγγράψιμων διαμερισμάτων της συσκευής. Η εφαρμογή είναι το remount και απ' ότι είδα έχει και το /mnt/sdcard ως επιλογή. Δοκίμασε να το κάνεις έτσι λοιπόν.

 

Την έκανα πάλι διαμόρφωση και όλα καλά.τι να πω μήπως δεν πέτυχε το 1ο φορμάτ?το μόνο που άλλαξα είναι να ανεβάσω μια επιλογή από 4.096b σε 64.000.

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα την αναβαθμιση εχω δυο θεματα:

1)κολλαει η οθονη και ξεκολαει με πατημα του on/off

2)σε καθε επανεκκινηση χανονται τα widget.

Υπαρχει καμια λυση σε αυτα τα θεματα??

Μπορω να περασω cm,αν ναι ποια???

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Για το κόλλημα της οθόνης δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ κάτι παρόμοιο.

Όσον αφορά τα widgets, κάποιος στο XDA έχει αναφέρει ότι διορθώνεται αν δεν είναι επιλεγμένη η γρήγορη εκκίνηση στις ρυθμίσεις -> εφαρμογές.

Σε μένα πάντως δεν είχε διαφορά μιας και παρότί πάντα το είχα αποεπιλεγμένο, το πρόβλημα δε λύθηκε ποτέ έτσι.

Το έλυσα με αυτόν τον τρόπο:

http://mdzlog.alcor.net/2010/01/31/fix-broken-android-permissions-by-re-installing-apps/

Οι ρόμ που είναι διαθέσιμες μέχρι στιγμής είναι οι παρακάτω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1431272

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1427533

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1311565

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το κολλημα και την υπεραισθησια της οθονης παραμενει ακομα και με cm7. Αν το ηξερα δε θα το αναβαθμιζα. το ερωτημα ειναι με downgrade θα διορθωθει και πως γινεται το dowgrade.........( το πρωτο μαλλον ρητορικο το ερωτημα...)

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να τρέξω το superoneclick 2.3.3 αλλά όσες φορές και αν προσπαθώ μου βγαίνει το ίδιο μήνυμα λάθους:

 

SuperOneClick.exe - .NET Framework Initialization Error (Τίτλος)

Unable to find a version of the runtime to run this application. (Μήνυμα)

 

Ο υπολογιστής μου τρέχει Windows XP SP3 και έχω κατεβάσει το .NET Framework 4.

 

Καμιά ιδέα για το πώς να καταφέρω να το τρέξω?

 

EDIT: Τελικά τα κατάφερα κατεβάζοντας το .ΝΕΤ 2.

Edited by manoysos1175
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την oxygen στον κινητό χωρίς κάποιο πρόβλημα. Έχω τις εξής απορίες:

1) Δεν μπορώ να καταχωρήσω ένα νέο συμβάν στο "Ημερολόγιο". Μόλις προσπαθήσω μου βγάζει σαν μήνυμα "Δεν έχετε ημερολόγια".Τo πρόβλημα δεν υπήρχε με τη stock rom.

2) Θα χρειαστεί να ξαναπεράσω την εφαρμογή αυτή; Αν ναι πώς, καθώς δε βρίσκω στο internet το apk;

3)Οταν λυθεί το πρόβλημα, πώς μπορώ να βάλω σαν widget να φαίνεται ο τρέχων μήνας;

Τα στοιχεία του κινητού εν τάχει είναι : u8800-oxygen-ημερολόγιο 2.3.7

Edited by tsioy
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεματακι παιδια...καθως προσπαθουσα να περασω την oxygen και το recovery για αρχη ανακαλυψα πως οταν μπαινω σε recovery στην αρχη ανοιγει το 4 και μετα το 5...πως γινεται να σβησω το 4?θα εχω προβλημα αν το σβησω?κανονικα δε θα επρεπε να εμφανιζεται μονο το recovery 5?η αναβαθμιση εγινε κανινικα παντως αλλα για να μπουταρει το κινητο χρειαζονται σχεδον 4 λεπτα...(χωρις υπερβολες)
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πουθενα καποιος οδηγος για downgrade ρε παιδια ; το προβλημα με την οθονη ειναι τρελλο!!

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...