Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατεβάζεις από το site της huawei την 2.3.5beta και την περνάς με τον γνωστό τρόπο από sdcard(dload φάκελο κλπ).Δεν θέλει κάτι άλλο μετά

 

Edit: Και το λινκ http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDQxODE=

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια εχω ενα θεμα πως μπορω να βρω τα sms που ειχα με την official rom ειχα κανει back up και μετα περασα την aurora καμια ιδεα πως θα τα βρω χωρις να κανω restore ??

Ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό ανακάλυψα ότι ο Genocolar έχει αναπτύξει μια μικρή εφαρμογή η οποία μας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουμε την πρώτη οθόνη(αυτή με το λογότυπο της Huawei) που εμφανίζεται κατά την ενεργοποίηση της συσκευής, αντικαθιστώντας την με κάποια εικόνα jpg. Δεν έχω αυτή τη στιγμή το original link, αλλά μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ τα απαραίτητα αρχεία και οδηγίες στα ελληνικά:

https://www.dropbox.com/s/i14u4ytwzybbitn/ChangeHuaweiLogo.zip

Η συσκευή πρέπει να είναι rooted.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από developers δεν τα πάει και πολύ καλά το κινητό πλέον . Στο Pro ήδη έχει βγεί 4.1.2 και εμείς έχουμε ακόμα την ICS. :worry:

 

Εδώ και λίγο καιρό ανακάλυψα ότι ο Genocolar έχει αναπτύξει μια μικρή εφαρμογή η οποία μας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουμε την πρώτη οθόνη(αυτή με το λογότυπο της Huawei) που εμφανίζεται κατά την ενεργοποίηση της συσκευής, αντικαθιστώντας την με κάποια εικόνα jpg. Δεν έχω αυτή τη στιγμή το original link, αλλά μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ τα απαραίτητα αρχεία και οδηγίες στα ελληνικά:

https://www.dropbox.com/s/i14u4ytwzybbitn/ChangeHuaweiLogo.zip

Η συσκευή πρέπει να είναι rooted.

Πολύ καλή εφαρμογή. Έβαλα το Logo της Google.

Link to comment
Share on other sites

Στο διαολο με την επισημη 2.3.5 της huawei παλι χαθηκαν ολες οι φωτο και τα βιντεο και χαθηκε και το βιντεο της μικρης μου που ειπε το πρωτο της ποιημα στα νηπια,τα εχω παρει ασχημα!

Η aurora με το τελευταιο update 16 τι λεει να προχωρησω?

Link to comment
Share on other sites

Στο διαολο με την επισημη 2.3.5 της huawei παλι χαθηκαν ολες οι φωτο και τα βιντεο και χαθηκε και το βιντεο της μικρης μου που ειπε το πρωτο της ποιημα στα νηπια,τα εχω παρει ασχημα!

Η aurora με το τελευταιο update 16 τι λεει να προχωρησω?

 

Άφοβα. Νομίζω είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Και από μπαταρία τα πάει σχετικά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο διαολο με την επισημη 2.3.5 της huawei παλι χαθηκαν ολες οι φωτο και τα βιντεο και χαθηκε και το βιντεο της μικρης μου που ειπε το πρωτο της ποιημα στα νηπια,τα εχω παρει ασχημα!

Η aurora με το τελευταιο update 16 τι λεει να προχωρησω?

 

Υπαρχουν διαφορα εργαλεια στο νετ και καποια μαλιστα free (αν τυχον σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις) που επαναφερουνε σβησμενα,χαμενα αρχεια και απο sd καρτες! google it ;)

οσο αφορα την aurora,ποτε δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα,ειδικα με σβησιμο αρχειων!

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Στο διαολο με την επισημη 2.3.5 της huawei παλι χαθηκαν ολες οι φωτο και τα βιντεο και χαθηκε και το βιντεο της μικρης μου που ειπε το πρωτο της ποιημα στα νηπια,τα εχω παρει ασχημα!

Η aurora με το τελευταιο update 16 τι λεει να προχωρησω?

 

διέγραψε τον φάκελο DCIM,(μετέφερε τα αρχεία αλλού),κι ας το να το ξαναδημιουργήσει.

Μετά δεν ξαναπαρουσιάζεται το πρόβλημα.

Η aurora update 17,σίγουρα αξίζει συγκριτικά.

εγώ έχω κάποια reboots όταν ξεκινάει το wifi(3-5 την εβδομάδα),και φυσικά μικρότερη

αυτονομία σε σχέση με την 2.3.5, αλλά συνολικά υπερτερεί.

 

EDIT:εγώ έχασα ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες μου κάποια στιγμή και με την aurora(ευτυχώς τις είχα κατεβάσει),όταν ενεργοποίησα το MTP από ρυθμίσεις/αποθηκευτικός χώρος/μενού.Στην αρχή δούλευε κανονικά και μου άρεσε(συνδέεται αυτόματα με το PC χωρίς την ανάγκη ενεργοποίησης του USB από την πάνω μπάρα,και βλέπει και sd και internal κανονικά),όταν όμως προσπάθησα να διαγράψω απλώς έναν φάκελο απ'την sd,κόλλησαν όλα,και μετά το restart ΟΛΕΣ οι φωτογραφίες είχαν χαθεί.Φυσικά απενεργοποίησα το MTP,και δεν το έψαξα παραπάνω.Οπότε προσέξτε το.

Αλήθεια,σε όλους με aurora δεν εμφανίζεται πλέον η εσωτερική μνήμη με mass storage?

Εγώ αναγκαστικά χρησιμοποιώ το Android Commander.

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα update17 (ειχα μεινει στο 9).

 

Επιτελους δοναει οταν πατας τα soft κουμπια και το backlight τους δε σβηνει!

Το κινητο εξακολουθει να με ικανοποιει πληρως και παντελως και δε θα το αλλαξω συντομα...!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παρεα! εχω ενα χ5 u8800 κ εχει ρομ 2.3.5. θελω να με βοηθησετε γιατι δε βγαζω ακρη με τοσες σελιδες που διαβασα καθως δεν ειμαι κ εμπειρος στα αντροιτ.θελω να κανω βαλω καποια καλυτερη rom ,ποια μου προτεινεται κ πως να το κανω... ευχαριστω εκ των προτερων!α!κ του εχω κανει root.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει root, το μόνο που μένει είναι να βάλεις μια custom recovery(αν δεν το έχεις ήδη κάνει) και μετά απλά φλασάρεις το zip αρχείο που περιέχει τη ρομ(αφού το βάλεις στην κάρτα sd) από τη recovery mode. Τώρα ποια ρομ θα βάλεις εξαρτάται από το τι θέλεις. Μια πολύ καλή λύση είναι η aurora ICS. Γενικότερα εδώ θα βρεις όλες τις υπάρχουσες ρομ για το X5, καθώς και συγκεκεριμένες οδηγίες ανάλογα με τη ρόμ που θέλεις να βάλεις:

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1123

Link to comment
Share on other sites

Υπερήφανος κάτοχος Aurora ICS εδώ και λίγες μέρες έχω να πω ότι το κινητό απλά πετάει!!!Μην το σκεφτείτε! Edited by fiorentinos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ χρονια πολλα σε ολους κ ευχαριστω για τις απαντησεις!! κατεβασα την aurora ics update-16,αυτη πρεπει να εννοειται.. αλλα κολλησα στη rekoveri δε καταφερνω να τη περασω κ δε ξερω αν κατεβασα τη σωστη..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν εχει μια βδομαδα που περασα την τελευταια επίσημη αναβαθμιση της huawei στο κινητο (HUAWEI U8800 Android 2.3 for beta.This version improves1,missing call issue;2,MMS attachment issue),ειμαι πολυ ευχαριστιμενος μπορω να πω και με αυτονομια και γενικα με την 2.3 το μονο που θα ηθελα να ειχα στο κινητο ειναι το ραδιοφωνο,σε προηγουμενες σελιδες εδω περα αναφερεται αν δεν κανω λαθος πως μπορω να εχω ραδιοφωνο με το να βαλω την Aurora ICS ισχυει?Υπαρχει καποιος αλλος τροπος?ειναι εξίσου καλη η Aurora ICS,η καποια αλλη rom με την 2.3 αλλα να εχω +ραδιο?
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Για ραδιόφωνο μόνο ICS. Υπάρχει βέβαια μια εφαρμογή που σε κάποιες ρομ λειτουργεί. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν είναι δωρεάν, δεν υπάρχει υποστήριξη και επομένως δυνατότητα βελτίωσης για το Χ5 και έχει προβλήματα όπως το ότι η ένταση είναι αρκετά δυνατή και δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ρύθμισής(αύξησης/μείωσης) της.
Link to comment
Share on other sites

Για ραδιόφωνο μόνο ICS. Υπάρχει βέβαια μια εφαρμογή που σε κάποιες ρομ λειτουργεί. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν είναι δωρεάν, δεν υπάρχει υποστήριξη και επομένως δυνατότητα βελτίωσης για το Χ5 και έχει προβλήματα όπως το ότι η ένταση είναι αρκετά δυνατή και δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ρύθμισής(αύξησης/μείωσης) της.

 

Tο ραδιοφωνο λειτουργει αριστα στην ics?,η ics ειναι "καλη" rom?Επισης ποια εφαρμογη ειναι αυτη που λες να την checkαρω.

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι λειτουργει μια χαρα και ειναι η καλυτερη ρομ για το κινητο μας ως τωρα, αν σου αρεσει το 4ρι android.

 

ok οποτε περναω αρχικα την aurora_5.0_experimantal.zip και μετα το aurora_5.0_update16.zip ε?

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

ok οποτε περναω αρχικα την aurora_5.0_experimantal.zip και μετα το aurora_5.0_update16.zip ε?

 

Υπάρχει και update 17!!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35251029

 

Όταν βάλεις την aurora_5.0_experimantal και ανοίξει το κινητό μπορεί να μην αποκρίνεται η touch screen! Αυτό έπαθα εγώ! Μην φρικάρεις! :lol: Να έχεις το update17 ή το update16 μέσα στην SD και να φλασάρεις το update κανονικά!!! Όλα δείχνουν να δουλεύουν τέλεια!

 

Ναι λειτουργει μια χαρα και ειναι η καλυτερη ρομ για το κινητο μας ως τωρα, αν σου αρεσει το 4ρι android.

 

+1000

 

καλησπερα κ χρονια πολλα σε ολους κ ευχαριστω για τις απαντησεις!! κατεβασα την aurora ics update-16,αυτη πρεπει να εννοειται.. αλλα κολλησα στη rekoveri δε καταφερνω να τη περασω κ δε ξερω αν κατεβασα τη σωστη..

 

Πρώτα φλασάρεις την aurora_5.0_experimantal.zip και μετά το update

Edited by fiorentinos
Link to comment
Share on other sites

Δυο μερες εχει που την περασα την aurora_5.0_ update 17 και πραγματικα καμια σχεση με την aurora 4.1 που ειχα παλαιοτερα,καλυτερη αυτονομια και κανενα reboot μεχρι στιγμης για'μενα ,το μονο προβλημα που μου παρουσιαστικε ηταν οτι χθες στα καλα καθουμενα σκουριναν και σαν να εξαφανιστικαν ολα τα γραματα κατω απο τα εικονιδια ολων των εφαρμογων,ξερι κανεις τι παιζει μ'αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και update 17!!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35251029

 

Όταν βάλεις την aurora_5.0_experimantal και ανοίξει το κινητό μπορεί να μην αποκρίνεται η touch screen! Αυτό έπαθα εγώ! Μην φρικάρεις! :lol: Να έχεις το update17 ή το update16 μέσα στην SD και να φλασάρεις το update κανονικά!!! Όλα δείχνουν να δουλεύουν τέλεια!

 

 

 

+1000

 

 

 

Πρώτα φλασάρεις την aurora_5.0_experimantal.zip και μετά το update

 

 

Τα καταφερα με λιγη παραπανω επιμονή.(ειχα κολλισει λιγακι στο Installing ClockworkMod 5.5.0.4) πολυ ωραια φαινεται η rom :)

Edit:μετα απο λιγες ωρες χρησης η Aurora ICS 4.0.4 aurora_5.0_update17 δεν υπαρχει σε σχεση με την 2.3 της huawei ειμαι πολυ χαρουμενος που την εβαλα και για για αυτα που προσφερει...ωραιο interface,καλο floating,αξιοποιηται το ραδιο και ειναι σαν να αλλαξες εντελως κινητο τωρα καταλαβανω και πρακτικα την αξια του android :)

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Δυο μερες εχει που την περασα την aurora_5.0_ update 17 και πραγματικα καμια σχεση με την aurora 4.1 που ειχα παλαιοτερα,καλυτερη αυτονομια και κανενα reboot μεχρι στιγμης για'μενα ,το μονο προβλημα που μου παρουσιαστικε ηταν οτι χθες στα καλα καθουμενα σκουριναν και σαν να εξαφανιστικαν ολα τα γραματα κατω απο τα εικονιδια ολων των εφαρμογων,ξερι κανεις τι παιζει μ'αυτο?

 

Στους 2 μηνες που την εχω, εχει συμβει 2 φορες να εξαφανιζονται γραμματα απο το μαρκετ. Δε ξερω αν ειναι σχετικο, αλλα απλα μετα απο λιγο εφτιαξαν μονα τους. Κανε κανα clear cache και advanced -> clear dalvik cache αν δεν εχεις κανει καιρο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παρεα,να ρωτησω αν κ σας ζαλησα... τα εχω ολα ετοιμα κ κατεβασα aurora_5.0_experimantal.zip καιτο aurora_5.0_update16.zip.για να μη κανω καμια @α@αρια κ τα κανω παλι μανταρα το ζιπαρισμα πως γινεται,δε το χω το θεμα sorry...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Τι ζιπάρισμα θέλεις να κάνεις? Και τα δύο αρχεία είναι ήδη ζιπαρισμένα, απλά μπαίνεις σε recovery mode, κάνεις wipe data/cache/dalvic cache(το τελευταίο βρίσκεται στα advanced), και μετά install zip from sd card και φλασάρεις πρώτα το aurora_5.0_experimantal.zip και μετά το aurora_5.0_update16.zip.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...