Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους τους φιλους !! :)

Έιχα δοκιμασει τις περισσότερες Rom ,και χτές είπα να περάσω την

ΜUI http://www.mediafire.com/?t19m2ytozv02qm3

Άλλαξε όλο το τηλέφωνο..εντυπωσιάστηκα !!! Φοβερά εικονίδια , Μενού , πολλές επίλογές για παραμετροποίηση της συσκευής ,ταχύτατη Rom,δεν κολλάει πουθενά...

Εννοείτε, πως θα έχει και βελτιώσεις..

Όποιος άλλος φίλος τη δοκίμασε ,αν θέλει ας μας πει εντυπώσεις...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους τους φιλους !! :)

Έιχα δοκιμασει τις περισσότερες Rom ,και χτές είπα να περάσω την

ΜUI http://www.mediafire.com/?t19m2ytozv02qm3

Άλλαξε όλο το τηλέφωνο..εντυπωσιάστηκα !!! Φοβερά εικονίδια , Μενού , πολλές επίλογές για παραμετροποίηση της συσκευής ,ταχύτατη Rom,δεν κολλάει πουθενά...

Εννοείτε, πως θα έχει και βελτιώσεις..

Όποιος άλλος φίλος τη δοκίμασε ,αν θέλει ας μας πει εντυπώσεις...:D

 

μπορεις να πεις λιγο πιο αναλυτικα για να δω αν θα την βαλω και εγω τι αλλαγες εχει απο την stock?η καμερα δουλευει κανονικα?το wifi? οταν λες εχει αλλαγες στα γραφικα και επιλογες παραμετροποιησης,δηλαδη?υπαρχει καποιο σοβαρο bug η καποιο προβλημα?

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

διαβαστε εδω και θα καταλαβετε τι παιζει... εχει αρκετα bugs και δεν ειναι πολυ σταθερη.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16465222#post16465222

 

μερικες εικονες με το πως ειναι η rom αυτη http://bbs.goapk.com/thread-3814454-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ρομ μου προτεινετε να βαλω? θελω να ειναι και ωραια εμφανισιακα μεσα στο κινητο.ημουν ετοιμος να βαλω αυτη αλλα αν δεν εχει ουτε ελληνικα τι να λεει...
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πέρασα την MiUI και έπαθα πλάκα! σαν να άλλαξα τηλέφωνο! καμμία σχέση με τις άλλες custom rom. ΑΛΛΑ ακόμη έχει πολλά bugs και θέλει βελτίωση.πάντως θυμίζει το iphone στα εικονίδια και στα menus.Ελληνικά όμως προς το παρών δεν έχει στα menu του τηλεφώνου αλλα μπορεις να γράψεις sms με άλλο πληκτρολόγιο.

πέρασα την rom B137_v8.4 & Gapps & new kernel που έδωσε το link ο iakoboss7. ακλόνητη και δεν κολλάει πουθενά και με τίποτα! την συνιστώ σε όλους!

πάντως σε λίγο καιρό θα βγεί διορθωμένη η oxygen, πιστεύω ότι είναι η μόνη που άξιζει πρός το παρών...

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε να δοκιμασω μια αλλη ρομ χωρις να σβησω την προηγουμενη ?Αν κανω recovery θα επιστρεψω στην προηγουμενη ρομ ετσι οπως ηταν ή θα χασω ρυθμισεις και εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε να δοκιμασω μια αλλη ρομ χωρις να σβησω την προηγουμενη ?Αν κανω recovery θα επιστρεψω στην προηγουμενη ρομ ετσι οπως ηταν ή θα χασω ρυθμισεις και εφαρμογες?

πριν φλασάρεις την καινούργια rom θα μπεις στο recovery και θα κάνεις backup.

μετά πέρνα την καινούργια. αν το μετάνιωσεις θα πας πάλι στο recovery και θα κάνεις restore. μη φοβάσαι τίποτα , το recovery μπορει και κρατάει backup με ημερομηνίες!

δηλαδη μπορεις να έχεις όσα backup θέλεις αναλόγως με το πόσο μεγάλη sd card έχεις.

όταν κάνεις restore μέσα απο το recovery το τηλεφωνο είναι όπως το είχες πρίν.

δώστου να καταλάβει λοιπόν! :)

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

πριν φλασάρεις την καινούργια rom θα μπεις στο recovery και θα κάνεις backup.

μετά πέρνα την καινούργια. αν το μετάνιωσεις θα πας πάλι στο recovery και θα κάνεις restore. μη φοβάσαι τίποτα , το recovery μπορει και κρατάει backup με ημερομηνίες!

δηλαδη μπορεις να έχεις όσα backup θέλεις αναλόγως με το πόσο μεγάλη sd card έχεις.

όταν κάνεις restore μέσα απο το recovery το τηλεφωνο είναι όπως το είχες πρίν.

δώστου να καταλάβει λοιπόν! :)

οκ thanks αρχιζω και περναω ρομ...:)

Link to comment
Share on other sites

σας αρέσει η miui ; ρε παιδιά λες και κρατάω iphone είναι .. μιλάμε στο 10λέπτο την έβγαλα..

προσωπικά μιας και τις έχω δοκιμάσει όλες τις rom η κορυφή σε gingerbread είναι η oxygen

Link to comment
Share on other sites

σας αρέσει η miui ; ρε παιδιά λες και κρατάω iphone είναι .. μιλάμε στο 10λέπτο την έβγαλα..

προσωπικά μιας και τις έχω δοκιμάσει όλες τις rom η κορυφή σε gingerbread είναι η oxygen

 

πες μας τωρα οτι δεν σ αρεσει το UI του iphone.....

Link to comment
Share on other sites

ουτε μενα μου αρεσει οπως και το ui που εχουν ολες οι apple συσκευες (mac,pads phones etc), αυτο ειναι θεμα γουστου βεβεαια, φυσικα και το stock android δεν μου αρεσει αλλα γιαυτο υπαχουν launchers οπως go launcher πχ για να τα αλλαζουμε... βεβαια βγαινουμε εκτως θεματος οποτε αυτα καλο ειναι να τα συζηταμε στο αλλο thread η ακομα καλυτερα σε καποιο αλλο γενικοτερο thread.

 

@aggelos22: χαιρομαι που βρηκες χρησιμη την rom που ανεβασα ;)

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

ουτε μενα μου αρεσει οπως και το ui που εχουν ολες οι apple συσκευες (mac,pads phones etc), αυτο ειναι θεμα γουστου βεβεαια, φυσικα και το stock android δεν μου αρεσει αλλα γιαυτο υπαχουν launchers οπως go launcher πχ για να τα αλλαζουμε... βεβαια βγαινουμε εκτως θεματος οποτε αυτα καλο ειναι να τα συζηταμε στο αλλο thread η ακομα καλυτερα σε καποιο αλλο γενικοτερο thread.

 

@aggelos22: χαιρομαι που βρηκες χρησιμη την rom που ανεβασα ;)

 

ισως εισαι πολυ anti-apple γιατι πραγματικα δεν γινεται να μν σ αρεσει το UI του iphone(μονο γι αυτο το παιρνουν οι περισσοτεροι γι αυτο υπαρχουν και τοσα παρομοια θεματα,φανταζεσαι το Iphone με android UI?,δεν θα πουλουσε συσκευη η apple) αλλα τεσπα ειμαστε οντως off-topic

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πουθενά περισσότερα εικονίδια(σαν τα στάνταρ ασημί που έχει) για το dock του Go Launcher EX;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πουθενά περισσότερα εικονίδια(σαν τα στάνταρ ασημί που έχει) για το dock του Go Launcher EX;

 

αυτο ειδικα ΟΧΙ στο modding... εντελως offtopic ομως...

 

απλα βαλε καποιο theme για τον go launcher, αυτα εχουν πολλα ωραια εικονίδια (το καθε ενα τα δικα του).

 

εγω χρησιμοποιω αυτο https://market.android.com/details?id=com.gau.go.launcherex.theme.futureworld&feature=search_result και το αντιστιχο του επισης στο go sms pro & στο go contacts EX. τσεκαρε και αυτο https://market.android.com/details?id=no.rosben.go_theme_honeycomb_pro&feature=related_apps

 

για να δεις και αλλα απλα γραψε go launcher ex theme στο market, εχει και 1-2 που ειναι ακριβως οπως το iphone για τους apple funs :P

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

φιλε iakoboss7 αυτη η rom που προτεινεις επειδη εχω ακουσει καλα λογια, εχεις τσεκαρει τυχον προβληματα, με bt, wifi,camera, με το market συνεργαζεται κανονικα? αν βγει η 2.3 θα μπορουμε να την περασουμε κανονικα? αυτη ειναι unrooted ετσι; υποστηριξη ελληνικων σε μενου και sms?

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις, με το που δω απαντηση παταω "+", "-", "power" :)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν προβλημα με το οτιδηποτε... τουλαχιστον κανενας δεν εχει βρει καποιο...

 

την 2.3 θα την περασεις οπως και καθε rom... ειναι rooted απο πριν φυσικα... (πιο το νοημα μια custom rom να μην ειναι root?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

 

Πριν απο κανα μηνα περιπου μου εσπασε δυστυχως η οθονη του ideos ..το εστειλα στο service για να μου την αλλαξουν

και ενω τους ειχα πει να μην κανουν κανενα update στο λογισμικο ,εκεινοι φαινεται σαν να μην με ακουσαν και το εκαναν, με αποτελεσμα οτι αλλαγες ειχα κανει ,overclocking κτλ πηγανε στον βροντο ...δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εκνευριστικο ειναι να ξανακατεβαζεις ξανα κ ξανα τα διαφορα apps και προγραμματα που ειχες πριν γινει το ατυχημα(ειχα βεβαια κανει κ ενα back up ) ...οταν επιχειρησα να ξανακανω τις διαδικασιες για αλλαγη rom ,με την αναβαθμιση που υποτιθεται οτι μου εκαναν ,μου κανει κατι περιεργα κ δεν με αφηνει να περασω το clockwork recovery ,ενω φαινεται να το κανω σωστα ...επισης ειναι 2-3 προγραμματα τα οποια ενω τα ειχα, ξαφνικα χαθηκαν κ οταν προσπαθησα να τα κατεβασω απο το market ,στην εγκατασταση κολλανε και μου γραφει οτι δεν μπορει να γινει επιτυχως ....ειχε κανεις αναλογη εμπειρια ή ξερει τι πρεπει να κανω για να βαλω την custom rom?

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

 

Πριν απο κανα μηνα περιπου μου εσπασε δυστυχως η οθονη του ideos ..το εστειλα στο service για να μου την αλλαξουν

και ενω τους ειχα πει να μην κανουν κανενα update στο λογισμικο ,εκεινοι φαινεται σαν να μην με ακουσαν και το εκαναν, με αποτελεσμα οτι αλλαγες ειχα κανει ,overclocking κτλ πηγανε στον βροντο ...δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εκνευριστικο ειναι να ξανακατεβαζεις ξανα κ ξανα τα διαφορα apps και προγραμματα που ειχες πριν γινει το ατυχημα(ειχα βεβαια κανει κ ενα back up ) ...οταν επιχειρησα να ξανακανω τις διαδικασιες για αλλαγη rom ,με την αναβαθμιση που υποτιθεται οτι μου εκαναν ,μου κανει κατι περιεργα κ δεν με αφηνει να περασω το clockwork recovery ,ενω φαινεται να το κανω σωστα ...επισης ειναι 2-3 προγραμματα τα οποια ενω τα ειχα, ξαφνικα χαθηκαν κ οταν προσπαθησα να τα κατεβασω απο το market ,στην εγκατασταση κολλανε και μου γραφει οτι δεν μπορει να γινει επιτυχως ....ειχε κανεις αναλογη εμπειρια ή ξερει τι πρεπει να κανω για να βαλω την custom rom?

 

Ευχαριστω πολυ

 

εχω μια εντυπωση πως ειχαν αναφερει καποια ατομα στο xda απο την πορτογαλια οτι ηταν καποια παρτιδα που ειχαν ολοι η οποια δεν μπορουσε να περσστει το cwm και την αναεφεραν ως balck sheep...

αν δε βαριεσαι κοιταξε το εκει αναλυτικα...

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εντυπωση πως ειχαν αναφερει καποια ατομα στο xda απο την πορτογαλια οτι ηταν καποια παρτιδα που ειχαν ολοι η οποια δεν μπορουσε να περσστει το cwm και την αναεφεραν ως balck sheep...

αν δε βαριεσαι κοιταξε το εκει αναλυτικα...

 

 

Οταν λες παρτιδα εννοεις συσκευες ?γιατι η συγκεκριμενη συσκευη μου, πριν κανουν οι ασχετοι την αναβαθμιση λογισμικου, μια χαρα γινοντουσαν ολα ..κ το clockwork δουλευε και το overclocking στα 1.4 ghz επαιζε απροβληματιστα ,ολα ηταν οκ ,μεχρι που το πηραν αυτοι

....

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες παρτιδα εννοεις συσκευες ?γιατι η συγκεκριμενη συσκευη μου, πριν κανουν οι ασχετοι την αναβαθμιση λογισμικου, μια χαρα γινοντουσαν ολα ..κ το clockwork δουλευε και το overclocking στα 1.4 ghz επαιζε απροβληματιστα ,ολα ηταν οκ ,μεχρι που το πηραν αυτοι

....

 

τωρα τι να σου πω θα σε γελασω μιας και εγω δεν εχω προβλημα και αυτα που σου ειπα ειναι αποτι γραφαν αυτοι εκει...

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περασεις με restore (δε ξερω αν μπορεις με το μαμα recovery μιας και δεν το ειδα ποτε) το backup που ειχε τραβηξει ο φιλος απο το φορουμ εδω και να την περασεις μηπως και μεσα απ αυτο το ενδιαμεσο βημα να μπορεσεις να πας σε αλλη rom...

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να σου πω θα σε γελασω μιας και εγω δεν εχω προβλημα και αυτα που σου ειπα ειναι αποτι γραφαν αυτοι εκει...

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περασεις με restore (δε ξερω αν μπορεις με το μαμα recovery μιας και δεν το ειδα ποτε) το backup που ειχε τραβηξει ο φιλος απο το φορουμ εδω και να την περασεις μηπως και μεσα απ αυτο το ενδιαμεσο βημα να μπορεσεις να πας σε αλλη rom...

 

Σ ευχαριστω ,παντως καταφερα και εγκατεστησα τλκ το cwm πριν λιγο και τωρα το κινητο μου ειναι ηδη overclocked στα 1.3 ...παρ αυτα παραμενει ενα προβληματακι, ειναι ενα-δυο προγραμματακια και δεν ξερω αν ειναι μονο αυτα ,τα οποια δεν μπορουν να εγκατασταθουν ,πχ το go sms pro το κατεβαζω και δεν θελει να κανει install ,λεει οτι γινεται ανεπιτυχως ...κ αυτο εγινε εντελως ξαφνικα χθες χωρις να εχω κανει κατι (η πλακα ειναι οτι τα ειχα ηδη εγκατεστημενα ) απλως σβηστηκαν απο μονα τους , τι να πω !!! :what:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω ,παντως καταφερα και εγκατεστησα τλκ το cwm πριν λιγο και τωρα το κινητο μου ειναι ηδη overclocked στα 1.3 ...παρ αυτα παραμενει ενα προβληματακι, ειναι ενα-δυο προγραμματακια και δεν ξερω αν ειναι μονο αυτα ,τα οποια δεν μπορουν να εγκατασταθουν ,πχ το go sms pro το κατεβαζω και δεν θελει να κανει install ,λεει οτι γινεται ανεπιτυχως ...κ αυτο εγινε εντελως ξαφνικα χθες χωρις να εχω κανει κατι (η πλακα ειναι οτι τα ειχα ηδη εγκατεστημενα ) απλως σβηστηκαν απο μονα τους , τι να πω !!! :what:

 

αν μπορεις πες πως τα καταφερες ωστε αν καποιο παιδι απο μας αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα να βρει γρηγορα τη λυση....

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πεις λιγο πιο αναλυτικα για να δω αν θα την βαλω και εγω τι αλλαγες εχει απο την stock?η καμερα δουλευει κανονικα?το wifi? οταν λες εχει αλλαγες στα γραφικα και επιλογες παραμετροποιησης,δηλαδη?υπαρχει καποιο σοβαρο bug η καποιο προβλημα?

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω...

Λοιπόν το wifi δουλεύει κανονικά και η κάμερα επίσης... δεν έχει προς το παρόν Ελληνικά ....Σοβαρό πρόβλημα ,όσο καιρό τη δουλεύω,κανένα ...Υπάρχει απο ότι ξέρω ,ένα θέμα με το flashlite , επειδή έχει πολύ δυνατό φως και υπερθερμένεται το φλας, αλλά χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα.

Επιλογές παραμετροποίησης εννοώ πως κατεβάζεις απο wireless ,αμέτρητα themes, boot animations, lockscreens, wallpapers, status bars, font's, icon's κ.λ.π και τα προσαρμόζεις όπως σου αρέσει .

Και επειδή ,δημιούργησα θέμα πρός συζήτηση, η miui θέλει πολύ ψάξιμο για να δείς τις δυνατοτητές της, και δεν φτάνει το 10''λεπτο όπως λέει ο φίλος amorf, όσο για το πόσο μοιάζει με το iphone αυτό είναι σχετικό ,γιατί όπως γράφω και παραπάνω έχεις τόσες πολλές δυνατότητες που κάνεις τη συσκευή να μοιάζει, όπως γουστάρεις εσύ.

Συμφωνώ επίσης, πως η Oxygen ή η Cm7 το Geno και αυτή που δίνει ο φίλος iakoboss7 ,είναι από τις καλύτερες, Rom , όμως δεν ξεφεύγουν, απο αυτά που έχουμε συνηθίσει.

Θα ήθελα να ανεβάσω photos ή video, για να δείτε πως έχω "φτιάξει " το χ5, αλλά δεν έχω τη δυνατότητα. Για να πάρετε μόνο μια μικρή εικόνα δείτε τα παρακάτω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065080

 

http://miuiandroid.com/themes/

π.χ απο αυτο το link έχω βάλει για lockscreen, τους Transformers και για wallpaper το παρακάτω με το δράκο...

 

http://miuiandroid.com/2011/06/miui-china-new-lockscreen-video/

 

 

Καλημέρα σε όλη την παρέα !!!:)

Edited by BOBMARIN
Link to comment
Share on other sites

απ οτι βλεπω βγηκε σωστη cm7 στο xda. μαλλον θα τη δοκιμασω!!

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...