Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλύτερα δοκίμασε την 2η.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη που μου στελνεις εχει πολλα προβληματα?

 

Προφανώς έχει προβλήματα. Είναι απλά για να πεις οτι το έκανες, δεν έχει καμία λειτουργική χρησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλημερα σε ολους!! ... και παρακαλω για ΒΟΗΘΕΙΑ σε οποιον γνωριζει....

Ηθελα να περασω την miui 9.6 elite .. αλλα φοβαμαι πως τα εκανα μανταρα προσπαθοντας να παω απο 2.3 σε 2.2 ...

Ξεκινισα να κανω restore σε παλαιοτερο backup που ειχα σε 2.2 ....αλλα το κινητο κολησε κατα την διαδικασια του restore :(

εβγαλα την μπαταρια για να ξεκολησει και απο τοτε δεν μπαινει ουτε σε clockworkmode :( :(

ανοιγει για λιγα δευτερολεπτα στο σημα της huawei και ξανακλεινει

μονο η ροζ οθονη ανοιγει με volume up down και power.. αλλα και ετσι δεν το βλεπει το pc οταν το συνδεω

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο αντίστοιχο θέμα για την Elite, αναφέρεται το πως γίνεται η εγκατάσταση σε περίπτωση που η συσκευή έχει 2.3, προφανώς δεν το διάβασες.

Αυτό που πρέπει να κάνεις, και έπρεπε να είχες κάνει εξ'αρχής, είναι να φλασάρεις την επίσημη 2.2 Β138 ή Β163(όπως αναφέρεται και στο θέμα). Η διαδικασία είναι ανάλογη με αυτή για το φλασάρισμα της επίσημης 2.3

Επίσης το ότι δε συνδέεται σε ροζ οθόνη με το Pc είναι λόγω της 2.3 επίσημης που είχες, η οποία έχει κλειδωμένη αυτή τη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρηστω φιλε dancer για την απαντηση αλλα το κινητο τωρα δεν μου ανοιγει ουτε σε clockworkmode ...

πως να φλασάρω την επίσημη 2.2 Β138 ή Β163??

υπαρχει σωτηρια ??..... η δεν το γλιτωνω το service :(

Edited by mits20
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι τη recovery mode για να φλασάρεις επίσημη ρομ. Βάζεις το φάκελο dload στο ριζικό κατάλογο της sd, και η εγκατάσταση ξεκινάει αυτόματα με το συνδυασμό vol+, vol- και power ενώ η συσκευή είναι απενεργοποιημένη.
Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε τελικα το προβλημα. σ ευχαρηστω πολυ φιλε dancer!!

πανω που ετοιμαζομουν να το στειλω για service ...

Edited by mits20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Ειμαι στην 2.3.5 official και έχω ρουταρει το κινητο με το superoneclick..Για να περάσω νέα rom τι χρειάζεται να κάνω;Στο xda διαβάζω ότι πρέπει να κάνω wipe..Τι είναι αυτό (Διαγραφη των apps???)?Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Ειμαι στην 2.3.5 official και έχω ρουταρει το κινητο με το superoneclick..Για να περάσω νέα rom τι χρειάζεται να κάνω;Στο xda διαβάζω ότι πρέπει να κάνω wipe..Τι είναι αυτό (Διαγραφη των apps???)?Ευχαριστω!

 

Νεα ρομ προφανως εννοεις custom...εξαρταται τι rom θελεις να περασεις...αν ας πουμε ειναι η cm7 η εκδοση που προαπαιτει να εχεις 2.3.5 , περνας custom recovery και απο εκει απο το μενου κανεις wipe data και wipe cache! Αν θελεις καποια αλλη rom πρεπει να κανεις down grade σε 2.2 οπως ακριβως εχεις περασει την 2.3.5 και μετα να βαλεις την custom! τι ειναι τωρα ολα αυτα...αν δεν γνωριζεις ,κανε μια αναζητηση στο θεμα του modding εχω γραψει και εγω μερικα πραγματα, αλλα περισσοτερο τα αλλα παιδια πως θα κανεις τα βηματα που χρειαζεσαι! Εναλλακτικα μπορεις να μπεις και στο xda ,και αν παλι κολησεις αν ξερει και εχει χρονο καποιος ας σου απαντησει ,αλλιως θα κανω εγω μια προσπαθεια μεχρι το βραδυ που θα επιστρεψω!

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Εχω εδω και καιρο εχω την cm7 στο κινητο και υπαρχει ενα Bug (πιθανοτατα).

Μετα απο απενεργοποιηση της συσκευης, οταν παω στο market να τσεκαρω αν καποια εφαρμογη μου χρειαζεται ενημερωση,

παρατηρω οτι δεν φαινοντε ολες οι εφαρμογες μου μεσα.

Δηλαδη εχω 50 εφαρμογες κ μου δειχνει 19 και 20 μη εγκατεστημενες τις οποιες εννοειται οτι τις εχω εγκατεστημενες.

Μερικες φορες μετα απο επανεκκινηση επανερχεται, η μετα απο μετακινηση εφαρμογων απο την καρτα στην μνημη του τηλεφωνου και μετα παλι στην καρτα μνημης φτιαχνεται.

Ξερει κανεις πως αλλιως μπορει να λυθει αυτο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Νεα ρομ προφανως εννοεις custom...εξαρταται τι rom θελεις να περασεις...αν ας πουμε ειναι η cm7 η εκδοση που προαπαιτει να εχεις 2.3.5 , περνας custom recovery και απο εκει απο το μενου κανεις wipe data και wipe cache! Αν θελεις καποια αλλη rom πρεπει να κανεις down grade σε 2.2 οπως ακριβως εχεις περασει την 2.3.5 και μετα να βαλεις την custom! τι ειναι τωρα ολα αυτα...αν δεν γνωριζεις ,κανε μια αναζητηση στο θεμα του modding εχω γραψει και εγω μερικα πραγματα, αλλα περισσοτερο τα αλλα παιδια πως θα κανεις τα βηματα που χρειαζεσαι! Εναλλακτικα μπορεις να μπεις και στο xda ,και αν παλι κολησεις αν ξερει και εχει χρονο καποιος ας σου απαντησει ,αλλιως θα κανω εγω μια προσπαθεια μεχρι το βραδυ που θα επιστρεψω!

 

Γνωστά μου είναι αυτά αλλά το να κανω wipe data και wipe cache τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

To wipe data είναι στην ουσία επαναφορά της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Σβήνονται δηλαδή όλες οι εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί από το χρήστη(αυτές βρίσκονται στο διαμέρισμα data ή/και στην κάρτα sd, όσες έχουν εγκατασταθεί εκεί), καθώς και όλες οι επαφές, μηνύματα, ρυθμίσεις κλπ, και το τηλέφωνο επανέρχεται στην αρχική κατάσταση στην οποία ήταν κατά την πρώτη εκκίνηση.

To wipe cache τώρα, είναι η εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης, κάτι σαν τον κατάλογο temp των windows.

Link to comment
Share on other sites

To wipe data είναι στην ουσία επαναφορά της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Σβήνονται δηλαδή όλες οι εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί από το χρήστη(αυτές βρίσκονται στο διαμέρισμα data ή/και στην κάρτα sd, όσες έχουν εγκατασταθεί εκεί), καθώς και όλες οι επαφές, μηνύματα, ρυθμίσεις κλπ, και το τηλέφωνο επανέρχεται στην αρχική κατάσταση στην οποία ήταν κατά την πρώτη εκκίνηση.

To wipe cache τώρα, είναι η εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης, κάτι σαν τον κατάλογο temp των windows.

 

Σ'ευχαριστώ πολυ !Ησουν κατανοητότατος :p.Η άποψη σου για cm7?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κυκλοφόρησε. Υπάρχουν βέβαια κόμα bugs, αλλά είναι η πιο λειτουργική 4άρα μέχρι τώρα.....

 

[ROM] Aurora ICS 4.03 for u8800

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ τρεχω την cyanogen 7 και το κινητο πεταει.Εχω περασει το go launcher αλλα οποτε παταω παρατεταμενα την οθονη για καποια συντομευση και οποιαδηποτε αλλη λειτουργια δεν ανοιγει το μενου απλα γραφει πανω πανω στη μπαρα screen locked ξερει καποιος πια ρυθμιση φταιει??
mi8
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ τρεχω την cyanogen 7 και το κινητο πεταει.Εχω περασει το go launcher αλλα οποτε παταω παρατεταμενα την οθονη για καποια συντομευση και οποιαδηποτε αλλη λειτουργια δεν ανοιγει το μενου απλα γραφει πανω πανω στη μπαρα screen locked ξερει καποιος πια ρυθμιση φταιει??

 

πατα το κουμπι Ξ μετα επελεξε το tab More μετα unlock screen

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. λοιπον πριν 2 βδομαδες πηρα το κινητο απο service αλλαγη πλακετας κ απο εκεινη την στιγμη δν μπορω να κλειδωσω με τιποτα gps. μετα απο λιγες μερες αποφασισα να βαλω την official 2.3.5 υποθετοντας κιολας οτι το προβλημα θα λυνοταν... ομως ματαια μεχρι κ αυτη τη στιγμη που μιλαμε.. εχω κατεβασει τα παντα απο μαρκετ faster fix, gps test κ.α και το κακο συνεχιζεται... ειλικρινα παιδια επειδη εχω απογοητευτει υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να το φτιαξω ή ειναι προτιμοτερο να παω αυριο το πρωι στη wind Κ να ζητησω αντικατασταση τηλεφωνου???

ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κυκλοφόρησε. Υπάρχουν βέβαια κόμα bugs, αλλά είναι η πιο λειτουργική 4άρα μέχρι τώρα.....

 

[ROM] Aurora ICS 4.03 for u8800

Καλή φάση. Ο dzo φτιαχνει και πάλι ρομ για το Χ5. Περιμένω μεγάλη εξέλιξη γι'αυτή την ρομ. Ευχαριστώ για την ενημέρωση TziMmys79:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κυκλοφόρησε. Υπάρχουν βέβαια κόμα bugs, αλλά είναι η πιο λειτουργική 4άρα μέχρι τώρα.....

 

[ROM] Aurora ICS 4.03 for u8800

 

Μπορουμε να την περασουμε πανω απο 2.3 την επισημη? Και αν ναι με ποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να την περασουμε πανω απο 2.3 την επισημη? Και αν ναι με ποιο τροπο?

Ναι μπορείς να την περάσεις ενώ έχεις την επίσημη 2.3. Για την ακρίβεια χρειάζεται την 2.3 για να τρέξει σωστά.

Από τον dzo:

To install, you need to have upgraded to the official gingerbread rom and installed CWM recovery 5.0.2.7.

 

You will have to wipe data when you first install.

Παρόλαυτα θα σου πρότεινα να μην την βάλεις ακόμα. Έχει ακόμα πολλά προβλήματα.

Από τον dzo:

This is very preliminary so expect bugs, random reboots etc..

Περίμενε να βγάλει μια πιο σταθερή. Δεν νομίζω να αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στην wind

 

Μολις γυρισα απο wind.. το κινητο πρεπει να παει στο σερβις της Αθηνας κ απο θα δωσουν εντολη για αντικατασταση.. ελπιζω μονο να μν κρατησει παλι 20 μερες+...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...