Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

συγγνώμη αν έχει καλυφθεί το θέμα αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να ψάξω...

 

Πήρα χτες το mini και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού τρεμοπαίζει η οθόνη.

Στο σκοτάδι ειναι ΟΚ, στον ήλιο ειναι ΟΚ, αλλά μέσα στο δωμάτιο με αναμμένο φως κάνει τρεμοπαίγματα.

Μου μοιάζει να μην δουλεύει σωστά ο αισθητήρας φωτός.

Έχει παρατηθηθεί και σε άλλα mini ή έτυχε στο δικό μου ?

 

ναι, σε όλα με χαμηλό φωτισμό αυτό κάνει. Δεν είναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειναι ενα θεμα σε ολα τα xperia mini/prο ειναι αρκετα ευαίσθητος και δεν μπορεις να τον απενεργποιησεις προς το παρον,σε μενα παντως το εκανε πιο πολυ οταν ειχα την μεμβρανη πανω απο τον αισθητηρα και τωρα που εχω βαλει αλλη μεμβρανη που δεν καλυπτει τον αισθητηρα και με 100% φωτεινοτητα δεν μου το κανει καθολου....

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

υπάρχει περίπτωση να βγει update και να επιλυθεί ?

προσωπικά με ενοχλεί κ δεν το θεωρώ φυσιολογικό, τόσο που σκέφτομαι να πάω να πάρω άλλο κινητό.

χτες το αγόρασα, οπότε λογικά θα μου το αλλάξουν.

 

Μήπως συμβαίνει αυτό λόγω bravia engine ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

υπάρχει περίπτωση να βγει update και να επιλυθεί ?

προσωπικά με ενοχλεί κ δεν το θεωρώ φυσιολογικό, τόσο που σκέφτομαι να πάω να πάρω άλλο κινητό.

χτες το αγόρασα, οπότε λογικά θα μου το αλλάξουν.

 

Μήπως συμβαίνει αυτό λόγω bravia engine ?

 

δεν ξερω για update μαλλον δυσκολο

δοκιμασε αν θες να βγαλεις την μεμβρανη και να το βαλεις στο 100% την φωτεινοτητα σου κανει τα ιδια?

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

@dorbar στο θεμα του neo V καποιος φιλος αναφερει μια εφαρμογη στο μαρκετ που κανει αυτη τη δουλεια.δεν ξερω τι και πως αλλα μπορει να δουλευει και στο mini.διαβασε εδω! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3866013#post3866013

 

 

εντιτ!!κατεβαζα κατι εφαρμογες και μου βγαλε ενημερωση λογισμικου OTA!ξεκινησε αυτοματα.Ελπιζω να μην χανω τιποτα.

Ο αριθμος εκδοσης ειναι 4.0.2.Α.0.58. την εχει κανεις αλλος?

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@dorbar στο θεμα του neo V καποιος φιλος αναφερει μια εφαρμογη στο μαρκετ που κανει αυτη τη δουλεια.δεν ξερω τι και πως αλλα μπορει να δουλευει και στο mini.διαβασε εδω! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3866013#post3866013

 

 

εντιτ!!κατεβαζα κατι εφαρμογες και μου βγαλε ενημερωση λογισμικου OTA!ξεκινησε αυτοματα.Ελπιζω να μην χανω τιποτα.

Ο αριθμος εκδοσης ειναι 4.0.2.Α.0.58. την εχει κανεις αλλος?

 

Αυτή την έκδοση έχω και εγώ Κωνσταντίνε, δεν χάνεται κάτι..

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έκδοση έχω και εγώ Κωνσταντίνε, δεν χάνεται κάτι..

 

thanks boy!OTA την εκανες ή μεσω PC companion?

γιατι την κανω μεσω wifi και ενω κλεινει το κινητο και την περναει οταν ξανανοιγει μου λεει οτι δεν ηταν δυνατη η εγκατασταση?

ποιος ξερει τι φταει..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μέσω Pc companion την έκανα πριν κάνω root προχθές που σύνδεσα το κινητό μου για πρώτη φορά στο Pc μου.. :)

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Μέσω Pc companion την έκανα πριν κάνω root προχθές που σύνδεσα το κινητό μου για πρώτη φορά στο Pc μου.. :)

 

οποτε λες να φταιει το ρουτ?να το κανω ανρουτ και να δοκιμασω?κατι τετοιο θα παιχτει.το πισι κομπανιον δεν τη βλεπει καν.θα δοκιμασω και με το seus

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οποτε λες να φταιει το ρουτ?να το κανω ανρουτ και να δοκιμασω?κατι τετοιο θα παιχτει.το πισι κομπανιον δεν τη βλεπει καν.θα δοκιμασω και με το seus

 

Μπορεί ναι, αν και κανονικά από ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα με το root.. Αν δεις ότι δεν γίνεται ούτε με το seus, κάνε unroot και μετά πάλι root, έτσι κι'αλλίως είναι έυκολο, γρήγορο και δεν χάνεται τίποτα..

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα παίδες!! Έχω το mini με έκδοση: 4.0.2.Α.0.42 (rooted), άμα θέλω να κάνω αναβάθμιση σε 4.0.2.Α.0.58 , Θα πρέπει να κάνω πρώτα unroot;;; Φοβάμαι μήν brick-αρει, όπως του nitse 4.....:(:( Και μείνω χωρίς κινητό βραδιάτικα, και χωρίς λύση για να το ξε-brick-άρω...

 

update: Έχουμε κάτι νέο σε αυτή την έκδοση;;;

Edited by sagemis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ναι, αν και κανονικά από ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα με το root.. Αν δεις ότι δεν γίνεται ούτε με το seus, κάνε unroot και μετά πάλι root, έτσι κι'αλλίως είναι έυκολο, γρήγορο και δεν χάνεται τίποτα..

 

νταξει ολα κομπλε.το seus για αλλη μια φορα (σε αντιθεση με το κομπανιον) εκανε δουλεια.εχασα το ρουτ και προστεθηκαν οι βλακειες της σονυ,αλλα νταξει.παω για ρουτ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νταξει ολα κομπλε.το seus για αλλη μια φορα (σε αντιθεση με το κομπανιον) εκανε δουλεια.εχασα το ρουτ και προστεθηκαν οι βλακειες της σονυ,αλλα νταξει.παω για ρουτ.:)

 

:) Μια χαρά.. Α και μια ερώτηση, το seus δεν υπάρχει πλέον στο site της Sony Ericsson? Γιατί το ψάχνω να το κατεβάσω και δεν το βρίσκω.. :(

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα παίδες!! Έχω το mini με έκδοση: 4.0.2.Α.0.42 (rooted), άμα θέλω να κάνω αναβάθμιση σε 4.0.2.Α.0.58 , Θα πρέπει να κάνω πρώτα unroot;;; Φοβάμαι μήν brick-αρει, όπως του nitse 4.....:(:( Και μείνω χωρίς κινητό βραδιάτικα, και χωρίς λύση για να το ξε-brick-άρω...

 

update: Έχουμε κάτι νέο σε αυτή την έκδοση;;;

 

υποτειθεται οτι τα SE δεν μπρικαρουν.παντως απο,τι ειδες εμενα εγινε κανονικοτατα.απλα χαθηκε το ρουτ.και το ξανακανα.

 

:) Μια χαρά.. Α και μια ερώτηση, το seus δεν υπάρχει πλέον στο site της Sony Ericsson? Γιατί το ψάχνω να το κατεβάσω και δεν το βρίσκω.. :(

 

πες μου αν θες mail να σου στειλω το .exe!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και γω την εκδοση 2.3.4 4.0.2.Α.0.42 αλλα μηπως παρατηρησατε οτι τα χρωματα εγιναν λιγο πιο ψυχρα (μικρη διαφορα με πριν) και οτι στην αρχη οταν ξεκιναει το τηλ αργει λιγο παραπανω ακομα και οταν μπει στο μενου?

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και γω την εκδοση 2.3.4 4.0.2.Α.0.42 αλλα μηπως παρατηρησατε οτι τα χρωματα εγιναν λιγο πιο ψυχρα (μικρη διαφορα με πριν) και οτι στην αρχη οταν ξεκιναει το τηλ αργει λιγο παραπανω ακομα και οταν μπει στο μενου?

 

και εμενα :(

 

 

εμενα και μετα το update se .58 αλλα δυστηχως ακομα και ετσι τα περισσοτερα live wallpapers μετα απο ενα restart βγαινουν:(

απο την 2.3.4 εχω παρατηρησει οτι οταν το ξυπνας απο το stand by αργει παραπανω!!

Edited by FFF13
το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

κανενας ευκολος οδηγος για ρουτ στο μινι υπαρχει?ευχαριστω :D

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799&highlight=xperia+mini+root

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να κατεβάσει τις δωρεάν εφαρμογές που βγάζει το αμερικάνικο άμαζον;

Έχει μια προσφορά που λέει "Todays free application of the day"

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το τρεμόπαιγμα της οθόνης είναι λόγω bravia engine ?

Ρωτάω, ώστε να αποφύγω να πάρω κινητό που να τρεμοπαίζει πάλι...

 

Οχι δεν ειναι λογο bravia. ειναι θεμα αισθητηρα.

 

Sent from my u8800 using Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο αισθητήρας CMOS Exmor R ή αυτός είναι μόνο για τις λήψεις φωτογραφιων ?

 

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, απλά αύριο θα το πάω πίσω και σκέφτηκα μήπως πάρω το Live with Walkman ή μήπως δώσω παραπάνω λεφτά για το Xperia Ray, αλλά φοβάμαι μην πάρω κάποιο και κάνει τα ίδια.

Οπότε ψάχνω πως μπορώ να το προλάβω !!!

 

Σας Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις !!!

Με έχει ξενερώσει το κινητό, αλλά με βοηθάτε εσείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο αισθητήρας CMOS Exmor R ή αυτός είναι μόνο για τις λήψεις φωτογραφιων ?

Αυτός είναι ο αισθητήρας της 'φωτογραφικής', δεν έχει καμια σχέση με τον αισθητήρα του φωτισμού της οθόνης. Αλλά έτσι κι'αλλιώς CMOS Exmor R ΔΕΝ έχει το κινητό αυτό. Μακάρι να είχε, είναι το μόνο που του λείπει και ένα καλό φλάς.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά παιδιά

Διαβάζω αυτό το νήμα τις τελευταίες μέρες και μου έχετε μεταδώσει τον ενθουσιασμό σας για το mini pro που έχω εδώ και ένα μήνα, αν και είμαι μακριά από τον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα

Μετά από 2 αποτυχημένες απόπειρες να γράψω ένα μεγάλο μήνυμα με πρώτα στοιχεία-εντυπώσεις - απορίες ( πάλι καλά για σας :-) ) ας ρωτήσω κάτι βασικό;

Με vodaphone που έχω η ειδοποίηση ότι υπάρχει νέα έκδοση λογισμικού ήρθε μόλις χθες. Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει απευθείας από το κινητό ή μόνο μέσω υπολογιστή? Προφανώς είναι το 1ο smartphone που έχω χρησιμοποιήσει ever :-/ η γνώμη σας μου είναι απαραίτητη, από τη στιγμή που δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή αυτό το διάστημα έχει νόημα να περιμένω να εγκαταστήσω μια και καλή το ice cream?

 

Επίσης κάποια στιγμή που το είχα ξεχάσει σε κατάσταση σιγασης, κάνω μια κλήση μιλάω για 15 δευτερόλεπτα κανονικά και μετά αρχίζει ένας θόρυβος σαν ανεμοθυελα και μπουρμπουλήθρες ταυτόχρονα, ξέρω γελοίο... Αναγκάστηκα να διακόψω την κλήση και απ'ότι είδα μετά όταν είναι στη σιγαση ο αέρας που κινείται όταν μιλάω ακούγεται ενισχυμενος, είναι φυσιολογικό αυτό?

Η μπαταρία είναι 11W33 και η συσκευή 37 Στο video δεν έχω το πρόβλημα θορύβου που έχει αναφερθεί ότι έχουν τα pro

 

P.s. Το παω για φόρτιση κλειστό σύμφωνα με συμβουλή του thread και επιστρέφω... ;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά παιδιά

 

Με vodaphone που έχω η ειδοποίηση ότι υπάρχει νέα έκδοση λογισμικού ήρθε μόλις χθες. Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει απευθείας από το κινητό ή μόνο μέσω υπολογιστή? Προφανώς είναι το 1ο smartphone που έχω χρησιμοποιήσει ever :-/ η γνώμη σας μου είναι απαραίτητη, από τη στιγμή που δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή αυτό το διάστημα έχει νόημα να περιμένω να εγκαταστήσω μια και καλή το ice cream?

 

Επίσης κάποια στιγμή που το είχα ξεχάσει σε κατάσταση σιγασης, κάνω μια κλήση μιλάω για 15 δευτερόλεπτα κανονικά και μετά αρχίζει ένας θόρυβος σαν ανεμοθυελα και μπουρμπουλήθρες ταυτόχρονα, ξέρω γελοίο... Αναγκάστηκα να διακόψω την κλήση και απ'ότι είδα μετά όταν είναι στη σιγαση ο αέρας που κινείται όταν μιλάω ακούγεται ενισχυμενος, είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Την αναβάθμιση μπορείς να την κάνεις θεωρητικά ήτε μέσω υπολογιστή ήτε μέσω κάποιου wi-fi απο το κινητό. Απο το κινητό όμως μπορεί να μην σου την κάνει. Μετά μπορεί να πας μέσω του PC Companion και πάλι να μην στην κάνει(εγω ως τωρα το companion χρησιμοποιώ και δεν έχω πρόβλημα. Μετα η καλύτερη λύση είναι να κάνεις την αναβάθμιση μέσω Sony Ericsson Update Service που είναι και το πιο αξιόπιστο. Καλό είναι όταν βγαίνει μια αναβάθμιση να την κάνεις γιατί σίγουρα κάτι διορθώνει για να την βγάλουν. Οπότε αν έχεις υπολογιστή και ίντερνετ σε συμβουλεύω να την κάνεις.

 

Όσο για αυτα που είπες με τους θορύβους στις κλήσεις κάτι μου θυμίζει. Μου τα έκανε και εμένα πριν απο τις αναβαθμίσεις που του πέρασα έως τώρα, αλλά εμένα μου τα έκανε για ελάχιστο χρόνικό διάστημα. Μετά την αναβάθμιση σταμάτησαν, δεν ξανα άκουσα κάτι τέτοιο. Αυτο με τον αέρα δεν μου το έκανε. Τελοσπάντων. Κάνε αναβάθμιση και θα περάσουν πιστεύω.

 

Δέν έχει νόημα να περιμένεις την ice cream γιατί δέν υπάρχει λόγος να ταλαιπορήσε ή ακόμα να ταλαιπορείτε και το κινητό μέχρι να βγει η ice cream.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...