Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορω να ζητησω απ'τη σονυ να μου αλλαξει το κινητο με παλια εκδοση?ειμαι δυσαρεστημενος απ'την καινουργια εκδοση,πριν 10 μερες αγοραστηκε η συσκευη..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορω να ζητησω απ'τη σονυ να μου αλλαξει το κινητο με παλια εκδοση?ειμαι δυσαρεστημενος απ'την καινουργια εκδοση,πριν 10 μερες αγοραστηκε η συσκευη..

Γιατί δυσαρεστημένος ?

Έκανα την αναβάθμιση σε 2 κινητά εγώ και δείχνουν οκ. Θα πω περισσότερα μετά απο μέρες. Είχαν και τα 2 το πρόβλημα που ανοίγει η οθόνη απο μόνη της και λύθηκε με την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση λογισμικου που δεν εχει ρουτ ειναι η 0.62

Λογικα συμφωνα με οσα γραφει εδω θα μπορεις να κανεις ρουτ στο κινητο σου ακολουθωντας τις οδηγιες!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

 

ευχαριστω φιλε μου. το εκανα το ροοτ με τον οδηγο. πραγματικα πολυ γρηγορος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυσαρεστημένος ?

Έκανα την αναβάθμιση σε 2 κινητά εγώ και δείχνουν οκ. Θα πω περισσότερα μετά απο μέρες. Είχαν και τα 2 το πρόβλημα που ανοίγει η οθόνη απο μόνη της και λύθηκε με την αναβάθμιση.

τελικα,μπορω να ζητησω αλλαγη?με καλυπτει η εγγυηση?
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση που δεν ξέρω;;;

 

γίνεται με κάποιο τρόπο η συσκευή να γυρίσει στο αρχικό της λογισμικό; στην 2.3.4 και χωρίς να πάθει καμία ζημιά;; :confused:

 

αν γίνεται και κάποια παραπομπή.. ώστε να καταλάβω το τι και το πως ή και το που. παίζει τίποτα με αρχείο ή κάτι ανάλογο...;

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Η οθόνη από το κινητάκι του διαλύθηκε από πέσιμο...ανοίγει κανονικά αλλά δεν φαίνεται τίποτα!

Επειδή θέλω όμως να το κρατήσω και δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά για να μου την αλλάξουν, που μπορώ να βρω ανταλακτικό και να το κάνω μόνος μου? Γνωρίζει κανείς ?

 

Από το ebay αλλά πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου να την αλλάξεις εσύ.. Πρόσεξε τι θα πάρεις η οθόνη είναι δύο πράγματα. Α) Οθόνη (μεσα) που δείχνει την εικόνα και Β) digitizer (το πάνω-εξω μέρος) που είναι υπεύθυνο για την "αφή"

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

τελικα,μπορω να ζητησω αλλαγη?με καλυπτει η εγγυηση?

Δεν ξέρω φίλε μου. Πάρε τηλέφωνο να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει custom rom που να ενισχυει το σημα του wi-fi η και τον ηχο κλησης;

 

Απο οσο ξερω δεν υπαρχει κατι τετοιο.. Ασε που αυτα ειναι κυριως θεμα hardware τι να σου κανει η ρομ!

Αν ηταν ετσι ευκολο θα εβαζα κ εγω μια custom rom για μεγαλυτερη οθονη :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράτησα το άθλημα μετά απο μερικές αποτυχημένες προσπάθειες και έμεινα με την "μαμά" 4.0.4. Το θέμα που είχα με το LED για τις ειδοποιήσεις των μηνυμάτων το έλυσα με πλάγιο τρόπο μέσω του Go SMS Pro (δεν ανάβει το LEDακι όταν είναι κλειστη η οθόνη αλλά ανάβει όταν είναι ανοικτή :wacko: και το ρύθμισα να ανοίγει η οθόνη όταν έρχεται το μήνυμα :p). Αν βγεί κάτι πιο απλό για root και εγκάσταση ROM ίσως το ξαναπιάσω.

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράτησα το άθλημα μετά απο μερικές αποτυχημένες προσπάθειες και έμεινα με την "μαμά" 4.0.4. Το θέμα που είχα με το LED για τις ειδοποιήσεις των μηνυμάτων το έλυσα με πλάγιο τρόπο μέσω του Go SMS Pro (δεν ανάβει το LEDακι όταν είναι κλειστη η οθόνη αλλά ανάβει όταν είναι ανοικτή :wacko: και το ρύθμισα να ανοίγει η οθόνη όταν έρχεται το μήνυμα :p). Αν βγεί κάτι πιο απλό για root και εγκάσταση ROM ίσως το ξαναπιάσω.

 

To blink το δοκίμασες ?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα εγώ to blink,τα έβαλα όλα enable αλλά δεν φωτίζει το ledaki όταν λαμβάνω SMS.

Αντίθετα σε μια αναπάντητη κλήση φωτίζει κανονικά πράσινο το led.

Καμιά άλλη ιδέα έχουμε για να παρακάμψουμε αυτό το ηλίθιο πρόβλημα?:O

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

Okey problem solved.

Διαβάστε προσεκτικά το πως λύνεις αυτό το πρόβλημα χωρίς αλχημείες και ζαλάδες όμορφα και απλά.

 

>κατεβάζετε από το google play την εφαρμογή:SMSAwake

>Στα settings βάζετε να ανοίγει η οθόνη για 5 sec και είστε έτοιμοι.

Το καλό είναι ότι μόλις κλείσει η οθόνη το ledaki φωτίζει ακόμα μέχρι να δεις το sms σου.

Σαν να μην υπήρχε ποτέ αυτό το bug...

 

 

Cheers!:)

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν βολεύομαι με το Go SMS Pro και την επανάληψη ειδοποίησης που έχει

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

λογικα με το νεο update που θα ερθει σε λιγες μερες ισως να φτιαχτουν αυτα τα bug http://www.gsmarena.com/xperia_2011_smartphones_get_new_android_404_update-news-4683.php

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με την καμερα στο ics πιστευετε οτι μπορει να διορθωθει στο μελλον απ'τη sony με καποιο update?

Ποιό θέμα; Αν εννοείς τα σπασίματα στο video, λένε ότι έχει διορθωθεί στο update που θα έρθει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα ερθει το update?

Θα ξεκινήσει την επόμενη εβδομάδα σταδιακά για όλες τις συσκευές που θα το πάρουν. Οπότε λίγη υπομονή.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να διορθωθούν τα θέματα που έχουμε με το νέο update. Η gingerbread ήταν απείρως πιο σταθερή.

Δεν μου είχε κάνει ούτε μια επανεκκίνηση,ποτέ, σε ένα χρόνο που το έχω. Ούτε κολλήματα.

Με την 4.0.4 έχω και επανεκκινήσεις και κολλήματα έχοντας κάνει κιόλας 2 φορές clean install.:mad:

Περιμένουμε....

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση που δεν ξέρω;;;

 

γίνεται με κάποιο τρόπο η συσκευή να γυρίσει στο αρχικό της λογισμικό; στην 2.3.4 και χωρίς να πάθει καμία ζημιά;; :confused:

 

αν γίνεται και κάποια παραπομπή.. ώστε να καταλάβω το τι και το πως ή και το που. παίζει τίποτα με αρχείο ή κάτι ανάλογο...;

 

Ναι φίλε μου γίνεται, το έκανα μόλις προχτές κα μάλιστα με 2 τρόπους:

1. με flashtool και κάποιες ρομ (είναι αρχεία ftf) που θα βρεις στο φορουμ xda (συνοπτικά: εγκαθιστάς το flashtool, ξεζιπάρεις την ρομ που θες σε συγκεκριμένο φάκελο του flashtool για να την βρει, τρέχεις το flashtool,επιλέγεις την ρομ και φλασάρεις).

 

2. μέσω wotan server με κόστος 2 ευρώ. Εγγράφεσαι στο wotanserver.com, πληρώνεις 2 ευρώ, κατεβάζεις τον wotan client, συνδέεις το τηλέφωνο, επιλέγεις ρομ και φλασάρεις. Είναι περισσότερο αυτοματοποιημένος τρόπος και έχει περισσότερα και καταληλότερα firmware, γι΄αυτό τελικά το έκανα με wotan, πήγα στην 0.42, την ρούταρα και μετά με ΟΤΑ μέσω wifi πήγα στην 0.62 χωρίς να χάσω το ρούτ).

 

Ανεξάρτητα τι θα διαλέξεις, ψάξε αναλυτικότερες πληροφορίες βημάτων (και όχι τα συνοπτικά που σου αναφέρω) πριν προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου γίνεται, το έκανα μόλις προχτές κα μάλιστα με 2 τρόπους:

1. με flashtool και κάποιες ρομ (είναι αρχεία ftf) που θα βρεις στο φορουμ xda (συνοπτικά: εγκαθιστάς το flashtool, ξεζιπάρεις την ρομ που θες σε συγκεκριμένο φάκελο του flashtool για να την βρει, τρέχεις το flashtool,επιλέγεις την ρομ και φλασάρεις).

 

2. μέσω wotan server με κόστος 2 ευρώ. Εγγράφεσαι στο wotanserver.com, πληρώνεις 2 ευρώ, κατεβάζεις τον wotan client, συνδέεις το τηλέφωνο, επιλέγεις ρομ και φλασάρεις. Είναι περισσότερο αυτοματοποιημένος τρόπος και έχει περισσότερα και καταληλότερα firmware, γι΄αυτό τελικά το έκανα με wotan, πήγα στην 0.42, την ρούταρα και μετά με ΟΤΑ μέσω wifi πήγα στην 0.62 χωρίς να χάσω το ρούτ).

 

Ανεξάρτητα τι θα διαλέξεις, ψάξε αναλυτικότερες πληροφορίες βημάτων (και όχι τα συνοπτικά που σου αναφέρω) πριν προχωρήσεις.

με flashtool αφου εντοπισει το κινητο λεει you need to install drivers for this device,you can find drivers in the flashtool folder...αφου κανω αυτο,παλι το ιδιο μηνυμα βγαζει και δεν μπορω να συνεχισω
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό παίδεμα την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ πήγαινα για το full πακέτο (unlock bootloader, root και custom ROM) κατέληξα με "μαμά" 4.0.4. Για την χρήση που του κάνω δεν έχω παράπονο (προς το παρόν) και η όλη διαδικασία παρ'ότι με εκνεύρισε σε κάποια σημεία στο τέλος μου φάνηκε ενδιαφέρουσα γιατί δεν είχα ασχοήθει ποτέ με android συσκευές.

 

Αυτό που με ενοχλέι, παρ'όλα αυτά, είναι κάποιες εφαρμογές , άχρηστες για εμένα (και για πολλούς απο εσάς φαντάζομαι), που δεν μπορούν να γίνουν uninstall.

 

Αν κατάλαβα καλά, για να μπορέσουμε να τις κάνουμε uninstall απο την συσκευή θα πρέπει να κάνουμε unlock bootloader για να είμαστε superuser (;).

 

Υπάρχει εύκολος (σχετικά) τρόπος να γίνουν αυτές οι εφαρμογές uninstall;

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να διορθωθούν τα θέματα που έχουμε με το νέο update. Η gingerbread ήταν απείρως πιο σταθερή.

Δεν μου είχε κάνει ούτε μια επανεκκίνηση,ποτέ, σε ένα χρόνο που το έχω. Ούτε κολλήματα.

Με την 4.0.4 έχω και επανεκκινήσεις και κολλήματα έχοντας κάνει κιόλας 2 φορές clean install.:mad:

Περιμένουμε....

 

Το γ@#$%ε η Sony το ICS...

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...