Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΣΥΓΝΩΜΗ φίλε, πως αλλάζεις κανάλι στο ρουτερ;

 

Μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ σου

 

Ναι το φανταστικα, τι ακριβώς λεει η ρύθμιση του ρουτερ, για να αλλάξεις το κανάλι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φανταστικα, τι ακριβώς λεει η ρύθμιση του ρουτερ, για να αλλάξεις το κανάλι;

Εγώ έχω Pirelli ρούτερ.

Αν έχεις το ίδιο μπες μέσα στο ρούτερ πήγαινε στο wireless αριστερά και μετά στο Channel and SSID και θα δεις ότι έχεις επιλογή να αλλάξεις το κανάλι. Σου παραθέτω και μια φωτογραφία από το δικό μου.

Τώρα αν δεν έχεις το ίδιο ή παρόμοιο ψάξε λίγο μέσα στο ρούτερ και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την άκρη.

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Pirelli ρούτερ.

Αν έχεις το ίδιο μπες μέσα στο ρούτερ πήγαινε στο wireless αριστερά και μετά στο Channel and SSID και θα δεις ότι έχεις επιλογή να αλλάξεις το κανάλι. Σου παραθέτω και μια φωτογραφία από το δικό μου.

Τώρα αν δεν έχεις το ίδιο ή παρόμοιο ψάξε λίγο μέσα στο ρούτερ και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την άκρη.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Το έκανα, Σε ευχαριστώ παρά πολύ φίλε μου..

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ακομη μια ερωτηση οταν συνδεωμε με το wi-fi μετα απο λιγη ωρα με πεταει λεγοντας συνδεσημε με περιορισμενη συνδεσιμοτητα αλλαξα καναλη και κανει παλι τα ειδια μπενω για λιγα δευτερολεπτα και μετα μου λεει αυτο που σας ειπα το κινητο ειναι το xperia mini pro ειναι ...εντομεταξη πειγα στο καταστημα που πειρα το κινητο και ο υπαλιλος συνδεθηκε στο wi-fi κανονικα αν ξερει κατι καπιος ας μου πει ευχαριστω Edited by xLas
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ακομη μια ερωτηση οταν συνδεωμε με το wi-fi μετα απο λιγη ωρα με πεταει λεγοντας συνδεσημε με περιορισμενη συνδεσιμοτητα αλλαξα καναλη και κανει παλι τα ειδια μπενω για λιγα δευτερολεπτα και μετα μου λεει αυτο που σας ειπα το κινητο ειναι το xperia mini pro ειναι ...εντομεταξη πειγα στο καταστημα που πειρα το κινητο και ο υπαλιλος συνδεθηκε στο wi-fi κανονικα αν ξερει κατι καπιος ας μου πει ευχαριστω

Κάνε διαγραφή όλα τα wifi που έχει αποθηκεύσει το κινητό και προσπάθησε ξανά να συνδεθείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάποιος ζήταγε το manual το ελληνικό το Mini... υπάρχει εδώ

 

εγώ το πήρα το κινητάκι αφού του κάνω την απαραίτητη φόρτιση θα πάρει και την αναβάθμισή του... από το Pc.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για κάτι που πάτησα κατά λάθος στο Titanium Backup -μιας και το θυμάμαι ότι το έκανα- απλά έγινε από κεκτημένη ταχύτητα και δεν πρόλαβα να δω καν τι ήταν (αχ αυτές οι αφής..:p ) ενώ μόλις πατήθηκε το πλήκτρο έκανε reboot η συσκευή.

 

Anyway, από τότε κάθε φορά που θέτω τη συσκευή σε λειτουργία (xperia mini ics 4.0.4 root) μόλις πετάξει τα σήματα "Sony" και "Xperia" μου βγάζει ένα παραθυράκι που γράφει "Γίνεται αναβάθμιση του Android" κι από κάτω "Βελτιστοποίηση εφαρμογής" ενώ ταυτόχρονα φορτώνει απ'το 0 μέχρι το 155 - φαντάζομαι ότι είναι τα αρχεία που δεν ξέρω καν τι τους κάνει..

 

Μόλις πάει 155 στα 155 κλείνει το παραθυράκι και μου βγάζει το πληκτρολόγιο για να βάλω το PIN, μετά μπαίνει κανονικά κι είμαστε όλοι καλά κι ευτυχισμένοι.:lol:

 

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται και πως θα μπορούσα να το σταματήσω; Εκτός κι αν είναι κάτι που κάνει η ICS 4.0.4 και μου διέφυγε πριν το root ή το κατά λάθος πάτημα σε ένα πλήκτρο που δεν πρόλαβα καν να δω..:blink:

 

 

Edit: Τελικά πρέπει να τα γράψω πρώτα για να κόψει το μυαλό..:lol:

Aπεγκατέστησα το Titanium λοιπόν και το κατέβασα ξανά, έκανα reboot και δεν έβγαλε το πινακάκι οπότε... αν κάποιος ξέρει τι ήταν για να το γνωρίζουμε μελλοντικώς..:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις απέκτησα το Sony Ericsson Xperia Mini ST15i και θέλω μια μικρή βοήθεια γιατί είναι λίγο δύσκολο να διαβάσω όλες τις σελίδες.

1)Αρχικά φαίνεται πολύ καλό, έχει πάνω android 2.3.4 και προς το παρόν μου λέει δεν υπάρχει αναβάθμιση.

2)Στο πρώτο μισάωρο έφαγε ένα κόλλημα όταν πήγα να κλείσω το wifi απ'το widget και να το ξανανοίξω, αναγκάστηκα να βγάλω μπαταρία. Τώρα είναι οκ.

3)Στο άλλο μου κινητό, πάλι android, η μπάρα ειδοποιήσεων και συντομεύσεων έχει κουμπιά για όλες τις συνδέσεις(wifi, 3g κτλ), το xperia κανένα. Αλλάζει κάπως;

4)Αρχεία apk πώς εγκαθιστούμε; Εννοώ αρχεία που τα περάσαμε π.χ από το pc στην sd. Δε μου τα αναγνωρίζει κάπου. Θέλει εφαρμογή;

5)Επίσης δε μου άρεσε που έχει προεγκατεστημένες τόσες εφαρμογές, τουλάχιστον οι περισσότερες σβήνονται.

6)Παρατήρησα ότι το gps μέσα στο σπίτι δε δουλεύει, λογικό ίσως, παρότι στο lg μου λειτουργεί, αλλά ενώ κάνει αναζήτηση με πετάει στο κεντρικό μενού.

7)Η οθόνη είναι μια χαρά αλλά κάπως θαμπή, σαν να λείπει οξύτητα, αν και το σύστημα προσαρμογής ανάλογα με το φωτισμό φαίνεται καλό. Το touch είναι καλό. Η οθόνη κάνει ένα μικρό τρεμόπαιζμα όταν φορτίζει.

8)Επίσης παρατήρησα ότι έχει ένα bug στις ειδοποιήσεις του facebook, πατώντας το μενού για να ενεργοποιηθεί η οθόνη μου εμφανίζει μια ειδοποίηση που όταν σύρω για ξεκλείδωμα δεν υπάρχει πια.

 

Αυτά προς το παρόν :P αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ ;)

Edited by steliosprv
Link to comment
Share on other sites

1)Αρχικά φαίνεται πολύ καλό, έχει πάνω android 2.3.4 και προς το παρόν μου λέει δεν υπάρχει αναβάθμιση.

2)Στο πρώτο μισάωρο έφαγε ένα κόλλημα όταν πήγα να κλείσω το wifi απ'το widget και να το ξανανοίξω, αναγκάστηκα να βγάλω μπαταρία. Τώρα είναι οκ.

3)Στο άλλο μου κινητό, πάλι android, η μπάρα ειδοποιήσεων και συντομεύσεων έχει κουμπιά για όλες τις συνδέσεις(wifi, 3g κτλ), το xperia κανένα. Αλλάζει κάπως;

4)Αρχεία apk πώς εγκαθιστούμε; Εννοώ αρχεία που τα περάσαμε π.χ από το pc στην sd. Δε μου τα αναγνωρίζει κάπου. Θέλει εφαρμογή;

5)Επίσης δε μου άρεσε που έχει προεγκατεστημένες τόσες εφαρμογές, τουλάχιστον οι περισσότερες σβήνονται.

6)Παρατήρησα ότι το gps μέσα στο σπίτι δε δουλεύει, λογικό ίσως, παρότι στο lg μου λειτουργεί, αλλά ενώ κάνει αναζήτηση με πετάει στο κεντρικό μενού.

7)Η οθόνη είναι μια χαρά αλλά κάπως θαμπή, σαν να λείπει οξύτητα, αν και το σύστημα προσαρμογής ανάλογα με το φωτισμό φαίνεται καλό. Το touch είναι καλό. Η οθόνη κάνει ένα μικρό τρεμόπαιζμα όταν φορτίζει.

8)Επίσης παρατήρησα ότι έχει ένα bug στις ειδοποιήσεις του facebook, πατώντας το μενού για να ενεργοποιηθεί η οθόνη μου εμφανίζει μια ειδοποίηση που όταν σύρω για ξεκλείδωμα δεν υπάρχει πια.

 

Αυτά προς το παρόν :P αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ ;)

 

1) Υπάρχει. Δοκίμασε και κάποια άλλη στιγμή αν θες να πας στην ICS.

2) Μπορεί και τυχαίο γεγονός

3) Με κάποιο mod όπως αυτό. Δεν είναι για το κινητό σου, σαν παράδειγμα το αναφέρω

4) Έναν file manager πχ Astro

6) Έχεις κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης. Υπόψιν ότι την πρώτη φορά το gps αργεί να κλειδώσει και καλό είναι να είσαι σε ανοιχτό χώρο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @zxr θα τα κοιτάξω.

Mάλλον θα το αφήσω στην Gingerbread γιατί διαβάζω ότι βαραίνει αρκετά με την ics.

Κι από Sony Pc Companion και από SEUS μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση έτσι κι αλλιώς.

Πάντως χαζομάρα που αφαίρεσαν τις συντομεύσεις από τη μπάρα, πρέπει να βγαίνεις από την εφαρμογή

για να ανοίξεις το wifi π.χ αν το έχεις ξεχάσει.

 

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις απέκτησα το Sony Ericsson Xperia Mini ST15i και θέλω μια μικρή βοήθεια γιατί είναι λίγο δύσκολο να διαβάσω όλες τις σελίδες.

1)Αρχικά φαίνεται πολύ καλό, έχει πάνω android 2.3.4 και προς το παρόν μου λέει δεν υπάρχει αναβάθμιση.

2)Στο πρώτο μισάωρο έφαγε ένα κόλλημα όταν πήγα να κλείσω το wifi απ'το widget και να το ξανανοίξω, αναγκάστηκα να βγάλω μπαταρία. Τώρα είναι οκ.

3)Στο άλλο μου κινητό, πάλι android, η μπάρα ειδοποιήσεων και συντομεύσεων έχει κουμπιά για όλες τις συνδέσεις(wifi, 3g κτλ), το xperia κανένα. Αλλάζει κάπως;

4)Αρχεία apk πώς εγκαθιστούμε; Εννοώ αρχεία που τα περάσαμε π.χ από το pc στην sd. Δε μου τα αναγνωρίζει κάπου. Θέλει εφαρμογή;

5)Επίσης δε μου άρεσε που έχει προεγκατεστημένες τόσες εφαρμογές, τουλάχιστον οι περισσότερες σβήνονται.

6)Παρατήρησα ότι το gps μέσα στο σπίτι δε δουλεύει, λογικό ίσως, παρότι στο lg μου λειτουργεί, αλλά ενώ κάνει αναζήτηση με πετάει στο κεντρικό μενού.

7)Η οθόνη είναι μια χαρά αλλά κάπως θαμπή, σαν να λείπει οξύτητα, αν και το σύστημα προσαρμογής ανάλογα με το φωτισμό φαίνεται καλό. Το touch είναι καλό. Η οθόνη κάνει ένα μικρό τρεμόπαιζμα όταν φορτίζει.

8)Επίσης παρατήρησα ότι έχει ένα bug στις ειδοποιήσεις του facebook, πατώντας το μενού για να ενεργοποιηθεί η οθόνη μου εμφανίζει μια ειδοποίηση που όταν σύρω για ξεκλείδωμα δεν υπάρχει πια.

 

Αυτά προς το παρόν :P αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ ;)

 

1) σήμερα πέρασα την 4. Πετάειιιιιιιιιιιι

3) πας μαρκετ και βρες τo power widget lite. ότι θες του βάζεις και δεν μπλέκεις και με παραμετροποιήσεις.

4) καλά σου λέει και ο φίλος. οποιοδήποτε file explorer

πάντως στην 4 δεν είδα ακόμα κολλήματα.

 

σημείωση... όσο τεστάρω την 4 τόσο καλύτερη την βλέπω από τη 2.3. αρκετές εκτός μικρών εξαιρέσεων εφαρμογές που είναι από την αρχή εγκατεστημένες αφαιρούνται.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

3)Στο άλλο μου κινητό, πάλι android, η μπάρα ειδοποιήσεων και συντομεύσεων έχει κουμπιά για όλες τις συνδέσεις(wifi, 3g κτλ), το xperia κανένα. Αλλάζει κάπως;

Αυτά προς το παρόν :P αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ ;)

Δες και το power control https://play.google.com/store/apps/details?id=com.painless.pc&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5wYWlubGVzcy5wYyJd

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το προνλημα με την υπερθερμανση και τα κολλημενα softkeys. Πως μπορω να περασω το ics οταν στο upgrade των settings μου λεει οτι το 2.3.4 ειναι το τελευταιο upgrade? Πως να το κανω manualy?

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Εχω το προνλημα με την υπερθερμανση και τα κολλημενα softkeys. Πως μπορω να περασω το ics οταν στο upgrade των settings μου λεει οτι το 2.3.4 ειναι το τελευταιο upgrade? Πως να το κανω manualy?

 

Δε γίνεται ΟΤΑ αυτή η αναβάθμιση, οπότε δεν θα τη δείς μέσω update center στο κινητό σου. Συνέδεσέ το στο pc μέσω PC Companion και θα δεις την ενημέρωση.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Pc companion? Καποιο software που δεν εγκατεστησα μαλλον.. Δε θατανε ποιο φρονιμο αν τοδινα γι αλλαγη.. Το πηρα για τη γυναικα μου μολις χτες.. Με το που τοπιασε στα χερια της αρχισε να δονειται.. Συτες οι γυναικες πια..:rolleyes:

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Οκ:) Το εγκατεστησα εκανα το upgrade κι ολα πανε καλα. Testing το ΣΚ αλλα φαινεται πως τελος τα δονουμενα κουμπακια :p

Ευχαριστω πολυ

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονιδια και γενικα οι χαρακτηρες ειναι ποιο μεγαλοι απο του Χ8?Υπαρχει δυνατοτητα επιλογης μεγεθους?Αν το παρω απο Cosmote με αναβαθμιση θα υπαρχουν περιορισμοι,θα χασω κατι απο τις δυνατοτητες του κινητου?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονιδια και γενικα οι χαρακτηρες ειναι ποιο μεγαλοι απο του Χ8?Υπαρχει δυνατοτητα επιλογης μεγεθους?Αν το παρω απο Cosmote με αναβαθμιση θα υπαρχουν περιορισμοι,θα χασω κατι απο τις δυνατοτητες του κινητου?

Ευχαριστω.

Καλησπέρα.

1. Από ότι θυμάμαι λίγο τους χαρακτήρες του Χ8, πρέπει να είναι ίδιοι.

2. Δυνατότητα αλλαγής μεγέθους ίσως ναι, αλλά μόνο με κάποιον launcher που θα κατεβάσεις από play market. Ένας πολύ καλός είναι ο GO Launcher EX.

3. Όχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις.Δυστυχως με τα εικονιδια για μενα θα υπαρχει θεμα.Στο αρχαιο KC 550 που εχω με οθονη 2.4" τα βλεπω ανετοτατα.Περιμενα οτι με 3" οθονη θα ειμαι οκ,αλλα η γραμματοσειρα ειναι πολυ μικρη.Κριμα πανω που ειπα οτι βρηκα το ιδανικο κινητο για μενα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις.Δυστυχως με τα εικονιδια για μενα θα υπαρχει θεμα.Στο αρχαιο KC 550 που εχω με οθονη 2.4" τα βλεπω ανετοτατα.Περιμενα οτι με 3" οθονη θα ειμαι οκ,αλλα η γραμματοσειρα ειναι πολυ μικρη.Κριμα πανω που ειπα οτι βρηκα το ιδανικο κινητο για μενα.

Τώρα που κοίταξα μια στιγμή, με αυτόν τον launcher, έχεις την δυνατότητα να μεγαλώσεις την γραμματοσειρά καθώς και να μεγαλώσεις αν θέλεις και τα εικονίδια. Ακόμα μπορείς να μεγαλώσεις και τις ονομασίες μόνο των εφαρμογών. Και όλα αυτά με μια απλή ματιά. Ψάξε λίγο και πιστεύω ότι θα μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κοίταξα μια στιγμή, με αυτόν τον launcher, έχεις την δυνατότητα να μεγαλώσεις την γραμματοσειρά καθώς και να μεγαλώσεις αν θέλεις και τα εικονίδια. Ακόμα μπορείς να μεγαλώσεις και τις ονομασίες μόνο των εφαρμογών. Και όλα αυτά με μια απλή ματιά. Ψάξε λίγο και πιστεύω ότι θα μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου. :)

Δεν το εχω το κινητο.Θα το αγοραζα την προηγουμενη βδομαδα,αλλα ειδα τα εικινιδια στο κινητο μιας φιλης μου και απογοητευτικα.Τελικα απο δευτερα θα παω να το παρω.Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...