Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας πω, με το νέο update που λέει η Sony ότι θα γίνει OTA θα μας σβηστούν τα πάντα?

Ρωτάω διότι έχω 2 ημέρες που παραμετροποιώ το xperia μου μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια και

όσο να ναι θα μου έρθει ταμπλάς...:)

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά απο αρκετό παίδεμα την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ πήγαινα για το full πακέτο (unlock bootloader, root και custom ROM) κατέληξα με "μαμά" 4.0.4. Για την χρήση που του κάνω δεν έχω παράπονο (προς το παρόν) και η όλη διαδικασία παρ'ότι με εκνεύρισε σε κάποια σημεία στο τέλος μου φάνηκε ενδιαφέρουσα γιατί δεν είχα ασχοήθει ποτέ με android συσκευές.

 

Αυτό που με ενοχλέι, παρ'όλα αυτά, είναι κάποιες εφαρμογές , άχρηστες για εμένα (και για πολλούς απο εσάς φαντάζομαι), που δεν μπορούν να γίνουν uninstall.

 

Αν κατάλαβα καλά, για να μπορέσουμε να τις κάνουμε uninstall απο την συσκευή θα πρέπει να κάνουμε unlock bootloader για να είμαστε superuser (;).

 

Υπάρχει εύκολος (σχετικά) τρόπος να γίνουν αυτές οι εφαρμογές uninstall;

 

Οχι! Πρεπει να εισαι ρουτ για να σβησεις τις προεγκατεστημενες βλακειες του τηλεφωνου! Για την ακριβεια ειναι μερικες που σβηνονται νομιζω οπως σβηνονται αυτα που εγκαθιστας μονος σου αλλα τα περισσοτερα πχ το facebook δε γινεται να τα σβησεις αν δεν εισαι ρουτ!

Πως θα γινεις ρουτ εχουμε πει πολλες φορες... ή γυρνας σε παλιοτερη εκδοση λογισμικου και κανεις ρουτ με το superoneclick με ενα κλικ δηλαδη, ή ξεκλειδωνεις bootloader και βαζεις custom kernel!

 

Α! και φυσικα αν γινεις ρουτ και αποφασισεις να διαγραψεις εφαρμογες του τηλεφωνου πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και να ξερεις τι διαγραφεις γιατι μπορει να καταληξεις με ενα κινητο χωρις πληκτρολογιο πχ αν διαγραψεις την εφαρμογη phone.apk :p

Link to comment
Share on other sites

λογικα με το νεο update που θα ερθει σε λιγες μερες ισως να φτιαχτουν αυτα τα bug http://www.gsmarena.com/xperia_2011_smartphones_get_new_android_404_update-news-4683.php

 

Επιτελους η SE σοβαρευτηκε! Πριν βιαστειτε να κανετε ρουτ και να πειραξετε το κινητο περιμενετε πρωτα να κανετε την ενημερωση που λεει ο φιλος να δουμε πως θα παει το κινητο μετα :)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω, με το νέο update που λέει η Sony ότι θα γίνει OTA θα μας σβηστούν τα πάντα?

Ρωτάω διότι έχω 2 ημέρες που παραμετροποιώ το xperia μου μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια και

όσο να ναι θα μου έρθει ταμπλάς...:)

 

Όχι, αν έρθει ΟΤΑ η ενημέρωση όπως γράφτηκε δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν σβήνει δεδομένα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν έρθει ΟΤΑ η ενημέρωση όπως γράφτηκε δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν σβήνει δεδομένα.

 

απ οτι βλεπω στο xda μαλλον χανεις τα δεδομενα.εχω θελω να κανω ρουτ αλλα περιμενω την καινουρια εκδοση να το κανω μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα νέα για το update.

 

Μπορεί όμως να μου πει κάποιος γιατί ενώ κάνω assing διαφορετικά ringtones για κάποιους αριθμούς, μετά από επανεκκίνηση της συσκευές χάνονται οι επιλογές; Μήπως είναι και αυτό bug της νέας έκδοσης;

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα νέα για το update.

 

Μπορεί όμως να μου πει κάποιος γιατί ενώ κάνω assing διαφορετικά ringtones για κάποιους αριθμούς, μετά από επανεκκίνηση της συσκευές χάνονται οι επιλογές; Μήπως είναι και αυτό bug της νέας έκδοσης;

 

Πρέπει, φίλος που έχει ενα samsung μου είπε αυτο το παράπονο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα νέα για το update.

 

Μπορεί όμως να μου πει κάποιος γιατί ενώ κάνω assing διαφορετικά ringtones για κάποιους αριθμούς, μετά από επανεκκίνηση της συσκευές χάνονται οι επιλογές; Μήπως είναι και αυτό bug της νέας έκδοσης;

 

εχω το ιδιο ακριβως προβλημα... υπαρχει τροπος να διορθωθει ή απλά περιμενουμε το update?

Link to comment
Share on other sites

με flashtool αφου εντοπισει το κινητο λεει you need to install drivers for this device,you can find drivers in the flashtool folder...αφου κανω αυτο,παλι το ιδιο μηνυμα βγαζει και δεν μπορω να συνεχισω

 

είσαι σίγουρος οτι έχουν εγκατασταθεί οι drivers? μήπως έχεις κάνει εγκατάσταση 2-3 φορές και υπάρχουν διπλές εγγραφές? Μήπως είνια ανοικτό και το PC Companion ταυτόχρονα και δεσμεύει τις θύρες επικοινωνίας - δες λίγο στο taskbar στο εικονίδιο...

Αν δεν βρίσκεις άκρη κάνε uninstall οτιδήποτε Sony Ericsson, κάνε καθαρή εγκατάσταση του PC companion ώστε να κάτσουν οι drivers σωστά και μετά θα είσαι ΟΚ. Επίσης αν είσαι win 7 κάνε right click και run as administrator όταν τρέξεις το flashtool, σε κάποια συστήματα χρειάζεται γενικότερα το run as.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος οτι έχουν εγκατασταθεί οι drivers? μήπως έχεις κάνει εγκατάσταση 2-3 φορές και υπάρχουν διπλές εγγραφές? Μήπως είνια ανοικτό και το PC Companion ταυτόχρονα και δεσμεύει τις θύρες επικοινωνίας - δες λίγο στο taskbar στο εικονίδιο...

Αν δεν βρίσκεις άκρη κάνε uninstall οτιδήποτε Sony Ericsson, κάνε καθαρή εγκατάσταση του PC companion ώστε να κάτσουν οι drivers σωστά και μετά θα είσαι ΟΚ. Επίσης αν είσαι win 7 κάνε right click και run as administrator όταν τρέξεις το flashtool, σε κάποια συστήματα χρειάζεται γενικότερα το run as.

 

Επίσεις πρόσεξε ποιά έκδοση flashtool θα κατεβάσεις(32bit ή 64bit)

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος οτι έχουν εγκατασταθεί οι drivers? μήπως έχεις κάνει εγκατάσταση 2-3 φορές και υπάρχουν διπλές εγγραφές? Μήπως είνια ανοικτό και το PC Companion ταυτόχρονα και δεσμεύει τις θύρες επικοινωνίας - δες λίγο στο taskbar στο εικονίδιο...

Αν δεν βρίσκεις άκρη κάνε uninstall οτιδήποτε Sony Ericsson, κάνε καθαρή εγκατάσταση του PC companion ώστε να κάτσουν οι drivers σωστά και μετά θα είσαι ΟΚ. Επίσης αν είσαι win 7 κάνε right click και run as administrator όταν τρέξεις το flashtool, σε κάποια συστήματα χρειάζεται γενικότερα το run as.

ευχαριστω αλλα δεν τα καταφερα...κατι κανω λαθος προφανως...θα περιμενω update απ'τη σονυ και θα παω στο ics εφοσον λυθουν ολα τα υπαρχοντα bugs
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα.... ποιος είναι ακριβώς ο κωδικός της έκδοσης που περιμένουμε... ρωτάω γιατί εγώ έχω πάνω την 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω αυτο το κινητακι και μου παρουσιαζει το εξης προβλημα συνεχεια πατιετε το κουμπακι το αριστερο που ειναι αφης για επιστροφη και δεν με αφηνει να κανω τιποτα ολα τα κλεινει και δονητε κιολας ξερει κανεις τιποτα???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω αυτο το κινητακι και μου παρουσιαζει το εξης προβλημα συνεχεια πατιετε το κουμπακι το αριστερο που ειναι αφης για επιστροφη και δεν με αφηνει να κανω τιποτα ολα τα κλεινει και δονητε κιολας ξερει κανεις τιποτα???

να υποθεσω οτι εισαι στην εκδοση 2.3.4 του αντροιντ?αν ναι(μπορεις να το δεις στις ρυθμισεις-πληροφοριες τηλεφωνου) ειναι το κλασικο προβλημα της υπερθερμανσης που παρουσιαζε αυτη η εκδοση.οποτε,συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη και μεσω pc companion η seus κανεις αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση (4.0.4) και λυνεται το προβλημα .το ειχαν και αλλοι αυτο μην αγχωνεσαι .με την τελευταια αναβαθμιση δειχνει οτι εχει λυθει.κανε το και αν συνεχισει(που δεν το πιστευω) εδω ειμαστε:)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα.... ποιος είναι ακριβώς ο κωδικός της έκδοσης που περιμένουμε... ρωτάω γιατί εγώ έχω πάνω την 4.0.4

 

Περιμένουμε αυτήν με build number 587.

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

πως απενεργοποιο την αυτοματη φωτεινωτητα?εχω ics

 

Κανεις ρουτ και βαζεις το disable autobrightness

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε πως στελνω φωτο με gmail?παταω πανω στη φωτο,share me gmail.λεει "τα μηνυματα του ηλεκτρονικου σας ταχυδρομειου θα εμφανιστουν συντομα"και δεν γινεται τιποτα...επισης,αν παω να το στειλω με e-mail δεν βρισκω επιλογη που να λεει υποβολη συνημμενου..:blink:
Link to comment
Share on other sites

παιδες ,με την νεα αναβαθμιση (531) της ics για το μινι εχουμε καποιο νεο?

επισης με την εφαρμογη του φεισμπουκ μετα απο κανενα πενταλεπτο χρησης και πλοηγησης σε διαφορα λινκ μεσα σε αυτο κολλαει ολο το κινητο και παγωνει εκει!χρειαζεται επανεκκινηση του κινητου ωστε να επανελθει.αυτο εγινε μετα απο αναβαθμιση της εφαρμογης πριν απο 2-3 μερες.συμβαινει σε καποιον αλλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα λάθη που βρήκα είναι ότι κολλάει κάποτε στο να πάει πίσω άμα είσαι στα μηνύματα και το ότι αμα πας στις κλήσεις που έκανες πρόσφατα είναι ανοικτό το πληκτρολόγιο και πρέπει κάθε φορά να το κατεβάζεις. Το λεντ δεν δουλεύει όπως έχει υποθεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κάνει αλλαγή στη ρομ, και όλα πήγαν καλά. Την διαδικασία την έχω κάνει κάμποσες φορές χωρίς πρόβλημα. Την τελευταία φορά που έβαλα μία (δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια ήταν), ενώ όλα έγιναν οκ και τα μυνήματα ήταν εντάξει, όταν έγινε επανεκίνηση του κινητου δεν δουλευει η οθόνη αφής, δλδ δεν καταλαβαίνει τίποτα ότι και να του πατάω στην οθόνη, ενώ δείχνει τις εικόνες σωστα. Τα πλήκτρα στο πλάι δουεύουν. Πλέον ότι ρομ και να βάλω είτε μέσω bootloader είτε flashtool ενώ μου λέει ότι όλα έγιναν οκ, η οθόνη δεν ανταποκρύνεται στα πατήματα. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια προσπαθω να εγκαταστησω το navigon στο μινι και μου βγαζει το μυνημα οτι δεν υπαρχει ελευθερος χωρος στο τηλεφωνο,αφου στη καρτα δεν γινεται η εγκατασταση?Ηκαρτα μου ειναι 4γιγα και την ιδια εφαρμογη την εκανα σε νεοV
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα στο mini ακουστικά απο το iPhone και μου έγραφε ότι δεν υποστηρίζεται το εξάρτημα αυτό. Υπάρχει περίπτωση κάπως να το παρακάμψω?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...