Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aγορασα τελικά το SGSii και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερο απ ότι το περίμενα.

Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια.

 

1. Γίνεται sharing με κάποιο τροπο απο την συσκευή σε υπολογιστή και αντιστρόφως όταν είναι συνδεδεμένα στο ίδιο δυκτιο WiFi?

Στο Nexus s μπορούσα μέσω του ES Explorer να δω στο κινητο ένα βίντεο που έχω αποθηκευμενο στο Mac. Στο SGSii δεν βρήκα τέτοια επιλογή αλλα δεν είμαι rooted.

 

2. Μπορούμε μέσω Kies να εισάγουμε φωτος και βίντεο τα οποία θα προσαρμοστούν αυτόματα σε μικρότερη ανάλυση ώστε να μην καταλαμβάνουν πολυ χώρο στην κάρτα?

 

3. Έχω την 2.3.5 με την οποία ομολογουμένως η συσκευή διατηρεί την θερμοκρασία σε πολυ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν δοκίμασα σε πλοήγηση και games ακόμα.

Το μόνο που με ενοχλεί είναι τα υπερβολικά χρώματα στις φωτό και βίντεο.

Εφόσον το κάνω root μπορώ να περάσω το fix για την κάμερα? αξίζει τον κόπο?

 

4. Έχει δοκιμάσει κανεις να μονταρει διάφορα βιντεακια σε ταινία χρησιμοποιώντας την εφαρμογή "δημιουργία βίντεο"?

Έφτιαξα ένα αλλα όταν επελξα εξαγωγή δεν έλεγε να κουνησει απο το 1%. Βέβαια ήταν 1.2Gb και λογικά χρειάζεται χρόνο αλλα σε 2 λεπτά δεν κουνηθηκε πάνω απο το 1%.

Στο iphone4 γίνεται πολυ γρήγορα με το iMovie.

 

Ευχαριστώ.

 

1)αν καταλαβα καλα θελεις να κανεις streaming απο το pc στο s2?

δοκιμασε το qloud media...ειναι κατι σαν το air video για το iphone

δοκιμασε και το μαμισιο all share..

 

3) για τα χρωματα δοκιμασε απο τις ρυθμισεις οθόνης να αλλαξεις την λειτουργια οθονης...

 

4)εχω δοκιμασει εγω για την πλακα μου αλλα όχι τοσο μεγάλη ταινία και πήγαινε μια χαρα αποτι θυμαμαι

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που με ενοχλεί είναι τα υπερβολικά χρώματα στις φωτό και βίντεο.

Η ένταση των χρωμάτων ρυθμίζεται με τις τρεις επιλογές που σου δίνει το σύστημα...

Ρυθμίσεις / Οθόνη / Εφέ φόντου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά αλλα στις ρυθμίσεις/οθόνη δεν υπάρχει επιλογή εφέ φοντου.

Έχω την official 2.3.5 απο samsung firmware.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά αλλα στις ρυθμίσεις/οθόνη δεν υπάρχει επιλογή εφέ φοντου.

Έχω την official 2.3.5 απο samsung firmware.

 

απο τις ρυθμισεις οθονης αλαξε την ρυθμιση απο την λειτουργιά οθόνης...βαλτο στο ''ταινια''

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αγόρασαν συσκευή από expansys θα δουν σήμερα στο kies αναβαθμιση

 

 

Για εμάς που το πείραμε από Ελλάδα πότε με το καλό!?!

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

απο τις ρυθμισεις οθονης αλαξε την ρυθμιση απο την λειτουργιά οθόνης...βαλτο στο ''ταινια''

 

Α ναι αυτο το έκανα.

Λοιπόν βρήκα εφαρμογή να μεταφέρω φωτος και βίντεο μέσω wifi ακόμα και στο iPad :D.

Μετέφερα κανά δυο σημερινά βίντεο και διαπίστωσα το εξής:

Η κάμερα μια χαρά κάνει την δουλειά της. Το πρόβλημα με το έντονο πράσινο και γενικά τα υπερβολικά χρώματα είναι θέμα οθόνης SGS2.

Αν δείτε το βίντεο στην οθόνη του iPad δεν έχει καμία σχέση. Τα χρώματα είναι απόλυτα φυσιολογικά και πολυ πιο φωτεινό το βίντεο.

Το ίδιο φυσικά και στην οθόνη του MacBook pro.

 

Για life sharing προβολή των βίντεο απο τον γαλαξια στο MacBook δυστυχώς δεν γίνεται με την εφαρμογή που μου έδωσες γιατί η αντίστοιχη που πρέπει να εγκαταστησω στον υπολογιστή είναι μόνο για PC.

Θα το ψάξω όμως. Ίσως υπάρχει κάτι για Mac. Έχω ήδη εγκατεστημένη ανάλογης εφαρμογή που μου επιτρέπει να βλέπω ασύρματα βίντεο απο το iPad και iPhone στο MacBook.

 

Σ ευχαριστώ πάντως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Α ναι αυτο το έκανα.

Λοιπόν βρήκα εφαρμογή να μεταφέρω φωτος και βίντεο μέσω wifi ακόμα και στο iPad :D.

Μετέφερα κανά δυο σημερινά βίντεο και διαπίστωσα το εξής:

Η κάμερα μια χαρά κάνει την δουλειά της. Το πρόβλημα με το έντονο πράσινο και γενικά τα υπερβολικά χρώματα είναι θέμα οθόνης SGS2.

Αν δείτε το βίντεο στην οθόνη του iPad δεν έχει καμία σχέση. Τα χρώματα είναι απόλυτα φυσιολογικά και πολυ πιο φωτεινό το βίντεο.

Το ίδιο φυσικά και στην οθόνη του MacBook pro.

 

Για life sharing προβολή των βίντεο απο τον γαλαξια στο MacBook δυστυχώς δεν γίνεται με την εφαρμογή που μου έδωσες γιατί η αντίστοιχη που πρέπει να εγκαταστησω στον υπολογιστή είναι μόνο για PC.

Θα το ψάξω όμως. Ίσως υπάρχει κάτι για Mac. Έχω ήδη εγκατεστημένη ανάλογης εφαρμογή που μου επιτρέπει να βλέπω ασύρματα βίντεο απο το iPad και iPhone στο MacBook.

 

Σ ευχαριστώ πάντως.

 

δοκιμασε και αυτο...http://www.plexapp.com/android.php

εχει εφαρμογη και για mac

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλοριζικο. Με τη διαφαινόμενη παραμονή της apple στις 3.5 ιντσες, δε νομίζεις ότι με το γαλαξια μπορείς εύκολα να υποκαταστήσεις το μήλο σου (σε συνδυασμό πάντα με το iPad 2) για τον επόμενο χρόνο;

Δοκίμασε να ¨γονατισεις¨ το γαλαξια ανοίγοντας όσες περισσότερες εφαρμογές μπορείς και φέρνοντας το κινητο στα όρια του. Είναι το μοναδικό ανδροειδες που δεν καταφερα κάτι τέτοιο...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και αυτο...http://www.plexapp.com/android.php

εχει εφαρμογη και για mac

 

Για να δούμε κατεβαζω τώρα την εφαρμογη για Mac.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλοριζικο. Με τη διαφαινόμενη παραμονή της apple στις 3.5 ιντσες, δε νομίζεις ότι με το γαλαξια μπορείς εύκολα να υποκαταστήσεις το μήλο σου (σε συνδυασμό πάντα με το iPad 2) για τον επόμενο χρόνο;

Δοκίμασε να ¨γονατισεις¨ το γαλαξια ανοίγοντας όσες περισσότερες εφαρμογές μπορείς και φέρνοντας το κινητο στα όρια του. Είναι το μοναδικό ανδροειδες που δεν καταφερα κάτι τέτοιο...

 

ειχα βρει ενα site που ειχε στην κεντρικη σελιδα 6 hd flash video αν θυμαμαι καλα και τα ειχα βάλει να παίζουν ολα μαζι στον stock browser...εκανα scroll πανω κατω αριστερα δεξια zoom in zoom out και δεν καταλαβαινε τίποτα...εννοείτε πως δεν laggare ουτε για αστείο...

και τι δεν θα έδινα για galaxy s2 με ios 5 :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ισως αργησα λιγο αλλα το πηρα αποφαση. σε δεκα μερες θα αποκτησω και εγω τον γαλαξια και θα ξεφορτωθω το αγαπημενο/κουρασμενο n900.

το βασικοτερο που θελω να ρωτησω ειναι αν αληθευει αυτο που μου ειπε ενας φιλος , οτι μολις το αγορασω να του βαλω καινουργια rom κατ'ευθειαν (δεν ξερω πως γινεται , αν υπαρχει αρθρο πειτε μου). επισης να ρωτησω αν υπαρχει καποιο λινκ που να βοηθαει εμας τους αρχαριους (ψαραδες) στο android . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και αυτο...http://www.plexapp.com/android.php

εχει εφαρμογη και για mac

 

Τελικά βρήκαμε κι αυτή την λύση η οποία παίζει τόσο σε iOS όσο και σε android και μάλιστα πολυ καλά. Λειτουργεί απο τον υπολογιστή προς το κινητο και αντιστρόφως.

Δες το βιντεακια. Παίζω ταινία απο το MacBook pro στο SGS 2 ασύρματα.

 

Σ ευχαριστω για την εφαρμογη.

 

Κώστα καλοριζικο. Με τη διαφαινόμενη παραμονή της apple στις 3.5 ιντσες, δε νομίζεις ότι με το γαλαξια μπορείς εύκολα να υποκαταστήσεις το μήλο σου (σε συνδυασμό πάντα με το iPad 2) για τον επόμενο χρόνο;

Δοκίμασε να ¨γονατισεις¨ το γαλαξια ανοίγοντας όσες περισσότερες εφαρμογές μπορείς και φέρνοντας το κινητο στα όρια του. Είναι το μοναδικό ανδροειδες που δεν καταφερα κάτι τέτοιο...

 

Βαγγέλη όντως. Βεβαίως υπάρχουν και μειονεκτήματα αλλα είναι αμελητέα. Η amoled δυστυχώς πάσχει στην απόδοση των χρωμάτων. Αντίθετα η κάμερα αποδεικνύεται πολυ καλή με μοναδική ένσταση ότι δεν γίνεται στην διάρκεια της λήψης βίντεο, manual εστίαση ώστε να δώσεις φως στα σκοτεινοτερα σημεία του πλανου.

Πολυ μικρό το κακό.

Εφόσον έχω βρει λύσεις ακόμα και στο να στέλνω ασύρματα αρχεία απο τον Γαλαξια στο iPad τι άλλο να θέλω.:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ισως αργησα λιγο αλλα το πηρα αποφαση. σε δεκα μερες θα αποκτησω και εγω τον γαλαξια και θα ξεφορτωθω το αγαπημενο/κουρασμενο n900.

το βασικοτερο που θελω να ρωτησω ειναι αν αληθευει αυτο που μου ειπε ενας φιλος , οτι μολις το αγορασω να του βαλω καινουργια rom κατ'ευθειαν (δεν ξερω πως γινεται , αν υπαρχει αρθρο πειτε μου). επισης να ρωτησω αν υπαρχει καποιο λινκ που να βοηθαει εμας τους αρχαριους (ψαραδες) στο android . ευχαριστω

 

Με το καλό να το αποκτήσεις.

Για αλλαγή ρομ κοίτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316681

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

και η ελληνικη(με csc eur) 2.3.4 και συγκεκριμενα η KI4 ερχεται συντομα καθως ειναι διαθεσιμη στο test mode του kies οποτε σε 1-2 βδομαδουλες το πολυ θα εχει ερθει
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ... πολυ αναλυτικος οδηγος.μπραβο

να ρωτησω που δεν ειμαι γνωστης για ποιο λογο να αλλαξω rom? τι κερδιζω σε σχεση με την αρχικη?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ... πολυ αναλυτικος οδηγος.μπραβο

να ρωτησω που δεν ειμαι γνωστης για ποιο λογο να αλλαξω rom? τι κερδιζω σε σχεση με την αρχικη?

 

Έχεις να κερδίσεις σε: ταχύτητα, σταθερότητα, διόρθωση κάποιων ελλείψεων, ύπαρξη ενσωματωνένων στη ρομ περισσότερων εφαρμογών και αφαίρεση άλλων περιτών, περισσότερες δυνατότητες skinable και ρυθμίσεων και βέβαια θα έχεις κάτι να ασχολήσαι γιατί θα βγαίνουν συνέχεια καινούργιες εκδόσεις και άντε να βάλουμε την καινούργια. :lol:

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να κερδίσεις σε: ταχύτητα, σταθερότητα, διόρθωση κάποιων ελλείψεων, ύπαρξη ενσωματωνένων στη ρομ περισσότερων εφαρμογών και αφαίρεση άλλων περιτών, περισσότερες δυνατότητες skinable και ρυθμίσεων και βέβαια θα έχεις κάτι να ασχολήσαι γιατί θα βγαίνουν συνέχεια καινούργιες εκδόσεις και άντε να βάλουμε την καινούργια. :lol:

Γιατί δεν ξεκινάς την γνωριμία σου με το τηλέφωνο μένοντας με την εργοστασιακή rom. Αν ψάξεις στο forum του SG II θα δεις πολλές καταχωρήσεις από φίλους που λένε ότι είναι η πρώτη φορά που δεν αλλάζουν rom για τον απλούστατο λόγο ότι η εργοστασιακή είναι πλήρης.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκαμε κι αυτή την λύση η οποία παίζει τόσο σε iOS όσο και σε android και μάλιστα πολυ καλά. Λειτουργεί απο τον υπολογιστή προς το κινητο και αντιστρόφως.

Δες το βιντεακια. Παίζω ταινία απο το MacBook pro στο SGS 2 ασύρματα.

 

Σ ευχαριστω για την εφαρμογη.

 

 

 

Βαγγέλη όντως. Βεβαίως υπάρχουν και μειονεκτήματα αλλα είναι αμελητέα. Η amoled δυστυχώς πάσχει στην απόδοση των χρωμάτων. Αντίθετα η κάμερα αποδεικνύεται πολυ καλή με μοναδική ένσταση ότι δεν γίνεται στην διάρκεια της λήψης βίντεο, manual εστίαση ώστε να δώσεις φως στα σκοτεινοτερα σημεία του πλανου.

Πολυ μικρό το κακό.

Εφόσον έχω βρει λύσεις ακόμα και στο να στέλνω ασύρματα αρχεία απο τον Γαλαξια στο iPad τι άλλο να θέλω.:lol:

 

Πράγματι, η οθόνη για μένα ΔΕΝ είναι το δυνατο σημείο της συσκευής. Υπερκορεσμενα χρώματα ακόμα και στο mode ταινία και το βασικότερο -για μένα- η κακή απόδοση του κειμένου (που ευτυχώς με το τρυκ της σαμμυ έχει ελαχιστοποιηθεί, σε σύγκριση π.χ. Με το galaxy s 1). Με αλλα λόγια θα με ευχαριστουσε σαφώς περισσότερο η οθόνη του 4αριου στις 4.3 ιντσες. Δεν παύει όμως να είναι μια εντυπωσιακή οθόνη, που προσδίδει αρκετά στην απόλαυση της χρήσης της συσκευής.

 

Απο εκει και πέρα με αυτο το hardware του γαλαξια δε βλέπω το λόγο να φύγω απο iPhone 4 και να πάω στο 4s δίνοντας αλλα 250-300 ευρω. Χθες έδωσα το 4αρι που είχα το τελευταίο διάστημα και πήρα ένα -λευκο αυτη τη φορά γαλαξια, σε καλη τιμη.

 

@parafron4

Θα ήταν καλο αυτο που λες. Εγω πάλι θα προτιμούσα ένα iPhone 4 με τον ίδιο ακριβώς σχεδιασμό και την απίστευτη ποιότητα κατασκευής και απλά μεγαλύτερη οθόνη, μαζί με Α5, 1 γιγα ραμ και 8αρα κάμερα και θα ημόυν οκ. Αλλα ούτε φέτος απο την apple. Θα τα δούμε την Τρίτη.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, η οθόνη για μένα ΔΕΝ είναι το δυνατο σημείο της συσκευής. Υπερκορεσμενα χρώματα ακόμα και στο mode ταινία και το βασικότερο -για μένα- η κακή απόδοση του κειμένου (που ευτυχώς με το τρυκ της σαμμυ έχει ελαχιστοποιηθεί, σε σύγκριση π.χ. Με το galaxy s 1). Με αλλα λόγια θα με ευχαριστουσε σαφώς περισσότερο η οθόνη του 4αριου στις 4.3 ιντσες. Δεν παύει όμως να είναι μια εντυπωσιακή οθόνη, που προσδίδει αρκετά στην απόλαυση της χρήσης της συσκευής.

 

Απο εκει και πέρα με αυτο το hardware του γαλαξια δε βλέπω το λόγο να φύγω απο iPhone 4 και να πάω στο 4s δίνοντας αλλα 250-300 ευρω. Χθες έδωσα το 4αρι που είχα το τελευταίο διάστημα και πήρα ένα -λευκο αυτη τη φορά γαλαξια, σε καλη τιμη.

 

@parafron4

Θα ήταν καλο αυτο που λες. Εγω πάλι θα προτιμούσα ένα iPhone 4 με τον ίδιο ακριβώς σχεδιασμό και την απίστευτη ποιότητα κατασκευής και απλά μεγαλύτερη οθόνη, μαζί με Α5, 1 γιγα ραμ και 8αρα κάμερα και θα ημόυν οκ. Αλλα ούτε φέτος απο την apple. Θα τα δούμε την Τρίτη.

 

Έχει βγάλει ο Superurio ένα mod για το θέμα της οθόνης..υπάρχει στο μάρκετ και λέγεται screen tuning..βάλτε voodoo στην αναζήτηση και θα το βρείτε..όταν το εγκαταστήσετε βάλτε native στις επιλογές της εφαρμογής..

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει ο Superurio ένα mod για το θέμα της οθόνης..υπάρχει στο μάρκετ και λέγεται screen tuning..βάλτε voodoo στην αναζήτηση και θα το βρείτε..όταν το εγκαταστήσετε βάλτε native στις επιλογές της εφαρμογής..

 

Sent from Galaxy!

 

Χμμμ, το έχεις δει σε καμία custom rom implemented?

Να δοκιμάσω απευθείας κάποια τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, το έχεις δει σε καμία custom rom implemented?

Να δοκιμάσω απευθείας κάποια τέτοια?

 

Όχι δεν υπάρχει σε ρομ..αξίζει όμως και σαν ξεχωριστή εφαρμογή να του ρίξεις μια ματιά..

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει σε ρομ..αξίζει όμως και σαν ξεχωριστή εφαρμογή να του ρίξεις μια ματιά..

 

Sent from Galaxy!

 

Οκ Αντώνη, θα το δοκιμάσω. Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο φορουμ λοιπον ξερει κανεις πως γινεται στιο συνχρονισμο να αλαζουν παντα τα δεδομενα στο ιντερνετ και οχι στο κινητο μου?? προ καιρου εκανα συνχρονισμο και μου αλαξε της επαφες στο κινητο :(:( και που γυρισε της παλιες απο το ιντερνετ.... καμια ιδεα καπιος?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.λεω να ανταλλαξω τον μαυρο γαλαξια μου με εναν λευκο.ενα μηνα τον εχω σε αριστη κατασταση.αν ενδιαφερεται κανεις ας στειλει pm
Link to comment
Share on other sites

@V@gelis

Βαγγέλη κοιτα αυτο σ ενδιαφέρει. Μεταφέρω τα πάντα ασύρματα απο το SGS2 στο ipad2 μεσω kies. Καταπληκτικό γρήγορο και πανευκολο.http://tapatalk.com/mu/5b8a8ee7-afa2-93ef.jpg

http://tapatalk.com/mu/5b8a8ee7-afb4-ecb5.jpg

http://tapatalk.com/mu/5b8a8ee7-afc4-48fe.jpg

 

 

Sent from my iPhone

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...