Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

160 χαρακτήρες στα ελληνικά γίνεται , χωρίς Root και με την μαμά sms εφαρμογή της samsung ?

 

Γίνεται αν γράψεις όλο το μήνυμα με κεφαλαία.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γίνεται αν γράψεις όλο το μήνυμα με κεφαλαία.;)

 

Προφανώς πρέπει να επιλέξω GSM alphabet από το input method για να γίνει αυτό, αλλά γιατί να φτιάχνουν τόσες εφαρμογές και να γίνεται τόση ιστορία όταν υπάρχει αυτή η απλή επιλογή ? Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα , θέλω να πω , με το GSM Alphabet ?

 

Μάλιστα με το GSM alphabet μου δείχνει ότι μπορώ να γράψω και μικρά γράμματα στην ελληνική γλώσσα με 160 χαρακτήρες...

 

Edit : Απ'ότι βλέπω δεν γίνεται να στείλεις μήνυμα σε GSM Alphabet , οπότε άκυρα τα προηγούμενα. Συνεπώ η απορία είναι πως γίνεται να γράψεις ελληνικά με κεφαλαία 160 χαρακτήρες , οπως λες ?

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Ελεος παραγγειλα το γαλαξια στις 9/8 απο το κωστοβολο και θα ερθει στις 30... ελπιζω... πολυ καθυστερηση...:(:(:(:(:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Νομίζω ότι το android δεν το προβλέπει
Οπότε το δινω στον κουνιαδο μου και κρατω εγω το sensation που εχει αυτη τη δυνατοτητα:D
Link to comment
Share on other sites

Οπότε το δινω στον κουνιαδο μου και κρατω εγω το sensation που εχει αυτη τη δυνατοτητα:D

 

Αλήθεια; Γιατί ούτε το desire μπορούσε.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω ενα προβληματακι. Εψαξα στο παρον τοπικ (και με το search και τυχαια μεσα στις σελιδες) αλλα δεν βρηκα τιποτα.

Πηγα να κανω root με αυτη την μεθοδο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

Ολα καλα, μεχρι την στιγμη που ανοιξα το S2Root.

Το τρεχω και πριν ανοιξει, μετα το "Welcome to S2Root!" popup, με βγαζει σφαλμα των windows που λεει

"unhandled exception has occured in you application....blah blah blah...Index was outside the bounds of the array"

 

Παταω Continue (παραβλεπει το σφαλμα) και ανοιγει το προγραμμα S2Root. Μολις παταω root device, γραφει "Checking Device connection" και ξαναπεταει το ιδιο σφαλμα. Αν ξαναπατησω Continue, απλα μενει εκει χωρις να γινει το root...

 

Καμια ιδεα?

 

Thanx!

 

ps. Το Root ΔΕΝ εγινε. Δεν εχω Superuser εικονιδιο.

Ολα τα αλλα ειναι σωστα. Σωστο insecure (XWKE2), περνιεται σωστα και ολα συμφωνα με τον οδηγο!

 

ΕDIT: Ξεχασα να πω οτι δουλευω σε XP SP3 και το USB καλωδιο ΔΕΝ ειναι το δικο του (αν και με φαινεται λιγο απιθανο να φταιει αυτο!)

Edited by Diamandis
Προσθηκη κειμενου

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω ενα προβληματακι. Εψαξα στο παρον τοπικ (και με το search και τυχαια μεσα στις σελιδες) αλλα δεν βρηκα τιποτα.

Πηγα να κανω root με αυτη την μεθοδο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

Ολα καλα, μεχρι την στιγμη που ανοιξα το S2Root.

Το τρεχω και πριν ανοιξει, μετα το "Welcome to S2Root!" popup, με βγαζει σφαλμα των windows που λεει

"unhandled exception has occured in you application....blah blah blah...Index was outside the bounds of the array"

 

Παταω Continue (παραβλεπει το σφαλμα) και ανοιγει το προγραμμα S2Root. Μολις παταω root device, γραφει "Checking Device connection" και ξαναπεταει το ιδιο σφαλμα. Αν ξαναπατησω Continue, απλα μενει εκει χωρις να γινει το root...

 

Καμια ιδεα?

 

Thanx!

 

ps. Το Root ΔΕΝ εγινε. Δεν εχω Superuser εικονιδιο.

Ολα τα αλλα ειναι σωστα. Σωστο insecure (XWKE2), περνιεται σωστα και ολα συμφωνα με τον οδηγο!

 

ΕDIT: Ξεχασα να πω οτι δουλευω σε XP SP3 και το USB καλωδιο ΔΕΝ ειναι το δικο του (αν και με φαινεται λιγο απιθανο να φταιει αυτο!)

 

μήπως τρέχει το kies απο πίσω?

η μήπως πρέπει να ξαναεγκαταστησεις τους drivers

βασικά γιατι δεν κάνεις cf root?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν και iPhone user, δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην γοητεία και τα specs του GSII και το πήρα (για επαγγελματικό), αν και επιμένω να έχω το μηλόφωνο σαν βασική συσκευή... Τέλος πάντων, μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το τηλέφωνο, μάλιστα το έκανα root από την 1η στιγμή (ευτυχώς η κυρά έχει Windows Netbook ;-) ) και μπορώ να πω ότι "πετάει"... Η ερώτησή μου αφορά την (ύπαρξη ή μη) δυνατότητας να κάνει internet tethering στο iPad (σημειωτέον έχω Vodafone - που "θεωρητικά" έχει κόψει το Int.Tether. - και στο iPhone χρησιμοποιώ την εφαρμογή MyWi 4.0 για να το κάνω...). Μπορεί λοιπόν το GSII να σερβίρει Internet Access μέσω Vodafone...???

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρέπει να επιλέξω GSM alphabet από το input method για να γίνει αυτό, αλλά γιατί να φτιάχνουν τόσες εφαρμογές και να γίνεται τόση ιστορία όταν υπάρχει αυτή η απλή επιλογή ? Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα , θέλω να πω , με το GSM Alphabet ?

 

Μάλιστα με το GSM alphabet μου δείχνει ότι μπορώ να γράψω και μικρά γράμματα στην ελληνική γλώσσα με 160 χαρακτήρες...

 

Edit : Απ'ότι βλέπω δεν γίνεται να στείλεις μήνυμα σε GSM Alphabet , οπότε άκυρα τα προηγούμενα. Συνεπώ η απορία είναι πως γίνεται να γράψεις ελληνικά με κεφαλαία 160 χαρακτήρες , οπως λες ?

 

Εμανα απο την αλλη ειτε με μικρα ειτε με μεγαλα παλι 70 χαρακτηρες με αφηνει να γραψω.....

Με την επιλογη alphabet GSM δε γινεται τπτ γιατι τα στελνει κινεζικα τα μυνηματα

Link to comment
Share on other sites

μήπως τρέχει το kies απο πίσω?

η μήπως πρέπει να ξαναεγκαταστησεις τους drivers

βασικά γιατι δεν κάνεις cf root?

 

Το kies δεν τρεχει σιγουρα.

Ξαναεβαλα τους drivers (2 φορες!)

 

Για το CFRoot...δεν εχεις αδικο...θα το προσπαθησω. Ειχα την εντυπωση οτι η πιο "απλη" μεθοδος ηταν η πρωτη...οταν μετα googlara το "CFRoot" ειδα αυτο: " is for the "rooting beginners" and those who want to keep as close to stock as possible"

Αυριο θα το δοκιμασω με το δικο του καλωδιο και σε Vista, και αν δεν γινει δοκιμαζω CF

 

Thanx!

 

ps. Το κινητο δεν ειναι δικο μου, ο ιδιοκτητης ειναι φρεσκος σε Android, Root, Roms κτλ και θελω να τον παω με το μαλακο!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Εμανα απο την αλλη ειτε με μικρα ειτε με μεγαλα παλι 70 χαρακτηρες με αφηνει να γραψω.....

Με την επιλογη alphabet GSM δε γινεται τπτ γιατι τα στελνει κινεζικα τα μυνηματα

 

Εγω το έχω gsm και στελνει κανονικα 160 χαρακτηρες κεφαλαια ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και iPhone user, δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην γοητεία και τα specs του GSII και το πήρα (για επαγγελματικό), αν και επιμένω να έχω το μηλόφωνο σαν βασική συσκευή... Τέλος πάντων, μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το τηλέφωνο, μάλιστα το έκανα root από την 1η στιγμή (ευτυχώς η κυρά έχει Windows Netbook ;-) ) και μπορώ να πω ότι "πετάει"... Η ερώτησή μου αφορά την (ύπαρξη ή μη) δυνατότητας να κάνει internet tethering στο iPad (σημειωτέον έχω Vodafone - που "θεωρητικά" έχει κόψει το Int.Tether. - και στο iPhone χρησιμοποιώ την εφαρμογή MyWi 4.0 για να το κάνω...). Μπορεί λοιπόν το GSII να σερβίρει Internet Access μέσω Vodafone...???

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

καλοριζικο.. στο android τετοιοι περιορισμοι (ακομα) δεν παιζουν.. σερβιρε ελευθερα..

 

ρωτησε βεβαια και στο section της vodafone, μηπως πρεπει να αλλαξεις προφιλ ή τιποτα αλλο για να εισαι 100% βεβαιος..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω gsm και στελνει κανονικα 160 χαρακτηρες κεφαλαια ελληνικα.

 

Είπαμε ότι όταν έχεις το ελληνικό firmware πχ KE2 τότε γράφεις με 160 χαρακτήρες που προφανώς εσύ κάτι τέτοιο έχεις...Αν βάλεις πιο καινούργιο firmware πχ XXKG6 ή πχ XXKH3 τότε όχι.Γιαυτό και χρειάζεται η μέθοδος που περιγράφεται κάνα δύο σελίδες πιο πριν..Ριξε καμιά ματιά..

Edited by spydoc
Link to comment
Share on other sites

Tunein radio απο μαρκετ.. δε νομιζω να γινεται κατι αλλο..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

εγω sentra103,3 ακουω μονο απο http://www.yourmuze.fm

 

...και γενικα προσοχη, τα mb πεφτουν βροχη...!!

Link to comment
Share on other sites

αν δε θελετε να μπλεκετε με kernels και bln, βαλτε το noled απο μαρκετ.. πολυ καλυτερη λυση απο bln για μενα..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

+1 !! Πολύ καλο φίλος. θένξ

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος οταν βγαζουμε φωτο και βιντεο να μας αποθηκευει σε ξεχωριστους φακελους τις φωτο απο τα βιντεο και οχι ολα μεσα στο DCIM/camera ??

να φτιαξουμε ας πουμε 2 φακελους : DCIM/camera/Videos και DCIM/camera/pictures

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να τρέξει το Galaxy on fire στο Sgs2 με το Chainfire. Στο Xda δεν βγάζω νόημα.

 

Υ.Γ.:Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι σε λάθος thread.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από nikos1986 >

 

sos συνδεω το κινητο με το κιεσ μου βγαζει οτι εχει νεο λογισμικο για να κανω αναβαθμιση κανω το αντιγραφω ασφαλειας και οταν κατεβει το υλικολογισμικο μου λεει οτι δεν βρεθηκε συσκευη,τι κανω?

 

Αυτό που έκανες ήταν αναβάθμιση του KIES. Τώρα άνοιξε το KIES και πάνε Εργαλεία-Εγκατάσταση Προγράμματος Οδήγησης. Λογικά μετά θα δει το κινητό.

 

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, πηγα να κανω αναβαθμηση μεσω kies κατεβασε οτι ηταν καιοταν πηγε να το περασει στο κινητο δεν το αναγνωριζε, εκανα και εγκατασταση προγραμματος οδηγησης αλλ τιποτα...Γραφει συνδεση και γυρναει το εικονιδιο οτι ψαχνει το κινητο να συνδεθει. Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου, αν και δεν γνωρίζω πως λύνεται το πρόβλημα σου, νομίζω καλύτερα να ρωτήσεις στην ενότητα του Android, να ρωτήσεις για κάποια εφαρμογή που ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό που ψάχνεις. :)

 

Ευχαριστώ saliez. Θα ψάξω και εκεί που μου λες αλλά δε νομίζω να είναι θέμα Android γιατί όλα αυτά που ζητάω να κανει το SGS2 τα κάνει το Archos 101 κατευθείαν αν και είναι υποδιαίστερο (έτσι γράφεται?) μηχάνημα. Από το δίκτυο Βλέπει ότι έχω συνδεμένο και έχει προσβαση παντού.

 

Αντιθετα το SGS2 τα βλέπει αλλά ή δεν αναγνωρίζει τα media του LAN (ουτε κάνα τα AVI) ή για να τρέξει οτιδήποτε πρέπει να ο κάνει dowload στο SGS2:mad:.

 

Anyway TNX για τη παρότρυνση. Αν δε βρώ τίποτα μετά από καμία 20αρια μερες, παρακαλώ επιτρέψτε μου να επανέλθω μήπως και υπάρχει καμία εξέλιξη.

 

ΤΝΧ

 

baxy

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αν δε θελετε να μπλεκετε με kernels και bln, βαλτε το noled απο μαρκετ.. πολυ καλυτερη λυση απο bln για μενα..

 

Και από κατανάλωση πως πάει στη συγκεκριμένη συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και από κατανάλωση πως πάει στη συγκεκριμένη συσκευή;

 

Απο χτές που το έβαλα δεν είδα καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα .Εχω δει μια διαφορα στο galaxy s2 σε σχεση με το s που ειχα και ειναι η εξης.Στο s οταν ηθελα να αποθηκευσω μια επαφη μου εβγαζε την επιλογη τηλεφωνο ή sim ,ενω στο s2 μου βγαζει μονο την επιλογη του τηλεφωνου.Το μονο που μπορω να κανω ειναι αφου την γραψω την επαφη στο τηλεφωνο να κανω μετα αντιγραφη-εξαγωγη στην sim .Το προβλημα ειναι οτι στην sim δεν μου δινει προσβαση και οτι επαφες αποθηκευσω δεν μπορω να τις σβησω.Επισης στις επαφες μου δεν βγαζει διπλα απο καθε αριθμο που ειναι αυτος αποθηκευμενος ,δηλαδη αν ειναι στο τηλεφωνο ή στην sim οπως γινοταν με το galaxy s.Μπορει καποιος να με βοηθησει ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα .Εχω δει μια διαφορα στο galaxy s2 σε σχεση με το s που ειχα και ειναι η εξης.Στο s οταν ηθελα να αποθηκευσω μια επαφη μου εβγαζε την επιλογη τηλεφωνο ή sim ,ενω στο s2 μου βγαζει μονο την επιλογη του τηλεφωνου.Το μονο που μπορω να κανω ειναι αφου την γραψω την επαφη στο τηλεφωνο να κανω μετα αντιγραφη-εξαγωγη στην sim .Το προβλημα ειναι οτι στην sim δεν μου δινει προσβαση και οτι επαφες αποθηκευσω δεν μπορω να τις σβησω.Επισης στις επαφες μου δεν βγαζει διπλα απο καθε αριθμο που ειναι αυτος αποθηκευμενος ,δηλαδη αν ειναι στο τηλεφωνο ή στην sim οπως γινοταν με το galaxy s.Μπορει καποιος να με βοηθησει ?

 

Προσωπικά έχω να χρησιμοποιήσω την σιμ για επαφές αρκετά χρόνια. Το καλύτερο στο sII για μένα είναι να τα έχεις όλα αυτόματα αποθηκευμένα στο gmail account σου. Δεν θα χάσεις ποτέ οτιδήποτε έτσι και γίνονται synch αυτοματα. Όσο για τη σίμ δεν μπορώ καν να το τσεκάρω για να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα .Εχω δει μια διαφορα στο galaxy s2 σε σχεση με το s που ειχα και ειναι η εξης.Στο s οταν ηθελα να αποθηκευσω μια επαφη μου εβγαζε την επιλογη τηλεφωνο ή sim ,ενω στο s2 μου βγαζει μονο την επιλογη του τηλεφωνου.Το μονο που μπορω να κανω ειναι αφου την γραψω την επαφη στο τηλεφωνο να κανω μετα αντιγραφη-εξαγωγη στην sim .Το προβλημα ειναι οτι στην sim δεν μου δινει προσβαση και οτι επαφες αποθηκευσω δεν μπορω να τις σβησω.Επισης στις επαφες μου δεν βγαζει διπλα απο καθε αριθμο που ειναι αυτος αποθηκευμενος ,δηλαδη αν ειναι στο τηλεφωνο ή στην sim οπως γινοταν με το galaxy s.Μπορει καποιος να με βοηθησει ?

 

Πηγαινε στις επαφες και πατησε αριστερο πληκτρο περισσοτερα και ρυθμισεις...εχει επιλογη για την αποθηκευση των επαφων...

 

Sent from my BEAST S2

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...