Jump to content

[ROM] Swedish Spring RLS5


Chryssostomos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://wiki.cyanogenmod.com/index.php?title=Troubleshooting#Battery_recalibration

http://www.droidforums.net/forum/bugless/111009-get-better-battery-life-reset-battery-stats.html

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7155557&postcount=7

 

και απο εκεί για full λενε(απο εκεί το έχω δει και εγώ).. Τώρα αμα έχεις δικιο, μάλλον το έχω κάνει λάθος :P

Ρε παιδιά; βοήθεια του κοινού;; τελικά πως γίνεται;;

 

 

Δεν ξέρω για το ΖΤΕ, μπορει να θέλει να ειναι γεμάτο. Στο γκαλαξι παντως μετά απο πολλά φλασαρισματα, βγηκε το συμπέρασμα πως με τελείως άδεια μπαταρία ειναι καλύτερα!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά και το δικό μου blade φορά την ss5 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτή.

στα extra settings υπάρχει το 32Mb CompCache, τι ακριβώς κάνει; αξίζει να ενεργοποιηθεί;

 

αν ξέρει κάποιος να μου πει για το παραπάνω θα του ήμουν υπόχρεος...

 

επίσης για κάθε sms έχω όριο 70 χαρακτήρων! μπορώ να αλλάξω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

αν ξέρει κάποιος να μου πει για το παραπάνω θα του ήμουν υπόχρεος...

 

επίσης για κάθε sms έχω όριο 70 χαρακτήρων! μπορώ να αλλάξω κάτι;

 

βαλε το handcent sms και θα εχεις 160 χαρακτηρες

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η ss πώς πάει από παιχνίδια; Θα δω διαφορά σε σχέση με cm7;

 

Sent from my Blade using Tapatalk

 

Ναι θα δεις, προς το χειρότερο . Τουλάχιστον εγώ αυτό είχα παρατηρήσει. Η CM7 είναι πολύ καλύτερη για τα Games.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα προβληματάκι με την αναπαραγωγή βίντεο, εμφανίζονται κάτι οριζόντιες γραμμές. έχω το moboplayer και το rockplayer, επίσης μου βγάζει τις γραμμές και στο go weather στα βιντεάκια που δίχνει τον καιρό.

τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε οτι δεν εχεις ενεργοποιήσει τα Stagefright στο app "extra settings" για αρχή, μια και αυτό ειναι ενα απο τα γνωστά bug τους, γι αυτό τα λέει και "broken".;)
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε οτι δεν εχεις ενεργοποιήσει τα Stagefright στο app "extra settings" για αρχή, μια και αυτό ειναι ενα απο τα γνωστά bug τους, γι αυτό τα λέει και "broken".;)

 

καλήμερα. τα ενεργοποιησα αλλά οι γραμμές δεν έφυγαν.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε οτι "ΔΕΝ" τα εχεις ενεργοποιήσει (σόρρυ, λάθος ερμηνεία).

 

Κλείσε τα αν ειναι ενεργοποιημένα.

 

Αν σου τα κάνει τόσο με κλειστά όσο και ανοιχτά, ισως και να φταίει τυχόν overclocking, καθως αυτό επιδρά σε όλον τον ΑΗΒ διαυλο.

 

Αν τα συνεχίζει, και εχεις απόλυτη ανάγκη το video, περασε πάλι την εργοστασιακή. Αν τα κάνει ακόμα και μετά απο αυτό, τότε βάλε και τον εργοστασιακό bootloader και τράβα το για επισκευή.

 

Του ειχες κάνει overclocking?

 

Πάντως, πρίν κάνεις το οτιδήποτε, περίμενε να σκάσουν μύτη και οι guru που θα τα ξέρουν καλύτερα απο μένα.;):ninja:

Edited by potis21
χι χι χι, οκ, το κατάλαβα, το εκανα δοκιμαστικά, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι τώρα δυο μέρες που το κινητό αργεί να βρει δορυφόρους.(navigon-ndrive-igo)

Μετά από 5 λεπτά που ψάχνει δεν βρίσκει τίποτα και αναγκάζομαι να ανοίξω το gps fix αλλα και πάλι θέλει αρκετό χρόνο για να κλειδώσει.

Το κινητό είναι λίγο φορτωμένο από προγράμματα αλλα δουλεύει καλά χωρίς κωλύματα στα 710Mhz/+200MB Ram.

Σκέφτηκα να κάνω κάνα format και clean install αλλα αυτά είναι κατάλοιπα που μου έχουν μείνει από την M$.

Υπάρχει κάτι να πειράξω στην ROM μπας και βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

pληροφοριακά, δοκίμασα τον chainfire 3D driver απο το XDA και παίζει μια χαρα στο Blade. (και την SS rls5 τουλαχιστον)

Δεν εχω κάποιο Benchmark ομως

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1087427

υποτίθεται πως με διαφορες ρυθμίσεις που ενεργοποιείς μεσα απο το απ, βοηθάει στο να παίζουν και τα βαρύτερα των παιχνιδιών, ακόμα και παιχνιδια για Tegra2 (λένε)

Edited by chillo
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα προβληματάκι με την αναπαραγωγή βίντεο, εμφανίζονται κάτι οριζόντιες γραμμές. έχω το moboplayer και το rockplayer, επίσης μου βγάζει τις γραμμές και στο go weather στα βιντεάκια που δίχνει τον καιρό.

τι μπορεί να φταίει;

 

Επειδή και εμένα μου το έκανε σε κάποια φλασαρίσματα, διαπίστωσα ότι δε συμβαίνει πάντα ακόμα και στην ίδια ROM.

Κάνοντας reset σε factory defaults διορθώθηκε το θέμα με τα βίντεο.

Θα χάσεις ότι έχεις περασμένο βέβαια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την SS εδώ και αρκετό καιρό χωρίς προβλήματα. Το μόνο πρόβλημα που έχω έχει να κάνει με τον ελεύθερο χώρο για εφαρμογές. Ξέρω πως υποστηρίζει Dark Tremors A2SD support αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος για μερικά πραγματα σχετικά με αυτό.

 

Αξίζει να το κάνω ή έχει προβλήματα;Κάπου είχα διαβάσει πχ ,πως μετά από αυτό όλες οι εφαρμογές πάνε ατην sd και δεν μπορείς να επιλέξεις ποιές πάνε στην εσωτερική. Αν ισχύει αυτό , υπάρχει πρόβλημα λειτουργείας σε κάποιες εφαρμογες, λόγω ταχύτητας (πχ gps) ;

 

Τα partitions ξέρω να τα κάνω. Οπότε μετά θα έχω μια άδεια sd με partitions και το back up της sd μου , όπως είναι τώρα, στο PC.

 

Το επόμενο βήμα ποιό είναι;

 

Πως ξαναπερνάω όλα αυτά που έχω και που;

 

Αν κάποιος μπορεί να κάνει έναν οδηγό , νομίζω πως θα βοηθούσε πολλούς(ενας γενικός οδηγός για το πως να βάλεις το Dark Tremors και τα λοιπά βήματα θα ήταν ακόμα καλύτερος ,γιατι θα βοηθούσε και άλλους που έχουν άλλη rom).

 

Φοβάμαι να μπώ στο android προτάσεις και εφαρμογές μπας και ζηλέψω τίποτα και δεν έχω που να το βάλω :P :)

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Έχω την SS εδώ και αρκετό καιρό χωρίς προβλήματα. Το μόνο πρόβλημα που έχω έχει να κάνει με τον ελεύθερο χώρο για εφαρμογές. Ξέρω πως υποστηρίζει Dark Tremors A2SD support αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος για μερικά πραγματα σχετικά με αυτό.

 

Αξίζει να το κάνω Ναι ή έχει προβλήματα;Κάπου είχα διαβάσει πχ ,πως μετά από αυτό όλες οι εφαρμογές πάνε ατην sd Ναι και δεν μπορείς να επιλέξεις ποιές πάνε στην εσωτερική. Αν ισχύει αυτό , υπάρχει πρόβλημα λειτουργείας σε κάποιες εφαρμογες, λόγω ταχύτητας (πχ gps) ; Τα προγραμματα gps βαζουν τους χαρτες στην SD υποχρεοτικα

 

Τα partitions ξέρω να τα κάνω. Οπότε μετά θα έχω μια άδεια sd με partitions και το back up της sd μου , όπως είναι τώρα, στο PC.

 

Το επόμενο βήμα ποιό είναι;

 

Πως ξαναπερνάω όλα αυτά που έχω και που; Στο πρωτο partition (αυτο που βλεπεις απο Win)

 

Αν κάποιος μπορεί να κάνει έναν οδηγό , νομίζω πως θα βοηθούσε πολλούς(ενας γενικός οδηγός για το πως να βάλεις το Dark Tremors και τα λοιπά βήματα θα ήταν ακόμα καλύτερος ,γιατι θα βοηθούσε και άλλους που έχουν άλλη rom).

 

Φοβάμαι να μπώ στο android προτάσεις και εφαρμογές μπας και ζηλέψω τίποτα και δεν έχω που να το βάλω :P :)

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7021325&postcount=2

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

διάβασα και τα 2 τοπικς με τις 2 Rom..

απ οτι καταλαβα η Cyanogen ειναι λιγο buggy οποτε λεω να δοκιμασω την SS..

αν και τα διαβασα βιαστικα και τα 2 τοπικς,δεν ειδα να αναφερεται καπου για το αν πρωτα πρεπει να κάνει κανεις unlock της Ram σε 512..και αυτη είναι η απορία μου..

αν ειμαι σε κατι λαθος διορθώστε με!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ sinos13 ! Αυριο το διαβάζω και ξεκινάω.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

διάβασα και τα 2 τοπικς με τις 2 Rom..

απ οτι καταλαβα η Cyanogen ειναι λιγο buggy οποτε λεω να δοκιμασω την SS..

αν και τα διαβασα βιαστικα και τα 2 τοπικς,δεν ειδα να αναφερεται καπου για το αν πρωτα πρεπει να κάνει κανεις unlock της Ram σε 512..και αυτη είναι η απορία μου..

αν ειμαι σε κατι λαθος διορθώστε με!

ευχαριστω!

Πέρασε στην SD σου την SS5 και κάνε αυτή την διαδιασία που είναι εύκολη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444 .

Όταν τελειώσεις την παραπάνω διαδικασία το κινητό θα έχει 512ΜΒ RAM και την Stock Froyo (2.2) της Wind . Εννοείτε πως μπορείς να κάνεις εγατάσταση την SS5 μέσω Clockworkmod μετά το τέλος της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κυκλοφορει μια πορτγογαλικη rom που μαλλον ειναι η μονταρισμενη swedish..την εχω βαλει και ειναι σταθερη σαν την σουηδικη και εχει και πιο πολλα σε αποψη εμφανισης
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα προβληματάκι με την αναπαραγωγή βίντεο, εμφανίζονται κάτι οριζόντιες γραμμές. έχω το moboplayer και το rockplayer, επίσης μου βγάζει τις γραμμές και στο go weather στα βιντεάκια που δίχνει τον καιρό.

τι μπορεί να φταίει;

 

κανε ενα reset to factory defaults και θα διορθωθει.

 

 

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα το darktremor. Από 30 mb free μνήμη πήγα στα 60 mb free. Η μεγάλη αλλαγή ηταν όμως με την μεταφορά της dalvik. Πήγα κοντά στα 160 mb free χωρίς επιπτώσεις σε ταχύτητα(ισως λιγο παραπάνω lag στο app drawer αλλά δεν με ενόχλησε) Φαντάζομαι θα δείξει ο χρόνος αν θα υπάρξουν προβλήματα.Αν και με την παρακάτω βλακεία μου δεν θα μπορώ να βγάλω σίγουρα συμπεράσματα.

 

Το πρόβλημα που είχα ήταν καθαρά από δική μου βλακεία,όπως είπα, και οι συμβουλές από κατι μπύρες που είμασταν παρέα δεν βοήθησαν(δεν περίμενα να δοκιμάσω σήμερα και το έκανα χθες αργά) . Όλα ήταν οκ αλλά θεώρησα πως είχα κάνει μεγάλα partitions(ext4 και swap).Γύρισα τα apps στην sd και ξέχασα να γυρίσω την dalvik, οπότε μετά από restore και καινούρια partition στην sd(ξαναβάζοντας και το backup της μέσα), με έβγαζε σε λούπα στο android λίγο πριν μπεί στο ξεκλείδωμα της sim.

 

Πέρασα την ουγγρική που είχα πρόχειρη και έβαλα ένα άλλο backup λίγο παλιότερο ,γιατι το άλλο νομίζοντας πως το είχα περάσει στο PC το έσβησα.Bootαρα μεν αλλά ότι app είχα περασμένο στην sd,πριν το darktremor, φαινόταν σαν να μην είχε εγκατασταθεί(έβλεπα τα icons με το android στις homescreens αντί τα icons των εφαρμογών,πατώντας τα εβγαζε πως η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη).

 

Ξαναπέρασα όσες θυμόμουνα (και συγκεριμένα έβγαζε και μήνυμα πως θα αντικαταστήσουν υπάρχουσα εφαρμογή,χωρίς να φαίνονται ήδη εγκατεστημένες ). Τέλος έκανα πάλι μεταφορά με το tremor τα apps και την dalvik.Τώρα στο τηλέφωνο έχω 140 mb free mem από 160 που είχα στην 1η δοκιμή, με λιγες λιγότερες εφαρμογές περασμένες. Έχει μείνει σαβούρα μέσα και δεν θυμάμαι όλα τα apps για να τα ξαναπεράσω. Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα για το πως θα ξεσκαρτάρω την σαβούρα, θα ειμαι υπόχρεος.

 

Το καλό είναι πως το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά ως τώρα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κυκλοφορεί πλέον και 2.3.4 για το zte και είναι πολύ σταθερές (έχω την ZTE Vanilla Gingerbread leak out version) και εκτός από το oc όλα τα άλλα δουλεύουν,βασικό τέρμα τα κοψίματα στο wi fi όταν κλείνει η οθόνη και το gps κλειδώνει κάτω από λεπτό

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κυκλοφορεί πλέον και 2.3.4 για το zte και είναι πολύ σταθερές (έχω την ZTE Vanilla Gingerbread leak out version) και εκτός από το oc όλα τα άλλα δουλεύουν,βασικό τέρμα τα κοψίματα στο wi fi όταν κλείνει η οθόνη και το gps κλειδώνει κάτω από λεπτό

 

υπαρχει κανενα link να την κατεβασουμε και εμεις,

Ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα link να την κατεβασουμε και εμεις,

Ευχαριστω:D

αυτή που έχω εγώ

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/341944/work-out-a-zte-vanilla-gingerbread-leak-out-version-kernel-2-6-35/

αλλά παίζουν και άλλες που δεν τις δοκίμασα γιατί έκατσε καλά αυτή και δεν έπαιξα άλλο

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το darktremor κοντά στις 2 εβδομάδες και είμαι για 1η φορά στο android (το βασικό μου πρόβλημα με το λειτουργικό) ευτυχισμένος με την διαθέσιμη μνήμη μου. Δοκιμάζω ότι app θέλω χωρίς πρόβλημα χώρου και απροβλημάτιστος με ταχύτητες( έχω μια 6αρα transcend ,8gb μνήμη ,με ανεβασμένη την cache στα 2048 που λογικά βοηθάει). Έχω μετακινήσει και την dalvik στην sd.

 

Internal memory : 124 mb free από τα 208.

Sd-ext free : 297 mb free από τα 419

 

Τα προβλήματα έως τώρα είναι :

 

Σε reboot αρκετές φορές χάνω τα widget μου(πρόβλημα φόρτωσης γραφικού στοιχείου) , όπως και το wallpaper μου αν είναι live wallpaper.

 

Σε 2 widget δεν μου τα βγάζει καν στις επιλογές widget σαν να μην υπάρχουν.

 

Μετά από reboot λοιπόν ξαναπερνάω τα widget (που όλα έχουν backup τις ρυθμίσεις τους), ξαναπερνάω το wallpaper και ξανακάνω εγκατάσταση ή επαναφορά με TB τα 2 widget που δεν μου βγάζει στο μενού.

 

Η διαδικασία είναι 5 λεπτά με το ζόρι και ζυγίζοντας το ,σε σχέση με τι κερδίζω , αξίζει.

 

Να πω εδώ πως μπορεί να έχει σχέση και με την rom ή με προβλήματα που είχα όταν έκανα την διαδικασία. Δεν είμαι 100% σίγουρος.

 

Μακροπρόθεσμα μπορεί να έχει πρόβλημα η sd όπως λένε σε κάποια site ,αλλά δεν είναι και σίγουρο.

 

Αυτές οι εντυπώσεις μου προς το παρόν και ομολογώ πως με καταβόλεψε το κόλπο.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά, χρόνια lurker στο forum αλλά μιας και απέκτησα εσχάτως το λεπίδι είπα να ασχοληθώ λίγο περισσότερο. GEN2 ήταν το κινητό μου και με τον κατατοπιστικότατο οδηγό του kogos :up: ενεργοποίησα τα εξτρα 256ΜΒ και είπα στην συνέχεια να πετάξω πάνω κάποια custom ROM.

Πρώτη επαφή ever με android και καμια 800αριά:blink::blink: σελίδες στα thread εδω μέσα, κατέληξα στην SSRLS5 (για την ώρα.. :ninja:). Να πω την αμαρτία μου έτσι όπως τα άκουγα περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό και μάλλον απογοητεύτηκα που μόλις ξεκίνησε με " χαιρέτησε" πάλι η ίδια θάλασσα και τα ίδια εικονίδια από την official της Wind :worry::O , αργότερα όμως κατάλαβα πως όλα τα έξτρα καλούδια είναι επιλογές του καθενός μας και δεν θα έπρεπε να περιμένω τρελές customιές εξαρχής.

 

Στο ζουμί τώρα:

 

Τα προβλήματα έως τώρα είναι :

 

Σε reboot αρκετές φορές χάνω τα widget μου(πρόβλημα φόρτωσης γραφικού στοιχείου) , όπως και το wallpaper μου αν είναι live wallpaper.

 

Σε 2 widget δεν μου τα βγάζει καν στις επιλογές widget σαν να μην υπάρχουν.

 

Μετά από reboot λοιπόν ξαναπερνάω τα widget (που όλα έχουν backup τις ρυθμίσεις τους), ξαναπερνάω το wallpaper και ξανακάνω εγκατάσταση ή επαναφορά με TB τα 2 widget που δεν μου βγάζει στο μενού.

 

Η διαδικασία είναι 5 λεπτά με το ζόρι και ζυγίζοντας το ,σε σχέση με τι κερδίζω , αξίζει.

 

Να πω εδώ πως μπορεί να έχει σχέση και με την rom ή με προβλήματα που είχα όταν έκανα την διαδικασία. Δεν είμαι 100% σίγουρος.

 

Μακροπρόθεσμα μπορεί να έχει πρόβλημα η sd όπως λένε σε κάποια site ,αλλά δεν είναι και σίγουρο.

 

 

Το αντιμετώπισα ήδη αυτό το πρόβλημα, χωρίς μάλιστα reboot. Άφησα μόνο το κινητό ανοιχτό όλη νύχτα και το πρωί τα widget από "tunein" και "greek εορτολόγιο", απλά είχαν εξαφανιστεί από το home screen. Μάλιστα και οι ίδιες οι εφαρμογές δεν υπήρχαν στο drawer. Μόνη λύση το TB, αν και δεν το βλέπω πολύ ζεστά να κάνω αυτή τη διαδικασία κάθε τόσο. Μετά από λίγο ψάξιμο δεν κατέληξα γιατί να συμβαίνει το πρόβλημα και δεν πιστεύω να είναι θέμα SD, γιατί άλλες εφαρμογές από εκεί εμφανίζονται\παίζουν κανονικά.

 

Καμμία άλλη ιδέα\λύση;

 

 

Καλημέρα,

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Swedish Spring RLS5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...