Jump to content

Οδηγοι και HowTo για HTC Trophy (και αλλα HTC και οχι μονο)


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανως δεν εκανες τα βηματα για να μην ξανακλειδωσει ..στο 2ο ποστ εβαλα και μια αλλη πιο απλη

διαδικασια για να μην ξανακλειδωσει

 

Ναι αλλά όπως είπα και πριν η εφαρμογή adv cong 1.2 beta κλείνει αμέσως μόλις την ανοίξω.Ξεκινάει αλλά σε 1 δευτερόλεπτο κλείνει... Τελικά αντί για restore έκανα flash την Vodafone_ELL_1.10.168.05_Radio_5.52.09.1 6_22.33a.50.10U από την αρχή και μέχρι στιγμής (7392) όλα οκ!

Δεν κλείδωσε ακόμα και μπορώ να περνάω εφαρμογές από pc.

Έκανα ακριβώς τα ίδια βήματα με πριν δεν ξέρω τι φταίει..

Τελοσπάντων τέλος καλό ολά καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενω εχω κανει ολα τα βηματα σωστα κλινει η εφαρμογη chevronWP7.Δεν ειχε συμβει σε κανεναν αλλο παρομοια περιπτωση?

 

Υπολογιστής - τοπικός δίσκος - windows - system32 - drivers - etc - hosts. Στο αρχείο "hosts" ανοίγεις τις ιδιότητες και ξετσεκάρεις το "μόνο για ανάγνωση".

 

απο deeplow

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γινει η συνδεση κινητου στο Zune ανοιγω το WP7 exe τικάρω τα 2 τετραγωνάκια και παταω unlok και μου βγαζει οτι πρεπει να συνδεθω με το pc μεσω USB και να ανοιξω το zune application..Τι κανω λαθος..? Edited by Barbaros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω και εγώ μια απορία για το Zune Marketplace. Έχω φτιάξει ένα λογαριασμό στο UK Marketplace (εννοείται ότι έχω βάλει και τα Windows να έχουν Ηνωμένο Βασίλειο ως τρέχουσα τοποθεσία). Μπορώ να εισάγω στον λογαριασμό του Marketplace μια κάρτα που είναι από ελληνική τράπεζα; Δοκίμασα να βάλω την Alpha Bank Enter Visa αλλά δεν την δέχεται...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , με βάση τις οδηγίες της πρώτης σελίδας έχω στείλει το email και έχω εγκαταστήσει στο κινητό αυτό που πρέπει.

 

όμως όταν τρέχω το chevron απο το pc και με κλικαρισμένα και τα δύο του δίνω την εντολή που πρέπει μου βγάζει το μήνυμα ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την συσκευή

 

Τα Win και το Zune την βλέπουν κανονικα

 

Καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω και εγώ μια απορία για το Zune Marketplace. Έχω φτιάξει ένα λογαριασμό στο UK Marketplace (εννοείται ότι έχω βάλει και τα Windows να έχουν Ηνωμένο Βασίλειο ως τρέχουσα τοποθεσία). Μπορώ να εισάγω στον λογαριασμό του Marketplace μια κάρτα που είναι από ελληνική τράπεζα; Δοκίμασα να βάλω την Alpha Bank Enter Visa αλλά δεν την δέχεται...

 

Ακομη δεν μπορεις να αγορασεις απο το Μαρκετ....μονο τις δωρεαν εφαρμογες

 

Μόλις γινει η συνδεση κινητου στο Zune ανοιγω το WP7 exe τικάρω τα 2 τετραγωνάκια και παταω unlok και μου βγαζει οτι πρεπει να συνδεθω με το pc μεσω USB και να ανοιξω το zune application..Τι κανω λαθος..?

Λοιπόν , με βάση τις οδηγίες της πρώτης σελίδας έχω στείλει το email και έχω εγκαταστήσει στο κινητό αυτό που πρέπει.

όμως όταν τρέχω το chevron απο το pc και με κλικαρισμένα και τα δύο του δίνω την εντολή που πρέπει μου βγάζει το μήνυμα ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την συσκευή

Τα Win και το Zune την βλέπουν κανονικα

Καμιά ιδέα

 

Διαβαστε στην πρωτη σελιδα το κομματι "Αν κατι δεν παει καλα κοιταμε/κανουμε τα εξης"

ειδικα τα 4 εως 7

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ

1. Στο PC ..Στειλτε τε 1 μαιλ σε ενα λογαριασμο που εχετε προσβαση απο το κινητο

σας και επισυναψτε το αρχειο ChevronWP7.cer.

 

2. Στο Κινητο...Ανοιξτε απο το κινητο σας το μαιλ που στειλατε και πατηστε επανω

στο αρχειο ChevronWP7.cer για να κατεβει. Οταν κατεβει πατηστε για να εγκατασταθει.

3. Συνδεστε την συσκευη σας στο PC me USB και βεβαιωθείτε οτι την ειδε σωστα

Αν δεν ανοιξει τρεξτε το Zune και καντε κανονικη συνδεση και οχι GUEST και περιμενετε 1 λεπτο..

Αγνοειστε (ακυρωστε) οποιο μυνημα για Update αν βγει.

Επίσης βεβαιωθείτε οτι ειναι ξεκλειδωτη και βρισκεται στη αρχικη σελιδα.

3.1 Εγκαταστήστε τα Windows Phone Developer Tools απο εδώ

4. Στο PC .. Απο τον φακελο με τα αρχεια που κατεβάσαμε εκτελεστε την εφαρμογη

ChevronWP7.exe. Βεβαιωθείτε οτι ειναι τσεκαρισμενα και τα 2 πεδια και πατηστε Unlock.

5. Αν ολα πηγαν καλα εχετε ξεκλειδωσει την συσκευή σας.

 

Για τους οπτικους τυπους βιντεο εδω

 

Προβλήματα και λυσεις

 

Αν κατι δεν παει καλα κοιταμε/κανουμε τα εξης

 

1. Εγκαταστήστε τα Windows Phone Developer Tools απο εδώ

2. Για καποιο λογο η εφαρμογή δεν τρεχει σε Windows XP Θελει η Vista η Win7

3. Στο pc registry editor και βεβαιωθείτε οτι αυτο το κλειδι ειναι ετσι:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\WindowsPhone\\Proxy Ports]

“DeviceReg”=dword:000069C5

4. Με Explorer παμε Υπολογιστής - τοπικός δίσκος - windows - system32 - drivers - etc - hosts. Στο αρχείο "hosts" ανοίγεις τις ιδιότητες και ξετσεκάρεις το "μόνο για ανάγνωση". (Ευχαριστουμε τον deeplow που το ποσταρε)

5. Τέλος απενεργοποιστε τελειως το Firewall των Windows.

ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ

6. Το Skype κανει ζημια (κραταει ανοιχτες πορτες που χρειαζονται) ...αν το εχετε ανοιχτο κλειστε το

7. Βαλτε το τηλεφωνο σε Airplain mode.

 

Παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω.....:worry:

1-2. οκ εστειλα μαιλ και εγινε εγκατασταση

3.Συνδεετε με το zune βλεπει το κινητο - δεν κανω update ειναι στην εκδοση 7004

3.1 εχω κανει εγκατασταση ολα οκ

4.τρεχω το αρχειο .exe ανοιγει τσεκαρω τα 2 πεδια και οταν παταω unlock το προγραμμα βγαζει error και κλεινει. ....

εχω win 7 ultimate .

firewall off checked το τηλ σε airplane mode

στο registry ολα οκ

το αρχειο hosts μεσα στο φακελο drivers/ system32 το εχω κανει readonly......

Τι κανω λαθος ???

τηλ HTC 7 trophy

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ενα update απο μενα που ισως βοηθησει καποιους.....

Τελικα εμενα δουλεψε σε win 7 ultimate ΞΕΤΣΕΚΑΡΩΝΤΑΣ δλδ (χωρις τικ ) το readonly στο αρχειο hosts.....

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο απλα το αναφερω μηπως βοηθησει καποιον αλλο .....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω.....:worry:

....................

το αρχειο hosts μεσα στο φακελο drivers/ system32 το εχω κανει readonly......

Τι κανω λαθος ???

τηλ HTC 7 trophy

 

Διαβασε λιγο πιο προσεκτικα!!!!!!!!!!!!!

To αρχειο host πρεπει να ΜΗΝ ειναι readonly...("και ξετσεκάρεις το "μόνο για ανάγνωση"")

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα

 

Την περασμένη δεύτερα (2-5) αγόρασα το Trophy από την Vodafone λόγω της μειωμένης τιμής στα €200, αλλά δεν το λειτούργησα με εφαρμογές κλπ λόγω έλλειψης χρόνου.

Την τετάρτη μου έβγαλε μήνυμα για updates από το zune και τα έκανα και τα 2.

Μέτα τα Updates κατέβασα και μερικές εφαρμογές, από το marketplace και άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο. την Πέμπτη μου έκανε ένα restart την ώρα που ήμουν σε κάποια εφαρμογή, αλλά δεν έδωσα βάση, από την παρασκευή και μετά που έβαλα περισσότερες εφαρμογές άρχισε να γίνεται πιο συχνό το φαινόμενο ώσπου το Σαββάτο (χθες) το πήγα στην Vodafone και μου το αντικατέστησαν με καινούργιο (έχει εγγύηση 1 εβδομάδας αντικατάσταση).

 

Το καινούργιο δεν έχει παρουσιάσει ακόμα κάποιο θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να έφταιγε κάποιο από τα updates ή ήταν ελαττωματικό το κινητό?

Ρωτάω αν έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο ή α έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό, ώστε να μην κάνω το Update στο καινούργιο ή να ξέρω τι να προσέχω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα

 

Την περασμένη δεύτερα (2-5) αγόρασα το Trophy από την Vodafone λόγω της μειωμένης τιμής στα €200, αλλά δεν το λειτούργησα με εφαρμογές κλπ λόγω έλλειψης χρόνου.

Την τετάρτη μου έβγαλε μήνυμα για updates από το zune και τα έκανα και τα 2.

Μέτα τα Updates κατέβασα και μερικές εφαρμογές, από το marketplace και άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο. την Πέμπτη μου έκανε ένα restart την ώρα που ήμουν σε κάποια εφαρμογή, αλλά δεν έδωσα βάση, από την παρασκευή και μετά που έβαλα περισσότερες εφαρμογές άρχισε να γίνεται πιο συχνό το φαινόμενο ώσπου το Σαββάτο (χθες) το πήγα στην Vodafone και μου το αντικατέστησαν με καινούργιο (έχει εγγύηση 1 εβδομάδας αντικατάσταση).

 

Το καινούργιο δεν έχει παρουσιάσει ακόμα κάποιο θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να έφταιγε κάποιο από τα updates ή ήταν ελαττωματικό το κινητό?

Ρωτάω αν έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο ή α έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό, ώστε να μην κάνω το Update στο καινούργιο ή να ξέρω τι να προσέχω.

 

Ευχαριστώ

 

Ειναι πιθανο να ειχες προβληματικη συσκευη ...Εγω το εχω απο την αρχη και δεν εχει κανει ακομη καποιο restart μονο του...

Παντως δεν εχει σχεση με τα update

Διαβασε τους οδηγους πριν κανεις οτιδηποτε και ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΙΝ απο το update

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε, δεν με ενδιαφέρει να ξεκλειδώσω το κινητό ,οπότε λέω να κάνω τα updates κάποια στιγμή.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε, δεν με ενδιαφέρει να ξεκλειδώσω το κινητό ,οπότε λέω να κάνω τα updates κάποια στιγμή.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ. :)

 

Χωρις ξεκλειδωμα δεν θα εχεις Ελληνικο Πληκτρολογιο ...Εισαι σιγουρος ????

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ξεκλειδωμα δεν θα εχεις Ελληνικο Πληκτρολογιο ...Εισαι σιγουρος ????

 

Μια εφαρμογή της Vodafone Greece που ονομάζεται Greek Keyboard δεν βάζει ελληνικό πληκτρολόγιο στα WP7;

 

Έχω και μια άλλη ερώτηση: το WP7Chevron που υπάρχει στην πρώτη σελίδα είναι αυτό που δεν έχει τον περιορισμό των 10 sideloads ;

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογή της Vodafone Greece που ονομάζεται Greek Keyboard δεν βάζει ελληνικό πληκτρολόγιο στα WP7;

 

Έχω και μια άλλη ερώτηση: το WP7Chevron που υπάρχει στην πρώτη σελίδα είναι αυτό που δεν έχει τον περιορισμό των 10 sideloads ;

 

Oxi το πληκτρολογιο της Voda δεν κανει ..Δοκιμασε το και θα καταλαβεις.

Ναι αυτο ειναι αλλα το sideload limit δεν ειναι θεμα πια..

Γινεται και απο το adv conf tool με μια ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν με πολυενδιαφέρει το ελληνικό πληκτρολόγιο, αν και από ότι είδα στο marketplace υπάρχουν 2 ελληνικά πληκτρολόγια που λογικά θα δουλεύουν.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι δεν με πολυενδιαφέρει το ελληνικό πληκτρολόγιο, αν και από ότι είδα στο marketplace υπάρχουν 2 ελληνικά πληκτρολόγια που λογικά θα δουλεύουν.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες. Τα ελληνικά πληκτρολόγια που θα βρεις στο market είναι αυτόνομες εφαρμογές και κατά συνέπεια δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις παντού. Δοκίμασε τα και θα καταλάβεις.

 

Αν το ξεκλειδώσεις θα έχεις κανονικά ελληνικό πληκτρολόγιο παντού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα ακουστουν χαζα...να ρωτησω καποια πραγματα?...

1) Με το ξεκλειδωμα το μονο που κερδιζεις ειναι το ελληνικο πληκτρολογιο?

2) Αν το ξεκλειδωσεις χανεις την εγγυηση?

3) Μπορεις αν βαλεις εμαιλ με καταληξη com να κατεβαζεις τις δωρεαν εφαρμογες και χωρις να το ξεκλειδωσεις σωστα?

4) Σε ενα ποστ που ειδα οτι αλλαζεις κατι ρυθμισεις και φαινεται σαν εξωτερικος δισκος στον υπολογιστη το κινητο, αυτο γινεται μονο αν το εχεις ξεκλειδωσει?...και τοτε θα μπορεις χωρις το zune να χρησιμοποιησεις το κινητο σαν εξωτερικο σκληρο? η νομιζω σε ενα αλλο ποστ ειδα οτι μπορεις να βαλεις ringtones αν πειραξεις καποιες ρυθμισεις, και αυτο μονο αν το εχεις ξεκλειδωσει γινεται ε?

ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα ακουστουν χαζα...να ρωτησω καποια πραγματα?...

1) Με το ξεκλειδωμα το μονο που κερδιζεις ειναι το ελληνικο πληκτρολογιο?

2) Αν το ξεκλειδωσεις χανεις την εγγυηση?

3) Μπορεις αν βαλεις εμαιλ με καταληξη com να κατεβαζεις τις δωρεαν εφαρμογες και χωρις να το ξεκλειδωσεις σωστα?

4) Σε ενα ποστ που ειδα οτι αλλαζεις κατι ρυθμισεις και φαινεται σαν εξωτερικος δισκος στον υπολογιστη το κινητο, αυτο γινεται μονο αν το εχεις ξεκλειδωσει?...και τοτε θα μπορεις χωρις το zune να χρησιμοποιησεις το κινητο σαν εξωτερικο σκληρο? η νομιζω σε ενα αλλο ποστ ειδα οτι μπορεις να βαλεις ringtones αν πειραξεις καποιες ρυθμισεις, και αυτο μονο αν το εχεις ξεκλειδωσει γινεται ε?

ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Με το ξεκλείδωμα εκτός από ελληνικό keyboard μπορείς να βάλεις και άλλες 3rd party εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο Market.

Λογικά με το ξεκλείδωμα χάνεις την εγγύηση αλλά είναι πολύ εύκολο να το ξανακλειδώσεις και να βρεθείς πάλι εντός εγγύσης.

Αν δηλώσεις mail .com μπορείς να έχεις πρόσβαση στο market. Καλό θα είναι να δηλώσεις τοποθεσία UK ή USA.

Ως εξωτερικός δίσκος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και κλειδωμένο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Με το ξεκλείδωμα εκτός από ελληνικό keyboard μπορείς να βάλεις και άλλες 3rd party εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο Market.

Λογικά με το ξεκλείδωμα χάνεις την εγγύηση αλλά είναι πολύ εύκολο να το ξανακλειδώσεις και να βρεθείς πάλι εντός εγγύσης.

Αν δηλώσεις mail .com μπορείς να έχεις πρόσβαση στο market. Καλό θα είναι να δηλώσεις τοποθεσία UK ή USA.

Ως εξωτερικός δίσκος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και κλειδωμένο.

 

Σωστος εκτος απο το θεμα της εγγυησης ...

Δεν χανεις καμμια εγγυηση...δεν πειραζεις τιποτα στο λειτουργικο ουτε του βαζεις νεα ΡΟΜ ...

Τρεις registry entrys ειναι αυτες που αλλαζουν για φαινετε οτι ειναι developer phone...

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑΝ !!!!!!!

 

Να ξαναθυμησω σε ολους τους φιλους οτι οι οδηγοι εχουν μεταφερθει σε ΑΥΤΟ το φορουμ.

Οτι ερωτησεις η αλλα θεματα εχετε για τους οδηγους παρακαλω να γινονται εκει.

Επισης λινκ υπαρχει και στην υπογραφη μου...

Link to comment
Share on other sites

Σωστος εκτος απο το θεμα της εγγυησης ...

Δεν χανεις καμμια εγγυηση...δεν πειραζεις τιποτα στο λειτουργικο ουτε του βαζεις νεα ΡΟΜ ...

Τρεις registry entrys ειναι αυτες που αλλαζουν για φαινετε οτι ειναι developer phone...

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...