Jump to content

Οδηγοι και HowTo για HTC Trophy (και αλλα HTC και οχι μονο)


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σπύρο καλώς ήρθες στη παρέα :).

Εννοεί απο το windows pc σου, όταν έχεις ανοιχτό τον explorer, δηλαδή κάποιο παράθυρο, και ανάλογα με την έκδοση του windows σου, πρέπει να πας σε επιλογή Εργαλεία->Επιλογές φακέλων ή αν βρίσκεις κουμπί "Οργάνωση" έχει εκεί "Επιλογές φακέλων και αναζήτησης". Στη καρτέλα Προβολή έχει την επιλογή να εμφανίζονται και οι κρυφοί φάκελοι.

Αλλιώς αν έχεις πρόγραμμα τύπου total commander γίνεται και έτσι. Αλλά γενικά δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σπύρο καλώς ήρθες στη παρέα :).

Εννοεί απο το windows pc σου, όταν έχεις ανοιχτό τον explorer, δηλαδή κάποιο παράθυρο, και ανάλογα με την έκδοση του windows σου, πρέπει να πας σε επιλογή Εργαλεία->Επιλογές φακέλων ή αν βρίσκεις κουμπί "Οργάνωση" έχει εκεί "Επιλογές φακέλων και αναζήτησης". Στη καρτέλα Προβολή έχει την επιλογή να εμφανίζονται και οι κρυφοί φάκελοι.

Αλλιώς αν έχεις πρόγραμμα τύπου total commander γίνεται και έτσι. Αλλά γενικά δε χρειάζεται.

 

Ευχαριστω πολυ....

Τωρα κατι καταλαβα γιατι δεν χειριζομαι πολυ τον explorer αν και με τον 9 τα πραματα πανε προς το καλυτερο...

Τωρα αρχισα παλι να σημαζευω το trophy μου και εβαλα στο pc μου και τον Device Manager που προτεινεις colossus αλλα κατι δεν παει καλα δεν μου βγαζει ολες τις πληροφορίες του κινητού και δεν μου περναει τα ringtones (προσεξα να ειναι WMA) αλλα γενικα μοθ δημιουργει πολλα προβληματα....

Μηπως επιδη στην αρχη λεει κατι για keys αναφερει και κατι για δωρεαν....

Μπορει κανεις να βοηθήσει ????

Edited by spyros96
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ....

Τωρα κατι καταλαβα γιατι δεν χειριζομαι πολυ τον explorer αν και με τον 9 τα πραματα πανε προς το καλυτερο...

Τωρα αρχισα παλι να σημαζευω το trophy μου και εβαλα στο pc μου και τον Device Manager που προτεινεις colossus αλλα κατι δεν παει καλα δεν μου βγαζει ολες τις πληροφορίες του κινητού και δεν μου περναει τα ringtones (προσεξα να ειναι WMA) αλλα γενικα μοθ δημιουργει πολλα προβληματα....

Μηπως επιδη στην αρχη λεει κατι για keys αναφερει και κατι για δωρεαν....

Μπορει κανεις να βοηθήσει ????

 

Μιλαγα για τον file explorer (Εξερευνση των Windows) και οχι για τον Internet explorer

Ο WPDM ειναι κυριως για να στελνουμε αρχεια στο κινητο (εκτος απο φωτο και μουσικη)...Αυτα που λεει για κλειδια αγνοησε τα ...τα ringtones πρεπει να συγκεκριμενου τυπου για να δουλεψουν (δεν εχω προχειρα τα κριβη χαρακτηριστικα αν δεν τα βρεις πεσ μου να κοιταξω να τα βρω...δεν χρησιμοποιω καθολου ringtones) και γενικα το προγραμμα ειναι σε beta και εχει καποια προβληματα.

Θελει λιγο προσοχη στον χειρισμο μεχρι να το μαθεις ...Τι ακριβως προβληματα σου δημιουργει ???

Link to comment
Share on other sites

Μιλαγα για τον file explorer (Εξερευνση των Windows) και οχι για τον Internet explorer

Ο WPDM ειναι κυριως για να στελνουμε αρχεια στο κινητο (εκτος απο φωτο και μουσικη)...Αυτα που λεει για κλειδια αγνοησε τα ...τα ringtones πρεπει να συγκεκριμενου τυπου για να δουλεψουν (δεν εχω προχειρα τα κριβη χαρακτηριστικα αν δεν τα βρεις πεσ μου να κοιταξω να τα βρω...δεν χρησιμοποιω καθολου ringtones) και γενικα το προγραμμα ειναι σε beta και εχει καποια προβληματα.

Θελει λιγο προσοχη στον χειρισμο μεχρι να το μαθεις ...Τι ακριβως προβληματα σου δημιουργει ???

 

Στο youtube που μπηκα ειχε video σχετικο που παρουσιαζει το προγραμμα και αυτος που το παρουσιαζει εχει htc hd7 και οταν συνδεει το τηλ στο pc του βγαζει τις πληροφοριες του τηλ οπως η μπαταρια και η μνημη επισης μπορει να διαχειριστει τα προγραμματα απο κει....

εγω δεν τα βρισκω αυτα και οταν μπαινω στην διαχειριση των προγραμματων μου βγαζει προβλημα με την συνδεση και τα εχω προσεξει ολα...

Επισης δεν μπορω να εγκαταστησω σωστα τα .xap αν και γινεται η εγκατασταση αλλα αω δεν βγαλει προβλημα δεν μπορει...

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube που μπηκα ειχε video σχετικο που παρουσιαζει το προγραμμα και αυτος που το παρουσιαζει εχει htc hd7 και οταν συνδεει το τηλ στο pc του βγαζει τις πληροφοριες του τηλ οπως η μπαταρια και η μνημη επισης μπορει να διαχειριστει τα προγραμματα απο κει....

εγω δεν τα βρισκω αυτα και οταν μπαινω στην διαχειριση των προγραμματων μου βγαζει προβλημα με την συνδεση και τα εχω προσεξει ολα...

Επισης δεν μπορω να εγκαταστησω σωστα τα .xap αν και γινεται η εγκατασταση αλλα αω δεν βγαλει προβλημα δεν μπορει...

 

Ετσι πρεπει να δειχνει ....αν οχι εχεις κανει λαθος στις ρυθμισεις η την εγκατασταση..

Περιμενε σε λιγες μερες βγαινει η νεα εκδοση με πολλ προβληματα λυμενα ...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρεπει να δειχνει ....αν οχι εχεις κανει λαθος στις ρυθμισεις η την εγκατασταση..

Περιμενε σε λιγες μερες βγαινει η νεα εκδοση με πολλ προβληματα λυμενα ...

 

Εντάξει θα περιμένω, παλιά το κιν μου όταν το συνέδεα με το pc άνοιγε αυτόματα το Zune μετά το φλασάρισμα της αρχικής ρομ δεν ανοίγει πια.... :(:(:(

Τι μπορώ να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα περιμένω, παλιά το κιν μου όταν το συνέδεα με το pc άνοιγε αυτόματα το Zune μετά το φλασάρισμα της αρχικής ρομ δεν ανοίγει πια.... :(:(:(

Τι μπορώ να κάνω????

 

Ανοιξε το zune στο pc και πηγαινε Settings/ Software/General και τσεκαρε το Start zune software when i connect .....

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το zune στο pc και πηγαινε Settings/ Software/General και τσεκαρε το Start zune software when i connect .....

 

Ευχαριστώ τωρα μαλιστα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια εχω το HD7 και ειμαι updated...Ξερει κανεις πια Rom πρεπει βαλω για να κανω downgrade στη 7004 η7008??????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. στο δικο μου htc εχω κανει κανονικα την διαδικασια ξεκλειδωματος. παω να την κανω σε ενα htc ενος φιλου και δεν δεχεται το certificate που στελνω απο mail για το πρωτο βημα. το στελνω και δεν το κανει εγκατασταση. ξερει καμια λυση κανεις ? Ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

Ρε guys μια βοηθεια!!!Καθε φορα που παταω το SEARCH το bing δε μου γεμιζει την οθονη μου εχει γκρι σα φοντο που πανω αριστερα γραφει binglmsnlhotmaillmobile k κ στο κεντρο εχει την οποιαδηποτε οικονα με κενο γκρι παλι απο κατω.Εχω επιλεξει desktop στις επιλογες κ μονο οταν κανω sign in στο bing μου το κανει mobile k γεμιζει την οθονη any ideas? :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το HD7 και ειμαι updated...Ξερει κανεις πια Rom πρεπει βαλω για να κανω downgrade στη 7004 η7008??????

 

Για να βρουμε τι ROM θέλεις πρεπει να ανεβασεις ολες τις πληροφορίες απο το settings/about More Info

 

 

 

καλησπερα. στο δικο μου htc εχω κανει κανονικα την διαδικασια ξεκλειδωματος. παω να την κανω σε ενα htc ενος φιλου και δεν δεχεται το certificate που στελνω απο mail για το πρωτο βημα. το στελνω και δεν το κανει εγκατασταση. ξερει καμια λυση κανεις ? Ευχαριστω !

 

Μηπως εχει κανει update ήδη ??? Τι εκδοση λεει στο settings/about More Info ???

 

 

Ρε guys μια βοηθεια!!!Καθε φορα που παταω το SEARCH το bing δε μου γεμιζει την οθονη μου εχει γκρι σα φοντο που πανω αριστερα γραφει binglmsnlhotmaillmobile k κ στο κεντρο εχει την οποιαδηποτε οικονα με κενο γκρι παλι απο κατω.Εχω επιλεξει desktop στις επιλογες κ μονο οταν κανω sign in στο bing μου το κανει mobile k γεμιζει την οθονη any ideas? :ninja:

 

Κάνε μια επαννεκινηση το τηλ και ξαναδοκιμασε

Μηπως σκαλισες τη registry για τις μηχανες αναζήτησης ???

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

οχι καθολου,σκοπιμα τουλαχιστον δε πειραξα τιποτα,εκανα επανεκκινηση εβγαλα κ μπαταρια αλλα τπτ,θα βγαλω μια φωτο να το δειτε
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έκανα post στο σωστό σημείο.....

Αλλά ξέρει κανείς πώς μπορώ να αλλάξω το Background theme τις συσκεύης μου (MAnGO unlocked) εκτός από Dark & Light που διαθέτει σε άλλα χρώματα η και φωτογραφίες???? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτου μου το επισημανετε, εχω ηδη διαβασει τα posts αλλα δεν εβγαλα ακρη.!

Εχω ενα trophy 7 απο vodafone με OS Version:7.0.7392.0

FW revision number:2250.09.12000.168

Bootloader version:1.20.2250.0(117833)

 

Ποια εκδοση εχω πανω;

Θελω να βαλω το mango beta και να το κανω unlock μετα.

Μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες ;

(Εχω ηδη διαβασει τα αναλογα ποστς,δεν με βοηθησαν δυστυχως)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έκανα post στο σωστό σημείο.....

Αλλά ξέρει κανείς πώς μπορώ να αλλάξω το Background theme τις συσκεύης μου (MAnGO unlocked) εκτός από Dark & Light που διαθέτει σε άλλα χρώματα η και φωτογραφίες???? :worry:

 

νομιζω δεν γινεται, το καλυτερο που μπορεις να κανεις με αλλαγες στη registry ειναι να προσθεσεις και το grey, κατι σαν πιο σκουρο λευκο για εξοικονομιση ενεργειας...νομιζω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρωτου μου το επισημανετε, εχω ηδη διαβασει τα posts αλλα δεν εβγαλα ακρη.!

Εχω ενα trophy 7 απο vodafone με OS Version:7.0.7392.0

FW revision number:2250.09.12000.168

Bootloader version:1.20.2250.0(117833)

 

Ποια εκδοση εχω πανω;

Θελω να βαλω το mango beta και να το κανω unlock μετα.

Μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες ;

(Εχω ηδη διαβασει τα αναλογα ποστς,δεν με βοηθησαν δυστυχως)

 

δυστηχως εκανες update σε nodo(7392) χωρις να το ξεκλειδωσεις, πλεον δεν εχεις ουτε mango ουτε nodo ξεκλειδωτο. Πρεπει να φλασαρεις την αρχικη rom και ν ακολουθησεις την διαδικασια ξεκλειδωματος στην υπογραφη του colossus

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως θα το κανω αυτο ;

ποια ρομ μου προτεινεις;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305504

 

τριτο post

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις μόνο τα υπάρχοντα. Πχ το light theme, να το αλλάξεις και να βάλεις άλλη απόχρωση αντί για άσπρο.

HKLM\ControlPanel\Themes\0

Αυτή είναι η διαδρομή στο μητρώο που αντιστοιχεί στο light theme. Πρέπει να αλλάξεις τα εξής:

[HKLM\ControlPanel\themes\1\pageBackGroundColor]

[HKLM\ControlPanel\themes\1\SysTrayBackGroundColor]

σε τιμές #FFxxxxxx όπου τα 6 x είναι ο κωδικός για το χρώμα. Δες εδώ πως να φτιάχνεις τους κωδικούς χρωμάτων: hex colors

 

Η αλλαγή των κλειδιών γίνεται με τον τρόπο που έχει γραφτεί στο forum, μέσω αρχείου provxml. Χρειάζεται το connection setup επίσης. Πιο εύκολα βρίσκω το xda thread εδώ

Απο κάτω ο colossus_r δίνει παράδειγμα, εσύ αν θες αλλάζεις το "212121" σε μια ακολουθία 6 χαρακτήρων για άλλο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

παω τωρα να το κανω...μετα πως βαζω το mango και το κανω unlock?

Εθχαριστω εκ των προτερων

 

για να πας στο mango πρεπει πρωτα να κανεις 3-4 update και αφου εχεις ηδη ξεκλειδωσει τη συσκευη, δηλαδη: αφου φλασαρεις την αρχικη rom που σου ειπα(ειναι η rom που ειχε το τηλεφωνο οταν το αγορασαμε της vodafone) μετα πριν κανεις update σε nodo πρεπει να το ξεκλειδωσεις γιατι μετα δεν θα μπορεις. Εδω δες πως http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305504 πρωτο post. Αφου το ξεκλειδωσες μεσω zune θα σου κανει 2 update και θα εισαι πλεον σε nodo ξεκλειδωτος, μονο ετσι θα προχωρισεις σε mango, αλλιως δεν γινεται...οταν φτασεις μεχρι εκει τα ξαναλεμε, γιατι ειναι και πιο μπερδεμα μετα

 

υ.γ οταν εισαι σε mango δεν μπορεις να το ξεκλειδωσεις, πρεπει ν αρχισεις τη διαδικασια απο αρχικη rom vodafone

Edited by mustanggre
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

flashara την αλλη ρομ.

Εκανα unlock

παω να κανω τα updates και ερχομαι να συνεχισουμε

 

ωραια ευτηχως που δεν συναντησες προβληματα οπως οι περισσοτεροι. οταν κανεις τα update πες και τι rom εχεις...settings- about-more informations-os version

 

τα updates αργουν πολυ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...