Jump to content

Οδηγοι και HowTo για HTC Trophy (και αλλα HTC και οχι μονο)


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3. Συνδεστε την συσκευη σας στο PC me USB και βεβαιωθείτε οτι την ειδε σωστα

Αν δεν ανοιξει τρεξτε το Zune και καντε κανονικη συνδεση και οχι GUEST και περιμενετε 1 λεπτο..

Αγνοειστε (ακυρωστε) οποιο μυνημα για Update αν βγει.

Επίσης βεβαιωθείτε οτι ειναι ξεκλειδωτη και βρισκεται στη αρχικη σελιδα.

 

Θα με τρελάνει αυτό το κινητό...

 

Το φλασαρα απο την αρχη και εκανα ολη την διαδικασια αλλα φτανω μεχρι το ξεκλειδωμα με το chevronWM7. Εκεί μ βγαζει το μηνυμα λαθους.

πως βλέπω αν εχω συνδεθει σαν guest στο Zune? Μηπως φταει αυτο τελικα... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα με τρελάνει αυτό το κινητό...

 

Το φλασαρα απο την αρχη και εκανα ολη την διαδικασια αλλα φτανω μεχρι το ξεκλειδωμα με το chevronWM7. Εκεί μ βγαζει το μηνυμα λαθους.

πως βλέπω αν εχω συνδεθει σαν guest στο Zune? Μηπως φταει αυτο τελικα... Τι να πω...

 

Διαβασε το κομματι Αν κατι δεν παει καλα κοιταμε/κανουμε τα εξης και κανε αυτα που λεω εκει

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το κομματι Αν κατι δεν παει καλα κοιταμε/κανουμε τα εξης και κανε αυτα που λεω εκει

 

Το εχω ήδη διαβασει και εφαρμοσει...

Να υποθεσω οτι δεν χρειαζεται να ξαναεγκαταστησω απο την αρχή τα WINDOWS PHONE DEVELOPER TOOLS. (Tα είχα εγκαταστησει απο την πρωτη φορά)

 

UPDATED:

Εβαλα το κιν σε airoplane mode και επαιξε...

Edited by g_angelo01
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επρεπε ...στο δικο μου εκει που εκανα update το δειχνει (η το εδειχνε την τελευταια φορα που το ειδα)

Θα το ξαναδω και θα σου πω

 

Τα μπέρδεψα τα πράγματα και τώρα δεν μου δίνει restore point.

Στο 1ο κομπιούτερ είχα κάνει όλη τη διαδικασία του ξεκλειδώματος και στη συνέχεια έβαλα το update (7390).

Στη συνέχεια το σύνδεσα στο 2ο κομπιούτερ, ξεχάστηκα και έκανα και εκεί ένα update που μου ζήτησε το zune (δεν ξέρω ποιο).

Τώρα είναι ξεκλείδωτο αλλά δεν υπάρχει στο zune restore point σε κανένα από τα 2 κομπιούτερ.

 

Απ'ότι κατάλαβα ο μόνος τρόπος πλέον να το ξεκλειδώσω αν χρειαστεί, είναι με φλασάρισμα της ROM.

Δεν ξέρω αν είναι εύκολο να φτιάξουμε και έναν οδηγό για το φλασάρισμα της ROM όπως αυτούς για το ξεκλείδωμα. Νομίζω ότι αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί σε αρκετούς γιατί τα restores μέσω του zune μπορεί να χαθούν από κάποιο λάθος σαν αυτό που έκανα εγώ ή αν πχ χαλάσει το κομπιούτερ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ήδη διαβασει και εφαρμοσει...

Να υποθεσω οτι δεν χρειαζεται να ξαναεγκαταστησω απο την αρχή τα WINDOWS PHONE DEVELOPER TOOLS. (Tα είχα εγκαταστησει απο την πρωτη φορά)

 

UPDATED:

Εβαλα το κιν σε airoplane mode και επαιξε...

 

Ευτυχως το ειχα προσθεσει στους οδηγους ....Ειδες ηταν πολυ απλο

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι μια ερωτηση το HTC Connection Setup που το βρισκω μεσα στο κινητο ειναι. Μιλαω για την διαδικασία να μην ξαμακλειδωση
Link to comment
Share on other sites

colossus δεν ξανακλειδωνει τιποτα με το update το νεο ετσι?

 

Οχι τιποτα δεν αλλαζει ..το εκανα χθες το βραδυ και δεν εχει αλλαξει τιποτα...

Μαλιστα θα ελεγα οτι εγινε ακομη πιο γρηγορο...αλλα παλι ισως ειναι ιδεα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι μια ερωτηση το HTC Connection Setup που το βρισκω μεσα στο κινητο ειναι. Μιλαω για την διαδικασία να μην ξαμακλειδωση

Βαλτο απο τα προγραμματα που εδωσα στο πρωτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα δεν αλλαζει ..το εκανα χθες το βραδυ και δεν εχει αλλαξει τιποτα...

Μαλιστα θα ελεγα οτι εγινε ακομη πιο γρηγορο...αλλα παλι ισως ειναι ιδεα μου

 

μακαρι αν και λενε πως ειναι update μονο για ασφαλεια

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς σημαίνει ξεκλείδωμα στην συσκευή με WM7;

Τι μπορείς να κάνεις που δεν σε άφηνε πριν;

Για ποιόν λόγο να κάνει κάποιος αυτήν την διαδικασία;

Για να γνωρίζουν όσοι μπαίνουν σε αυτήν την διαδικασία για πρώτη φορά.

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς σημαίνει ξεκλείδωμα στην συσκευή με WM7;

Τι μπορείς να κάνεις που δεν σε άφηνε πριν;

Για ποιόν λόγο να κάνει κάποιος αυτήν την διαδικασία;

Για να γνωρίζουν όσοι μπαίνουν σε αυτήν την διαδικασία για πρώτη φορά.

 

Το ξεκλειδωμα σε Wp7 ειναι η διαδικασια που κανουμε για να μπορουμε να εχουμε προσβαση

στο κινητο (διαχειριση αρχειων registry klp) και εξω απο το ZUNE.

Επίσης μπορουμε να εγκαθιστουμε προγραμματα και απο το PC μας (και οχι μονο απο το Market)

Αυτη τη στιγμη ειναι απαραιτητο αν θελεις να εχεις Ελληνικο πληκτρολογιο (και πολλα αλλα)

 

Να ξεκαθαρισουμε οτι το ξεκλειδωμα στις WP7 συσκευες ειναι υποθεση software.

Στην ουσια λεμε στο κινητο οτι ειμαστε developer και πρεπει να μπορουμε να εχουμε προσβαση

στο τηλεφωνο. Τοσο απλο...

Τελος το ξεκλειδωμα χανεται μολις κανουμε reset phone...(για θεματα εγγυησης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Πως κάνεις reset? hardware ή μέσα απο το μενού?

Δεν είδα επίσεις κουμπί εξωτερικό για reset αν σου κολήσει θα πρέπει να βγάλεις μπαταρία;

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Πως κάνεις reset? hardware ή μέσα απο το μενού?

Δεν είδα επίσεις κουμπί εξωτερικό για reset αν σου κολήσει θα πρέπει να βγάλεις μπαταρία;

 

settings

about

reset yor phone!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Πως κάνεις reset? hardware ή μέσα απο το μενού?

Δεν είδα επίσεις κουμπί εξωτερικό για reset αν σου κολήσει θα πρέπει να βγάλεις μπαταρία;

 

Κανεις σβησιμο απο κουμπι ON/OFF ..και ...Δεν κολαει... με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις σβησιμο απο κουμπι ON/OFF ..και ...Δεν κολαει... με τιποτα...

 

 

Μα όταν λέμε με τίποτα εννούμε ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ!!

Είναι απίστευτο πραγματικά και δε το περίμενα αυτό..

Απίστευτη λειτουργία και αίσθηση παντού,ναι δε κάνει πάρα πολλά αλλά αυτα που κάνει τα κάνει άψογα!!

 

Να δείτε μόνο όσοι δε το έχετε πόσο εύκολα κ γρήγορα κατεβάζει εφαρμογές ενώ κάνεις άλλη δουλειά η το έχεις και..κλειστό,η να δείτε.πόσο ταχύτατα ομαλά και φυσικά κάνει unistal μια εφαρμογή ανεξάρτητα αν μόλις την έχεις χρησιμοποιηση η όχι!

 

Περιμένετε να έρθει και η nokia στο παιχνίδι με τουςOVI maps στο market και τις κάμερες carl zeis και τόσα άλλα!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει σαν μηνυμα οτι δεν μπορει να αναγνωρισει την συσκευη η δεν ειναι ανοιχτο to zune και δεν μπορω να προχωρησω στο ξεκλειδωμα. απο τα βηματα αυτο που δεν κανω σωστα μαλλον ειναι ο ελεγχος στην registry για τον λογο οτι δεν βρισκω ακριβως αυτην την διαδρομη. ξερω οτι ειναι κουραστικες οι συνεχεις ερωτησεις αλλα δεν εβγαλα ακρη.
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει σαν μηνυμα οτι δεν μπορει να αναγνωρισει την συσκευη η δεν ειναι ανοιχτο to zune και δεν μπορω να προχωρησω στο ξεκλειδωμα. απο τα βηματα αυτο που δεν κανω σωστα μαλλον ειναι ο ελεγχος στην registry για τον λογο οτι δεν βρισκω ακριβως αυτην την διαδρομη. ξερω οτι ειναι κουραστικες οι συνεχεις ερωτησεις αλλα δεν εβγαλα ακρη.

επισησ εχω κανει κανονικα το restore apo nodo και εχω την εκδοση 7008

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει σαν μηνυμα οτι δεν μπορει να αναγνωρισει την συσκευη η δεν ειναι ανοιχτο to zune και δεν μπορω να προχωρησω στο ξεκλειδωμα. απο τα βηματα αυτο που δεν κανω σωστα μαλλον ειναι ο ελεγχος στην registry για τον λογο οτι δεν βρισκω ακριβως αυτην την διαδρομη. ξερω οτι ειναι κουραστικες οι συνεχεις ερωτησεις αλλα δεν εβγαλα ακρη.

 

Δεν ειναι στη registry το προβλημα αλλα οτι δεν εχει δει το zune τη συσκευη. Κανε επανεκκινηση το κινητο κ το pc, κανε επανεκκινηση το κινητο συνδεδεμενο με το pc, δοκιμασε δαιφορα μεχρι να δει το zune το κινητο και να κανει ελενγχο για ενημερωσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει σαν μηνυμα οτι δεν μπορει να αναγνωρισει την συσκευη η δεν ειναι ανοιχτο to zune και δεν μπορω να προχωρησω στο ξεκλειδωμα. απο τα βηματα αυτο που δεν κανω σωστα μαλλον ειναι ο ελεγχος στην registry για τον λογο οτι δεν βρισκω ακριβως αυτην την διαδρομη. ξερω οτι ειναι κουραστικες οι συνεχεις ερωτησεις αλλα δεν εβγαλα ακρη.

 

Απο τον οδηγο στη 1η σελιδα πρωτο ποστ

 

Αν κατι δεν παει καλα κοιταμε/κανουμε τα εξης

1. Εγκαταστήστε τα Windows Phone Developer Tools απο εδώ

2. Για καποιο λογο η εφαρμογή δεν τρεχει σε Windows XP Θελει η Vista η Win7

3. Στο pc registry editor και βεβαιωθείτε οτι αυτο το κλειδι ειναι ετσι:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\WindowsPhone\\Proxy Ports]

“DeviceReg”=dword:000069C5

4. Με Explorer παμε Υπολογιστής - τοπικός δίσκος - windows - system32 - drivers - etc - hosts. Στο αρχείο "hosts" ανοίγεις τις ιδιότητες και ξετσεκάρεις το "μόνο για ανάγνωση". (Ευχαριστουμε τον deeplow που το ποσταρε)

5. Τέλος απενεργοποιστε τελειως το Firewall των Windows.

ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ

6. Το Skype κανει ζημια (κραταει ανοιχτες πορτες που χρειαζονται) ...αν το εχετε ανοιχτο κλειστε το

7. Βαλτε το τηλεφωνο σε Airplain mode.

 

Κανε ολα τα παραπάνω και πες μας που κολησες !!

Αν δεν βρισκεις την Registry κατι εχεις κανει λαθος...κανε τα υπολοιπα και το Zune μολις δει τη συσκευη θα το φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ξεκλειδωσε. αλλα δεν πιανω τι πρεπει να κανω σε αυτο : 2. Στη συσκευη τρεχουμε την εφαρμογή XBMOD.Files.Deployer ??
το βρηκα ολα οκ !!! το XBMOD.Files.Deployer το σβηνω απο το app menu μολις τελειωσουμε την διαδικασια ??
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα ολα οκ !!! το XBMOD.Files.Deployer το σβηνω απο το app menu μολις τελειωσουμε την διαδικασια ??

 

Μπραβο που το εκανες...Δεν ενοχλει οποτε αστο..αλλα παλι αν θελεις μπορεις να το σβησεις

 

Για οσους μπερδευονται με την διαδικασια που χρειαζεται για μην ξανακλειδωσει

υπαρχει μια πιο ευκολη λυση.

Εγκαταστηστε το προγραμμα Advance Configuration Tool 1.2 και στις ρυθμισεις του

εχει επιλογη για να μην ξανακλειδωσει..

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να κάνω developer unlock τη συσκευή (έχω δωρεάν developer's membership), χρειάζεται να κάνω Chevron unlock τη συσκευή για να εγκαταστήσω homebrew εφαρμογές εκτός marketplace ή δεν θα χω πρόβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το HTC από την vodafone αφού έριξε την τιμή. Ξέρει κανείς αν χρειάζεται "σπάσιμο" για τρέξει με σιμ από cosmote; Επίσης θα χρειαστεί να το σπάσω για να κάνω αναβαθμίσεις, δεδομένου ότι είμαι σε διαφορετικό πάροχο ή μήπως αυτέ περνάνε μέσω zune; Διότι σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα στο engadget http://goo.gl/3rlkd όποιες συσκευές είναι ξεκλειδωμένες (unofficial mechanisms) δεν θα μπορέσουν να προχωρήσουν....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...