Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάζεται επανεκκίνηση της εφαρμογής. Από την αρχική οθόνη πάτα το πλήκτρο μενού και επέλεξε Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Διαχείριση Εφαρμογών και ψάξε για το go sms. Άνοιξέ το και πάντα το κουμπί αναγκαστική διακοπή(ή κάτι τέτοιο) ώστε να κλείσει. Αν δεν πιάσει αυτό κάνε μια επανεκκίνηση της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά το battery calibration δεν κάνει απολύτως τίποτα για το πρόβλημα με τις αλλοπρόσαλες ενδείξεις της μπαταρίας.

Στη δική μου συσκευή κάποια στιγμή λέει πχ ότι η μπαταρία έχει αδειάσει και κλείνει το κινητό, αλλά όταν το ανοίξω και το βάλω στον φορτιστή η ένδειξη είναι στο 53% και ξεκινάει να φορτίζει από αυτό το ποσοστό και πάνω και φυσικά όταν έχει φτάσει στο 100% δεν έχει φορτίσει εντελώς γιατί μάλλον το 53% είναι πλασματικό, με συνέπεια να τελειώνει πάλι πολύ γρήγορα η μπαταρία.

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από root που έκανα (χωρίς να περάσω νέα rom), δεν ξέρω βέβαια αν είναι συμπτωματικό ή όχι.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

 

Και σε εμένα αγαπητέ φίλε που δεν έχω κάνει root τα ίδια ακριβώς κάνει... Έχω απελπιστεί. Μήπως φταίει η μπαταρία και θέλει αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα αγαπητέ φίλε που δεν έχω κάνει root τα ίδια ακριβώς κάνει... Έχω απελπιστεί. Μήπως φταίει η μπαταρία και θέλει αλλαγή;

 

να πληροφορησω απλως οτι ειναι ταχυφορτιστης αυτος που εχουμε και δινει μπολικο ρευμα και γενικα η συσκευη μας μεχρι το 80+ πηγαινει σφαιρα η φορτιση...

 

απλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ειναι θεμα λογισμικου μιας και παντα μετα απο το 80+ μεχρι το 100% κανει καμποση ωρα σχετικα με το υπολοιπο ποσοστο ωστε να φορτισει στο 100%...

 

γιαυτο και φαινεται να φορτιζει τρελα στην αρχη ενω προσωπικα καταλαβαινω οτι ειναι λαθος τα ποσοστα μιας και αν το βγαλεις απο τη φορτιση στο 50% μετα για πλακα και πολυ γρηγορα θα πεσει πχ στο 30% κανοντας ελαχιστα πραγματα...

 

αλλα γιαυτο που συζητατε δε το εχω ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής 1Α ρεύμα δίνει, δεν είναι πολύ. Οι περισσότεροι τόσο δίνουν. Άλλωστε σε ενα κινητό που θέλει φόρτιση κάθε 1-2 μέρες δε θες να περιμένεις και 5 ώρες να φορτίσει.

 

Η μπαταρία φαίνεται οτι ανεβαίνει απότομα μόλις βάλεις το φορτιστή γιατί απλά το κινητό μετράει τάση και οχι φορτίο (που προφανώς δε γίνεται να μετρηθεί). Έτσι όταν συνδέεις το φορτιστή δεν έχεις μεν την ονομαστική τάση του φορτιστή γιατί υπάρχει μια πτώση τάσης λόγω του ρεύματος που τραβάει η μπαταρία, αλλά η τάση που βλέπει το κινητό αυξάνεται απότομα. Στην ουσία η μπαταρία δεν έχει φορτίσει παρ ολο που το κινητό νομίζει οτι έχει.

 

Το οτι η φόρτιση στην αρχή πάει γρήγορα και μετά μειώνεται είναι θέμα διαφοράς τάσης ανάμεσα στη μπαταρία και το φορτιστή. Στην αρχή η διαφορά είναι μεγάλη, οπότε η μπαταρία φορτίζεται με το μέγιστο ρεύμα (1Α), ενώ όσο φορτίζεται η τάση της αυξάνεται και μειώνεται η διαφορά που έχει με την τάση του φορτιστή. Έτσι μειώνεται και το ρεύμα που τη φορτίζει και η φόρτιση προχωράει πιο αργά.

 

Γενικά δεν υπάρχει τρόπος να μετρήσεις το φορτίο μιας μπαταρίας. Το μόνο που μπορείς να μετρήσεις είναι η τάση οπότε το κινητό φτιάχνει ενα πίνακα τάσης-φορτίου και σου δίνει ένδειξη με βάση αυτό. Όμως η τάση πέφτει όταν έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση και ξανανεβαίνει όταν μειωθεί. Άσε που εξαρτάται απο διάφορους άλλους παράγοντες (θερμοκρασία, παλαιότητα κλπ).

 

Όλα αυτά δε σημαίνουν οτι η δική σας μπαταρία είναι σίγουρα εντάξει. Μπορεί και να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνάκι το έχω από τον Μάιο και σε γενικές γραμμές με ένα root ήμουν ευχαριστημένος χωρίς να πειράξω τίποτα. Το καλοκαίρι (αύγουστο) σταμάτησε να δουλεύει η μισή οθόνη και μετά από ένα μήνα στο σέρβις και μερικά γαμοσταυρίδια μου το φέρανε με "αλλαγή οθόνης και update". Ο τεχνικός όπως το έκλεισε είχε καβαλήσει το πάνω κουμπί του ήχου και για να μην περιμένω πάλι ένα μήνα (αφού μάλιστα το είχαν ανοίξει χωρίς να του βάλουν την ασφάλεια tamper proof) άνοιξα το καπάκι και το ξανάκλεισα μόνος μου.

 

Χτες πήρα ένα stereo bluetooth (motorola S605) που παίζει και σε handsfree mode και σε ad2p. Είναι σχεδόν αδύνατο να ακούσεις μουσική από το κινητό, 95% του χρόνου κόβεται ο ήχος και μερικές φορές φτάνει ακόμα και σε σημείο να έχεις κλείσει τη μουσική και για τα επόμενα 10'' ακόμα να παίζει κομμένη την μουσική μέχρι το σημείο που πάτησες το pause. Το ίδιο bluetooth παίζει άψογα με άλλα android κινητά μουσική αλλά και για κλήσεις από το X5. Επίσης κάποιες στιγμές ξεκολλάει και μπορεί να παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα για πολύ ώρα και άλλες δεν μπορείς να ακούσεις ούτε δευτερόλεπτο χωρίς σπασίματα.

 

Απ' ότι είδα από την αναζήτηση, το πρόβλημα έχει εμφανιστεί και σε κάποιους άλλους. Ξέρει κάποιος περισσότερα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το battery calibration δεν κάνει απολύτως τίποτα για το πρόβλημα με τις αλλοπρόσαλες ενδείξεις της μπαταρίας.

Στη δική μου συσκευή κάποια στιγμή λέει πχ ότι η μπαταρία έχει αδειάσει και κλείνει το κινητό, αλλά όταν το ανοίξω και το βάλω στον φορτιστή η ένδειξη είναι στο 53% και ξεκινάει να φορτίζει από αυτό το ποσοστό και πάνω και φυσικά όταν έχει φτάσει στο 100% δεν έχει φορτίσει εντελώς γιατί μάλλον το 53% είναι πλασματικό, με συνέπεια να τελειώνει πάλι πολύ γρήγορα η μπαταρία.

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από root που έκανα (χωρίς να περάσω νέα rom), δεν ξέρω βέβαια αν είναι συμπτωματικό ή όχι.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

 

Ακόμα ένας παθών.. Νομίζω ότι μόνη λύση είναι η αγορά νέας μπαταρίας. Πάντως το πρόβλημα με τη μπαταρία μου παρουσιάστηκε μετά από κάποια περίοδο που το κινητό δούλευε εντατικά(το φόρτιζα και 2 φορές τη μέρα λόγω βαριάς χρήσης) και από τότε η μπαταρία άρχισε τα τρελά:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους bluetooth mw600 sonyericsson αν έχουν πρόβλημα με την σύνδεση με το Χ5. Ναι μεν συνδέεται κανονικά και παίζει μουσική αλλά έχω 2 θέματα. Πρώτον δεν συνδέεται αυτόματα αν απομακρυνθώ από το κινητό και το επαναπροσεγγίσω. Δεύτερο και σαφώς χειρότερο είναι ότι όταν με καλεί κάποιος τις μισές φορές κολλάει το mw600 δηλαδή δείχνει το τηλεφωνάκι με την κλήση αυτή και δεν ανταποκρίνεται το πλήκτρο της απάντησης. Απαντάω από το κινητό και εαν κατα τη διάρκεια της κλήσης σβήσω και ανάψω το bt τότε αυτόματα μεταφέρεται η ενεργή κλήση σε αυτό. Έχω κάνει reset το bt και το ξανα συγχρόνισα χωρίς αποτέλεσμα. Μπορεί να φταίει το bt ή το κινητό; Να σημειώσω ότι έχω την μαμά ROM και χρησιμοποιώ το GO LAUNCHER EX. Ευχαριστώ.

 

Έχω το ίδιο BT, αυτό συνέβαινε και σε μένα. Όταν απομακρυνόμουν η επανασύνδεση μετά δεν ήταν πάντα επιτυχής.Απλά φρόντιζα να μην απομακρύνομαι πολύ :lol: Τώρα έχω αλλάξει rom και δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται. Με το Blade κατα κανόνα δούλευε καλύτερα.

 

Φίλε spiliot θέματα με διακοπές στον ήχο με το sony ericsson BΤ όταν ακούω μουσική έχω και γω. Έχω την cm7 και σήμερα το εντόπισα. Μου το έκανε όμως μόνο με το wifi ανοικτό.Όταν ήταν κλειστό όλα καλά. Ψάξτο και συ. Δεν έκανα ακόμα hard reset στο bluetooth ούτε δοκίμασα κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο μόνος τρόπος να δουλέψει σωστά είναι να το έχω μέχρι 3 εκ δίπλα από το κινητό, ανεξάρτητα αν το wifi ή data ή ότι άλλο είναι ανοιχτά. Μεταξύ 3 εκ και 30 πόντων κλιπάρει συνέχεια και πάνω από τους 30 πόντους πρακτικά δεν ακούς.

 

Το ίδιο handsfree στο joy δουλεύει άψογα ακόμα και 5 μέτρα μακριά (γκρρρρ).

 

Το hard reset δεν βοήθησε, δοκιμάζω τώρα την CM7 μπας και αλλάξει κάτι, αλλιώς πίσω στην μαμίσια και από δευτέρα σέρβις... Άντε πάλι να περιμένω κανα μήνα με βρισίδια στο ενδιάμεσο...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το wifi του κινητού είναι παράξενο. Γι αυτό άλλαξαν το chip στη καινούργιο.

Το δικό μου δουλεύει με όλα τα router που έχω δοκιμάσει αλλά με το δικό μου (draytek) έχει κάποια ασυμβατότητα και όταν κατεβάζει αρχεία πάνω απο 2-3Mb σχεδόν πάντα βγάζει error. Δοκίμασα τα πάντα, μίλησα με τη draytek στην Αγγλία, στην Ελλάδα, στην Ταιβάν, αλλά λύση δε βρέθηκε. Τώρα τελευταία έχει ψιλο-φτιάξει απο μόνο του. Πάλι κάνει λάθη, αλλά κατεβάζει και κανα πιο μεγάλο αρχείο όποτε θέλει. :wacko:

Δοκίμασα και με Χ5 φίλου και έκανε τα ίδια, άρα δεν είναι θέμα συσκευής.

 

Έχεις Otenet? αν ναι και αν αναφέρεσαι στο διάσημο Vigor 2700xx , δοκίμασε να αλλάξεις τους DNS servers του router και (π.χ. openDNS) και ίσως λυθούν "μαγικά" όλα τα προβλήματά σου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το vigor και το ideos μεν αλλά είχε φίλος με galaxy s και λύθηκε με αλλαγή των DNS servers από τους default 195.170.0.1/195.170.2.2 στους openDNS 208.67.222.222/208.67.220.220,

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Otenet? αν ναι και αν αναφέρεσαι στο διάσημο Vigor 2700xx , δοκίμασε να αλλάξεις τους DNS servers του router και (π.χ. openDNS) και ίσως λυθούν "μαγικά" όλα τα προβλήματά σου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το vigor και το ideos μεν αλλά είχε φίλος με galaxy s και λύθηκε με αλλαγή των DNS servers από τους default 195.170.0.1/195.170.2.2 στους openDNS 208.67.222.222/208.67.220.220,

 

Οχι forthnet έχω. Το draytek είναι το 2710. Το δοκίμασα και με Χ5 φίλου και έκανε τα ίδια. Ενώ με galaxy SII ήταν μια χαρα (το αντίθετο δηλαδή απο το δικό σου).

Πάντως δε βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει το DNS, αφού το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και όταν μεταφέρω αρχεία απο το κινητό στο pc μέσω wifi που το DNS δεν παρεμβάλλεται πουθενά.

Το περίεργο είναι οτι ενώ στην αρχή ακόμα και τα 3MB ήθελαν 4-5 retry, τώρα μέχρι 20 κατεβαίνουν με καλή πιθανότητα. Παραπάνω βέβαια η πιθανότητα μειώνεται εκθετικά με το μέγεθος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Update στο θέμα του στέρεο bluetooth:

 

Με CM7 καμία διαφορά, ακριβώς η ίδια αντίδραση. Με Oxygen μεγάλη βελτίωση, πάει μέχρι και μισό με ένα μέτρο πριν αρχίσει να σπάει και επανέρχεται πολύ γρήγορα πάλι. Μπέρδεμα δηλαδή γιατί πριν ήμουν σίγουρος ότι έφταιγε η κεραία και ήταν ελλατωματικό το δικό μου αλλά τελικά μπορεί να είναι και το bluetooth stack. Όμως και πάλι μισό μέτρο είναι τίποτα μπρος στα 3-5 μέτρα που πάνε άλλα κινητά.

 

Υπάρχει κάποιος με stereo bluetooth (a2dp) να παίζει η μουσική κανονικά;

 

Αν όχι τότε έχει κατασκευαστικό πρόβλημα το κινητό, αν ναι τότε φταίει το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται επανεκκίνηση της εφαρμογής. Από την αρχική οθόνη πάτα το πλήκτρο μενού και επέλεξε Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Διαχείριση Εφαρμογών και ψάξε για το go sms. Άνοιξέ το και πάντα το κουμπί αναγκαστική διακοπή(ή κάτι τέτοιο) ώστε να κλείσει. Αν δεν πιάσει αυτό κάνε μια επανεκκίνηση της συσκευής.

 

ναι φίλε, έχεις δίκιο. Όλα εντάξει τώρα. Ευχαριστώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Update στο θέμα του στέρεο bluetooth:

 

Με CM7 καμία διαφορά, ακριβώς η ίδια αντίδραση. Με Oxygen μεγάλη βελτίωση, πάει μέχρι και μισό με ένα μέτρο πριν αρχίσει να σπάει και επανέρχεται πολύ γρήγορα πάλι. Μπέρδεμα δηλαδή γιατί πριν ήμουν σίγουρος ότι έφταιγε η κεραία και ήταν ελλατωματικό το δικό μου αλλά τελικά μπορεί να είναι και το bluetooth stack. Όμως και πάλι μισό μέτρο είναι τίποτα μπρος στα 3-5 μέτρα που πάνε άλλα κινητά.

 

Υπάρχει κάποιος με stereo bluetooth (a2dp) να παίζει η μουσική κανονικά;

 

Αν όχι τότε έχει κατασκευαστικό πρόβλημα το κινητό, αν ναι τότε φταίει το δικό μου...

 

Έχω το mw600 και παιζει κανονικά μουσική από το κινητό. Δεν απομακρύνθηκα βέβαια αρκετά από την συσκευή. Παρεπιπτόντως πήρα από κινέζο μονοφωνικό ακουστικό και ενώ ακούω καλά μουσική με περισσότερα μπάσα όταν ακούω κάποιον συνομιλητή τα πράγματα είναι πολύ σκούρα. Έβαλα πάλι λοιπόν τα ακουστικά που δίνει το mw600. Όσο για ένα jabra ΒΤ με a2dp δεν δούλευε καλά καθώς συχνά κοβόταν ο ήχος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mw600 και παιζει κανονικά μουσική από το κινητό. Δεν απομακρύνθηκα βέβαια αρκετά από την συσκευή.

 

Εγώ απλά θέλω να βάζω το κινητό στην τσέπη ή στην βαλίτσα της μηχανής και να ακούω από το bluetooth - πράγμα που τώρα είναι αδύνατο εκτός και αν το bluetooth είναι στην ίδια τσέπη με το κινητό πράγμα που δεν έχει φυσικά κανένα απολύτως νόημα, έτσι έβαζα καλώδιο αν ήταν. Επίσης σήμερα έχω πάλι τα ίδια - τζάμπα χάρηκα ότι με την oxygen έπαιζε καλύτερα. Κάποιες φορές δουλεύει για λίγη ώρα (όχι πάνω από λεπτό όμως) χωρίς πρόβλημα και άλλες ούτε για δευτερόλεπτο, ενώ παρατήρησα ότι και ο ήχος της ομιλίας στις κλήσεις είναι χάλια - μόνο με το X5. Με δύο άλλα κινητά android όλα είναι σωστά, μάλιστα το ένα πιάνει στα 3 μέτρα χωρίς να κόβεται καθόλου.

 

Και κάτι ακόμα από περιέργεια το mw600 σου δείχνει σε android ποιος καλεί (το όνομα εννοώ). Γιατί σε κάποιους το κάνει και σε άλλους όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες!

Απ οτι παρατηρησα το market αναβαθμιστηκε στην εκδοση 3.3.11

αλλα εχω ενα θεματακι!

Οταν μπαινω σε αυτο κ παταω το πληκτρο του μενου για να δω αν καποιες εφαρμογες μου

θελουν ενημερωση, μου δειχνει οτι εχω μονο 11 εφαρμογες ενω εχω πανω απο 40.

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

 

edit. διορθωθηκε!!

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το Μάρκετ άλλαξε εμφάνιση και έγινε αλλά windows7 phone (απολύτως μισητό gui...) άρχισαν τα προβλήματά μου. Αργούσε να φορτώσει και όταν πήγαινα να αγοράσω κάποια εφαρμογή μου έβγαζε ότι δεν μπόρεσε να δώσει τα στοιχεία της πληρωμής μου. Ακόμα ενώ εμφάνιζε κάποια νέα ενημέρωση πχ google maps, μόλις το επέλεγες σου έλεγε ότι η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη στην χώρα σας!!!

Το τελευταίο το έχει και ένας φίλος με nexus S.

Ψάχνωντας είδα ότι και κάποιοι άλλοι είχαν το πρόβλημα σε galaxy S και το λύσαν κάνοντας downgrade το market και κόβοντας την αυτόματη αναβάθμισή του πειράζωντας ένα αρχείο .

Το έκανα και τώρα έχω το πανάρχαιο αλλά απλούστατο και ταχύτατο gui και κανένα πρόβλημα στις αναβαθμίσεις.

Αφήνω το φιλαράκι μου με το nexus να παιδεύεται να κατεβάσει, επειδή του αρέσουν τα χρώματα και τα αρώματα...:lol:

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα από περιέργεια το mw600 σου δείχνει σε android ποιος καλεί (το όνομα εννοώ). Γιατί σε κάποιους το κάνει και σε άλλους όχι.

 

Όχι απλά μου δείχνει το νούμερο. Και όπως ανέφερα και παραπάνω πολλές φορές κολλάει το mw600 και θέλει off/on. Επίσης δεν δουλεύει πολλές φορές η αλλαγή της λειτουργίας σε πολυμέσα (on/off). Ελπίζω με την 2.3 να λυθούν αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

παίδες πόσο κρατάει η μπαταρία τελικά στο κινητάκι?φαίνεται ενδιαφέρον και το πρώτο πράγμα που βλέπω σε κινητό είναι η μπαταρία του
Link to comment
Share on other sites

τοτε να μην παρεις smart phone... να παρεις απλο κινητο... κατα προτίμηση καποιο nokia... ενα android μπορει να τελειώσει η μπαταρια και σε λιγοτερο απο 5 ωρες αν του βγαζεις την πιστη (gaming, watching movies, browsing the internet).
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θα σου κρατήσει σε φυσιολογικές συνθήκες από μία μέρα ως τρεις με πιο τυπικό τις δύο.

 

Για τις τρεις ημέρες θα πρέπει να έχεις κλειστό το 3G, Wifi και data, να έχεις την οθόνη σε χαμηλή ένταση και να το χρησιμοποιείς μόνο για κλήσεις.

 

Για τις δύο κλειστό το 3G, Wifi/data κλειστά εκτός από μικρές περιόδους που τα χρειάζεσαι και αυτό για λίγα δεδομένα, οθόνη σε αυτόματη ένταση και μικρό πείραγμα (μηνύματα κανα παιχνιδάκι για λίγο).

 

Οι μέρες υπολογισμένες για 24ωρη αναμονή όχι να το κλείνεις το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειτε μου γιατι μου χει σπασει τα νευρα. εχω περασει την τελευταια cm με τον kernel του franco και ενω το led αναβει κανονικα οταν εχω αναπαντητη οτανεχω μηνυμα δεν αναβει. χρησιμοποιω handcent sms αν παιζει ρολο κ το εχω ενεργοποιησει απο τιςρυθμισεις της εφαρμογης να αναβει αλλα τπτα.εχει κανεις το ιδιο προβλημα? τι να κανω? οσοι εχετε την ιδια ρομ σας κανει το ιδιο προβλημα???
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θα σου κρατήσει σε φυσιολογικές συνθήκες από μία μέρα ως τρεις με πιο τυπικό τις δύο.

 

Για τις τρεις ημέρες θα πρέπει να έχεις κλειστό το 3G, Wifi και data, να έχεις την οθόνη σε χαμηλή ένταση και να το χρησιμοποιείς μόνο για κλήσεις.

 

Για τις δύο κλειστό το 3G, Wifi/data κλειστά εκτός από μικρές περιόδους που τα χρειάζεσαι και αυτό για λίγα δεδομένα, οθόνη σε αυτόματη ένταση και μικρό πείραγμα (μηνύματα κανα παιχνιδάκι για λίγο).

 

Οι μέρες υπολογισμένες για 24ωρη αναμονή όχι να το κλείνεις το βράδυ.

 

αυτό το deep sleep δεν σώζει την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

αυτό το deep sleep δεν σώζει την κατάσταση?

Ναι, αν δεν το πειράξεις το κινητό και δεν τρέχει κάποια εφαρμογή που να το ξυπνάει μπορεί (λέμε τώρα) να κρατήσει 5 μέρες αναμονή. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα το ακουμπήσεις, δεν θα ανάψει η οθόνη, δεν θα σε πάρει κάποιος τηλέφωνο, κλπ κλπ, άρα πρακτικά δεν θα έχεις τηλέφωνο. Αν το θες για κάτι τέτοιο πάρε ένα symbian νόκια με μικρή οθόνη (όχι αφής) που κρατάει 10-14 μέρες αναμονή χωρίς χρήση και στοιχίζει πολύ λιγότερο.

 

Τα android δεν είναι απλά κινητά αλλά φορητοί υπολογιστές οπότε η πολυπλοκότητα είναι απείρως μεγαλύτερη και κατά συνέπεια τα πράγματα που μπορείς να κάνεις με αυτό. Κάποιες custom rom φτιάχνουν αρκετά την κατάσταση αλλά εκεί πας σε άλλα μονοπάτια και μπορεί τα πράγματα να είναι χειρότερα ή καλύτερα. Your milage may vary που λένε και οι αμερικάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δεν το πειράξεις το κινητό και δεν τρέχει κάποια εφαρμογή που να το ξυπνάει μπορεί (λέμε τώρα) να κρατήσει 5 μέρες αναμονή. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα το ακουμπήσεις, δεν θα ανάψει η οθόνη, δεν θα σε πάρει κάποιος τηλέφωνο, κλπ κλπ, άρα πρακτικά δεν θα έχεις τηλέφωνο. Αν το θες για κάτι τέτοιο πάρε ένα symbian νόκια με μικρή οθόνη (όχι αφής) που κρατάει 10-14 μέρες αναμονή χωρίς χρήση και στοιχίζει πολύ λιγότερο.

 

Τα android δεν είναι απλά κινητά αλλά φορητοί υπολογιστές οπότε η πολυπλοκότητα είναι απείρως μεγαλύτερη και κατά συνέπεια τα πράγματα που μπορείς να κάνεις με αυτό. Κάποιες custom rom φτιάχνουν αρκετά την κατάσταση αλλά εκεί πας σε άλλα μονοπάτια και μπορεί τα πράγματα να είναι χειρότερα ή καλύτερα. Your milage may vary που λένε και οι αμερικάνοι.

 

η καθημερινή μου χρήση είναι αναλυτικά

τις καθημερινές σχεδόν ποτέ ίντερνετ, 5-6 τηλέφωνα από 2-3 λεπτά και περίπου 7-8 μηνύματα και ανοιχτό το βράδυ

Τα ΣΚ μπαίνει λίγο Wifi αν είμαι σε κανά καφέ κυρίως λόγω στοιχήματος.

 

Παιχνίδια Ποτέ μα Ποτέ και δεν το κλείνω ποτέ τα βράδια

 

Τι κατανάλωση εκτιμάτε?

Link to comment
Share on other sites

η καθημερινή μου χρήση είναι αναλυτικά

τις καθημερινές σχεδόν ποτέ ίντερνετ, 5-6 τηλέφωνα από 2-3 λεπτά και περίπου 7-8 μηνύματα και ανοιχτό το βράδυ

Τα ΣΚ μπαίνει λίγο Wifi αν είμαι σε κανά καφέ κυρίως λόγω στοιχήματος.

 

Παιχνίδια Ποτέ μα Ποτέ και δεν το κλείνω ποτέ τα βράδια

 

Τι κατανάλωση εκτιμάτε?

 

Δύο με τρεις μέρες (μετά την πρώτη περίοδο που θα παίζεις μαζί του συνέχεια). Το θέμα είναι ότι για μόνο αυτά που λες δεν χρειάζεσαι smartphone. Αν το πάρεις βέβαια θα δες να βάλεις και κάποια εφαρμογή για στοίχημα και να παίρνεις και τα email σου και να δεις γιατί παίζουν όλοι angry birds και και και οπότε θα καταλήξεις στις 2 μέρες και λιγότερο. Πάντως η μπαταρία για την οθόνη του και τα πράγματα που κάνει είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...