Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eκανα επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις 3-4 φορες, εβγαλα την μπαταρια για αρκετη ωρα , αφαιρεσα σιμ και καρτα μνημης μηπως και αυτα το επηρεαζουν αλλα τιποτα...

 

Και απο εκει ξεικνα η ιστορια της ελληνικης πραγματικοτητας.

Το κινητο ειναι αγορασμενο απο το καταστημα Wind Πειραια το οποιο ειναι franchise (παιζει ρολο αυτο !!!),ενω εγω μενω σε αλλη περιοχη.

Το τηλεφωνο ειναι μεσα στην προθεσμια 7 ημερων οποτε και ειναι DOA και φυσικα πρεπει να γινει αντικατασταση (αν ζουσαμε σε ευνομουμενη χωρα)

 

1)Το πηγα στο καταστημα Wind της περιοχης μου , αλλα μου ειπαν οτι επειδη προκειται για αντικατασταση πρεπει να παει στο καταστημα αγορας . ΟΚ λεω , ας παω στο καταστημα αγορας .

2)Παω λοιπον στον Πειραια (εθνικης αντιστασεως 12), βλεπουν και οι ιδιοι το προβλημα και μου λενε οτι θα πρεπει να σταλει στο service για να διαπιστωθει οτι δεν ευθυνομαι εγω για το οτι το κινητο δεν δουλευει και θα το παραλαβω την αλλη εβδομαδα (Τριτη -Τεταρτη)!!

3)Εκει αρχισα να "φορτωνω" και τους ρωτησα ποιο ειναι τοτε το νοημα του DOA και μου ειπαν οτι ετσι λειτουργει το συστημα και απαιτησα να παρω τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων της Wind απο οπου και μου δηλωσαν αναρμοδιοι και θα πρεπει να γινει οτι πει καταστημα .

4) Το καταστημα (που ειναι franchise και οχι ιδιοκτητο ) ηταν ανενδοτο , λεγοντας μου και παλι , οτι θα πρεπει π.χ να ελεγξουν ενα χυθηκε καποιο υργο ,και τελικα μετα απο εντονη λογομαχια , επετρεψα την παραλαβη της συσκευης με επιφυλαξη οτι θα το ψαξω το θεμα και θα φθασω ως το ΙΝΚΑ και οπου αλλου μπορω.

 

 

Θελω λοιπον την γνωμη σας και ποιες αλλες κινησεις μπορω να κανω καθως και καποιο λινκ με την νομοθεσια για το DOA .

Μπορει η καθε εταιρεια να το εφαρμοζει οπως αυτη επιθυμει ?

 

Δεν θελω να τους αφησω να τους περασει αυτο !! Θελω να γινει οτι λεει ο νομος .

 

 

Υ.Γ η διαφορα μεταξυ franchise και ιδιοκτητων καταστηματων ειναι οτι αν η αγορα εχει γινει απο τα ιδιοκτητα τοτε η αντικατασταση γινεται αμεσα !!!!!

Αυτο μου το ειπαν απο αλλο franchise καταστημα της Wind που ρωτησα για την διαδικασια DOA .

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε μου επρεπε απλα να τους πεις οτι χρισιμοποιεις το δικαιομα της υπαναχωρισης και να τους επιστρεψεις την συσκευη και να σου δωσουν πισω τα χρηματα. απλα και ξεκαθαρα, τι καθεσαι και μπλεκεις με doa?
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα πηγα να βγαλω φωτο σε κατι κ σε μια στιγμη εκλεισε η οθομη κ κλειδωσε κ οταν πηγα να σκρολαρω το μοτιβο ξεκλειδωματος

κολλουσε κ δεν εκανε τιποτα.αναγκαστικα να απενεργοποιησω το κινητο.

κατι παρομοιο ειχα δει κ στο youtube πιο παλια.

μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο πχ να μην κλειδωνει η οθονη με την καμερα.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επρεπε απλα να τους πεις οτι χρισιμοποιεις το δικαιομα της υπαναχωρισης και να τους επιστρεψεις την συσκευη και να σου δωσουν πισω τα χρηματα. απλα και ξεκαθαρα, τι καθεσαι και μπλεκεις με doa?

 

Αν ασκουσα το δικαιωμα της υπαναχωρησης δεν θα ειχαν το δικαιωμα να το ελεγξουν πρωτα στο service ?

Oποτε η ταλαιπωρια θα ηταν η ιδια νομιζω .:(

 

Μαλλον ομως θα το απαιτησω οταν θα με ενημερωσουν να παω για την αντικατασταση .

Ηδη μου ειπαν οτι μπορω να παρω το ιδιο ή αλλη συσκευη ιδιας ή μεγαλύτερης αξίας.

Ο νομος ομως λεει ξεκαθαρα οτι μπορω να ζητησω τα χρηματα μου πισω ...

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

οχι.. του λες απλα οτι το τηλεφωνο δεν μου κανει και τελος. δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

 

Πολυ ημαντικο αυτο που λες .

Εχεις εσυ ή καποιος αλλος στο φορουμ τετοια εμπειρια ?

 

Γνωριζω για την υπαναχωριση , αλλα δεν γνωριζω το αν εχει το δικαιωμα ο πωλητης να ελεγξει την λειτουργικη κατασταση του προιοντος .

Π.χ στο Πλαισιο που εχει τυχει να αλλαξω καποιο προιον , παντα περνουσα πρωτα απο το service και μετα το αλλαζαν .

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ημαντικο αυτο που λες .

Εχεις εσυ ή καποιος αλλος στο φορουμ τετοια εμπειρια ?

 

Γνωριζω για την υπαναχωριση , αλλα δεν γνωριζω το αν εχει το δικαιωμα ο πωλητης να ελεγξει την λειτουργικη κατασταση του προιοντος .

Π.χ στο Πλαισιο που εχει τυχει να αλλαξω καποιο προιον , παντα περνουσα πρωτα απο το service και μετα το αλλαζαν .

μπορεις να ψαξεις το νομο στο google, στην δικη μου δουλεια (που εχει να κανει με υπηρεσιες) δεν εχουμε τετοια θεματα, στα κινητα δεν ξερω τι παιζει φανταζομαι ομως οτι θα εχεις παραπανω δικαιοματα απο αυτα που σου εδωσαν :)

φανταζομαι οτι ο πωλητης δεν εκανε ελενχο στο κινητο πριν σου το πουλησει, οποτε απο πλευρας νομου εχεις δικιο οτι και να ζητησεις. κανε μια ερευνα και πανε με το νομο στα χερια να παρεις πισω τα χρηματα σου

Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ψαξεις το νομο στο google, στην δικη μου δουλεια (που εχει να κανει με υπηρεσιες) δεν εχουμε τετοια θεματα, στα κινητα δεν ξερω τι παιζει φανταζομαι ομως οτι θα εχεις παραπανω δικαιοματα απο αυτα που σου εδωσαν :)

 

Εγινε φιλε μου , σε ευχαριστω για τον κοπο να μου απαντησεις .

 

Το θεμα ειναι οτι ουτε με το καλο ουτε με το "αγριο" (απειλη οτι θα ενημερωσω το ΙΝΚΑ κ.λ.π) καταλαβαιναν τιποτα , παρ'ολο που μιλουσα μεγαλοφωνος και το μαγαζι ειχε αρκετο κοσμο ..

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

γειας παιδια και απο εμενα!ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε θεμα με το wifi του κινητου σας γιατι εμενα μου εχει σπασει τα νευρα!

κοβεται συνεχεια η συνδεση ενω καμμια φορα ειμαι σχεδον διπλα στο router!

κ επισης να ρωτησω τους παλαιοτερους ειναι φυσιολογικες οι επαννεκινησεις κ τα κολληματα μετα απο 2 εβδομαδες λειτουργειας του κινητου??

δεν μας τα λεει καλα το ideos!!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω μια απορια οσον αφορα το wifi γιατι μετα το service προσπαθω να συνδεθω με ενα thomson (οτε) κ δεν συνδεεται με τιποτα, ενω με το δικο μου thomson (forthnet) συνδεεται απευθειας, οπως επισης κ με ενα baudtec (οτε).

Εχει κανεις καμια αντιστοιχη εμπειρια...???

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις πως μπορώ να έτην επιλογή για το αν θα φορτίζει με usb ή όχι?

 

oxygen 2.2.2

Ευχαριστώ

THL W200

Huawei Honor

Ideos X5/Cyanogen 2.3.5/1.5Ghz

Zte Blade/512Ram/Blue Ginger V5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλό Μήνα,

 

Με το gps τι χρέωση υπάρχει; έχει gps και a-gps, το ενα είναι δορυφορικό και το άλλο με σήμα από τις κεραίες κινητής αν κατάλαβα καλά;

Ρωτάω γιατί πήγα να το πάρω σήμερα το πρωί από καταστημα wind και όταν η πωλήτρια που είπε για χρέωση gps έκανα πίσω. Δυστυχώς δεν ήξερε να μου πει παραπάνω.

 

Εννοείται πως με ενδιαφέρει μόνο η χρήση gps χωρίς χρέωση. Υπάρχει η δυνατότητα να έχω και χάρτη και να βλέπω που βρίσκομαι, όχι να κάνει πλοήγηση μόνο να βλέπω που είμαι;

 

Μπορεί κανείς να διαφωτίσει την κατάσταση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Προχθες κατεβασα στο x5 μου την εφαρμογη gallery 3d.Ολα καλα και ωραια μεχρι που σημερα ειπα να κανω ενα restart το τηλεφωνο.Μολις ανοιξε παλι μου ειχε αλλαξει το εικονιδιο του gallery με το ανθρωπακι του android και δεν ελεγε πλεον gallery αλλα com.cooliris.media.gallery.Οταν παταω πανω του να ανοιξει μου γραφει την 1η φορα εφαρμογη ανυπαρκτη και με την 2η φορα την ανοιγει την gallery.Πως μπορω να το φτιαξω και απο τι εγινε αυτο ξαφνικα?

 

Γνωριζει καποιος κατι για αυτο το προβλημα που εχω?

 

@Nomad το gps ειναι χωρις χρεωση δορυφορικο και αν θελεις εχει και το a-gps που το ενεργοποιεις προαιρετικα για υποβοηθηση.Αν του περασεις χαρτες δουλευει το κινητο σαν κανονικο gps χωρις χρεωση!

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

@Nomad το gps ειναι χωρις χρεωση δορυφορικο και αν θελεις εχει και το a-gps που το ενεργοποιεις προαιρετικα για υποβοηθηση.Αν του περασεις χαρτες δουλευει το κινητο σαν κανονικο gps χωρις χρεωση!

 

 

Ευχαριστώ Thanos7, αύριο θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Να κανω μια ερωτηση?Εχω ενα μηνα το τηλεφωνο και προσπαθω να στειλω κατι με bluetooth!Μπορει καποιος να μου πει τα αρχεια (μουσικη εικονες κτλ)για να τα στειλω?Ευχαριστω εκ των προτερων! Edited by jim3110
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος κατι για αυτο το προβλημα που εχω?

 

@Nomad το gps ειναι χωρις χρεωση δορυφορικο και αν θελεις εχει και το a-gps που το ενεργοποιεις προαιρετικα για υποβοηθηση.Αν του περασεις χαρτες δουλευει το κινητο σαν κανονικο gps χωρις χρεωση!

 

Βάφτο μπλέ και πέτα το φίλε μου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Να κανω μια ερωτηση?Εχω ενα μηνα το τηλεφωνο και προσπαθω να στειλω κατι με bluetooth!Μπορει καποιος να μου πει τα αρχεια (μουσικη εικονες κτλ)για να τα στειλω?Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

αν δε κανω λαθος ( μιας και δεν ειχα ποτε προβλημα να στειλω κατι) δοκιμασε μια εφαρμογη απο το μαρκετ μπας και σου κανει δουλεια...

νομιζω λεγεται bluetooth file manager...(δε χανεις κατι)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω παρατηρησει κατι με το μπλε δοντι εχω παρει και εχω στειλει και σε νετμπουκ και σε αρκετα κινητα και βιντεο και τραγουδια και διαφορα αλλα αρχεια.

το μονο που θελει ειναι οταν σου στελνουν να σερνεις κατω την μπαρα ειδοποιησεων

και να αποδεχεσαι την αποστολη

Edited by aekfc212

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας από σας ηλιακό φορτιστή για το Χ5; αν ναι, ποιον;;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα. Όταν μπαίνω με WiFi, συνδέομαι με όποια υπηρεσία θέλω. Έτσι κάνω άνετα browsing, ftp, chat κ. Λπ.

 

Όταν όμως συνδέομαι μέσω του δικτύου της cosmote, κάνω με άνεση ΜΟΝΟ browsing. Δε μπορώ να συνδεθώ με skype, mercury msn messenger, twitter, RSS κλπ.

 

Υπάρχει κάποια ρυθμιση στο Χ5, που να επιτρέπει ή να μπλοκάρει υπηρεσίες ή πιστεύετε ότι είναι θέμα δικτύου; σημειωνω ότι έχω πρόσβαση σε δίκτυο 3g και άνω.

Ρυθμισεις - Ασυρματο και δικτυα - Δικτυα κιν.τηλ. - Ονομα σημειου προσβασης - internet.

 

@pannic

 

Πολλά ευχαριστώ, το έψαχνα για πλήρες internet μέσω whatsup !! ;)

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε καμια καλη βάση για το αυτοκίνητο?

 

επισης μήπως υπάρχει καμία εφαρμογή που να μετράει την χρήση ιντερνετ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

επισης μήπως υπάρχει καμία εφαρμογή που να μετράει την χρήση ιντερνετ?

 

ευχαριστω

 

3g watchdog

Link to comment
Share on other sites

σημερα αντιμετωπισα κ εγω προβλημα με το μπλε δοντι οταν πηγε ο αδερφος μου να μου στειλει μια εφαρμογη απο το zte blade με καταληξη .apk.

η δεν την επαιρνα εγω η δεν την εστελνε το ζτε.

αρχειο ηχου και εικονας επαιρνα κανονικα ετσι θυμηθηκα την λυση του

bluetooth file transfer και μετα απο λιγο ψαξιμο τα καταφερα και μαλιστα μου αρεσε παρα πολυ γρηγορο και αμεσο.

ειχαμε και ενα υγιες τεστ με τον αδερφο μου με τα κινητα μας.

του αδερφου μου με σπασμενη την μνημη δηλαδη συνολο 512 και custom rom 2.2.τρελαθηκε απο το ποσες εφαρμογες εχω στο κινητο και οτι δεν κολλησε πουθενα εκτος λιγο σε ενα σημειο στο youtube.πολυ καλυτερο το δικο μου wifi με διαφορα.

επειδη δεν ειναι μαλλον το σωστο μερος εδω θα κανουμε και ενα τεστ και με βιντεο κ με πιο λεπτομερη αναφορα.

 

υ.γ. συγγνωμη για το κ αντι του και ειναι λογω συνηθειας οταν κρατουσα συμειωσεις στην δουλεια κ μου εχει κολλησει.θα προσπαθησω να το αποφευγω αλλα ισως μου φευγει καποιες φορες.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. μια ερωτηση. σε τι εκδοση λογισμικου βρισκομαστε?? εχουν βγει καθολου ενημερωσεις??

 

Το δικο μου εχει την u8800v100r001c00b135sp02, CUSTC113D001.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδεια εμενα στο μαρκετ μ γραφει για την ενοργοποιηση του μαρκετ απαιτουντε δεδομενα φοντου τι πρεπει να κανω για να λειτουργησει και παλι το μαρκετ?
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...