Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!Λοιπόν έχω πρόβλημα με το gps. έχω το npromo και αργεί να κλειδώσει πάρα πολύ. Άλλες φορεσ κάνει και 3-4 λεπτά. Σημερα που ήθελα να πάω κάπου δεν κλειδωνε με τίποτα. Επίσης με το quiqk gps και πάλι αργούσε να κλειδώσει.. Φταίει το npromo λέτε; Αν βάλω κάποιο άλλο πρόγραμμα οι χάρτες θα υπάρχουν;Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!Λοιπόν έχω πρόβλημα με το gps. έχω το npromo και αργεί να κλειδώσει πάρα πολύ. Άλλες φορεσ κάνει και 3-4 λεπτά. Σημερα που ήθελα να πάω κάπου δεν κλειδωνε με τίποτα. Επίσης με το quiqk gps και πάλι αργούσε να κλειδώσει.. Φταίει το npromo λέτε; Αν βάλω κάποιο άλλο πρόγραμμα οι χάρτες θα υπάρχουν;Ευχαριστώ!!!

 

Το GPS είναι περίεργο και στο δικό μου. Τυχαίνει αρκετές φορές να πιάνει δορυφόρους (ακόμα και 6-7 σύμφωνα με το NDrive) αλλά να μη λοκάρει θέση. Το βάζω στιγμιαία σε flght mode και συνήθως ξεκολάει και λοκάρει. Ενας φίλος που έχει αλλάξει ενα σωρό κινητά μου λέει οτι το έχει δει και σε άλλα android. Εμένα είναι το πρώτο οπότε δεν ξέρω. Είναι πάντως εκνευριστικό μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Το GPS είναι περίεργο και στο δικό μου. Τυχαίνει αρκετές φορές να πιάνει δορυφόρους (ακόμα και 6-7 σύμφωνα με το NDrive) αλλά να μη λοκάρει θέση. Το βάζω στιγμιαία σε flght mode και συνήθως ξεκολάει και λοκάρει. Ενας φίλος που έχει αλλάξει ενα σωρό κινητά μου λέει οτι το έχει δει και σε άλλα android. Εμένα είναι το πρώτο οπότε δεν ξέρω. Είναι πάντως εκνευριστικό μερικές φορές.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει σε flight mode να το βάλω μπας και 3εκολλήσει...Πάντως σημερα πήγα ρωτώντας :D !!! Θέλω να δοκιμάσω και κανένα άλλο πρόγραμμα να δώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει σε flight mode να το βάλω μπας και 3εκολλήσει...Πάντως σημερα πήγα ρωτώντας :D !!! Θέλω να δοκιμάσω και κανένα άλλο πρόγραμμα να δώ!

 

Μπα δεν είναι θέμα προγράμματος. Όταν κολήσει κολάει σε όλα. NDrive, iGo, sygic, google maps...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηχογραφηση το κινητο εχει;αν ναι που ειναι;

 

Record my call - δες το. Η κάτι άλλο εννοούσες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν το αγοράσω τι θα πρέπει να προσέξω ώστε να βεβαιωθώ ότι το κινητό δεν έχει κάποιο πρόβλημα και αν έχει να το πάω για αντικατάσταση? Επίσης πόσο καιρό εχει για να το πάω για αντικατάσταση αν βγει προβληματικό? Περιμένω κάποια απάντηση ώστε να μην έχω κάποιο πρόβλημα αργότερα... :!: ;) είμαι τόσο επιφυλακτικώς γιατί από τόσα που διάβασα σε αυτό το τοπικ δεν είναι και ότι καλύτερο και δεν θέλω να έχω κακή εμπειρία μιας και θα είναι το πρώτο μου smartphone .

 

Ευχαριστώ

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου λογικο ειναι στα 100 τηλεφωνα που θα πουληθούν τα δυο να εχουν προβλημα. αυτο συμβαίνει και σε αλλες μαρκες

 

εχουμε κανενα νεο για το ποτε θα κυκλοφορισει το 2,3 για την συσκευη μας?

Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενο το Root Call blocker απο το γνωστο μαγαζακι "κοβει" τους ανεπιθυμιτους χωρις να χτυπαει μια φορά, και απλα σε ειδοποιει με msg στην top bar :D.

Προσοχη θελει root το οποίο γινεται πανευκολα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έβαλα το Handcent sms. Αλλά όταν παίρνω μήνυμα τα λαμβάνει και το default πρόγραμμα μηνυμάτων του X5 και παίρνω διπλές ειδοποιήσεις. Ξέρετε πως να κάνω να λειτουργεί μόνο το Handcent sms?
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έβαλα το Handcent sms. Αλλά όταν παίρνω μήνυμα τα λαμβάνει και το default πρόγραμμα μηνυμάτων του X5 και παίρνω διπλές ειδοποιήσεις. Ξέρετε πως να κάνω να λειτουργεί μόνο το Handcent sms?

 

+1 (Ενδιαφέρομε και εγώ)!

Και επιπλέον - τα (SMS) κάνουν (το default πρόγραμμα και το Handcent sms) αμέσως preview !

Υπάρχει ρύθμιση να μην το κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έβαλα το Handcent sms. Αλλά όταν παίρνω μήνυμα τα λαμβάνει και το default πρόγραμμα μηνυμάτων του X5 και παίρνω διπλές ειδοποιήσεις. Ξέρετε πως να κάνω να λειτουργεί μόνο το Handcent sms?

 

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και το ελυσα με Titanium Backup κανοντας Freeze το default προγραμμα του android αλλα πρεπει να εισαι root.

 

Δε θελω να σας παρασυρω να κανετε root απλα σας λεω την λυση που βρηκα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έβαλα το Handcent sms. Αλλά όταν παίρνω μήνυμα τα λαμβάνει και το default πρόγραμμα μηνυμάτων του X5 και παίρνω διπλές ειδοποιήσεις. Ξέρετε πως να κάνω να λειτουργεί μόνο το Handcent sms?

 

+1 (Ενδιαφέρομε και εγώ)!

Και επιπλέον - τα (SMS) κάνουν (το default πρόγραμμα και το Handcent sms) αμέσως preview !

Υπάρχει ρύθμιση να μην το κάνουν;

 

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και το ελυσα με Titanium Backup κανοντας Freeze το default προγραμμα του android αλλα πρεπει να εισαι root.

 

Δε θελω να σας παρασυρω να κανετε root απλα σας λεω την λυση που βρηκα εγω.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3600545#post3600545

Link to comment
Share on other sites

 

Εν μέρη καλύπτει, αλλά αν δεν ακούσεις τον ήχο - δε θα καταλάβεις ποτέ πως είχες μήνυμα!

Ένα "φακελάκι" για τα αδιάβαστα SMS στην μπάρα ειδοποιήσεων θα ήταν αρκετό!

Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα προσωπικα δεν με βολευει αυτο γιατι το μονο που γλυτωνεις ειναι η ειδοποιηση κατα τα αλλα τα μυνηματα θα ειναι εις διπλουν.

 

thnx anyway. τη ρυθμιση αυτη δεν την ειχα προσεξει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα δεν με βολευει αυτο γιατι το μονο που γλυτωνεις ειναι η ειδοποιηση κατα τα αλλα τα μυνηματα θα ειναι εις διπλουν.

 

thnx anyway. τη ρυθμιση αυτη δεν την ειχα προσεξει. :rolleyes:

 

Δοκίμασες το " θα ειναι εις διπλουν";

Νομίζω μια πηγή βλέπουν και οι δυο - διαγράφοντας από το ένα πρόγραμμα δεν βλέπεις το μήνυμα από το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

μην παιδευεστε αδικα...

ειναι τοσο απλο και το εχουμε αναφερει ξανα...

πατε στο μαμα προγραμμα των μηνυματων ,

πηγαινετε στις ρυθμισεις και το πεδιο (αν θυμαμαι καλα γιατι ειναι κλειστο το κινητο μου τωρα) που λεει ειδοποιησεις ξετικαρετε το κουτακι και ειναι ολα οκ....

ουτε titanium ουτε τιποτα αλλο αυτο απλα...

 

 

προφανως τα μηνυματα υπαρχουν μονο μια φορα και απλα τα βλεπουν 2 προγραμματα...

προφανως το κινητο χτυπαει κανονικα σαν ειδοποιηση απλα δε λειτουργει το μαμα προγραμμα...

Edited by nothing
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο με το mms δεν τα ανοιγει με τιποτα. εχω wind παγιο, τους πηρα τηλ και μου εστειλαν με email τις ρυθμισεις για να τις περασω χειροκινητα. τιποτα παλι. εχει καποιος απο εδω wind και να στελνει/δεχεται mms με το ideos, ωστε να μου γραψει τις ρυθμισεις που εχει στο δικο του; σας παραθετω αυτες που μου εστειλε η wind

 

 

Anroid Phone

 

Access Point Name Settings (APN) για το δίκτυο της Wind στην Ελλάδα.

 

Θα πρέπει να δημιουργήσουμε 2 διαφορετικά APN στο κινητό έτσι ώστε η συσκευή να μπορεί:

1ον) Nα συνδεθεί με το 3G/GPRS δίκτυο της Wind για σύνδεση στο Internet ( surf, email & chat ),

2ον) Να στέλνει και να λαμβάνει MMS.

 

 

Ρυθμίσεις 3G/GPRS

 

Από την αρχική επιφάνεια εργασίας του κινητού πατάμε MENU και στην συνέχεια Settings -> Wireless controls -> Mobile Networks -> Access Point Names.

Εκεί πατάμε ξανά MENU -> New APN και στην οθόνη που εμφανίζεται στην συνέχεια ορίζουμε τα παρακάτω:

 

Name= GR-Wind Internet

APN=gint.b-online.gr

Proxy= <Not set>

Port=<Not set>

Username=<Not set>

Password=<Not set>

Server=<Not set>

MMSC=<Not set>

MMS Proxy=<Not set>

MMS Port=<Not set>

MCC=202

MNC=10

APN type=default

 

Αποθηκεύουμε στην συσκευή το 1ο APN που μόλις δημιουργήσαμε πατώντας MENU -> Save και αφού αποθηκευτεί πιέζουμε συνεχώς το πλήκτρο Back έως ότου ξαναβρεθούμε στην Αρχική Επιφάνεια Εργασίας της συσκευής και να προχωρήσουμε στην δημιουργία του 2ου APN όπως παρακάτω.

 

 

 

Ρυθμίσεις MMS

 

Από την αρχική επιφάνεια εργασίας του κινητού πατάμε MENU και στην συνέχεια Settings -> Wireless controls -> Mobile Networks -> Access Point Names.

Εκεί πατάμε ξανά MENU -> New APN και στην οθόνη που εμφανίζεται στην συνέχεια ορίζουμε τα παρακάτω:

 

Name= GR-Wind MMS

APN=mnet.b-online.gr

Proxy=<Not set>

Port=<Not set>

Username=mms

Password=mms

Server=<Not set>

MMSC=http://192.168.200.95/servlets/mms

MMS Proxy=192.168.200.11

MMS Port=9401

MCC=202

MNC=10

APN type=mms

 

Αποθηκεύουμε στην συσκευή το 2ο APN που μόλις δημιουργήσαμε πατώντας MENU -> Save και αφού αποθηκευτεί πιέζουμε συνεχώς το πλήκτρο Back έως ότου ξαναβρεθούμε στην Αρχική Επιφάνεια Εργασίας της συσκευής.

 

Θα πρέπει τώρα να κάνουμε μια επανεκκίνηση την συσκευή προκειμένου να ξαναδιαβάσει τις σωστές ρυθμίσεις κατά την εκκίνησή της.

Αυτό γίνεται κρατώντας πατημένο το On/Off κουμπί μέχρις ότου εμφανιστεί το Power Off.

Το επιλέγουμε και πατάμε ok. Η συσκευή θα σβήσει και αφού περιμένουμε 30 sec την ξανά ανάβουμε πατώντας απλά το On/Off κουμπί.

Μόλις ανάψει ξανά η συσκευή θα είναι έτοιμη για να την χρησιμοποιήσετε με το Ελληνικό δίκτυο της WIND

Link to comment
Share on other sites

Με την πανηλίθια notification bar έχασα πολύ σημαντική κλήση χθες το απόγευμα.

ΘΕΛΩ ΟΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΦΑΤΣΑ ΚΑΡΤΑ!

ναι φωνάζω... κόντεψα να το στείλω από το παράθυρο μετά που το είδα αργά... Αν είναι να μου κάνει ζημιά το κινητό το πετάω πάραυτα! Και ξεγράφω το android ως ιδέα.

Κανένα widget????

Στα sms υπάρχει το preview και κάτι γίνεται...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Με την πανηλίθια notification bar έχασα πολύ σημαντική κλήση χθες το απόγευμα.

ΘΕΛΩ ΟΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΦΑΤΣΑ ΚΑΡΤΑ!

ναι φωνάζω... κόντεψα να το στείλω από το παράθυρο μετά που το είδα αργά... Αν είναι να μου κάνει ζημιά το κινητό το πετάω πάραυτα! Και ξεγράφω το android ως ιδέα.

Κανένα widget????

Στα sms υπάρχει το preview και κάτι γίνεται...

 

χωρις διαθεση παρεξηγησης ουτε η Notification σε βοηθησε ουτε οτι αναβοσβηνε ενα λαμπακι συνεχως κατι που ειναι μη φυσιολογικο δηλαδη??

δεν εχω δει καποια ρυθμιση αλλα θα το ψαξω και εγω...

υπομονη:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Λοιπόν έχω πρόβλημα με το gps. έχω το npromo και αργεί να κλειδώσει πάρα πολύ. Άλλες φορεσ κάνει και 3-4 λεπτά. Σημερα που ήθελα να πάω κάπου δεν κλειδωνε με τίποτα. Επίσης με το quiqk gps και πάλι αργούσε να κλειδώσει.. Φταίει το npromo λέτε; Αν βάλω κάποιο άλλο πρόγραμμα οι χάρτες θα υπάρχουν;Ευχαριστώ!!!

 

Δοκίμασε να κλειδώνεις πρώτα με το GPS Test (θα το βρεις στο market)

Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...

το δικό μου IDEOS X5 το Σάββατο το άφησα στη WIND για να πάει στο σέρβις, μόλις 20ημερών και είχα πρόβλημα

η οθόνη αφής ακριβώς κάτω από την μπάρα κατάστασης του android και για περίπου 1,5cm ύψος και σε πλάτος πέρα για πέρα σταμάτησε να ανταποκρίνεται.

Το εντυπωσιακό είναι ότι αρχικά σταμάτησε το δεξί κομάτι και σταδιακά προχωρούσε προς τα αριστερά μέχρι που κατάντησε σπαστικά αηδιαστικό...

 

τί μπορεί να έφταιξε? ήταν σε άριστη κατάσταση, γενίκα ήμουν ευχαριστημένος... μήπως είναι πολύ fail κατάσταση αυτά τα touch κινητά? (μιλάω για όλα όμως, όπως και το Χ10 της S.E. που είχα, πάλι κάτι αντιστοιχο με είχε βγάλει)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλειδώνεις πρώτα με το GPS Test (θα το βρεις στο market)

 

Φίλε μου το έκανα και αυτο και δεν γίνεται τίποτα. Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έβρισκε μόνο 1 δορυφόρο. Το έβαλα το gps απλα και μόνο να δώ αν κλειδώσει και δεν έγινε τίποτα. Δεν ξέρω πραγματικά τι φταίει. Δοκίμασα να το βάλω ακι σε flight mode και μετα να το ξαναανοίξω όπως πρότεινε ένας φίλος και πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πολλά προβλήματα διαβάζω με το σήμα του GPS... Τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...