Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 μερες χαλαρα με λιγο απ ολα. και σκαλισμα και φωτο και παιχνιδακια. εχεις βαλει καμια εφαρμογη?

 

Μερικές έβαλα, αλλά δεν τρέχουν αυτόματα - το τσέκαρα στις Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές-->Υπηρεσίες που εκτελούνται

Αυτά έχω βάλει:

Tape-a-Talk Voice Recorder
ES File Explorer
ASTRO File Manager
Handcent SMS
Handcent SMS Skin(Summertime)
StopWatch & Timer
SMS Importer Lite
Quick Exit

RockPlayer Lite

YouTube
Firefox
Opera Mobile Web Browser
Flash Player 10.3
TeamViewer Free

SpeedView
Ulysse Speedometer

Math Balloons
Kids Numbers and Math Lite
Little Mermaid Coloring Game
Kids Math Lite
Lovely Princess Coloring Book 
Dalmax Checkers

 

P.S.

έχουμε εδώ;

έχουμε εδώ;

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3 μερες χαλαρα με λιγο απ ολα. και σκαλισμα και φωτο και παιχνιδακια. εχεις βαλει καμια εφαρμογη?

 

3 μέρες ΓΕΜΑΤΕΣ?? εμένα την τελευταία φορά που μου έβγαλε 3 μέρες ήταν χρήση μόνο κινητό τηλέφωνο,μερικά sms, και άντε να τσεκάρω αν έχω λάβει κανένα email και παιχνίδια άντε κανα 10-15 λεπτο.

αλλά και έτσι όχι γεμάτες (το έκλεινα τα βράδια)

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω κατι το περιεργο. καποιο παιδι πριν καποιες σελιδες ειπε πως η εφαρμογη των mail του κατεβαζε αρκετα την μπαταρια. δοκιμασε να εγκαταστησεις τον advance task killer και κανε που και που κλεισιμο ολων των εργασιων και δες πως τα παει

 

3 μέρες ΓΕΜΑΤΕΣ?? εμένα την τελευταία φορά που μου έβγαλε 3 μέρες ήταν χρήση μόνο κινητό τηλέφωνο,μερικά sms, και άντε να τσεκάρω αν έχω λάβει κανένα email και παιχνίδια άντε κανα 10-15 λεπτο.

αλλά και έτσι όχι γεμάτες (το έκλεινα τα βράδια)

 

ομιλια περιπου 20 λεπτα την μερα παιχνιδια 15 λεπτα 5 φωτο και αν τυχει κατεβαζω και τα mail μου με wifi. αν κανω μονο αυτα κραταει 3 μερες σιγουρα μπορει και 4 χωρις να κλεινει ποτε. και επισεις βρίσκομαι σε περιοχη η οποια εχει φουλ σημα συνεχεια

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα επιτελους απεκτησα το εν λογω κινητο...μια και εχω διαβασει ολο το ποστ και συνεχιζω να το συμβουλευομαι εχω να ρωτησω το εξης...το εβαλα για φορτιση ειναι σωστο να το αφησω ενα 8ωρο να "τεντωσει" η μπαταρια και μετα να το χρησημοποιω εως οτου ξεφορτισει εντελως?(και εν συνεχεια κανονικη φορτιση...)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το αφήνεις μέχρι να γεμίσει και μετά παίζεις κανονικά. Δεν υπάρχει εδώ η λογική της πλήρης φόρτισης/αποφόρτισης. Επίσης ενδείκνυται σε αυτές τις συσκευές να μην αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει κάτω του 10% όσο αυτό είναι εφικτό φυσικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την πληροφορια...οποτε μπορω και να το αφαιρεσω εκ της φορτισης εφ'οσον εδω και κανα τεταρτο εχει δειξει πληρη φορτιση?
Link to comment
Share on other sites

κλεισε :

- wifi : μισή μέρα παραμένει κλειστό

 

 

12 ώρες ανοιχτό wifi αν κατάλαβα καλά; Πολύ πιθανόν αυτό σου κάνει την ζημιά με την μπαταρία.

 

Φόρτισε την συσκευή 100% και χρησιμοποίησε την όπως συνήθως, μέχρι να σου πάει στα 20%. Δες τα στατιστικά της μπαταρίας να για να πάρεις μια ιδέα που έχεις την μεγαλύτερη κατανάλωση.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

πως στο καλο φτιαχνεις μια επαφη ? ..για την ακριβεια θελω να αποθηκευσω ενα τηλεφωνο και το αντιστοιχο ονομα...του κακου !!! απλα δε γινεται !!

η μαλλον για να ακριβολογω τη φτιαχνει ως google contact ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ...εγω απλο phone contact θελω....google contacts δεν εχω και δε θελω να εχω...τοσο δυσκολο ειναι ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

εχω το jabra bt3030 για handsfree για την μηχανη,ακουω μουσικουλα και γενικως δουλευει θαυμασια εκτος απο 1 δυστηχως πολυ βασικο.Εχω το enchanced caller id που γενικα μου διαβαζει ποιος καλει,sms,email.Mε το jabra το μονο που δεν κανει ειναι να μου λεει ποιος καλει ,κατι βασικο οταν ειμαι στην μηχανη.Sms και email διαβαζει μια χαρα στα ακουστικα....Καμια ιδεα?

 

Πω πω, τι είπες τώρα; Τι φοβερό app είναι αυτό; Σου διαβάζει τα sms και τα mail στα ελληνικά; Δεν πιστεύω, ε;

Τώρα για το θέμα σου, χωρίς το BT σου διαβάζει το όνομα ενώ αν συνδέσεις το BT δεν το διαβάζει, ενώ τα υπόλοιπα τα διαβάζει κανονικά;

Μήπως να έστελνες κάνα mail στον developer; Ο ίδιος προτρέπει να το κάνεις για να σε βοηθήσει.

Μιας και βρήκα μηχανόβιο, έχω και κάτι άλλες ερωτήσεις, αν μπορείς να απαντήσεις σε κάτι από το post μου-->αυτό.

'Ετσι κι αλλιώς ό,τι ποθεί ο καθένας βλέπει

και ό,τι γουστάρει θα πιστευεί ό,τι κι αν πεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστω πολυ για την πληροφορια...οποτε μπορω και να το αφαιρεσω εκ της φορτισης εφ'οσον εδω και κανα τεταρτο εχει δειξει πληρη φορτιση?

 

Ναι... δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πως στο καλο φτιαχνεις μια επαφη ? ..για την ακριβεια θελω να αποθηκευσω ενα τηλεφωνο και το αντιστοιχο ονομα...του κακου !!! απλα δε γινεται !!

η μαλλον για να ακριβολογω τη φτιαχνει ως google contact ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ...εγω απλο phone contact θελω....google contacts δεν εχω και δε θελω να εχω...τοσο δυσκολο ειναι ?

 

Πας στις επαφές πατάς το πλήκτρο του μενού --> νέα επαφή, τόσο απλό.

Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες ανοιχτό wifi αν κατάλαβα καλά; Πολύ πιθανόν αυτό σου κάνει την ζημιά με την μπαταρία.

 

Φόρτισε την συσκευή 100% και χρησιμοποίησε την όπως συνήθως, μέχρι να σου πάει στα 20%. Δες τα στατιστικά της μπαταρίας να για να πάρεις μια ιδέα που έχεις την μεγαλύτερη κατανάλωση.

 

Ευχαριστώ (και τους υπολοίπους!)! Θα δω και αυτό! Χτες ξήλωσα αρκετά apps - θα δω πως θα πάει σήμερα.

Τα στατιστικά της μπαταρίας πως βλέπουμε;

Link to comment
Share on other sites

κλεισε :

- wifi : μισή μέρα παραμένει κλειστό

- bluetooth : πάντα κλειστό ήταν

- απενεργοποιησε το 3g : από την πρώτη μέρα το έχω κάνει

- πακετα δεδομενων : από την πρώτη μέρα το έχω κάνει

 

Σε σας πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία;

για να σε καθησυχασω, δεν εισαι τρελος!

2 συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου και εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα. Το προβλημα υπαρχει ακομη και αν δεν εχεις ΚΑΜΙΑ εφαρμογη εγκατεστημενη!

 

αν δεις, στα στοιχεια της μπαταριας το "android" καταναλωνει τεραστιο ποσοστο της μπαταριας. Κανει δεν παει καλα με το software της συσκευης.

 

η μονη λυση που εχω διαβασει μεχρι στιγμης ειναι, οταν το φορτισεις πληρως, του κανεις μια επανεκκινηση. Αυτο δειχνει να κανει την μπαταρια να κραταει τουλαχιστον 1 μερα. Βεβαια μετα απο 1-2 μερες το προβλημα ξαναεμφανιζεται... :mad:

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

για να σε καθησυχασω, δεν εισαι τρελος!

2 συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου και εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα. Το προβλημα υπαρχει ακομη και αν δεν εχεις ΚΑΜΙΑ εφαρμογη εγκατεστημενη!

 

αν δεις, στα στοιχεια της μπαταριας το "android" καταναλωνει τεραστιο ποσοστο της μπαταριας. Κανει δεν παει καλα με το software της συσκευης.

 

η μονη λυση που εχω διαβασει μεχρι στιγμης ειναι, οταν το φορτισεις πληρως, του κανεις μια επανεκκινηση. Αυτο δειχνει να κανει την μπαταρια να κραταει τουλαχιστον 1 μερα. Βεβαια μετα απο 1-2 μερες το προβλημα ξαναεμφανιζεται... :mad:

 

Ευχαριστώ πολύ - όντως άρχισα να σκέφτομαι να δω κανένα ιατρό!

Δηλαδή 1 μέρα είναι νορμάλ κατάσταση!; :wacko: Τότε πως ορισμένοι εδώ καταφέρνουν να κρατήσουν 3 μέρες; ;)

Πάντως θα του κάνω αυτό που λες - δεν είναι τίποτα το δύσκολο! Εδώ ξήλωσα τις μισές εφαρμογές!

 

Edit:

Χρήση μπαταρίας - Σύστημα Android 93% !!! :X:ninja::wacko::blink:

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ - όντως άρχισα να σκέφτομαι να δω κανένα ιατρό!

Δηλαδή 1 μέρα είναι νορμάλ κατάσταση!; :wacko: Τότε πως ορισμένοι εδώ καταφέρνουν να κρατήσουν 3 μέρες; ;)

Πάντως θα του κάνω αυτό που λες - δεν είναι τίποτα το δύσκολο! Εδώ ξήλωσα τις μισές εφαρμογές!

 

Edit:

Χρήση μπαταρίας - Σύστημα Android 93% !!! :X:ninja::wacko::blink:

 

ακριβως εκει ειναι το προβλημα!

μαλλον για καποιο λογο ο επεξεργαστης δεν πεφτει σε κατασταση "υπνου".

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες εχει βαση γιατι εαν δεν εχεις καμια εφαρμογη εγκατεστημενη λογικο ειναι τη μπαταρια να την τρωει κατα 99% το android μονο του. δεν μπορουμε ομως να δουμε τι ΠΟΣΟΤΗΤΑ μπαταριας καταναλωνει.

εγω θα ελεγα να δεις την φωτεινοτητα της οθονης σου, να κατεβασεις καποια εφαρμογη που κανει calibration την μπαταρια η εαν εχεις doa να το πας πισω αμεσως

Link to comment
Share on other sites

ακριβως εκει ειναι το προβλημα!

μαλλον για καποιο λογο ο επεξεργαστης δεν πεφτει σε κατασταση "υπνου".

 

Ξέρουμε κανένα υπνωτικό; Ή πρέπει να απευθυνθώ στο επίσημο σέρβις;

 

αυτο που λες εχει βαση γιατι εαν δεν εχεις καμια εφαρμογη εγκατεστημενη λογικο ειναι τη μπαταρια να την τρωει κατα 99% το android μονο του. δεν μπορουμε ομως να δουμε τι ΠΟΣΟΤΗΤΑ μπαταριας καταναλωνει.

εγω θα ελεγα να δεις την φωτεινοτητα της οθονης σου, να κατεβασεις καποια εφαρμογη που κανει calibration την μπαταρια η εαν εχεις doa να το πας πισω αμεσως

 

14/06 την πήρα - μάλλον ΔΟΑ γιοκ. Την φωτεινότητα έχω στο default - στο αυτόματο.

 

Για calibration κάνει το Battery Calibration;

 

Edit:

Χρήση μπαταρίας - Ετοιμότητα κυψέλης 4%

Χρήση μπαταρίας - Το τηλέφωνο είναι αδρανές 4%

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Πω πω, τι είπες τώρα; Τι φοβερό app είναι αυτό; Σου διαβάζει τα sms και τα mail στα ελληνικά; Δεν πιστεύω, ε;

Τώρα για το θέμα σου, χωρίς το BT σου διαβάζει το όνομα ενώ αν συνδέσεις το BT δεν το διαβάζει, ενώ τα υπόλοιπα τα διαβάζει κανονικά;

Μήπως να έστελνες κάνα mail στον developer; Ο ίδιος προτρέπει να το κάνεις για να σε βοηθήσει.

Μιας και βρήκα μηχανόβιο, έχω και κάτι άλλες ερωτήσεις, αν μπορείς να απαντήσεις σε κάτι από το post μου-->αυτό.

 

Το enchanced caller id διαβαζει τις επαφες?????????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

14/06 την πήρα - μάλλον ΔΟΑ γιοκ. Την φωτεινότητα έχω στο default - στο αυτόματο.

 

Για calibration κάνει το Battery Calibration;

 

ναι μπορεις με αυτη τν εφαρμογη κανονικα. επισεις εχεις το τετευταιο update στην συσκευη? εαν πας στις ρυθμισεις και μετα στα σχετικα με το τηλεφωνο, ενημερωση μεσω διαδικτυου και δες εαν εχει καποιο update διαθεσιμο.

εκεινο που σου ειπα με τον advance tast killer το δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις με αυτη τν εφαρμογη κανονικα. επισεις εχεις το τετευταιο update στην συσκευη? εαν πας στις ρυθμισεις και μετα στα σχετικα με το τηλεφωνο, ενημερωση μεσω διαδικτυου και δες εαν εχει καποιο update διαθεσιμο.

εκεινο που σου ειπα με τον advance tast killer το δοκιμασες?

 

Δεν είχα εκείνη τη στιγμή wi-fi και χερατα από εφαρμογές σταμάτησα οτιδήποτε που δεν χρειαζόταν να τρέχει!

Πάντως τώρα τον επέλεξα στο Android Market και το βράδυ θα μπει. Και τότε θα δω το "ενημέρωση μεσώ διαδικτύου".

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πας στις επαφές πατάς το πλήκτρο του μενού --> νέα επαφή, τόσο απλό.

 

Προφανως δε διαβασες τι ακριβως ειπα...

Αυτο ειναι ενα google contact

Εγω μαλιστα εχω απενεργοποιησει τα google contacts..το οποιο σημαινει οτι με το που φτιαχνει μια τετοια επαφη..δεν εμφανιζεται μετα.

Εγω χρειαζομαι PHONE CONTACT ....τα contacts που εχω, τα εχω στειλει απο αλλο τηλεφωνο με bluetooth.

Απενεργοποιησε τα contacts απο το google account σου..και θα καταλαβεις τι εννοω

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δε διαβασες τι ακριβως ειπα...

Αυτο ειναι ενα google contact

Εγω μαλιστα εχω απενεργοποιησει τα google contacts..το οποιο σημαινει οτι με το που φτιαχνει μια τετοια επαφη..δεν εμφανιζεται μετα.

Εγω χρειαζομαι PHONE CONTACT ....τα contacts που εχω, τα εχω στειλει απο αλλο τηλεφωνο με bluetooth.

Απενεργοποιησε τα contacts απο το google account σου..και θα καταλαβεις τι εννοω

φιλε μου μονο καλο θα σου κανει το να μετατρεψεις ολες σου τις επαφες σε google contacts . σκεψου πως θα υπαρχουν σαν back up και θα εχεις προσβαση απο καθε pc που εχει προσβαση στο νετ.

Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα προτεινετε για να παιρνω τα attachments (πχ 5 φωτογγραφιες να τις σωσει σε ενα zipακι)σε ενα mail με παρατεταμενο toutch? Nα εχει δηλαδη επιλογη να τα σωζω στο κινητο. Το default prog του ideos δεν με καλυπτει παντως.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ (και τους υπολοίπους!)! Θα δω και αυτό! Χτες ξήλωσα αρκετά apps - θα δω πως θα πάει σήμερα.

Τα στατιστικά της μπαταρίας πως βλέπουμε;

 

Τα βρήκες τα στατιστικά απότι κατάλαβα(ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο/χρήση μπαταρίας). Το θέμα είναι πως κάνεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πρότεινα :). Φόρτισε και δούλεψε την συσκευή από 100% έως 20%(καλό είναι να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω από 15% γενικά), αλλά δούλεψε το τηλέφωνο όπως θα το δούλευες κάτω από κανονικές συνθήκες . Μην ασχοληθείς με το πρόβλημα της μπαταρίας για όσο χρόνο διαρκέσει αυτό.

 

Αυτό που κάνεις εσύ είναι να δοκιμάζεις ή να σκέφτεσαι να δοκιμάσεις λύσεις που δεν ξέρεις καν αν βοηθήσουν(φιλικά στο λέω).

Οπότε :

1. Έβγαλες apps που μπορεί να μην φταίνε με αποτέλεσμα να τα χάσεις(με την έννοια του ότι έχασες αυτά που σου πρόσφεραν).

 

2. Για να κάνεις calibration πρέπει να είσαι root και δεν ξέρουμε αν θα βοηθήσει πραγματικά.

 

3. Επιστροφή στο service για ποιο λόγο και περιμένοντας τι αποτέλεσμα; Αν είναι θέμα λειτουργικού δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Αν είναι πάλι θέμα λειτουργικού , γιατί συμβαίνει επιλεγμένα σε μερικούς; Μήπως δεν είναι; Μόνο στην περίπτωση βλάβης μπαταρίας θα μπορούσαν να βοηθήσουν στο service .

 

4. Advanced task killer: Δεν θα βοηθήσει σε τίποτα στην μπαταρία. Αν είναι θέμα εφαρμογής και εσύ την κλείσεις αυτή θα ανοίξει μόνη της πάλι. Αν επιλέξεις να κλείνει αυτόματα εφαρμογές θα σου κάψει παραπάνω μπαταρία(αυτό θα τις κλείνει , αυτές θα ανοίγουν , θα τις ξανακλείνει και θα πάει κύκλος η όλη ιστορία στρεσάροντας επιπλέον την cpu με αποτέλεσμα να κάψει παραπάνω).

 

24 ώρες για ένα smartphone είναι πολύ λογικό. Ακόμα και τα ακριβά μοντέλα 24 ώρες βγάζουνε με νορμάλ χρήση . Αν τώρα κάποιος έχει την συσκευή σε sleep και την χρησιμοποιεί μόνο σαν τηλέφωνο(λίγες ολιγόλεπτες κλήσεις , 10 λεπτά wifi, μερικά sms) τότε θα κρατήσει πολύ παραπάνω. Ρώτα αυτούς που τους κρατάει 3 μέρες αν έχουνε wifi ανοιχτό για πολλές ώρες, όπως είπες πως κάνεις εσύ. Δεν νομίζω.

 

Για να δεις αν το τηλέφωνο καταναλώνει πολύ σε sleep , δες το επίπεδο της μπαταρίας πριν κοιμηθείς το βράδυ και το πρωί δες πόσο σου έκαψε.

 

Διάβασε και αυτόν τον οδηγό του Stinger, ποστ 22 (ας είναι σε thread άλλης συσκευής, πολλά ισχύουν για όλους) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667 .

 

Δοκίμασε αυτό που σου πρότεινα για να πάρουμε μια ιδέα και πόσταρε τα αποτελέσματα . Μετά βλέπουμε.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...