Jump to content

[Επίσημο] Nokia E6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Πλαίσιο έχει σίγουρα ελληνικά σε λευκό και μαύρο χρώμα. Αν και έχουμε όλοι απογοητευθεί με την πρόσφατη συμπεριφορά της Nokia, το συγκεκριμένο κινητό είναι εξαιρετικά στιβαρό και ποιοτικό, το δε μαύρο σε συνδυασμό με το μεταλλικό ασημί στην περιφέρεια μπροστά δίνει μια πολύ ποιοτική αίσθηση. Στα θετικά του να προσθέσουμε ότι είναι made in Finland...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό, χρυσό αλλά η τιμή είναι εντελώς λάθος. Δε βλέπω κανένα λόγο γιατί να το προτιμήσει κάποιος έναντι πχ. του HTC ChaCha που ειναι πάρα πολύ καλοφτιαγμένο, έχει το αδιαμφισβήτητο πλεονέκτημα του Android και πάνω απ' όλα ειναι 170 ευρώ φτηνότερο! Σε μιά παράλληλη δοκιμή προχθές στό Πλαίσιο, διαπίστωσα ότι το πληκτρολόγιο του HTC είναι πολύ καλύτερο, η οθόνη μεγαλυτερη και όσο για το σερφάρισμα...αντε γειά...η Anna παραμένει μάλλον πρωτόγονη σε σχεση με το 2.3.3. του HTC. Mην επικαλεστεί κάποιος την μεγαλύτερη ανάλυση του ΝΟΚΙΑ...τα 640Χ480 είναι εντελώς περιττά σε οθόνη 2.4 ιντσών γιατι ξεπερνούν τις δυνατότητες του ανθρώπινου ματιού. Τα 480Χ320 του HTC δείχνουν εκπληκτικά στην οθόνη των 2.6 ιντσών.

 

Εγώ βλέπω ένα σημαντικότατο λόγο για να προτιμήσει κανείς το Ε6 και αυτός είναι η διάρκεια μπαταρίας. Έτσι αν το cha cha βγάζει 1-2 ημέρες ενώ το Ε6 3-4 προσωπικά για business χρήση θα προτιμούσα το Ε6 και ας έχει λίγο μικρότερη οθόνη κι ας μην είναι τόσο καλό στο surfing.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Aξιζει 170 πολύτιμα ευρουλάκια για το αναμφισβήτητο πλεονέκτημα της μπαταρίας συνοδευόμενο απο σωρεία μειονεκτημάτων; :worry:

 

Και ποια είναι τα μειονεκτήματά του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να αναλυσω εδω τα μειονεκτηματα ενος υπο καταργηση λογισμικου, εξ' αιτιας του οποιου η παλαι ποτε κραταια "μαμα"του παραπαιει και σταδιακα το εγκαταλειπει, αφου αναγκαστηκε να πουλησει την ψυχη της στον "εωσφορο"! Η τιμολογηση του και μονο εναντι ενος ολοφρεσκου Android 2.3.3 το καθιστα αυτοματα παρωχημενο! Αν ειναι δυνατο να το πουλαν στην ιδια περιπου τιμη με το καλυτερο ισως τηλεφωνο του κοσμου, το Galaxy S II !!! Για δυομιση κατοσταρικα θα αποτελουσε μια κάποια επιλογη...!

Συμφωνω απολυτα φιλε μου και γι αυτο το λογο, παρα τον αρχικο ενθουσιασμο μου, δεν θα προχωρησω στην αγορα του.

Καλο, χρυσο, το ε6, αλλα θνησιγενες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατο να το πουλαν στην ιδια περιπου τιμη με το καλυτερο ισως τηλεφωνο του κοσμου, το Galaxy S II !!! Για δυομιση κατοσταρικα θα αποτελουσε μια κάποια επιλογη...!

 

Συμφωνω απολυτα και εγω.

Ναι ειναι ποιοτικο,ναι εχει φοβερη μπαταρια αλλα 480 ευρω???Οταν θα πεσει κατω απο 300 θα ειναι μια καλη επιλογη.

Το ιδιο ισχυει και για το Χ7 που μου αρεσει πολυ εμφανισιακα αλλα στην τιμη που κυκλοφορει δεν υπαρχει περιπτωση να κανω κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό, χρυσό αλλά η τιμή είναι εντελώς λάθος. Δε βλέπω κανένα λόγο γιατί να το προτιμήσει κάποιος έναντι πχ. του HTC ChaCha που ειναι πάρα πολύ καλοφτιαγμένο, έχει το αδιαμφισβήτητο πλεονέκτημα του Android και πάνω απ' όλα ειναι 170 ευρώ φτηνότερο! Σε μιά παράλληλη δοκιμή προχθές στό Πλαίσιο, διαπίστωσα ότι το πληκτρολόγιο του HTC είναι πολύ καλύτερο, η οθόνη μεγαλυτερη και όσο για το σερφάρισμα...αντε γειά...η Anna παραμένει μάλλον πρωτόγονη σε σχεση με το 2.3.3. του HTC. Mην επικαλεστεί κάποιος την μεγαλύτερη ανάλυση του ΝΟΚΙΑ...τα 640Χ480 είναι εντελώς περιττά σε οθόνη 2.4 ιντσών γιατι ξεπερνούν τις δυνατότητες του ανθρώπινου ματιού. Τα 480Χ320 του HTC δείχνουν εκπληκτικά στην οθόνη των 2.6 ιντσών.

 

Για την τιμη δεν ειμαι κι εγω συμφωνος (πολλω δε μαλλον οταν στο εξωτερικο το Ε6 παιζει καπου στα 350-370 ευρω), αλλα η συγκριση με το ChaCha ειναι για μενα ατυχης. Μετα το ΒΒ 9900 που εχω αυτη τη στιγμη στην κατοχη μου και χρησιμοποιω σαν βασικο τηλεφωνο, μονο το Ε6 το πλησιαζει σε "σοβαρο" business phone (χωλαινει ξεκαθαρα, βεβαια, συγκριτικα με το ΒΒ, κυριως λογω specs, αλλα κοστιζει και πολυ λιγοτερο). Ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ πισω, για πολλους και διαφορους λογους...

Υ.Γ. Οσο για την αναλυση των 9900, Ε6 μονο θετικα σχολια μπορω να κανω. Το απολυτο λευκο και στα 2, αψογη απεικονιση των παντων, αισθητικα πανεμορφα, πολλη πληροφορια στην οθονη κλπ κλπ... Μακαρι να ακολουθησουν κι αλλοι κατασκευαστες με ποιοτικες οθονες κι υψηλες αναλυσεις...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

σαν κατοχος του ε6 οποιος θελει business κινητο να μην κοιταξει τα 400 και ευρω...επειδη δηλαδη στα ιδια λεφτα εχουν 4 ιντσες οθονη;εε και;και μεσα στην πλαστικουρα!!!μην ξεφευγετε απο το τι το χρειαζεστε...αν θελετε σαυτην την κατηγορια δυο ειναι οι επιλογες:blackberry και ε6...αν και για μενα ειναι μονοδρομος το ε6...πολυ καλυτερη κατασκευη απο το blackberry,και δεν θελει ουτε bis κτλ ...

 

φιλε v@gelis σε τι πραγμα ειναι ακριβως πισω απο το 9900;σε επεξεργαστη;συμφωνω...τι να τον κανεις ομως...για παιχνιδια;για εφαρμογες;οταν και η μαμα rim αποφασισει να βαλει και να υποστηριζει εφαρμογες χωρις να δινεις μια περιουσια για την αγορα τους τοτε ναι συμφωνω θα ειναι τα καλυτερα business κινητα.εγω το μονο μειονεκτημα που του βρισκω ειναι ο browser...αλλα κατα την αποψη μου δεν ειναι η δουλεια του για σερφαρισμα...

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

φιλε v@gelis σε τι πραγμα ειναι ακριβως πισω απο το 9900;σε επεξεργαστη;συμφωνω...τι να τον κανεις ομως...για παιχνιδια;για εφαρμογες;οταν και η μαμα rim αποφασισει να βαλει και να υποστηριζει εφαρμογες χωρις να δινεις μια περιουσια για την αγορα τους τοτε ναι συμφωνω θα ειναι τα καλυτερα business κινητα.εγω το μονο μειονεκτημα που του βρισκω ειναι ο browser...αλλα κατα την αποψη μου δεν ειναι η δουλεια του για σερφαρισμα...

 

Οχι, δεν εχει σχεση, η αληθεια ειναι πως το 9000 ειναι αρκετα μπροστα.

Το Ε6, ελεω CPU και αναλυσης, ειναι αρκετα αργο και σε δυσκολα tasks μπορει η αναμονη να κουρασει (για την ακριβεια η αποκριση του 9900 ειναι ακαριαια, απο τα πιο γρηγορα κινητα που εχω χρησιμοποιησει). Σε αυτα βαλε τη μεγαλυτερη RAM, και 2-3 αλλα βασικα στοιχεια και αν δουλεψεις και τα 2 θα καταλαβεις οτι το ΒΒ ειναι σαφως ανωτερο (και πιο σταθερο, αν και σε Beta μορφη ακομα, ενω το Ε6 δεν εχει καν κυκλοφορησει).

Βεβαια, το 9900 κοστιζει και 150-200 ευρω περισσοτερα, οποτε και το Ε6 για τα χρηματα του ειναι εξαιρετικη αγορα (για μενα το Νοκια υπερτερει σε design ξεκαθαρα).

Link to comment
Share on other sites

μηπως ομως ειναι και τι απαιτησεις θελει το εκαστοτε software;δεν θελω να φανω υπερ της νοκια ισα ισα που παει κατα δi@oλου αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το 9900 καθως δεν το εχω πιασει καθολου...για το 9700 και 9780 παντως θα διαλεγα το ε6.τωρα για κατι cha cha,salsa kai mabo :) :) ;) αυτα ειναι για χoρο....πλακα κανω αλα δεν nομιζω οι ουτε καν πλησιαζει το cha cha....εξαρταται βεβαια τις απαιτησεις του καθενα.... Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

μηπως ομως ειναι και τι απαιτησεις θελει το εκαστοτε software;δεν θελω να φανω υπερ της νοκια ισα ισα που παει κατα δi@oλου αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το 9900 καθως δεν το εχω πιασει καθολου...για το 9700 και 9780 παντως θα διαλεγα το ε6.τωρα για κατι cha cha,salsa kai mabo :) :) ;) αυτα ειναι για χoρο....πλακα κανω αλα δεν nομιζω οι ουτε καν πλησιαζει το cha cha....εξαρταται βεβαια τις απαιτησεις του καθενα....

 

Δεν εχει να κανει με τις απαιτησεις του λογισμικου. Ειναι πολυ πιο αμεσο και snappy απο το touch της οθονης αφης μεχρι την αποκριση στα πατηματα, στην πλοηγηση στο μενου και γενικα ολους τους επιμερους τομεις. Σαφως απο τα 97ΧΧ το Ε6 ειναι ανωτερο γενικα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχουνε περάσει από τα χέρια μου κάποια business phones (blackberry bold, Nokia E71) παλαιότερα, μπορείτε να μου πείτε τί εννοείτε εσείς με τον όρο business σύμφωνα και με τα post που βλέπω παραπάνω; Τί είναι αυτό δηλαδή που θα κάνει π.χ. το Ε6 καλύτερα και θα είναι business feature και δεν μπορεί ας πούμε να το κάνει κάποιο άλλο smartphone που δεν λέγεται business; επειδή δλδ έχει ένα ενσωματωμένο qwerty λέγεται business;

Για μένα business είναι ένα all around smartphone που να κάνει τις δουλειές που θέλεις να κάνεις κατά τον καλύτερο και γρηγορότερο τρόπο. Σε αυτές τις δουλειές συμπεριλαμβάνεται και το browsing (σημαντικότατο) και η κάμερα και η γρήγορη απόκριση του κινητού και η οθόνη του (μέγεθος-ανάλυση) και το λογισμικό του (κυρίως) και τί υποστήριξη και εφαρμογές παρέχει κ.α. όπως δεν θεωρώ τα παιχνίδια και τα εφέ απαραίτητα σε business phone.

Στο δια ταύτα σε όλα τα παραπάνω που αναφέρω υστερεί σε μεγάλο βαθμό το Ε6 (το έχω δοκιμάσει). Άρα λέω εγώ τώρα γιατί να πάρω κάτι που έχει 450-480 ευρώ να λέγεται business άλλα να μην μπορώ να κάνω σωστά τη δουλειά που θέλω αφού μπορώ να την κάνω με ένα άλλο smartphone που δεν λέγεται business; Να πληρώσω δλδ το μεταλλικό περίβλημα και το qwerty ένα κάρο λεφτά; δεν σκοπέυω άλλωστε να κρατήσω κινητό με ουσιαστικά πεθαμένω οικοσύστημα (το έχουν εγκαταλλήψει όλοι οι developers-βλέπε πόσες και τι εφαρμογές symbian βγαίνουν και κάθε πόσο) να το κρατήσω πάνω από ένα χρόνο, επομένως και το πλαστικό περίβλημα δεν με χαλάει άλλωστε τόσα χρόνια τί υπήρχε;

Νομίζω μια αρχική τιμή γύρω στα 300-330 ευρώ (λόγω της κατασκευής κυρίως) θα ήταν καλά λαμβάνοντας υπόψη τον ανταγωνισμό αλλιώς δεν θα έχει καλή πορεία το συγκεκριμένο κινητό, μήπως όμως αυτό θέλει κατά βάθος ο mr. Elop;

frastgr
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τα εκαστοτε business κινητα ηταν και ειναι τα blackberry.δεν νομιζω οτι φημιζοτανε ποτε για για μεγεθος οθονης.οσον αναφορα την εγκαταλεψη απο τους developers δεν νομιζω να ισχυει για τον λογο οτι βγαινουν και αλλα κινητα me symbian anna...απλα νομιζω οτι ολοι πλεον συνηθισαμε τις μεγαλες οθονες,τα 10 mp καμερα....η ουσια ομως;βρες τε μου ενα κινητο λοιπον που εχει μπαταρια 2 ημερες με push email ΚΑΘΕ 5 λεπτα,3g ανοιχτο συνεχεια,αριστη αναλυση οθονης...για μενα business κινητο=ΜΠΑΤΑΡΙΑ για να μην σε προδωσει οταν πραγματικα την χρειαζεσαι.και ειναι και κατι που λειπει απο τα περισσοτερα κινητα εν ετει 2011... Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομια, σταθεροτητα, στιβαροτητα (hardware - software) και δευτερευοντως qwerty (email χρηση) κλπ, αυτα ειναι τα συστατικα στοιχεια ενος business phone και τα παρεχουν απλοχερα οι συγκεκριμενες συσκευες...
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομια, σταθεροτητα, στιβαροτητα (hardware - software) και δευτερευοντως qwerty (email χρηση) κλπ, αυτα ειναι τα συστατικα στοιχεια ενος business phone και τα παρεχουν απλοχερα οι συγκεκριμενες συσκευες...

 

μπορείτε να μου πείτε που είδατε την σταθερότητα και στιβαρότητα του software στο Ε6; εγώ πήγα να κάνω δυο δουλίτσες και μου έσπασε τα νευρα στην καθυστέρηση και στο κόλλημα. πάντως τα παραπάνω που γράφεις, εκτός ίσως η αυτονομία, τα βρίσκεις και σε smartphone τα οποία δεν ονομάζονται business και είναι και φθηνότερα. Εγώ διαφωνώ στο ότι το στιβαρό στο hardware όπως αναφέρεις είναι και feature για business τηλέφωνο, το τι θεωρώ business το ανέφερα πιο πριν στο προηγούμενο post που έκανα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πείτε που είδατε την σταθερότητα και στιβαρότητα του software στο Ε6; εγώ πήγα να κάνω δυο δουλίτσες και μου έσπασε τα νευρα στην καθυστέρηση και στο κόλλημα. πάντως τα παραπάνω που γράφεις, εκτός ίσως η αυτονομία, τα βρίσκεις και σε smartphone τα οποία δεν ονομάζονται business και είναι και φθηνότερα. Εγώ διαφωνώ στο ότι το στιβαρό στο hardware όπως αναφέρεις είναι και feature για business τηλέφωνο, το τι θεωρώ business το ανέφερα πιο πριν στο προηγούμενο post που έκανα.

 

Επαιξα με ολα (κυριολεκτικα) και πλεον ξερω πολυ καλα τι ειναι business τηλεφωνο. Για τη σταθεροτητα του Ε6 συμφωνω, αλλωστε ειναι κι ο λογος που απλα δεν ειμαι κατοχος του ;) (και ασταθες ειναι και αργο - ευελπιστω μελλοντικα να διορθωθει αυτο, γιατι μου αρεσε πολυ ποιοτικα / σχεδιαστικα)

Στο 9900 ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα...

Απο εκει και περα οι ονομασιες με τις οποιες βαφτιζουν οι εταιριες τις συσκευες και τα λοιπα μαρκετιστικα τερτιπια κι εμενα δε μου λεει απολυτως τιποτα (εχω γραψει και αλλου, πως και "Μητσο" να το ονομασουν το κινητο, αν δουλευει οπως πρεπει δε με απασχολει, αλλα υπαρχουν συσκευες που εχουν χρηστει ως τετοιες και πραγματικα δουλευουν οπως πρεπει.

Για το Chacha, desire Z κλπ δε θα επανελθω. Με το πρωτο ασχοληθηκα ακριβως 15 λεπτα για να βγαλω τα συμπερασματα μου, στο δευτερο αφιερωσα περισσοτερο χρονο αλλα μου "εδωσε" ο,τι και τα υπολοιπα android, δηλαδη ενα καρο κολληματα σε βαθος χρονου, μερικες κακογραμμενες εφαρμογες, αυτονομια της πλακας και δε συμμαζευεται...

Ολα αυτα, βεβαια, απλα ειναι προσωπικες μου διαπιστωσεις κι ειναι φυσιολογικο να ειναι διαφορετικες η και εκ διαμετρου αντιθετες, πολλες φορες, με οσες εκφραζονται κι εδω...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ο καθενας με τις αναγκες του και αυτα που ζηταει....ο βαγγελης ειναι τρελαμενος με ριμ...αλλοι με android...αλλοι με ios...oi καιροι αλλαζουν αλλα και οι ορεξεις του καθενος....εγω παντως πιστευω οτι αυτη την στιγμη για qwerty κινητο το κσλυτερο ειναι το ε6....περιμενοντας βεβαια το 9900...τωρα για τα υπολοιπα ο καθενας εχει τις αποψεις του....
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστες οι αποψεις σου βρε Βαγγελη, αλλα, συμπερασματικά απορρίπτεις τα Android, τα iOS και τα Symbian και αποδεχεσαι μονο τα ΒΒ! Μήπως εισαι λιγο μονόπλευρος; :worry:

 

Το αντιθετο. Σε ΒΒ θα εχεις ενα σωρο ελλειψεις και εκνευριστικες συμπεριφορες του λειτουργικου, αλλα αυτο που εισπραττεις ειναι γραμμικοτητα και σταθεροτητα στην αποδοση (σε ολους τους επιμερους τομεις) στον υπερθετικο βαθμο (αν καταφερεις κι ανεχτεις το αστειο appstore και την αμερικανικης αντιληψης υλοποιηση του λειτουργικου).

Μονο το webos με ευχαριστησε απο ολες τις αποψεις, αλλα εκει υπαρχει τεραστιο θεμα με την ελληνικη γλωσσα (και δε διαφαινεται λυση στο αμεσο μελλον, δυστυχως και φυσικα τεραστια υστερηση στην παρουσιαση συγχρονου hardware - ακομα περιμενουμε το pre 3)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.:)

Θα παρακαλέσω να μείνουμε στο θέμα μας που είναι το E6.Οι όποιες ανάλογες συζητήσεις μπορούν να γίνουν στους Διαξιφισμούς

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

το είδα στο πλαίσιο σε 2 χ΄ρωματα μάλιστα! λευκό (πανέμορφο) και μαύρο (κουκλί και τούτο).

μου άφησε καλές εντυπώσεις με μια γρήγορη ματιά που έριξα. σε μέγεθος είναι παρόμοιο με το Ε72. σε σχέση με αυτό, το Ε6 μου φάνηκε ότι έχει καλύτερα πλήκτρα, πιο μεγάλα! η οθόνη του πολύ καλή με πάρα πολύ καλή αίσθηση αφής! δεν "έχανε" σημείο!

το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι η τιμή του. 460+€;;;;; απαγορευτική για μένα. γύρω στα 300- θα είναι καλή επιλογή πιστεύω :)

Link to comment
Share on other sites

Aν σου αρέσει και ενδιαφέρεσαι για την συσκευή και δεν σε νοιάζει και τόσο αν είναι παραεισαγωγής ή όχι κοίτα στο skroutz αρχίζει από τα 320€.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό, αλλά ενω έχω ρυθμίσει με επιτυχία τον exchange λογαριασμό μου, δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ στο Microsoft Communicator Mobile. Βάζω τις ίδιες ρυθμίσεις με αυτές που έχω στο εταιρικό μου laptop αλλά μου βγάζει σφάλμα "Ο διακομιστής δεν είναι διαθέσιμος. Η εφαρμογή θα προσπαθήσει να συνδεθεί ξανά αυτόματα"

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...