Jump to content

[Επίσημο] Nokia E6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ιούλιο ??? Γιατί τόσο πολύ ρε παιδιά ????... Λογικά θα κάνει κάπου στα 400 με 420 πάντως ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον θα ξεκινησω την αναφορα μου στο δεκαλεπτο hands on με τη συσκευη, με το συμπερασμα απο αυτη:

Επιβεβλημενη αγορα!

Οκ, αφηνοντας τον ενθουσιασμο της στιγμης θα πω τα εξης:

Η Νοκια, μετα την "αποτυχια" (κατα τη δικη μου αποψη) του Ε72, επιστρεφει σε αυτα που την καταξιωσαν στην ελιτ των business phones, με μια συσκευη που κρατα τα καλα του Ε71 και παει ενα βημα παραπερα.

Δυο πραγματα ελειπαν απο το Ε71. Το touch feeling (του να θες να κανεις καποια πραγματα γρηγορα και αποτελεσματικα) και μια οθονη υψηλοτερης αναλυσης και μεγαλυτερου φυσικου μεγεθους. Απο ολα αυτα, το μονο που δεν υλοποιηθηκε ειναι το τελευταιο.

Αλλα πως να κανεις παραπονα οταν βλεπεις μια οθονη χαρμα οφθαλμων?

Με dpi που παραπεμπει ευθεως στο iphone 4 (που ειχα διπλα διπλα) απλα του επιτρεπει να ειναι, περα απο eye candy, αλλα και χρηστικο για την απεικονιση οσο το δυνατον περισσοτερης πληροφοριας στην οθονη του. Κι αν λατρευετε τις μικρες γραμματοσειρες (οπως εγω) εχετε τη δυνατοτητα να το ευχαριστηθειτε.

Απο εκει και περα, κατ'εμε ειναι λιγο πιο ομορφο απο το (κοσμημα) Ε71 και παρα τη χρηση περισσοτερου πλαστικου απο εκεινο η ποιοτητα κατασκευης ειναι στα ιδια επιπεδα. Δηλαδη, εκπληκτικη.

 

Αψογη συναρμογη, τα πλαστικα μερη του υψηλης ποιοτητας και το μεταλλικο καπακι δενει αισθητικα καλυτερα, πλεον, με το υπολοιπο τμημα της συσκευης (παρεμπιπτοντως, ειδα το μαυρο χρωμα, αν και σκοπευω να αγορασω το λευκο).

Το μονο "ψεγαδι" της συσκευης, ειναι πως δεν ειναι το ιδιο "γρηγορο" με το Ε71, αλλα εδω μιλαμε για αλλη εκδοση symbian, που το hardware acceleration για τα γραφικα ειναι πολυ πιο υψηλο.

 

Αυτο δε σημαινει, σε καμια περιπτωση, πως μιλαμε για μια αργη συσκευη - ακομα κι ετσι τα παντα υλοποιουνται αμεσα και γρηγορα.

Το keyboard, το γνωστο γνωριμο του Ε71 (ναι η αισθηση του ειναι πιο κοντα σε αυτου, παρα στο Ε72), δηλαδη ο,τι καλυτερο για συσκευες αυτου του μεγεθους.

Γενικα, με αφησε απολυτα ικανοποιημενο και στα 430 (περιπου) που θα τιμολογηθει (πολυ πιο νωρις απο τα ως ανω γραφομενα - μεσα Ιουνη με επιφυλαξη) θα αξιζει 100% τα χρηματα του...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ξεκινησω την αναφορα μου στο δεκαλεπτο hands on με τη συσκευη, με το συμπερασμα απο αυτη:

Επιβεβλημενη αγορα!

Οκ, αφηνοντας τον ενθουσιασμο της στιγμης θα πω τα εξης:

Η Νοκια, μετα την "αποτυχια" (κατα τη δικη μου αποψη) του Ε72, επιστρεφει σε αυτα που την καταξιωσαν στην ελιτ των business phones, με μια συσκευη που κρατα τα καλα του Ε71 και παει ενα βημα παραπερα.

Δυο πραγματα ελειπαν απο το Ε71. Το touch feeling (του να θες να κανεις καποια πραγματα γρηγορα και αποτελεσματικα) και μια οθονη υψηλοτερης αναλυσης και μεγαλυτερου φυσικου μεγεθους. Απο ολα αυτα, το μονο που δεν υλοποιηθηκε ειναι το τελευταιο.

Αλλα πως να κανεις παραπονα οταν βλεπεις μια οθονη χαρμα οφθαλμων?

Με dpi που παραπεμπει ευθεως στο iphone 4 (που ειχα διπλα διπλα) απλα του επιτρεπει να ειναι, περα απο eye candy, αλλα και χρηστικο για την απεικονιση οσο το δυνατον περισσοτερης πληροφοριας στην οθονη του. Κι αν λατρευετε τις μικρες γραμματοσειρες (οπως εγω) εχετε τη δυνατοτητα να το ευχαριστηθειτε.

Απο εκει και περα, κατ'εμε ειναι λιγο πιο ομορφο απο το (κοσμημα) Ε71 και παρα τη χρηση περισσοτερου πλαστικου απο εκεινο η ποιοτητα κατασκευης ειναι στα ιδια επιπεδα. Δηλαδη, εκπληκτικη.

 

Αψογη συναρμογη, τα πλαστικα μερη του υψηλης ποιοτητας και το μεταλλικο καπακι δενει αισθητικα καλυτερα, πλεον, με το υπολοιπο τμημα της συσκευης (παρεμπιπτοντως, ειδα το μαυρο χρωμα, αν και σκοπευω να αγορασω το λευκο).

Το μονο "ψεγαδι" της συσκευης, ειναι πως δεν ειναι το ιδιο "γρηγορο" με το Ε71, αλλα εδω μιλαμε για αλλη εκδοση symbian, που το hardware acceleration για τα γραφικα ειναι πολυ πιο υψηλο.

 

Αυτο δε σημαινει, σε καμια περιπτωση, πως μιλαμε για μια αργη συσκευη - ακομα κι ετσι τα παντα υλοποιουνται αμεσα και γρηγορα.

Το keyboard, το γνωστο γνωριμο του Ε71 (ναι η αισθηση του ειναι πιο κοντα σε αυτου, παρα στο Ε72), δηλαδη ο,τι καλυτερο για συσκευες αυτου του μεγεθους.

Γενικα, με αφησε απολυτα ικανοποιημενο και στα 430 (περιπου) που θα τιμολογηθει (πολυ πιο νωρις απο τα ως ανω γραφομενα - μεσα Ιουνη με επιφυλαξη) θα αξιζει 100% τα χρηματα του...

 

Ευχαριστούμε Βαγέλη, πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, όπως το περίμενα βασικά.

Άντε γιατί λίγο ακόμα και δεν θα υπήρχαν τηλέφωνα να κάναμε τη δουλειά μας (πέραν του παιχνιδιού.. ;))

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

@v@gelis ευχαριστούμε για το μίνι review.:)

Στο μικρό χρονικό διάστημα που είχες την συσκευή στα χέρια σου μήπως μπόρεσες να δεις τι έκδοση λογισμικού είχε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Βαγέλη, πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, όπως το περίμενα βασικά.

Άντε γιατί λίγο ακόμα και δεν θα υπήρχαν τηλέφωνα να κάναμε τη δουλειά μας (πέραν του παιχνιδιού.. ;))

 

Ετσι ειναι, ειναι αψογο εργαλειο και προσωπικα θα το αγορασω...

@impreza_sti

Δεν ειδα, αλλα θα ρωτησω τον... προσωρινο κατοχο της συσκευης και θα σας ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο "ψεγαδι" της συσκευης, ειναι πως δεν ειναι το ιδιο "γρηγορο" με το Ε71, αλλα εδω μιλαμε για αλλη εκδοση symbian, που το hardware acceleration για τα γραφικα ειναι πολυ πιο υψηλο.

 

Συγγνώμη αλλά έχω το Ε71 και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από την ταχύτητα του, οπότε το παραπάνω σχόλιο είναι απογοητευτικό κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά έχω το Ε71 και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από την ταχύτητα του, οπότε το παραπάνω σχόλιο είναι απογοητευτικό κατά τη γνώμη μου...

 

Περασαν 3 συσκευες Ε71 απο τα χερια μου (πριν πολυ καιρο) και για τα δεδομενα του symbian ειναι υπερ το δεον γρηγορο και αμεσο. Φυσικα δεν εχει καμια σχεση π.χ. με το Galaxy S II που εχω τωρα (μερα με τη νυχτα σε πολλα πραγματα), οποτε το θεμα ειναι τι ζητας απο τη συσκευη σου. Αν θελεις ενα "καθαρο" business phone, που εγινε πιο ευχρηστο (χαρη στην οθονη αφης) και πιο ευχαριστο (χαρη στην οθονη υψηλης αναλυσης, που δεν υπαρχει σε καμια συσκευη του ειδους) τοτε το Ε6 ειναι μονοδρομος.

Αν θελεις να παιζεις πολυ με νετ, με πολυμεσικα χαρακτηριστικα κλπ τοτε δε θα σε ικανοποιησει.

Αν ομως αυτο που επιζητας ειναι μια blackberry-style υλοποιηση, τοτε αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να επιλεξεις...

Link to comment
Share on other sites

social networks δηλαδη δεν σε ικανοποιει?? να μπεις πχ facebook/msn και γενικα να χαζεψεις στο net?

ειναι μια καλυτερη λυση απο το blackberry γιατι δεν σε αναγκαζει να εχεις BIS προγραμμα (για καποιον που δεν μπορει να εχει)!!

Edited by volcom
Link to comment
Share on other sites

social networks δηλαδη δεν σε ικανοποιει?? να μπεις πχ facebook/msn και γενικα να χαζεψεις στο net?

ειναι μια καλυτερη λυση απο το blackberry γιατι δεν σε αναγκαζει να εχεις BIS προγραμμα (για καποιον που δεν μπορει να εχει)!!

 

Φυσικα και μπορεις να χρησιμοποιησεις τετοιες εφαρμογες και να σε καλυψει. Απλα παντα να εχεις υποψη σου και το μεγεθος της οθονης (καλο ειναι να το δεις απο κοντα για να καταλαβεις αν σου κανει).

Για μενα ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε berry παιζει στην αγορα, αλλα αυτα ειναι γουστα...

Θα διαβασετε και πιο αναλυτικα στο review του digital life την Τριτη...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Η Νοκια, μετα την "αποτυχια" (κατα τη δικη μου αποψη) του Ε72, επιστρεφει σε αυτα που την καταξιωσαν στην ελιτ των business phones, με μια συσκευη που κρατα τα καλα του Ε71 και παει ενα βημα παραπερα.

 

καλησπερα! εξηγεις εαν ειναι ευκολο γιατι ειναι αποτυχια το Ε72 ? Ειμαι αναμεσα απο αυτο , το Ε71 , και το Ε52 και σκεφτομουν να αγορασω το πρωτο. Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εξηγεις εαν ειναι ευκολο γιατι ειναι αποτυχια το Ε72 ? Ειμαι αναμεσα απο αυτο , το Ε71 , και το Ε52 και σκεφτομουν να αγορασω το πρωτο. Ευχαριστω :)

 

Γιατι απλα το Ε71 ηταν καλυτερο κινητο. Δεν ειχε κατι ιδιαιτερα ασχημο πανω του, εκτος απο το χειροτερο -κατ'εμε- design του και ποιοτητα κατασκευης του, μερικα software προβληματα (που διορθωθηκαν σε βαθος χρονου) και γενικα σε καμια περιπτωση δε σε επειθε οτι ηταν αξιος διαδοχος του υπεροχου Ε71.

Αν το βρεις σε καλη τιμη αγορασε το.

Διαφορετικα περιμενε το Ε6. Το κομματι που ειδα ειχε τυπωμενα ελληνικα πληκτρα (ειναι δηλαδη κανονικα σε μαζικη παραγωγη). Μερικα glitches στο λογισμικο διορθωνονται και θα ειναι πολυ συντομα κοντα μας...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να χρησιμοποιησεις τετοιες εφαρμογες και να σε καλυψει. Απλα παντα να εχεις υποψη σου και το μεγεθος της οθονης (καλο ειναι να το δεις απο κοντα για να καταλαβεις αν σου κανει).

Για μενα ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε berry παιζει στην αγορα, αλλα αυτα ειναι γουστα...

Θα διαβασετε και πιο αναλυτικα στο review του digital life την Τριτη...

 

η τρίτη ήρθε.... :) το review?

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα το Ε71 ηταν καλυτερο κινητο. Δεν ειχε κατι ιδιαιτερα ασχημο πανω του, εκτος απο το χειροτερο -κατ'εμε- design του και ποιοτητα κατασκευης του, μερικα software προβληματα (που διορθωθηκαν σε βαθος χρονου) και γενικα σε καμια περιπτωση δε σε επειθε οτι ηταν αξιος διαδοχος του υπεροχου Ε71.

Αν το βρεις σε καλη τιμη αγορασε το.

Διαφορετικα περιμενε το Ε6. Το κομματι που ειδα ειχε τυπωμενα ελληνικα πληκτρα (ειναι δηλαδη κανονικα σε μαζικη παραγωγη). Μερικα glitches στο λογισμικο διορθωνονται και θα ειναι πολυ συντομα κοντα μας...

 

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Το θελω σα δευτερο κινητο για την καρτα μου ( να κανει παρεα στο iphone 4) και δυστυχως δε με παιρνει οικονομικως για Ε6 . Βρηκα καινουρια τα Ε52 στα 190, το Ε72 (αγγλικο) στα 160 και το Ε71 ( επισης αγγλικο) στα 125. Εαν οι τιμες ηταν διαφορετικες θα προτιμουσα το Ε52 αλλα ισως τωρα παω σε Ε71. Με ενδιαφερει ΜΟΝΟ η ποιοτητα του κινητου και ο χρονος αναμονης. Για οτι αλλο υπαρχει το ios :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Το θελω σα δευτερο κινητο για την καρτα μου ( να κανει παρεα στο iphone 4) και δυστυχως δε με παιρνει οικονομικως για Ε6 . Βρηκα καινουρια τα Ε52 στα 190, το Ε72 (αγγλικο) στα 160 και το Ε71 ( επισης αγγλικο) στα 125. Εαν οι τιμες ηταν διαφορετικες θα προτιμουσα το Ε52 αλλα ισως τωρα παω σε Ε71. Με ενδιαφερει ΜΟΝΟ η ποιοτητα του κινητου και ο χρονος αναμονης. Για οτι αλλο υπαρχει το ios :)

 

Σε βρισκω πολυ σωστο (κι εγω ενα τετοιο συνδυασμο δουλευω ουσιαστικα στην καθημερινοτητα μου).

Ενα δυσαρεστο νεο παιδια, απο το πουθενα. Αυτο που βγαινει απο την εκδηλωση της Νοκια στην Αθηνα (αυτη την ωρα) το Ε6 θα καθυστερησει αρκετα (οι πληροφοριες μεχρι... χθες ελεγαν οτι τελος του μηνα βγαινει Γερμανια)...

 

@Tna

Δεν το γραφω εγω το review, δεν σχετιζομαι και με το site, αρα αναμενουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εξηγεις εαν ειναι ευκολο γιατι ειναι αποτυχια το Ε72 ? Ειμαι αναμεσα απο αυτο , το Ε71 , και το Ε52 και σκεφτομουν να αγορασω το πρωτο. Ευχαριστω :)

 

Καλο ειναι το 72 αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τοσο κλασατο οσο το 71.

Επισης αιναι και λιγο πιο αργο, ενω θα επρεπε να ειναι αρκετα πιο γρηγορο.

Για συγκρισεις παντως, ανοιξε ενα θεμα στους διαξιφισμους. Εδω ειμαστε εκτος θεματος

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το review για το e6 και μπορω να πω οτι ειναι ακρως εντυπωσιακο!!!αναμενουμε να ερθει και στην ελλαδα λοιπον!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να μην το κοστολογήσουν πάνω από 450 ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να μην το κοστολογήσουν πάνω από 450 ..

 

Kαι πολλα λες. 350-400 max (θα ηταν σωστο να εχει)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου φίλε μου, αλλά κάπου είδα πως προ φόρων θα κοστίζει 360 .. Αν όντως είναι έτσι, ποια θα ναι η τελική τιμή ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως και το Χ7, το οποίο προ φόρων το έβγαλαν στην ίδια πηγή στα 380 και τώρα το αναμένουμε στα 500 οι τελικοί αγοραστές ..

 

΄Οπως και να χει εγώ προσωπικά θα περιμένω να πέσουν αρκετά και τα δύο, στις δικιές μου τιμές πριν προβώ στην αγορά τους ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

καλα, το Χ7 σε κατι birdphone και ετσι θα το βρισκεις απο την αρχη τουλαχιστον 450 αν οχι και πιο κατω...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και λογικά ομοίως και το Ε6 αλλά κατά πόσο ενθαρυντικό είναι αυτό ??? :(

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Και λογικά ομοίως και το Ε6 αλλά κατά πόσο ενθαρυντικό είναι αυτό ??? :(

 

γιατι να μην ειναι? επειδη τα "μεγαλα" καταστηματα τα φερνουν πιο ακριβα ειναι κακο τα υπολοιπα να χουν καλες τιμες?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό, απλά αναρωτιέμαι αν θα υστερούν σε κάτι τα πακέτα έναντι των άλλων καταστημάτων που δεν είναι online ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...