Jump to content

Πρόγραμμα flashing Phoenix Software Suite


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα και καλή βδομάδα να έχουμε.

κατέβασα τον τελευταίο φοίνικα, έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον, αλλά έχει δύο εκδόσεις

Phoenix_Service_Software_2011.38.003.46817_Original

και Phoenix_Service_Software_2011_38_003_46817_*****ed.

ποιά πρέπει να εγκαταστήσω και υπάρχει κάποια διαφορά;

σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα

Εσύ ποια λες πως πρέπει να εγκαταστήσεις !!!

Η διαφορά τους είναι ότι άμα βάλης την original θα θέλει κλειδί ενεργοποίησης για να δουλέψει, ενώ η άλλη όχι .

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Εσύ ποια λες πως πρέπει να εγκαταστήσεις !!!

Η διαφορά τους είναι ότι άμα βάλης την original θα θέλει κλειδί ενεργοποίησης για να δουλέψει, ενώ η άλλη όχι .

;)

 

δεν το ήξερα ότι ήθελε κλειδί, γιαυτό ρώτησα.

πρώτη φορά πάω να το κάνω.

σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ ομως επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με φλασαρισματα και ειμαι ασχετη θελω την βοηθεια σας... εχω ασημι N8 hungary 059D8G5 και ετοιμαζομαι να περασω anna με ovi.

1. για να φλασαρω τα ελληνικα πρεπει να κατεβασω το product code 059F053 για το ελληνικο ασημι σωστα?

2. πρεπει να κατεβασω το προγραμμα του φοινικα. το navifirm μου χρειαζεται?

3. μονο για περασμα ελληνικων πρεπει να τικαρω και τα περιεχομενα της 16Gb? κ αν δεν το κανω τι διαφορα θα εχει?

4. αυτη η διαδικασια ουσιαστικα μου ξαναπερναει την αννα (ελληνικη)? γιατι αν ειναι ετσι μηπως ειναι καλυτερα να την περασω κατευθειαν μεσω φοινικα?

5. (και τελευταιο) δεν εχω καταλαβει ακριβως αν αυτη η διαδικασια μου αλλαζει το product code της συσκευης. Πατωντας *#0000# τι θα βλεπω? και ΟΤΑ ή ovi ποιες αναβαθμισεις θα λαμβανω,ελληνικες η ουγγρικες?

ευχαριστω πολυ πολυ οποιον ασχοληθει να λυσει τις αποριες μιας αρχαριας :p

 

μπορει καποιος να μου απαντησει τουλαχιστον στο 1 και στο 3? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις είτε το product code που λες είτε το 059F047 (με αυτές τις δύο θα έχεις 22.014) ενώ εάν βάλεις την balcan 0599774 θα έχεις την 25.007.

Για να περάσεις Ελληνικά δεν χρειάζεται να κατεβάσεις το αρχείο 16Gb. Μπορείς επίσης να κάνεις απλά update αν και θα ήταν καλύτερο να κάνεις refurbish. Εγώ θα έλεγα για να καθίσουν όλα όπως πρέπει να κάνεις refurbish και να βάλεις και το αρχείο για τον σκληρό.

Το navifirm σου χρειάζεται για να κατεβάσεις το σωστό firmware, γιατί με το phoenix μπορείς να κατεβάσεις ΜΟΝΟ για το product code σου. Πατώντας *#0000# θα βλέπεις το δικό σου product code.

Μέσω OTA μπορείς να κάνεις άφοβα ενημερώσεις. Μέσω ovi suite όταν βγει η κανονική bella για το product code σου εάν αναβαθμίσεις θα χάσεις πάλι τα ελληνικά και θα χρειάζεται να κάνεις πάλι τα ίδια.

Edited by GeorgeChios
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. κατεβασα τον φοινικα στην εκδοση που λεει ο οδηγος.. απλα δεν καταλαβαινω τι εννοεισ λεγοντας οτι με αυτο κατεβαζω ΜΟΝΟ το product code και οχι firmware. sorry για το ζαλισμα :p

 

προβληματακι... κατεβαζω την 059F053 με τα περιεχομενα της 16G. συνδεω το κινητο με οβι κλειστο, κανω scan product το εμφανιζει κανονικα, παταω flashing -> firmware update αλλα στο κουτακι του product code δεν εμφανιζεται τιποτα απολυτως! τι εχω κανει λαθος?

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα μας χρησιμοποιούμε την Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

προβληματακι... κατεβαζω την 059F053 με τα περιεχομενα της 16G. συνδεω το κινητο με οβι κλειστο, κανω scan product το εμφανιζει κανονικα, παταω flashing -> firmware update αλλα στο κουτακι του product code δεν εμφανιζεται τιποτα απολυτως! τι εχω κανει λαθος?

 

Το firmware που κατέβασες πρέπει να το βάλεις σε έναν φάκελο με όνομα rm-596 και αυτό τον φάκελο να τον τοποθετήσεις C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products

Link to comment
Share on other sites

Το firmware που κατέβασες πρέπει να το βάλεις σε έναν φάκελο με όνομα rm-596 και αυτό τον φάκελο να τον τοποθετήσεις C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products

 

δεν ισχυει για ολα τα phoenix καποιοες εκδοσεις εχουν το path που γραφεις καποιες αλλες αλλο. πρεπει να το βρει ο φιλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αλλάξει πάνω από 10 phoenix και σε όλα έπρεπε να βάλεις το folder rm-596 στο C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products
Link to comment
Share on other sites

Τι windows έχεις ? Κατά την εγκατάσταση του phoenix μήπως το έβαλες αλλού εκτός της default θέσης ?

Εκεί που λες εσύ βάζει το phoenix τα αρχεία που κατεβάζει από το internet. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό αλλά έτσι νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Τι windows έχεις ? Κατά την εγκατάσταση του phoenix μήπως το έβαλες αλλού εκτός της default θέσης ?

Εκεί που λες εσύ βάζει το phoenix τα αρχεία που κατεβάζει από το internet. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό αλλά έτσι νομίζω..

Σωστά τα λες.

Η διαδρομή αυτή είναι κρυφή και για να τη δεις πρέπει να έχεις επιλέξει εμφάνιση κρυφών φακέλων.

Μπορείς να τα βάλεις και εκεί, αρκεί να μην τα έχεις και στον άλλο φάκελο.

Δηλ. το rm-596 να υπάρχει σε μία από τις δύο θέσεις.

C:\Program Data\Nokia\Phoenix\Products ...............................(Windows 7 32-64bit)

ή

C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products ........................(Windows 7 - 64bit)

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες.

Η διαδρομή αυτή είναι κρυφή και για να τη δεις πρέπει να έχεις επιλέξει εμφάνιση κρυφών φακέλων.

Μπορείς να τα βάλεις και εκεί, αρκεί να μην τα έχεις και στον άλλο φάκελο.

Δηλ. το rm-596 να υπάρχει σε μία από τις δύο θέσεις.

C:\Program Data\Nokia\Phoenix\Products

ή

C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products (Windows 7 - 64bit)

 

αν κανεις ενα download 1 firmware σου δημιουργει ενα φακελο και εκει βαζεις αυτα που θελεις

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις ενα download 1 firmware σου δημιουργει ενα φακελο και εκει βαζεις αυτα που θελεις

 

Αν το κατεβάσεις με το Phoenix σου δημιουργεί στη διαδρομή C:\Program Data\Nokia\Phoenix\Products, αυτόματα αν δεν υπάρχει ήδη, το φάκελο rm-596

 

Αν τα κατεβάσεις με NaviFirm, φτιάχνεις εσύ , το φάκελο rm-596 βάζεις τα αρχεία που κατέβασες μέσα και μετά βάζεις το φάκελο, σε μία από τις δύο θέσεις.

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα Ν8 το οποιο μετα απο φλασαρισμα εχει νεκρωθει.

προσπαθησα με το phoenix αλλα δεν βλεπει μαλον την usb ( Waiting for USB device.)... εδω σταματα και βγαζει σφαλμα (εδω θελω να ρωτησω αν θελει το δικο του καλωδιο γιατι εγω χρησιμοποιο καλωδιο απο καποιο αλλο νοκια)

1.-στο φλασαρισμα με phoenix η μπαταρια και η καρτα σιμ πρεπει να ειναι επανω .?????

2.-οταν βγαζει το phoenix ενα παραθυρο που αναφερει να βγαλω την usb ,να πατησω το κουμπι power, κλπ αυτα τα εφαρμοζουμε κατα γραμμα????

3.-και τελοσ ολη η διαδικασια πρεπει να γινει με το τ/φ συνδεμενο στο υπολογιστη η το βαζουμε μονο τοτε οταν ξεκινα η διαδικασια φλασαρισματος .

 

βοηθηστε παιδια γιατι το προσπαθω πανω απο 10 ωρες

ευχ..........

το σφαλαμα που βγαινει ειναι αυτο........The flashing failed. Do you want to retry the flashing?

 

HRESULT 0x8401f141 (-2080247487)

 

Flash: Boot rom was not detected after phone boot up. Unable to start flashing.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα Ν8 το οποιο μετα απο φλασαρισμα εχει νεκρωθει.

προσπαθησα με το phoenix αλλα δεν βλεπει μαλον την usb ( Waiting for USB device.)... εδω σταματα και βγαζει σφαλμα (εδω θελω να ρωτησω αν θελει το δικο του καλωδιο γιατι εγω χρησιμοποιο καλωδιο απο καποιο αλλο νοκια)

1.-στο φλασαρισμα με phoenix η μπαταρια και η καρτα σιμ πρεπει να ειναι επανω .?????

2.-οταν βγαζει το phoenix ενα παραθυρο που αναφερει να βγαλω την usb ,να πατησω το κουμπι power, κλπ αυτα τα εφαρμοζουμε κατα γραμμα????

3.-και τελοσ ολη η διαδικασια πρεπει να γινει με το τ/φ συνδεμενο στο υπολογιστη η το βαζουμε μονο τοτε οταν ξεκινα η διαδικασια φλασαρισματος .

 

βοηθηστε παιδια γιατι το προσπαθω πανω απο 10 ωρες

ευχ..........

το σφαλαμα που βγαινει ειναι αυτο........The flashing failed. Do you want to retry the flashing?

 

HRESULT 0x8401f141 (-2080247487)

 

Flash: Boot rom was not detected after phone boot up. Unable to start flashing.

εγω το εχω συνδεδεμενο και κλείνω νοκια suite και τα σχετικά και ακολουθώ τις οδηγιες που δινει το παραθυρακι αλλιως δεν ξεκιναει το φλασαρισμα. βεβεια μετα πό κανα 2 λεπτα αρχιζει και γραφει οτι δεν μπορει να βρει ανταποκτιση απο τη συσκευη και μετραει αντιστροφα απο το 25. μολις τελειωσει αυτο το βγαζω κανω force reboot και ειναι ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες.

Η διαδρομή αυτή είναι κρυφή και για να τη δεις πρέπει να έχεις επιλέξει εμφάνιση κρυφών φακέλων.

Μπορείς να τα βάλεις και εκεί, αρκεί να μην τα έχεις και στον άλλο φάκελο.

Δηλ. το rm-596 να υπάρχει σε μία από τις δύο θέσεις.

C:\Program Data\Nokia\Phoenix\Products ...............................(Windows 7 32-64bit)

ή

C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products ........................(Windows 7 - 64bit)

 

antheod εγω εχω windows7 32 bit.χρησιμοποιω phoenix και τον φακελο rm-596 μου τον εχει αποθηκευσει αυτοματα στο path C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products (το ειδα αφου επελεξα εμφανιση κρυφων φακελων οπως ειπες). κανω την διαδικασια αλλα εχω το προβλημα που προανεφερα. Μηπως πρεπει να μεταφερω τον φακελο αυτο, στο C:\ProgramFiles\Nokia\Phoenix\Products οπως ειπε ο GeorgeChios?

το (x86) τι ειναι?

Edited by uNliKe
Link to comment
Share on other sites

(x86) είναι επειδή τα windows μου είναι windows 7 (64 bit). Εσύ βάλε το κανονικά στο C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products
Link to comment
Share on other sites

antheod εγω εχω windows7 32 bit.χρησιμοποιω phoenix και τον φακελο rm-596 μου τον εχει αποθηκευσει αυτοματα στο path C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products (το ειδα αφου επελεξα εμφανιση κρυφων φακελων οπως ειπες). κανω την διαδικασια αλλα εχω το προβλημα που προανεφερα. Μηπως πρεπει να μεταφερω τον φακελο αυτο, στο C:\ProgramFiles\Nokia\Phoenix\Products οπως ειπε ο GeorgeChios?

το (x86) τι ειναι?

 

κατεβασε ενα firmware με το phoenix. εκει που θα σωσει τα αρχεια βαλε αυτα που θελεις και θα τα δει. αντικατεστησε τα και θα δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μια βοηθεια ρε παιδια,εχω κατεβασει την belle,αντιγραφω τον φακελο {RM-596} με τα αρχεια στο C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products.

ανοιγω το Phoenix κανω οπεν προντακτ,ανοιγω το firmware updete και δεν βρισκει firmware,

τι κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Πατάς το κουμπάκι με τις 3 τελειες πάνω δεξια και δε βγάζει τίποτα???

 

Αν δεν το πατάς διάβασε πάλι αρκετά τη διαδικασία πριν προχωρήσεις.!!

Αν το πατάς κοίτα στις ρυθμίσεις του φοινικα ποια διαδρομή ζητάει ακριβώς.

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

ρε guys εχω κολήσει.. έκανα εγκατάσταση το phoenix κάνει αναγνώριση στο κινητό μου, αλλά ότα πατήσω flash -> firmware update ανοίγει το παράθυρο μα σε αυτό το παράθυρο δεν μου έχει αναγνωρίσει το κινητό μου, συνεπώς ούτε product code ουτε τπτ.. καμιά ιδεα κανείς??????????

 

ευχαριστώ εκ τον προταίρων!!!

Yparxoun 10 eidi anthrwpwn panw sti gi...autoi pou katalavainoun to diadiko sistima kai....autoi pou den to katalavainoun....:D
Link to comment
Share on other sites

ρε guys εχω κολήσει.. έκανα εγκατάσταση το phoenix κάνει αναγνώριση στο κινητό μου, αλλά ότα πατήσω flash -> firmware update ανοίγει το παράθυρο μα σε αυτό το παράθυρο δεν μου έχει αναγνωρίσει το κινητό μου, συνεπώς ούτε product code ουτε τπτ.. καμιά ιδεα κανείς??????????

 

ευχαριστώ εκ τον προταίρων!!!

 

οκ οκ οκ τα κατάφερα... έβαλα την καινούργια έκδοση του φοίνικα και όλα καλα!! :):):):

Yparxoun 10 eidi anthrwpwn panw sti gi...autoi pou katalavainoun to diadiko sistima kai....autoi pou den to katalavainoun....:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...