Jump to content

ZTE Racer


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά επειδή έχει τεθεί το ερώτημα και ακόμη δεν έχει απαντηθεί!

Πως γίνεται να αποκλείσουμε την χρήση internet στο ΖΤΕ Racer?

 

(έχει ειπωθεί ότι πάμε από: Ρυθμίσεις> Ασύρματο και δίκτυα> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και εκεί "ξετικάρει" την επιλογή "Ενεργοποίηση δεδομένων")

η οποία όμως δεν υπάρχει πουθενα!

 

Γνωρίζεις κανείς πως και αν γίνεται στο ίδιο το τηλέφωνο?

Δεν έχω το κινητό αλλά μπορώ να προτείνω κάτι να το δοκιμάσετε. Βάλτε από το market το Widgetsoid2.x και βγάλτε στην επιφάνεια ένα widget με τον διακόπτη δεδομένων (αυτόν με δύο βελάκια πάνω-κάτω) και δοκιμάστε να δείτε αν πατώντας το κλείνουν τα δεδομένα (θα πρέπει να φύγει το εικονίδιο G ή 3G κλπ από την status bar)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό αλλά μπορώ να προτείνω κάτι να το δοκιμάσετε. Βάλτε από το market το Widgetsoid2.x και βγάλτε στην επιφάνεια ένα widget με τον διακόπτη δεδομένων (αυτόν με δύο βελάκια πάνω-κάτω) και δοκιμάστε να δείτε αν πατώντας το κλείνουν τα δεδομένα (θα πρέπει να φύγει το εικονίδιο G ή 3G κλπ από την status bar)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

1) Έχω ένα κρίσιμο πρόβλημα. Έχω επαφές στο racer που θέλω να τις κατεβάσω στο outlook στο pc. Υπάρχει τρόπος?

 

2) Αν όχι, μεταφέρονται κάπως στο google account μου αλλά ως ξεχωριστές για να μην μπλέξουν με τις εκεί επαφές? Αν ναι, μετά μπορώ, μόνο αυτές, να τις ανακτήσω σε άλλο android κινητό?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

Πως γυριζω το πληκτρολογιο στα ελληνικα.Θελω να κανω αναζητηση τις επαφες μου στα ελληνικα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρέπει να βάλεις το clockworkmod... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308516

 

 

 

 

φιλε δεν μπορω να το βαλω κανω εκγατασταση του ρεκοβερη μανατσερ και μετα δεν μου το ανιγει πλζ βοι8ιστεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε που μπορω να κατεβασω την επισημη εκδοση 2.1 του ANDROID για το zte racer.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το Link http://android.modaco.com/topic/342739-install-recovery-issue/ , μπορεί να βρείς ένα πολυ καλό τρόπο για να φλασάρεις το racer. Το δοκίμασα και πέτυχε. Το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που έκανα back up δεν κατάφερα να επαναφέρω την μαμα rom. Βέβαια η 2.3.7 που φοράει τώρα πάνω φυσάει!!! Παιδιά αν μπορεί κανείς να βρεί ή μπορεί να εξάγει τη δική μας ελληνική 2.1 μητρική ρομ σε .zip, καλό θα ήταν να μπεί στην πρώτη σελίδα, να υπάρχει για παν ενδεχόμενο.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΙΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
http://android.modaco.com/topic/342739-install-recovery-issue/

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ένας οδηγός φλασαρίσμτος από το http://android.modaco.com. Ελπίζω να είναι αρκετά κατανοητός

 

Πρώτον, βεβαιωθείτε ότι έχετε rootάρει σωστά το τηλέφωνο. Ο καλύτερος τρόπος για να rootάρει το τηλέφωνο που έχω χρησιμοποιήσει είναι το SuperOneClick

 

Λήψη ftp://shortfuse.org/SuperOneClick/Packages/SuperOneClickv2.1.1-ShortFuse.zip

 

Ανοίξτε το πρόγραμμα στον υπολογιστή. Αφού ανοιχτεί, πιάστε το τηλεφώνο σας και πηγαίνετε στο Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Ανάπτυξη > και εξασφαλείστε τον εντοπισμό σφαλμάτων USB να μην είναι επιλεγμένος. Αφήστε το μενού ανοιχτό.

Συνδέστε το τηλέφωνό σας στον υπολογιστη με το USB και αν σας ζητά να συνδεθεί πατήστε όχι. Πατήστε Root στο SuperOneClick. Από τη στιγμή που λέει "Waiting for Device" τικάρετε στο κινητο τον εντοπισμό σφαλμάτων USB. Απλώς ακολουθήστε τα βήματα και θα έχετε rootάρει με επιτυχία το τηλέφωνό σας. Μην ξεχάσετε να κάνετε επανεκκίνηση.

 

Το επόμενο βήμα είναι να εγκαταστήσετε το recovery.

 

Λήψη http://android.podtwo.com/recoverymanager/RecoveryManager_v0.36b.zip

 

και επίσης

 

http://www.mediafire.com/?2fhj41ljjbvy7i1

 

ξεζιπάρετε το Recovery Manager και τοποθετήστε το αρχείο .APK μαζί με το.IMG αρχείο στην SD κάρτας σας. Εγκαταστήστε το Recovery Manager, στη συνέχεια πιέστε την επιλογή recovery και μετα πατήστε install recovery.

 

 

Βρείτε τη ROM που θέλετε.

 

Υπάρχει μια λίστα με διαθέσιμες ROM εδώ: http://android.modaco.com/topic/337229-all-kown-roms-to-date/

Εγώ προσωπκά έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει αυτην:

http://raceroms.co.uk/phocadownload/Racerboy-ROMS/cm7_2.3.7_ROMS/cm7_2.3.7_cm_Racer_full_swap-217.zip

 

1. Αφού έχετε κατεβάσει τη ROM, μην εξάγετε το zip απλά μεταφέρετε το αρχειο στην SD κάρτας σας.

2. Μπαινουμε σε ClockWork Recovery Mod (CWM). Πως γίνετε αυτό;

Απενεργοποιήστε το τηλέφωνό σας. Κρατήστε πατημένο το κουμπί "- volume" και πατήστε και το κουμπί power.Κρατήστε πατημένα μέχρι να παρουσιαστεί το μενού του Recovery. Χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα έντασης για να πάει πάνω-κάτω, το κουμπί κλήσης για να επιλέξετε και το κουμπί τερματισμού κλήσης για να πάει πίσω το μενου.

3. Πρώτα κάντε backup την παλιά ROM σας. Πώς να κάνετε backup:

Με τα πλήκτρα έντασης, πηγαίνετε στο "backup and restore". Επιλέξτε αυτή την επιλογή και στη συνέχεια

επιλέξτε "Backup" και περιμένετε να σας ενημερώσει ότι έγινε.

4. Με το κουμπί τερματισμού κλήσης πάτε πίσω στο κεντρικο μενου.

5. Επιλέξτε "wipe data/factory reset"

6. Επιλέξτε στο υπομενού "mounts and storage"

7. Επιλέξτε "format /boot" "format /data" "format /cache" "format /system" "format /sd-ext" και επιβεβαιώστε σε κάθε επιλογή.

8. Με το κουμπί τερματισμού κλήσης πάτε πίσω στο κεντρικο μενου.Επιλέξτε "Advanced" και "delete Dalvik cache"

9. Πάτε πίσω στο κεντρικο μενου και επιλέξτε "instal zip from sdcard" Θυμάστε το αρχείο .zip που μεταφέρατε στην SD κάρτας σας; Ε αυτο θα δείτε μέσα και θα το εγκαταστήσετε.

Τώρα έχετε flashάρει με επιτυχία το ZTE Racer σας.

10. Μετά την εγκατάσταση κάντε απο το κεντρικο μενού "reboot system now"

 

Σε αρκετές ROM δεν θα βρείτε μέσα το android market.

κατεβάστε αυτό

http://raceroms.co.uk/index.php/extras/category/5-google-apps?download=79%3Agoogle-apps-modded-20110828

 

βάλτε το στην SD κάρτα όπως είναι ως .zip, και κάντε το εγκατάσταση μέσω ClockWork Recovery Mod. Δηλαδή τα βήματα 2 και 10 μόνο που αυτη τη φορά εγκαθιστούμε το .zip αυτο που έχει το μαρκετ.

 

Ο οδηγός λειτούργησε με επιτυχία σε μένα αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω restore την μαμα ελληνικη 2.1 παρόλο που εκανα backup. Ισως το λάθος να ήταν δικό μου...

Αν κανένα καλό παιδί ξέρει και μπορεί να ανεβάσει τη μαμα ROM σε .zip, θα ήταν καλό για να την έχουμε και στην πρώτη σελίδα.

Να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τα παιδια στο modaco που κάνουν απιστευτα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό αλλά μπορώ να προτείνω κάτι να το δοκιμάσετε. Βάλτε από το market το Widgetsoid2.x και βγάλτε στην επιφάνεια ένα widget με τον διακόπτη δεδομένων (αυτόν με δύο βελάκια πάνω-κάτω) και δοκιμάστε να δείτε αν πατώντας το κλείνουν τα δεδομένα (θα πρέπει να φύγει το εικονίδιο G ή 3G κλπ από την status bar)

 

Πολυ απλα ,εγω πηγα και εσβησα τα ΑΠΝ στις επιλογες...Δεδομενου οτι εχω καρτοκινητο και δεν σερφαρω παρα μονο απο ασυρματο, με βολεψε μια χαρα!Δεν ειναι και λιγο να εχεις 60 ΜΒ για 7 μερες και να στα τρωει σε αναβαθμισεις εφαρμογων σε μολις 2 μερες....

 

Αλλη λυση ειναι η εφαρμογη-δακοπτης που αναφερθηκε παραπανω..αλλα διαπιστωσα πως και αυτη οταν ηταν να κανει αναβαθμιση χρησιμοποιησε το υποτιθεμενα κλειστο διακοπτη δεδομενων.:cry:

JUST MARRIED :blink:
Link to comment
Share on other sites

τα κανω αυτα και στο διμα 2 που λεει να το απενεργοπιησω και να το ανιω και να πατησω τα πληκτρα για την ενταση μου βγαζει μια ασπρη ο8ονη και λειε FTM και σταματαει εκει δεν γηνετε τιποτα αλο τι να κανω.και οταν το ρουταρησ με επιτιχια δεν σου λεει τπτ?
Link to comment
Share on other sites

τα κανω αυτα και στο διμα 2 που λεει να το απενεργοπιησω και να το ανιω και να πατησω τα πληκτρα για την ενταση μου βγαζει μια ασπρη ο8ονη και λειε FTM και σταματαει εκει δεν γηνετε τιποτα αλο τι να κανω.και οταν το ρουταρησ με επιτιχια δεν σου λεει τπτ?

Δεν ξερω τι κανεις λαθος. Το τηλεφωνο σου εχει την αρχικη ρομ 2.1; Ειναι αγορασμενο απο Ελλαδα; Υπαρχουν μερικα Βραζιλιανικα με 2.2 μαμα ρομ και χρειαζονται διαφορετικο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανεις λαθος. Το τηλεφωνο σου εχει την αρχικη ρομ 2.1; Ειναι αγορασμενο απο Ελλαδα; Υπαρχουν μερικα Βραζιλιανικα με 2.2 μαμα ρομ και χρειαζονται διαφορετικο τροπο.

 

 

2.1 ενα εχω εδω στην ελλαδα το αγορα απο τον γερμανο πλζ βοι8αμε

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ... θα ήθελα να ρωτήσω παιδιά αν βρήκε κανεις κανένα εύχρηστο πληκτρολόγιο από το market γιατί το κανονικό πληκτρολόγιο κάπως χάνει και γενικά με αυτή την αφή δεν μπορείς να στείλεις εύκολα sms ! αν έχει κανεις καμια πρόταση περιμένω :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

7. Επιλέξτε "format /sd-ext" και επιβεβαιώστε σε κάθε επιλογή.

Ο οδηγός λειτούργησε με επιτυχία σε μένα αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω restore την μαμα ελληνικη 2.1 παρόλο που εκανα backup.

 

πολυ καλος οδηγος αν και νομιζω οτι το συγκεκριμενο στην εκανε την ζημια και σου καταστρεψε το back-up σου

και για να σε προλαβω το δικο μου ηταν με την ROM τις 3 UK και οχι με την Ελληνικη που πρεπει να ειναι ιδια με την σερβικη ρομ

παντος η ρομ στο ποστ σου τζαμι

χιλια ευχαριστω

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω 2 θεματα στο κινιτο μου το launcher pro και το go launcher και οταν παταω το πληκτρο home σου διχνει σε πιο 8εμα θες να πας . και σε εμενα το εδιχνε μεχρη που πατισα κατι οταν πατισα το home και το δεν μου το διχνει τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχει παρει ενα φιλαρακι μου αυτό το κινητό και αντιμετωπιζει το εξης πρόβλημα. προσπαθησε πολλές φορες να ξεκλειδωσει το μοτίβο και δεν τα καταφερε. τωρα κλειδωσε για τα καλα και του ζητα email και pass. δεν ειναι ομως συνδεδεμενο με δίκτυο. τι μπορεί να γίνει? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ... θα ήθελα να ρωτήσω παιδιά αν βρήκε κανεις κανένα εύχρηστο πληκτρολόγιο από το market γιατί το κανονικό πληκτρολόγιο κάπως χάνει και γενικά με αυτή την αφή δεν μπορείς να στείλεις εύκολα sms ! αν έχει κανεις καμια πρόταση περιμένω :)
δοκιμασε το go keyboard εχει πληρη υποστηριξη ελληνικων κατοπιν download και ωραια θεματακια επισης !!
JUST MARRIED :blink:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω 2 θεματα στο κινιτο μου το launcher pro και το go launcher και οταν παταω το πληκτρο home σου διχνει σε πιο 8εμα θες να πας . και σε εμενα το εδιχνε μεχρη που πατισα κατι οταν πατισα το home και το δεν μου το διχνει τι να κανω?

 

Απλα τα πραγματα πας μαρκετ και μετα στις κατεβασμενες εφαρμογες και πατας ανοιγμα σε οποιο θες.Απλα θυμησου να τικαρεις το κουτακι οταν ξαναπατησεις home για να μεινειη επιλογη σου!

JUST MARRIED :blink:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω 2 θεματα στο κινιτο μου το launcher pro και το go launcher και οταν παταω το πληκτρο home σου διχνει σε πιο 8εμα θες να πας . και σε εμενα το εδιχνε μεχρη που πατισα κατι οταν πατισα το home και το δεν μου το διχνει τι να καν

 

φιλε θα κανεις το εξης :

θα πας σε ενα προγραμματακι μου λεγετε (Διαχ/στής έργου)>Εφαρμογη>θα βρεις στην λιστα το θεμα που εχεις τωρα..>πατα πανω του>και πατα (εγκαθαρηση προεπιλογων) , μετα πατα ξανα το πλικτρο home.. και θα εχεις την επιλογη πισω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καπιος απλα και ξεκαθαρα να μου πει πως αναβαθμιζω τo ZTE Raser μου , τι κυνδινοι υπαρχουν , απο που κατευαζω το (καινουριο android) και πως το (βαζω) στο κινητο ??

Eυγνωμων σε οποιον απαντισει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Racer

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...