Jump to content

Πολιτική μείωσης εργατικού δυναμικού σε εταιρείες τηλεπικοινωνιών


energetic
 Κοινοποίηση

Μπορεί να αποφέρει θετικά αποτελέσματα η πολιτική μείωσης θέσεων εργασίας;  

263 members have voted

  1. 1. Μπορεί να αποφέρει θετικά αποτελέσματα η πολιτική μείωσης θέσεων εργασίας;



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν μιλαμε για μια εταιρεια ,η οποια εχει χτιστει με βαση τα προτυπα ανταγωνοστικοτητας και αποδοτικοτητας, η οποια εχει σαν στοχο την αναπτυξη της και την επεκταση της ,τοτε, ναι δεν πρεπει να γινονται απολυσεις και μειωσεις προσωπικου,παρα μονο προσληψεις και επενδυσεις για αναπτυξη.Οταν μιλαμε ομως για μια εταιρεια σαν την COSMOTE, η οποια ειχε δημοσιο χαρακτηρα ,ο λογος αλωστε που την εμπιστευτηκαν οι Ελληνες και η εταιρεια αυτη προσελαβε προσωπικο με βαση την ρουσφετολογικη πολιτικη της καθε κυβερνησης ή την οικογενειοκρατια εντος του ΟΤΕ ,με προσληψης τεκνων του καθε Υπαλληλου του που εχει προσβαση μεσω των εργατοπατερων μεγαλοσυνδικαλιστων του οργανισμου και λειτουργησε σαν συντεχνια,τοτε ναι πρεπει να γινουν απολυσεις ,καθως 99,9% κακως καποιοι προσεληφθησαν.

Ανακατεψτε και ψαξτε για στοιχεια του εργατικου δυναμικου της COSMOTE και πειτε μας σε τι ποσοστο οι εργαζομενοι της ,ειναι προσωπα συγγενικα υπαλληλων της μητρικης εταιρειας ΟΤΕ ,σε τι ποσοστο εχει προσληθφει προσωπικο που δεν χρειαζετε ,επιπλεον δειτε με πια κριτηρια εγιναν και γινονται προσληψεις σε αυτο τον οργανισμο.Ειδε κανεις σας ποτε πουθενα εστω και μια ανακοινωση για προκυρηξη διαγωνισμου προσληψεων στην συγκεκριμενη εταιρεια;Η συντεχνια πρεπει να τελειωνει,ο η COSMOTE και ο ΟΤΕ δεν ειναι περιουσια των εργαζομενων και των συνδικαλιστων τους, αλλα περιουσια ολων των Ελληνων. Αν πρεπει να γινουν απολυσεις ας γινουν ,αν πρεπει να γινουν προσληψεις ας γινουν ,ολα παντως με αξιοκρατια και προς οφελως των Ελληνων.Φθανει πια η φαυλοκρατια..

Επιπροσθετως αναρωτηθειται γιατι χρειαζονται και συντηρουνται ανα την Ελλαδα τα καταστηματα OTESHOP αφου ΟΤΕ και COSMOTE εχουν αγορασει την αλυσιδα καταστηματων ΓΕΡΜΑΝΟΣ η οποια πουλαει τα προιοντα τους μονοπωλειακα και εχει παρουσια σχεδον παντου;

Edited by toulker
Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες φίλε μου,και με όλον τον σεβασμό, το ότι η cosmote έχει τους περισσότερους συνδρομητές δεν σημαίνει ότι έχει και τα περισσότερα κέρδη. θα σου εξηγήσω με ένα παράδειγμα. η cosmote (όπως και όλες η εταιρείες κινητής) βασίζονται στα συμβόλαια κινητής για σημαντικό μερίδιο των κερδών τους, όταν τα νέα συμβόλαια μειωθούν, και γίνουν καρτοκινητα η εταιρεία αμέσως χάνει τα στάνταρ έσοδα της. αυτό βλέπω εγώ την σήμερον ήμερα όλοι θέλουν να απαλλαγούν από τα ''πάγια έξοδα'' τα καρτοκινητα δεν είναι κερδοφόρα για την εταιρεία. τα συμβόλαια έχουν το κέρδος . εγώ γνωρίζω έναν φίλο μου (επιχειρηματία ) ο οποίος είχε 26 γραμμές εταιρικό στην cosmote με μηνιαίους λογαριασμούς των 3000 ευρό , και λόγο πεσμένου τζίρου ακύρωσε όλες της γραμμές και της έκανε what's up και της έδωσε με τα ίδια νούμερα σε όλους τους υπάλληλους του και τους δίνει από μια κάρτα των 10 ευρό (της αγοράζει από κατάστημα γερμανίου και κόβει τιμολόγιο στην εταιρεία του και της περνάει στα έξοδα της εταιρείας) τον μηνά και μιλούν τώρα μεταξύ τους 600 λεπτά τον μηνά δωρεάν! 26 X 10 = 260 ευρό - 3000 = 2740 γλιτώνει τον μηνά! αυτός βεβαία δεν έχει απολήσει κανέναν υπάλληλο ακόμα άλλα βρήκε τρόπο να εξοικονομήσει χρήματα κάθε μηνά. ο χαμένος της υπόθεσης είναι η cosmote που έχασε 2740 ευρό τον μηνά από έναν πελάτη. πως να μην προχωρήσει σε απολύσεις; τον τρόπο σκέψης τον δικό του τον έχει εφαρμόσει η μίση ελλαδα με αποτέλεσμα η cosmote να έχει τους περισσότερους συνδρομητές ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΗΣ με σημαντικά μειωμένα κέρδη απο άλλες χρόνιες. 2740 Χ 12 = 32,880 τα χρήματα που κέρδισε ο επιχειρηματίας τα διέθεσε για να κρατήσει τους υπάλληλους του!

 

 

πολύ καλά το έθεσες φίλε μου, μπράβο!

 

Η Cosmote είναι η 1η εταιρία σε συνδρομητές. Για να το διαλαλλήσει έβγαλε και αντίστοιχη διαφήμιση. Η Cosmote είναι η εταιρία που σπονσονάρει σχεδόν αν όχι όλες τις εκπομπές και σήριαλ στην Ελληνική τηλεόραση.

Αυτά δεν είναι κόστος.

Επίσης πρέπει να ξέρετε ότι το μέσο έσοδο χρήσης βγαίνει από την πράξη ΠΕΛΑΤΕΣ/ΕΣΟΔΑ ΧΡΗΣΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ. αν τα έσοδα παραμένουν τα ίδια αλλά αυξάνεται η πελατειακή βάση τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάτι αντίστοιχο δεν έγεινε και με την COSMOTE μέσα σε ένα χρόνο.

Για μένα η εταιρία θα πρέπει να σταματήσει την ανεξέλεκτη σπατάλη σε διαφήμηση και όχι να προχωρήσει σε απολύσεις. Μην ξεχνάμε ότι έχει και κάποια σχεση και το κράτος με αυτές τις διαφημίσεις.

Σε λίγο θα αρχίσει και τις μειώσεις στις παροχές στους dealers της, θα κλείσει μαγαζια και ουτοκαθεξίς

Link to comment
Share on other sites

Ψήφησα ναι, για τον λόγο ότι ήμουν επιχειρηματίας (τώρα είμαι υπάλληλος) και γνωρίζω πολύ καλά τα έξοδα μιας επιχείρησης. έξοδα που δεν τα βλέπει ο καταναλωτής, βλέπει μόνο μια γυαλιστερή βιτρίνα και εμπόρευμα που εγώ πρέπει να πληρώσω τέλος του μηνά με επιταγή. δεν βλέπει επίσης το ΤΕΒΕ το ΙΚΑ, ρεύμα,νερό,ενοίκιο, έξοδα τραπεζικών λογαριασμών, (παρακράτηση 2% σε κάθε πώληση μεσώ πιστωτικής κάρτας) έξοδα λογιστή καταβολή ΦΠΑ. εάν λοιπόν έχεις 2 υπάλληλους ανάλογα με την προϋπηρεσία που έχουν, σου στοιχίζουν περίπου 1500 ευρό τον μηνά, (ελάχιστη περίπτωση άγαμου μαζί με ασφάλιση και μισθό) εάν λοιπόν αξιολογήσουμε όλα τα παραπάνω μπορούμε να δούμε ότι από τα περισσότερα δεν μπορούμε να κόψουμε. μπορούμε όμως να κόψουμε τον ένα υπάλληλο και να εξοικονομήσουμε 1500 ευρό τον μηνά, ειδικά όταν δεν μας αποδίδει ο υπάλληλος τα απαραίτητα έσοδα στην επιχείρηση μας. όλα τα παραπάνω τα γράφω γνωρίζοντας ότι και εγώ σαν υπάλληλος μπορεί να δω τον γκισέ του ΟΑΕΔ πολύ σύντομα....

 

+1 mathios.

 

Μόνο όποιος έχει κάνει τον κύκλο που περιγράφεις μπορεί να καταλάβει για τι μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..λοιπόν....

Ας το δούμε λίγο διαφορετικά αυτή τη φορά και έστω να παραδεχθούμε όλα τα παραπάνω σχετικά με την μη απόλυση και όλα τα σχετικά συνδικαλιστικά θέματα που κατά καιρούς ακούγονται από διάφορους...

Έστω λοιπόν ότι δεν τους απολύεις...

Αλλά...

Αν έχεις σύμφωνα με την εξαγορά που έκανες σε μια περιοχή 2 καταστήματα "Γερμανός" τα οποία σου φέρνουν (στην συγκεκριμένη περιοχή πάντα) το 75% της παραγωγής σου σε όλα τα προϊόντα που διαθέτεις σαν όμιλος πάντα.

Αν υποθετικά (στην πραγματικότητα ισχύει να γνωρίζετε) έχεις στην ίδια περιοχή ένα κατάστημα cosmote ιδιόκτητο, το οποίο απασχολεί 2 βάρδιες υπαλλήλων, η παραγωγή του είναι χρόνια τώρα σε επίπεδα 15 - 20 - 25% επί της συγκεκριμένης περιοχής, εσύ τι κάνεις..??

Τους κρατάς για όλα τα παραπάνω...???

Είναι δυνατόν...??

Και θες να λέγεσαι και ανταγωνιστικός στην αγορά...??

Ποιός θα το έκανε αυτό...??

Θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένοι για την παχυλή αποζημίωση που πήραν και δεν απολύθηκαν όπως όλοι οι εργαζόμενοι στον λοιπό ιδιωτικό τομέα να γνωρίζετε....

Αυτή είναι η άποψη μου και μάλιστα άργησε κι όλας....

 

ps: ψήφισα ασφαλώς ΝΑΙ

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε πιο πριν, πάντως κάπου είχα δει μια μελέτη σύμφωνα με την οποία η πρακτική των απολύσεων μπορεί να βελτιώσει άμεσα τα οικονομικά αποτελέσματα (και να χαρούν μικροί και μεγάλοι μέτοχοι να δώσουν κάνα bonus στον τιμονιέρη) αλλά σε βάθος χρόνου χαντακώνει την εταιρία και δρα αρνητικά. Ένας εκπαιδευμένος (=επένδυση, κόστος) εργαζόμενος είναι περιουσία για την εταιρία. Και είναι αυτός που θα μπορέσει να την οδηγήσει στην ανάκαμψη αν έχει θέληση και διάθεση (κάτι που αν νιώθεις αβέβαιος και φοβισμένος δεν είναι σίγουρο ότι θα το έχεις).

 

Βέβαια κατά βάθος όλα αυτά είναι γενικότητες και θα πρέπει κάθε περίπτωση να την βλέπουμε χωριστά αλλά πιστεύω ότι ένα μεγάλο πρόβλημα της εποχής μας (και όχι μόνο στην Ελλάδα) είναι το ότι κουμάντο στις εταιρίες κάνουν άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για την μακροπρόθεσμη πορεία μιας εταιρίας αλλά καίγονται για το μέρισμα και την αξία της μετοχής που αύριο θα ξεφορτωθούν ευχαρίστως.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

η λογικη λεει οτι οταν αναπτυσσεται ενας κλαδος , τοτε επεκτεινεται. Οταν συρρικνωνεται τοτε ειναι λογικο να μειωνεται και ο αριθμος των εργαζομενων.

 

ετσι ειναι η ζωη καλως η κακως , ειτε μας αρεσει , ειτε οχι.

 

Η Cosmote κατά την γνώμη μου ήταν και είναι κερδοφόρα ακόμα και τώρα με την κρίση. Λιγότερο προφανώς. Ο Όμιλος όλος δεν είναι εδώ και χρόνια λόγω ΟΤΕ. Εκεί χάνονται πελάτες με το τσουβάλι κάθε μέρα λόγω των εναλλακτικών. Μην ξεχνάμε ότι ο ΟΤΕ έχει "πεισμώσει" και δεν δίνει ανταγωνιστικά πακέτα σε σχέση με τους εναλλακτικούς. Αλλά επειδή εκεί δεν μπορούν να απολύσουν τους μόνιμους, νομίζω την πλήρωσαν στην cosmote ...

 

Και πλέον εν μέσω κρίσης νομίζω στο κομμάτι των τηλεπικοινωνιών όλοι πάνε με την λογική lowest cost. Για μένα την cosmote την σώζει αυτό και ειδικά με τα unlimited επειδή οι περισσότεροι έχουν cosmote. Αν γίνει ένα κλικ και τα αλλάξουνε θα δείτε για πότε φεύγουνε χιλιάδες συνδρομητές

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Και πλέον εν μέσω κρίσης νομίζω στο κομμάτι των τηλεπικοινωνιών όλοι πάνε με την λογική lowest cost. Για μένα την cosmote την σώζει αυτό και ειδικά με τα unlimited επειδή οι περισσότεροι έχουν cosmote. Αν γίνει ένα κλικ και τα αλλάξουνε θα δείτε για πότε φεύγουνε χιλιάδες συνδρομητές

 

Δεν είναι μόλις ένα "κλικ" να αλάξουν 20% διαφορά συνδρομητών σε μια μέρα...!!!

Δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο σε κανέναν πλανήτη όχι στην Ελλάδα μόνο...!!

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote είναι η 1η εταιρία σε συνδρομητές. Για να το διαλαλλήσει έβγαλε και αντίστοιχη διαφήμιση. Η Cosmote είναι η εταιρία που σπονσονάρει σχεδόν αν όχι όλες τις εκπομπές και σήριαλ στην Ελληνική τηλεόραση.

Αυτά δεν είναι κόστος.

Επίσης πρέπει να ξέρετε ότι το μέσο έσοδο χρήσης βγαίνει από την πράξη ΠΕΛΑΤΕΣ/ΕΣΟΔΑ ΧΡΗΣΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ. αν τα έσοδα παραμένουν τα ίδια αλλά αυξάνεται η πελατειακή βάση τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάτι αντίστοιχο δεν έγεινε και με την COSMOTE μέσα σε ένα χρόνο.

Για μένα η εταιρία θα πρέπει να σταματήσει την ανεξέλεκτη σπατάλη σε διαφήμηση και όχι να προχωρήσει σε απολύσεις. Μην ξεχνάμε ότι έχει και κάποια σχεση και το κράτος με αυτές τις διαφημίσεις.

Σε λίγο θα αρχίσει και τις μειώσεις στις παροχές στους dealers της, θα κλείσει μαγαζια και ουτοκαθεξίς

οταν μια εταιρεια ''σπονσαρει'' η κανει δωρεές '' έχει φοροαπαλλαγές από το κράτος. όταν μιλάς για ΠΕΛΑΤΕΣ/ΕΣΟΔΑ ΧΡΗΣΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ πρέπει να αναφέρεις αριθμούς ΠΧ το μεσώ APRU της cosmote είναι ίδιο η ανάλογο με της vodafone και της wind με την cosmote να έχει τους περισσότερους συνδρομητές ,και μην ξεχνάς ότι η cosmote έχει και μετόχους που σίγουρα θέλουν να βλέπουν άνοδο στης μετοχές τους. και για να κλείσω. παλαιότερα ήμουν συνδρομητής της cosmote και όταν έμπαινα σε oteshop της πόλης μου ήταν 9 υπάλληλοι μέσα στο κατάστημα και ΜΟΝΟ η 3 έκαναν κάτι η άλλοι έτρωγαν κουλουράκια και τυρόπιτες και χάζευαν δεξιά και αριστερά ενώ στα καταστήματα του ανταγωνισμοί δεν έβλεπες πάνω απ 3 άτομα μέσα.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

οταν μια εταιρεια ''σπονσαρει'' η κανει δωρεές '' έχει φοροαπαλλαγές από το κράτος. όταν μιλάς για ΠΕΛΑΤΕΣ/ΕΣΟΔΑ ΧΡΗΣΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ πρέπει να αναφέρεις αριθμούς ΠΧ το μεσώ APRU της cosmote είναι ίδιο η ανάλογο με της vodafone και της wind με την cosmote να έχει τους περισσότερους συνδρομητές ,και μην ξεχνάς ότι η cosmote έχει και μετόχους που σίγουρα θέλουν να βλέπουν άνοδο στης μετοχές τους. και για να κλείσω. παλαιότερα ήμουν συνδρομητής της cosmote και όταν έμπαινα σε oteshop της πόλης μου ήταν 9 υπάλληλοι μέσα στο κατάστημα και ΜΟΝΟ η 3 έκαναν κάτι η άλλοι έτρωγαν κουλουράκια και τυρόπιτες και χάζευαν δεξιά και αριστερά ενώ στα καταστήματα του ανταγωνισμοί δεν έβλεπες πάνω απ 3 άτομα μέσα.

 

Συμφωνώ απόλυτα και μάλιστα επιβεβαιώνεις στο ακέραιο το προηγούμενο βασικό μου post επί του θέματος

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και μάλιστα επιβεβαιώνεις στο ακέραιο το προηγούμενο βασικό μου post επί του θέματος
ευχαριστώ πολύ ,εγώ δεν υποστηρίζω την απόλυση των εργαζόμενων από την cosmote άπλα προσπαθώ να δικαιολογήσω την ενεργεία της εταιρείας. παλαιότερα ήμουν υπάλληλος για 20 χρονιά σε μεγάλη ξενοδοχειακή εταιρεία όταν πρώτο εργάστηκα στην εταιρεία είχε 380 κάρτες εργαζόμενων στην είσοδο του προσωπικού, μετά από 10 χρονιά είχε 150 κάρτες στην είσοδο του προσωπικού, με μεγίστη χωρητικότητα της ξενοδοχειακής μονάδας 800 ατόμων! (200 δωμάτια) δεν είχα δει πότε ποιοι ήταν αυτοί που αποχώρησαν για τον λόγο ότι ήταν ένας μεγάλος αριθμός μέσα στα γραφεία. η ερώτηση μου ήταν ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ;; μήπως τίποτα; και εγώ κουβαλούσα δίσκους,πιάτα και ποτήρια όλη μέρα; μήπως η cosmote κάνει κάθαρση και όχι απολύσεις; μήπως ''αποχωρούν'' η χαραμοφάηδες;
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική πρέπει να απολυθούν το 90% των δημόσιων υπαλλήλων...

 

Ηδη εχει ξεκινησει και αυτη η διαδικασια....

Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική πρέπει να απολυθούν το 90% των δημόσιων υπαλλήλων...

 

Σαφέστατα...

Απ' το να περικόβουν συντάξεις πείνας 500€ και κοινωνικών επιδομάτων τότε ΝΑΙ να φύγουν όλοι όσοι δεν χρειάζονται...

Και φυσικά θα μάθουν να δουλεύουν...

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote κατά την γνώμη μου ήταν και είναι κερδοφόρα ακόμα και τώρα με την κρίση. Λιγότερο προφανώς. Ο Όμιλος όλος δεν είναι εδώ και χρόνια λόγω ΟΤΕ. Εκεί χάνονται πελάτες με το τσουβάλι κάθε μέρα λόγω των εναλλακτικών. Μην ξεχνάμε ότι ο ΟΤΕ έχει "πεισμώσει" και δεν δίνει ανταγωνιστικά πακέτα σε σχέση με τους εναλλακτικούς. Αλλά επειδή εκεί δεν μπορούν να απολύσουν τους μόνιμους, νομίζω την πλήρωσαν στην cosmote ...

 

Και πλέον εν μέσω κρίσης νομίζω στο κομμάτι των τηλεπικοινωνιών όλοι πάνε με την λογική lowest cost. Για μένα την cosmote την σώζει αυτό και ειδικά με τα unlimited επειδή οι περισσότεροι έχουν cosmote. Αν γίνει ένα κλικ και τα αλλάξουνε θα δείτε για πότε φεύγουνε χιλιάδες συνδρομητές

 

Καλό είναι να μην λέμε πράγματα που δεν γνωρίζουμε...Ο ΟΤΕ δεν δίνει ανταγωνιστικά πακέτα όχι γιατί έχει "πεισμώσει", αλλά γιατί υπόκειται σε κοστολογικό έλεγχο από την ΕΕΤΤ. Κάθε ρυθμιζόμενο προιόν που βγάζει πρέπει να πωλείται σε τιμή μεγαλύτερη του κόστους του, κάτι που δεν ισχύει στους εναλλακτικούς (ούτε και στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας). Άρα ο ΟΤΕ δεν μπορεί να πουλήσει όσο θέλει. Ο ΟΤΕ χάνει πελάτες γιατί πρέπει να χάσει πελάτες. Αν δεν χάσει μερίδιο στην αγορά, πως θα αποκτήσουν μερίδιο οι εναλλακτικοί πάροχοι ώστε να γίνουν βιώσιμοι;

Link to comment
Share on other sites

Μη μπλέκετε την Κοσμοτέ με τα Οτεσόπ και το Γερμανό. Οι απολύσεις γίνανε μόνο στην Κοσμοτέ ούτε καν στα καταστήματα με franchise. Από κει και πέρα σε όσους επικροτούν την κίνηση της Κοσμοτέ. Θα συνεχίζατε να στηρίζετε την άποψή σας αν αντί για 120 διώχνανε 2.000 κόσμο; Θα συνεχίζατε να στηρίζετε την άποψή σας αν αυτό συνέβαινε σε σας; Παρακαλώ απαντήστε με επιχειρήματα αν για τον ίδιο λόγο ερχόταν το αφεντικό σας αύριο με 650 εκ. κέρδος και όλα πληρωμένα και σας έδιωχνε.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην λέμε πράγματα που δεν γνωρίζουμε...Ο ΟΤΕ δεν δίνει ανταγωνιστικά πακέτα όχι γιατί έχει "πεισμώσει", αλλά γιατί υπόκειται σε κοστολογικό έλεγχο από την ΕΕΤΤ. Κάθε ρυθμιζόμενο προιόν που βγάζει πρέπει να πωλείται σε τιμή μεγαλύτερη του κόστους του, κάτι που δεν ισχύει στους εναλλακτικούς (ούτε και στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας). Άρα ο ΟΤΕ δεν μπορεί να πουλήσει όσο θέλει. Ο ΟΤΕ χάνει πελάτες γιατί πρέπει να χάσει πελάτες. Αν δεν χάσει μερίδιο στην αγορά, πως θα αποκτήσουν μερίδιο οι εναλλακτικοί πάροχοι ώστε να γίνουν βιώσιμοι;

 

Κι εμεις,τι κερδιζουμε;Απο τη στιγμη που τις επενδυσεις μπορει να τις κανει μονον ο ΟΤΕ,πως μπορει να πεσει η τιμη σε μενα;Απλως,αντι να τρωει ενας,θα τρωνε πολλοι,πραγμα που ποσως με ενδιαφερει.

 

Σαφέστατα...

Απ' το να περικόβουν συντάξεις πείνας 500€ και κοινωνικών επιδομάτων τότε ΝΑΙ να φύγουν όλοι όσοι δεν χρειάζονται...

Και φυσικά θα μάθουν να δουλεύουν...

 

Ειναι γεγονος,οτι με το καθεστως ασυδοσιας που υπαρχει τα τελευταια 35 χρονια,οι περισσοτεροι υπαλληλοι,θεωρουν οτι τους οφειλουν το μισθο,με το που λενε καλημερα,αν τη λενε κι αυτη,καθως σε πολλες υπηρεσιες,υπαρχει το συστημα,σου χτυπαω εγω σημερα την καρτα,για να μου τη χτυπησεις εσυ,αυριο.

Αν δεν αλλαξει το καθεστως αυτο,δε βλεπω να κανουμε τιποτα.Ασε που οπου ναναι,ξεσηκωνονται οι αλλοι,οι πληβειοι της υποθεσης,οι του ιδιωτικου ντε,και απαιτουν την ιση μεταχειρηση.Οχι αλλα προνομια.

Αλλα και γενικα,ολοι οσοι πληρωνουν κανονικα φορο,δεν μπορουν να ανεχτουν,να αυξανεται συνεχως αυτος ο φορος,για να μπορει το Κρατος,να πληρωνει τους στρατους αυτους των υπαλληλων,που εν πολλοις,τα ξυνουν.

Edited by eLeKtriK EyE

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι ορισμενα ατομα που δε μπορουν να καταλαβουν τι εγινε με την κοσμοτε.

 

Καταρχην ισα ισα στον οτε μπηκανε με βυσματα κι οχι στην cosmote,καντε εναν απολογισμο ποσοι μπηκανε δημοσιοι υπαλληλοι στον οτε παλιοτερα και ποσους δεν χρειαζεται ο οτε με τετοια διαρροη πελατων που εχει αλλα τι να κανουμε την πληρωσανε αυτοι της cosmote που δουλευουνε υπερωριες,τα βραδια,τα απογευματα με μεγαλη καταπιεση ενω αυτοι του οτε το πρωι πινουνε καφεδακι και 2:30 το μεσημερι στο σπιτακι τους ειναι,αυτοι ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι και εκτος οτι παιρνουν τα λεφτα θα παρουν και την καλη τη συνταξη μετα....και μετα αναρωτιεμαι γιατι δεν διωξαν οτετζιδες και την πληρωσαν αυτοι της κοσμοτε....

 

Η συγχωνευση οτε-κοσμοτε γι αυτο εγινε επειδη καταλαβανε οτι τα επομενα χρονια ο οτε θα χανε αρκετους πελατες και θα μπορουσε να βρει το χαμενο εδαφος μονο απο την κοσμοτε....

Link to comment
Share on other sites

...ας ειναι καλα οι πολιτικαντες,που μαζεψαν τα κομματοσκυλα εκει,οπως εκαναν εξ αλλου και σε αλλες λεγομενες ΔΕΚΟ,οπου ενας κλητηρας,επαιρνε περισσοτερα,απο Δ/ντη Υπουργειου.

Καποτε δε,ειχε γραφτει,οτι μια καθαριστρια στον ΟΠΑΠ,επαιρνε περισσοτερα απο το Λυκειαρχη ενος Σχολειου που ηταν εκει κοντα.

Και για το εφαπαξ,δεν εγραψες τιποτα.Καμια 100στάρα και βαλε.

Βεβαια,οι παλιοι δικοι τους,εχουν φυγει απο τον ΟΤΕ,αφου καβαλησαν το καραβι της εθελουσιας,αλλα υπαρχουν αλλα καλα παιδια εκει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Η φήφος μου είναι ναι γιατί πιστεύω οτι για να κάνουνε απολύσεις υπάρχει κάποιο πλάνο και δεν τα κάνουνε κατά τύχη

όλοι εμείς δεν γίνεται να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται στο παρασκήνιο.

 

Το πλάνο είναι ότι η DT ελέγχει μια σειρά εταιρίες διεθνώς έχει εποπτεία μέχρι και της κάθε βίδας που υπάρχει στην εταιρία κι έχει κοστολογήσει τα πάντα. Ζητάει λοιπόν προσαρμογή στην υπόλοιπη πρακτική του ομίλου.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι ο άνθρωπος να δουλεύει 8 ώρες την ημέρα, και όχι αυτοί που δουλεύουν 10 και 11 ώρες να λένε, αφού δουλεύω εγώ τόσο να δουλεύετε και εσείς πολύ.

Εγώ δεν έχω τόσο πρόβλημα με τις απολύσεις, αλλά σε μια εταιρία οι εργαζόμενοι πρέπει να δουλεύουν με ένα λογικό ωράριο και να υπάρχει ευγένεια στο περιβάλλον.

Ας έχει η κοσμοτέ και ο οτε όσους εργαζόμενους χρειάζεται και τους άλλους να τους διώξει.

Αλλά πρώτα να σιγουρευτεί ότι αυτοί που θα μείνουν θα έχουν και μια αξιοπρέπεια στην δουλεία τους. Όχι να διώξει κόσμο για να χτυπάνε οι άλλοι 10ώρα...

Μην ξεχνάμε και στην France Telecom τι είχε γίνει με τις αυτοκτονίες...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις,τι κερδιζουμε;Απο τη στιγμη που τις επενδυσεις μπορει να τις κανει μονον ο ΟΤΕ,πως μπορει να πεσει η τιμη σε μενα;Απλως,αντι να τρωει ενας,θα τρωνε πολλοι,πραγμα που ποσως με ενδιαφερει.

 

 

 

Ειναι γεγονος,οτι με το καθεστως ασυδοσιας που υπαρχει τα τελευταια 35 χρονια,οι περισσοτεροι υπαλληλοι,θεωρουν οτι τους οφειλουν το μισθο,με το που λενε καλημερα,αν τη λενε κι αυτη,καθως σε πολλες υπηρεσιες,υπαρχει το συστημα,σου χτυπαω εγω σημερα την καρτα,για να μου τη χτυπησεις εσυ,αυριο.

Αν δεν αλλαξει το καθεστως αυτο,δε βλεπω να κανουμε τιποτα.Ασε που οπου ναναι,ξεσηκωνονται οι αλλοι,οι πληβειοι της υποθεσης,οι του ιδιωτικου ντε,και απαιτουν την ιση μεταχειρηση.Οχι αλλα προνομια.

Αλλα και γενικα,ολοι οσοι πληρωνουν κανονικα φορο,δεν μπορουν να ανεχτουν,να αυξανεται συνεχως αυτος ο φορος,για να μπορει το Κρατος,να πληρωνει τους στρατους αυτους των υπαλληλων,που εν πολλοις,τα ξυνουν.

 

Εσύ δε κερδίζεις παλικάρι μου. Εσύ χάνεις γιατί είσαι ιδιοκτήτης του ΟΤΕ και βλέπεις την εταιρία σου να συρικνώνεται με το έτσι θέλω της Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών. Η βοήθεια προς τις ιδιωτικές και η υπέρ τους "νομοθέτηση" αποτελούν ένα κανονικό ξεπούλημα του κρατικού προς ώφελος του μεγαλοϊδιώτη.

 

Όσο για την λογική, να μην "καλοπερνάνε" οι Δημόσιοι επειδή κακοπερνάω εγώ στον ιδιωτικό τομέα είναι εντελώς γελοία... Το θέμα είναι να καλοπερνάς κι εσύ, όχι να κακοπερνάτε παρέα. Έλεος...

 

Σχετικά με τον δημόσιο τομέα της χώρας μας, μάλλον σου έχει ξεφύγει η δημοσίευση στοιχείων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που αποδεικνύουν ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι στη Ελλάδα είναι από τους λιγότερους της Ευρώπης, αναλογικά του πληθυσμού...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

"Σχετικά με τον δημόσιο τομέα της χώρας μας, μάλλον σου έχει ξεφύγει η δημοσίευση στοιχείων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που αποδεικνύουν ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι στη Ελλάδα είναι από τους λιγότερους της Ευρώπης, αναλογικά του πληθυσμού..."

 

Αυτό μάλλον είναι το κρύο ανέκδοτο της ημέρας...

 

Εγώ ψήφισα ΝΑΙ γιατί υποψιάζομαι οτι θα απολύσανε τους άχρηστους, τους κηφήνες , αυτούς που τους είχε φορτώσει κάποιος υπουργός/συνδικαλιστής για ψήφους (ναι , και στην COSMOTE ΄φορτώσαν κηφήνες συμφωνείται ή διαφωνείται αυτή είναι η αλήθεια) και τώρα που βρήκανε ευκαιρία τους διώξανε.Καλά κάνανε.

 

Μη μπλέκετε την Κοσμοτέ με τα Οτεσόπ και το Γερμανό. Οι απολύσεις γίνανε μόνο στην Κοσμοτέ ούτε καν στα καταστήματα με franchise. Από κει και πέρα σε όσους επικροτούν την κίνηση της Κοσμοτέ. Θα συνεχίζατε να στηρίζετε την άποψή σας αν αντί για 120 διώχνανε 2.000 κόσμο; Θα συνεχίζατε να στηρίζετε την άποψή σας αν αυτό συνέβαινε σε σας; Παρακαλώ απαντήστε με επιχειρήματα αν για τον ίδιο λόγο ερχόταν το αφεντικό σας αύριο με 650 εκ. κέρδος και όλα πληρωμένα και σας έδιωχνε.

 

Φίλε μου περίμενε μην είσαι έλληνας βιαστικός.Κάτσε πρώτα να απολύσει τόσο κόσμο και μετά τα συζητάμαι.Μην είμαστε υπερβολικοί/καταστροφολόγοι σαν τους δημοσιογράφους.

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Stratosnen αφαιρέθηκε το υβριστικό σου σχόλιο και σου δόθηκε μία ποινή. Στις τρεις θα σου απαγορευθεί η είσοδος στο forum.

Επίσης διαγράφηκε και ένα post που έκανε παράθεση στο δικό σου.

 

Προς τους υπόλοιπους: Θυμίζω ότι πρέπει να απαντάμε κόσμια και εντός των όρων πρόσβασης.

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία θεωρώ πως με την μορφή που έχει είναι περιττή καθότι η απάντηση δεν μπορεί να είναι ένα απόλυτο ναι ή όχι γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που οι απολύσεις είναι αναγκαίες και περιπτώσεις που δεν είναι οπότε δεν μπορεί κάποιος να είναι καθολικά υπέρ ή κατά.

Με δεδομένη την οικονομική συγκυρία όμως συμφωνώ με τις απολύσεις όταν αυτές είναι αναγκαίες. Η εταιρεία που επιθυμεί να μειώσει τα έξοδά της, πρέπει πρώτα να μελετήσει σε ποιους τομείς έχει περιθώριο για μειώσεις και εφόσον διαπιστώσει οτι αυτές δεν αρκούνε τότε θα πρέπει αναγκαστικά να προβεί και σε μείωση προσωπικού. Από τα παραπάνω βέβαια εξαιρείται η περίπτωση της μείωσης προσωπικού λόγω μεγάλης μείωσης της ζήτησης των προϊόντων/υπηρεσιών λόγω της κρίσης και άρα της αναγκαστικής μείωσης της παραγωγής.

Καθότι η πλειοψηφία του κόσμου είναι βέβαια μισθωτοί είναι εν μέρει λογικό να υπάρχει δυσαρέσκεια απέναντι σε τακτικές απολύσεων. Παράλληλα όμως υπάρχει και τεράστια υποκρισία ηθελημένη ή μη καθότι η κάθε πλευρά ζητάει από την άλλη να την καταλάβει χωρίς όμως κανείς να προσπαθεί να μπει για λίγο στη θέση του άλλου! Ο καθένας απ' την πλευρά του ενεργεί με γνώμονα το συμφέρον του (καταγγέλοντας όμως ταυτόχρονα και την συμφεροντολογική τακτική του άλλου!) χωρίς δυστυχώς να προσπαθεί να καταλάβει και τι γίνεται στην άλλη πλευρά και έτσι περιχαρακώνονται όλοι στον μικρόκοσμό τους. Οι μισθωτοί μη έχοντας όπως είναι λογικό ιδέα για το πως πρέπει να λειτουργεί μια επιτυχημένη επιχείρηση κλαίνε, χτυπιούνται. Από την άλλη οι επιχειρήσεις, αποκομμένες από τον κόσμο, άρα τους καταναλωτές και άρα αν και ειρωνικό, από τους υποψήφιους πελάτες τους (ανάμεσα στους οποίους είναι και οι δικοί τους υπάλληλοι) έχουν χαθεί μέσα σε βιβλία εσόδων-εξόδων βλέποντας μόνο αριθμούς και τίποτα άλλο ξεχνόντας οτι όπως και άλλοι φίλοι παραπάνω προείπαν, η αγορά είναι μια αλυσίδα που αν ο διπλανός σου απολύσει κόσμο, οι απολυμένοι δεν θα μπορούν να αγοράσουν τα δικά σου προϊόντα/υπηρεσίες και αν μετά απολύσεις εσύ δεν θα μπορούν οι απολυμένοι σου να αγοράσουν τα προϊόντα του παραδίπλα κλπ. Οπότε εν τέλει έχουμε ένα φάυλο κύκλο. Η τακτική των απολύσεων βοηθάει στον περιορισμό των εξόδων των εταιρειών αλλά σίγουρα δεν βοηθάει την ανάπτυξη η οποία έρχεται μέσω της κατανάλωσης αφού οι ενεργοί καταναλωτές μειώνονται μιας και απολύονται και άρα δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα που είχαν πριν.

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...